شهردار سابق نانجینگ به ۱۵ سال حبس محکوم شد

جهان | چهارشنبه ۱۹ فروردين ۹۴ ساعت ۲:۹ | نسخه چاپي

دادگاهی در چین شهردار پیشین شهر نانجینگ در استان جیانگسو را به جرم فساد برای ۱۵ سال روانه زندان کرده است.

رویترز با اعلام این خبر نوشت، ده‌ها میلیون یوآن از دارایی‌های «ژی ژیانیه» شهردار سابق نانجینگ توسط دادگاه توقیف شد. وی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ شهردار نانجینگ بود و در سال‌های پیش از آن از اوایل دهه ۹۰ میلادی در استان‌های مختلف سمت‌های متعددی داشت. وی بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۲ مبلغی معادل ۱۱.۳۲ میلیون یوآن برای کمک به جابه‌جایی شغلی و کمک به اجرای قراردادها و پروژه‌های ساخت و ساز محکوم است. همسر وی نیز برای تحقیقات و بازجویی دستگیر شده است.

در بیانیه دادگاه آمده است: دادگاه در تعیین مجازات نرمش نشان داده است زیرا جی گناه خود را اعتراف و اظهار ندامت کرده است. او سال گذشته دستگیر و از حزب حاکم کمونیست اخراج شده بود.

زمانی که وی شهردار نانجینگ بود به خاطر سخت کوشی در پیشبرد امور ساختمانی و توسعه شهر به او لقب بولدوزر داده شده بود. جی تازه ترین فرد در میان مقامات بلندپایه ای است که در پیکار مبارزه با فساد شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین زندانی می شود.
رئیس جمهور چین پس از به قدرت رسیدن در نوامبر ۲۰۱۲ سیاست مبارزه با فساد خود را آغاز کرد. او هشدار داد که خشم عمومی از فساد بقای حزب کمونیست را تهدید می کند و وعده داد که ببرها و همچنین مگس ها را مجازات خواهد کرد. جنگی که در آن دولت موظف به مبارزه با قوی‌ترین گروه‌ها، نهادهای دولتی و مقامات سطح بالا و کوچکترین واحدهای درگیر در مسائل فساد اقتصادی است.

هفته گذشته نیز ژو یونگکانگ، رئیس سابق امنیت، که زمانی قوی ترین فرد در چین بود به رشوه خواری، سوء استفاده از قدرت و افشای اسرار دولتی متهم شد.

به گزارش رویترز، ژویونگ کانگ بلندپایه‌ترین مقام وابسته به حزب کمونیست چین است که از زمان به قدرت رسیدن این حزب در سال ۱۹۴۹ دچار رسوایی فساد می‌شود. برخی اعلام متهم شدن این مقام بلندپایه سابق چینی نشان‌دهنده تعهد رییس جمهوری چین برای مبارزه با فساد در عالی‌ترین سطوح مقامات است.

شی جینگ پینگ کمپین ضدفسادی در این کشور به راه انداخته که در آن قرار است «ببرها» و «مگس ها» با هم هدف قرار بگیرند. ژو تاکنون بزرگ ترین ببری است که به تور رئیس جمهوری چین افتاده است. تحلیلگران می گویند طعمه های دیگری نیز در دام کمپین ضدفساد رئیس جمهوری چین گیر خواهند افتاد. کارشناسان چینی معتقدند که اگر فساد مالی مقام های این کشور مهار نشود راه سقوط حزب حاکم و دولت هموار خواهد شد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: