قرار نبود قطر را ببریم/ نباید مثل کبک سرمان را زیر برف کنیم!

قرار نبود قطر را ببریم/ نباید مثل کبک سرمان را زیر برف کنیم!

ورزش | چهارشنبه ۱۳ مرداد ۹۵ ساعت ۱۴:۱۰ | نسخه چاپي

سرمربی تیم ملی هندبال ایران به دنبال دو باخت این تیم در تورنمنت قطر، گفت: قطر مدعی آسیا و جهان و حتی المپیک برزیل است و قرار نبود قطر را در این رقابتها شکست بدهیم.
محسن طاهری در گفتگو با خبرگزاری مهر، در خصوص عملکرد تیم ملی هندبال ایران در در تورنمنت دوستانه قطر، گفت: قرار نبود قطر را در این رقابتها ببریم وگرنه می رفتیم المپیک! قطر این روزها مدعی قهرمانی آسیا بوده و در رقابتهای جهانی روی سکو قرار می گیرد. حتی مسئولان قطری ازاین تیم توقع ایستادن روی سکوی المپیک و مدال طلا از این تیم دارند. این تیم لهستان و نروژ را می برد. کار ما مقابل آنها حتی در دیدار تدارکاتی سخت بود چرا که بعد از مدتها تمرین آماده حضور در المپیک برزیل بودند.
وی افزود: بازیکنان تیم ما بعد از دو ماه از گذشت لیگ تنها ۱۵ روز  دو دوره اردو داشتند و ۴ روز قبل از این تورنمنت در تهران مجددا تمرین کردند. ما برای اینکه انسجام تیمی از بین نرود دنبال برگزاری اردو هستیم. این تورنمنت هم به دعوت قطری ها بود و از این فرصت استفاده کردیم. بعد از مدتها دوری از مسابقات ملی این اولین مسابقه خارجی تیم بزرگسالان بود. بازیکنانم در نیمه اول هر دو بازی خوب بودند اما در نیمه دوم از لحاظ بدنی کم می آوردند و بدنشان تحلیل رفته و خسته می شدند.
سرمربی تیم هندبال بزرگسالان ایران خاطرنشان کرد: ما در تدارک حضور در تورنمنت و اردوی هلند در آبان ماه هستیم. فکر می کنم شرایط بازیکنان در آن زمان بهتر شود چرا که بازیکنان در کوران مسابقات لیگ هستند و شرایط آماده‌تری دارند. آن زمان می توانیم عملکرد تیم را محک خوبی بزنیم و تلاش هم می کنیم قبل از این تورنمنت برنامه ریزی کرده و چند جلسه خوب تمرینی را هم داشته باشیم.
وی در خصوص عملکرد تیم جوانان در مسابقات قهرمانی آسیا و اینکه گفته می شود این تیم احساسی شده است، هم گفت: به هر حال بازیکنان ما جوان و احساساتی هستند و غرور دارند. شرایط جوانان ایران با بازیکنان اروپایی و سیستم زندگی و تمرین آنها فرق دارد و نباید این دو را مقایسه کرد. جوانان ما امکانات آنها را ندارند و قاعده و قانون اروپایی ها هم با ما فرق دارد.
طاهری گفت: ای کاش قرعه ما در همان دور مقدماتی سخت بود. آن زمان بازیکنان مسابقات را جدی تر می گرفتند اما دو بازی ساده و برد با گل های زیاد یک غرور کاذب بوجود آورد و باخت مقابل عراق را رقم زد. هرچند برابر کره و ژاپن جنگیدیم اما فایده ای برای ما نداشت.  اگر برابر عراق را می بردیم به خاطر باخت برابر کره و تساوی با ژاپن شانس بیشتری داشتیم اما به هر حال این اتفاق نیفتاد.
وی تاکید کرد: این شکست ضربه سختی به جامعه هندبال وارد کرد. زحمات یک سال کادر فنی به باد رفت. خوب بود این غرور قبل از بازیها مدیریت می شد اما با وجود تدارکات خوب و زحمات کادر فنی نتوانستیم به نتیجه دلخواهمان برسیم.
طاهری که در سالهای گذشته همراه تیم فولاد در بخش پشتوانه سازی این باشگاه فعالیت گسترده ای را انجام داده، تصریح کرد: باید قبول کنیم مشکل داریم و نباید مثل کبک سرمان را زیر برف کنیم. در بخش مربیان پایه ما مشکل داریم و نیاز به آموزش گسترده است. در کنار آن مربیان پایه ما انگیزه لازم را ندارند. به حدی حقوق و دستمزد آنها پایین است که انگیزه ای برای فعالیت ندارند.
سرمربی تیم هندبال بزرگسالان ایران ادامه داد: این معضل همه ورزش ماست نه تنها هندبال. در تمام دنیا دستمزد مربی پایه به تیم های لیگ برتری و مطرح نزدیک است نه اینکه فاصله شان تا این حد زیاد باشد. افزایش دستمزدها باعث می شود تا مربی با انگیزه و با افزایش علم و آگاهی تلاش بیشتری برای ساختن بازیکن انجام دهد. اگر این اتفاق در ورزش ایران بیافتد آموزش در سطح پایه بهتر خواهد شد و در آینده شاهد توسعه هندبال و دیگر رشته های ورزشی در کشور خواهیم بود.   
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: