«شیشه » آزیر می کشد

جامعه | پنجشنبه ۲۱ خرداد ۹۴ ساعت ۱۷:۱۱ | نسخه چاپي

«اعتیاد بلای خانمان سوز است» شاید این جمله را بسیار شنیده باشید، جالب است بدانید که خود افراد معتاد به مواد مخدر بیشتر از افراد دیگر این جمله را شنیده و با تمام وجود آن را درک کرده‌اند و هر روز بیشتر و بیشتر به درک عمیق‌تری از آن می‌رسند.

به گزارش شبکه خبری «پچ پچ»این جمله را وقتی درک می کنند که موقعیت و موفقیت دوستان و همسن و سالان خود را می بینند و آن را با موقعیت خود مقایسه می کنند. زمانی که همه زندگی خود را به پای اعتیاد می گذارند و دیگر هیچ چیز برایشان باقی نمی ماند، تازه متوجه می شوند که با زندگی خود چه کرده اند.

هر کس و با هر شرایطی می تواند به اعتیاد کشیده شود، فقط آن افراد لاغر و نحیف کنار خیابان که سر و شکل درستی ندارند معتاد نیستند،ممکن است ثروتمند باشد یا تحصیلکرده. اعتیاد در جامعه وجود دارد و هر کس ممکن است به آن آلوده شود، بعضی افراد فکر می کنند که هیچ وقت درگیر اعتیاد و مصرف مواد نمی شوند که این فکری کاملا اشتباه است.

شرایط معتادان یکسان نیست، ولی یک نقطه مشترک بین آنها وجود دارد و آن هم از دست دادن چیزهایی است که برای فرد مهم است. یکی ثروتش را به پای اعتیاد می ریزد و دیگری جوانیش را با مصرف مواد مخدر از دست می دهد.

معتادان به مواد مخدر همه اینها را می دانند و خودشان هم از این وضعیت ناراضی هستند، ولی همه نارضایتی ها تا زمان مصرف موادمخدر است. با مصرف مواد همه چیز از یادشان می رود و برایشان وضعیت زندگی مهم نیست. در آن لحظه تنها چیزی که مهم است مصرف مواد و نشئگی بعد از آن است.

همان طور که پیش از این هم ذکر شد، اعتیاد در افراد مختلف یکسان نیست و هر شخصی با مصرف مواد تجربه متفاوتی پیدا می کند.

برنامه بیراهه هفته گذشته به مسائل و مشکلات مصرف مواد مخدر و تجربه های متفاوت معتادان پرداخته است.

از کودکی استعداد اعتیاد داشتم

در ابتدای برنامه فردی که توانسته بود از دام اعتیاد رها شود، گفت: دوره اعتیاد از زمان کودکی انسان شروع می شود، یک کودک مواد مخدر مصرف نمی کند ولی عوامل به اعتیاد کشیده شدن را می توان در خانواده ها دید. برای من همین جوری بود. پدرم را در کودکی از دست دادم ولی قبل از این که پدرم فوت کند الگوی زندگی من بود. چون پدرم سیگار می کشید من هم در آن زمان فکر می کردم که یک مرد همیشه باید سیگار بکشد، یعنی فکر می کردم که اگر کسی بخواهد مرد بودن خودش را ثابت کند اول باید سیگار بکشد تا نشان بدهد که بزرگ شده است.

او ادامه داد: اوایل مصرف موادمخدر فکر می کردم که همه این مصرف ها برای تفریح و خوشگذرانی است و بعد از مدتی همه چیز جدی تر شد. به خاطر مواد مخدر خانواده ام را از لحاظ عاطفی از دست دادم. اعتبارم را بین فامیل و در محله از دست دادم. من آن زمان مغازه داشتم و آنجا کار می کردم ولی برای مصرف مواد مغازه ام و شغلم را از دست دادم.

در ادامه زنی که می خواست پاک شود و مواد مخدر را ترک کند، درباره تجربه اعتیاد خود گفت: من از همان کودکی دختر کنجکاوی بودم. مثلا وقتی پدرم از من می خواست که پاکت سیگارش را برایش ببرم من هم با همان حالت بچگی جعبه سیگار را باز می کردم و اول یکی از آن را برمی داشتم و بعد به پدرم جعبه را می دادم. از همان کودکی گرایش به دود را داشتم. یکی دیگر از عواملی که شاید باعث شد من راه نادرست را انتخاب کنم ازدواجم بود. من یک ازدواج سنتی داشتم و با فردی که خانواده ام انتخاب کرده بودند ازدواج کردم. همسرم هم به خاطر شغلی که داشت اکثر اوقات کنارم نبود. معمولا در خانه تنها بودم. کم کم دوستان مختلف کنارم جمع شدند و به سمت اعتیاد رفتم. البته نمی شود گفت که فقط به خاطر دوستانی که اطرافم بودند معتاد شدم و آنها مجبورم کردند. چون کسی نمی تواند دیگری را مجبور به کاری کند که نمی خواهد. حتما من هم خودم خواستم و به اعتیاد گرایش داشتم که معتاد شدم وگرنه کسی مرا مجبور به این کار نکرد. وی تاکید کرد:رشته تحصیلی من تربیت بدنی بود و من ورزشکار بودم. در یک باشگاه ورزشی کار می کردم و مربی بدنسازی بودم. با اعتیاد همه اینها را از دست دادم و به یک آدم منفعل به درد نخور تبدیل شدم.

فکرش را نمی کردم معتاد شوم

سپس شخص دیگری که مدتی است از هرگونه مواد مخدر پاک است در برنامه حاضر شد. خودش را داوود و 54 ساله معرفی کرد. فارغ التحصیل دانشگاه شریف در رشته زمین شناسی مدرن است. «اعتیاد، به تحصیلات و دارایی و نداری ارتباط ندارد. فقیر و ثروتمند ندارد. بیماری اعتیاد از همان اول کودکی با انسان است. امروزه خانواده ها نسبت به این مسائل اطلاعات بیشتری دارند و می توانند از همان کودکی فرزندانشان را کنترل کنند.»

این را گفت و ادامه داد: من هیچ وقت فکرش را هم نمی کردم که به مواد آلوده شوم. نه سیگار می کشیدم و نه حتی به سمت این گونه کار ها می رفتم. اولین بار با سیگار آشنا شدم . یواش یواش پله های نابودی را طی کردم تا به اعتیاد کامل رسیدم.

اعتیاد خودآزاری است

افرادی که تجربه اعتیاد را دارند معتقدند که این کار نوعی از خود آزاری است. انسان با مصرف مواد مخدر خودش را نابود می کند و آزار می دهد. انسانی که خود آزاری می کند نمی تواند خودش را دوست داشته باشد و انسانی که خودش را دوست ندارد نمی تواند دیگران را دوست داشته باشد. انسان با مصرف اعتیاد عاطفه و احساساتش را نابود می کند و دیگر به روابط احساسی واکنشی ندارد.

اعتیاد همچنین توهم به همراه دارد که این توهمات در افراد مختلف یکسان نیست.

بعضی افراد با مصرف مواد مخدر شیشه فکر می کنند که همه دشمن شان هستند و هیچ کس به فکرشان نیست. برخی دیگر موجودات مافوق بشری می بینند. اعتیاد به شیشه اختلالاتی همچون ترس بیش از حد یا جرأت بیش از اندازه را در انسان به وجود می آورد. برای مثال در مواردی افراد بعد از مصرف مواد مخدر فکر می کنند اگر از بالای یک ساختمان ده طبقه به پایین بپرند هیچ آسیبی نمی بینند و این کار را می کنند. بعضی دیگر از انواع اختلالات روانی که مصرف مواد مخدر صنعتی همراه خود دارد این است که یک کار را برای مدت زمان طولانی و بار ها و بار ها تکرار می کنند. برای نمونه بعد از مصرف، یک فرد ممکن است شش ساعت به صورت مداوم یک بازی کامپیوتری را انجام دهد بدون آن که کوچک ترین تکانی بخورد.

ریشه بیماری اعتیاد، ترس است. گاهی اوقات این ترس به اندازه ای می شود که یک فرد نمی تواند حتی در خانه تنها بماند یا همین ترس باعث می شود که انسان بسیاری از کار های خلاف دیگر را انجام دهد. مثلا به دلیل ترسی که ناشی از توهمات مصرف مواد مخدر است دیگران را تهدید یا دزدی کند.

یک فرد معتاد رفتار های پرخطر زیادی دارد و توهمی که به این افراد دست می دهد در اغلب موارد به کتک کاری و برخورد های فیزیکی منجر می شود، حتی بارها پیش آمده که این توهمات به قتل منجر شده است. یکی دیگر از مشکلات استفاده از مواد مخدر صنعتی افسرده شدن فرد معتاد است. متاسفانه افسردگی افراد معتاد با راه های راحت و کم هزینه غیرقابل درمان است و نمی شود آنها را با دارو درمان کرد. تنها راه درمان افسردگی این افراد بستری شدن آنها در کلینیک های تخصصی است.

با علائم اعتیاد آشنا شویم

سردار علی مویدی ،رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در باره مصرف مواد مخدر صنعتی به نام شیشه می گوید: شیشه، یک ماده شیمیایی است که به گروهی از مواد اعتیادآور تعلق دارد و به لحاظ اثر مستقیمی که بر سیستم عصبی می گذارد به عنوان یک محرک تلقی می شود. مواد اولیه این ماده اعتیاد آور افدرین است و برخلاف مواد مخدر سنتی که تهیه آن مستلزم یک پروسه زمانی طولانی است و متغیر های زیادی در آن نقش دارند، شیشه خیلی ساده و آسان تولید می شود.

سردار مویدی در خصوص مصرف مواد مخدر به خانواده ها توصیه می کند: از خانواده ها انتظار داریم که بر رفتار فرزندان خود نظارت مستقیم داشته باشند. متاسفانه فرزندان بسیاری از خانواده های شناخته شده و با آبرو بدون آگاهی به سمت اعتیاد و مصرف مواد کشیده شدند. علائم اعتیاد در افراد کاملا مشهود است و اگر بر رفتار معتادان کمی توجه کنیم می توانیم متوجه شویم که فرد به جمع این بیماران وارد شده است یا نه.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر درباره علائم اعتیاد می گوید: این گونه افراد اغلب تصمیمات عجولانه ای می گیرند. در چهره شان خشونت دیده می شود. عصبی هستند و صورتشان ذره های عرق دارد. معمولا بعد از مدتی که از مواد استفاده می کنند خواب طولانی دارند. پول زیاد خرج می کنند و زندگی پرهزینه ای دارند. یک خانواده از این علائم می تواند به بیماری فرزندش پی ببرد.

سردار مویدی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه پلیس می گوید: اقدامات پیشگیری کننده پلیس در سطح جامعه مشهود است. در سال جاری و در راستای تدابیر ابلاغی و با توجه به این که مبارزه با مواد مخدر جزو اولویت های پلیس ناجا است، ما بر امر پیشگیری تاکید داریم که در این زمینه برای جوانان در مراکز آموزشی و تفریحی و عملی اقداماتی انجام دادیم.

منبع: جام جم

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: