جمع‌آوری ۳هزار معتاد متجاهر مرد دیگر در تهران

جامعه | دوشنبه ۱۴ دي ۹۴ ساعت ۱۷:۴۲ | نسخه چاپي

برنامه ریزی ها برای جمع آوری ۳ هزار معتاد متجاهر مرد دیگر در این طرح پیش بینی شده است و قرار است از سوی ریاست دادگستری استان طرح انتقال معتادان شهرستانی در میان افراد جمع آوری شده اجرا شود.
از بیش از ۱۵۰۰۰ معتاد متاجهر زن و مردی که در کشور حضور دارند پس از اجرای طرح ساماندهی و جذب انها به دستور استاندار و توسط پلیس تهران اکنون ۴۰۰ نفر از زنان معتاد در کمپ شفق تهران مشغول سم زدایی هستند.
به گزارش تابناک، در چندماه گذشته خبرهای فراوانی از حضور دستگاههای مرتبط با ساماندهی آسیب‌های اجتماعی تهران شنیده شد و درست شه هفته پیش استانداری تهران در یک خبر اخر شبی از دستور استاندار تهران و صدور حکم دادستان برای جمع‌آوری زنان معتاد متجاهر از سطح شهر تهران خبر داد.
اما در همان زمان زمینه‌سازی و برنامه ریزی برای این جمع اوری استان تهران با دو معضل اساسی رو به رو بود یکی ظرفیت نگهداری و دیگری شهرستانی بودن معتادان جمع آوری شده که استاندار تهران با توجه به این موضوع اعتقاد داشت اگر زمینه انتقال معتادان شهرستانی به شهرشان فراهم شود هم معضل کمبود جا حل می‌شود و مشکل ظاهر شهر تهران.
انتقال معتادان شهرستانی
سید حسین هاشمی استاندار تهران صبح امروز در جلسه ساماندهی معتادان متجاهر شهر تهران گفت:‌ برنامه ریزی ها برای جمع آوری ۳ هزار معتاد متجاهر مرد دیگر در این طرح پیش بینی شده است و قرار است از سوی ریاست دادگستری استان طرح انتقال معتادان شهرستانی در میان افراد جمع آوری شده اجرا شود.
به گزارش تابناک تهران، هاشمی ادامه:‌ براساس آخرین گزارش های ارایه شده در حال حاضر ۴۰۰ نفر از زنان معتاد متجاهر از سطح شهر جمع آوری شده اند که در مراکز نگهداری مستقر هستند.
وی  با بیان اینکه ۳ هزار معتاد متجاهر مرد در این طرح جمع آوری شده اند عنوان کرد:‌ برنامه ریزی ها برای جمع آوری ۳ هزار معتاد متجاهر مرد دیگر در این طرح پیش بینی شده است و قرار است از سوی ریاست دادگستری استان طرح انتقال معتادان شهرستانی در میان افراد جمع آوری شده اجرا شود.
هاشمی با اشاره به اینکه پس از مرحله اول طرح و سم زدایی معتادان کار انتقال آنها به مراکز نگهداری شهرداری انجام می شود تصریح کرد:‌ پس از آن ایجاد زمینه های حرفه آموزی،جامعه پذیری و رفتاردرمانی برای جلوگیری از ورود مجدد معتادان به سطح شهر اجرایی می شود.
به گفته استاندار تهران،دادستانی استان اقدامات لازم را برای جمع آوری خرده فروشان مواد مخدر و دستگیری آنها به عهده دارد.

جمع آوری ۴ هزار نفر در تهران
آذرنیا دبیر شورا هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران با اشاره به روند اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر از سطح شهر گفت:‌ در راستای ساماندهی معتادان متجاهر و اجرای دستور وزیر کشور و استاندار تهران، از دهم آذرماه، کار ساماندهی معتادان متجاهر آغاز شد و تا امروز ۴ هزار نفر از آنها جمع آوری شده اند.
وی  با اشاره به ویژگی های اجرای این طرح افزود:‌بکارگیری ظرفیت مراکز ماده ۱۵ و تشکل های غیردولتی با ظرفیت هزار نفر و اختصاص مرکز شفق به عنوان اولین مرکز درمانی ماده ۱۶ از جمله ویژگی های اجرای این طرح بوده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زمان نگهداری معتادان متجاهر در مراکز درمانی را سه ماه اعلام کرد و گفت: پس از این مدت افراد به مراکز در نظر گرفته شده از سوی شهرداری منتقل می شوند و پس از مدت ۶ ماه با کمک روانپزشکان و مددکاران به عنوانی شهروندان پاک به اجتماع بازمی گردند.
آذرنیا تصریح کرد:‌در حال حاضر معتادان متجاهر جمع آوری شده در ۸۷ مرکز اقامتی تحت درمان هستند.
به گفته وی،اتباع خارجی در میان معتادان در این طرح به کشورهای خود بازگردانده می شوند و سعی می شود این افراد به محل سکونت خود اعزام شوند.
آذرنیا با تاکید براینکه ‌موفقیت این طرح مبتنی بر استمرار آن است معتقد است:‌ در حال حاضر مردم رضایتمندی مطلوبی از اجرای طرح دارند و تا زمان جمع آوری کامل معتادان متجاهر از سطح شهر ادامه خواهد داشت.

۱۰۱ افغانی و ۶۰ درصد شهرستانی
عزیزالله رجب زاده فرمانده قرارگاه انضباط شهری شهرداری تهران در اینباره افزود: در میان جذب شدگان، ۱۰۱ نفر اتباع افغانی بودند و اقدامات لازم برای رد مرز آن ها در حال انجام است. ضمن اینکه ۵۸۸ نفر نیز به دلیل ابتلا به بیماری های اعصاب و روان و عفونی تحویل بهزیستی و شهرداری شدند تا تمهیداتی برای آنان اندیشیده شود.
وی با بیان اینکه زمان مشخصی را نمی توان برای اتمام طرح جذب آسیب دیدگان اعلام کرد، گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته و با ایجاد زیرساخت های لازم، قرار است طی دو روز آینده مرحله دوم طرح جذب آسیب دیدگان آغاز شود. پیش بینی می کنیم تا در این مرحله نیز حدود ۳ هزار نفر جذب شوند.
فرمانده قرارگاه انضباط شهری تصریح کرد: تصور ما این است که پس از اجرای این مرحله دیگر شاهد حضور آسیب دیدگان در سطح شهر نباشیم. البته نیروی انتظامی در صورت مشاهده این افراد یا اطلاع شهروندان حتماً اقدام به جذب می کند. چنان چه در مورد خانم ها نیز عملیات جذب ادامه دارد و هر روز نهایتاً ۵ نفر به کمپ ها انتقال داده می شوند.
رجب زاده ادامه داد: در حال حاضر حدود ۸۳ کمپ به منظور نگهداری آسیب دیدگان فعال هستند. البته مدیریت شهری برای اجرای مرحله دوم طرح جذب، حدود ۳ هزار ظرفیت جدید تدارک دیده است، به طوری که قرار است طی روزهای آینده حدود ۱۳ کمپ فعالیت خود را آغاز کنند.
به گفته وی، پس از جذب افراد، اقدامات مربوط به شناسایی تک تک آسیب دیدگان آغاز شده و غربالگری اولیه شامل استخراج اطلاعات مربوط به مشکلات پزشکی، نوع اعتیاد، وضعیت تاهل، سن، سطح تحصیلات و ... صورت پذیرفته است.
فرمانده قرارگاه انضباط شهری در پایان گفت: بر اساس اطلاعات اولیه، حدود ۴۰ درصد از جذب شدگان تهرانی و حدود ۶۰ درصد شهرستانی اند که پس از اتمام مراحل ترک به شهرستان های خود ابعاد می شوند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: