كابوس زنگنه برای شب‌ های بابک زنجانی

كابوس زنگنه برای شب‌ های بابک زنجانی

اقتصاد | سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴ ساعت ۱۲:۲۷ | نسخه چاپي

نام بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت برای بابک زنجانی به کابوسی تبدیل شده است که هفته‌ای یک‌بار به سراغ زنجانی می‌رود.
به نوشته روزنامه آرمان، او از زمان روی کار آمدن خود پرونده بابک زنجانی را مطرح کرد و تا همین لحظه که سه جلسه از دادگاه بزرگ‌ترین بدهکار نفتی برگزار شده است، به پیگیری آن می‌پردازد. زنگنه روز گذشته دوباره زبانش به انتقاد از زنجانی باز شد و گفت: «زنجانی مقداری پول در برخی رسانه‌ها خرج می‌کند تا برای خودش پوشش ایجاد کند و این رسانه‌ها مطالبی را مطرح می‌کنند که گویا ما بدهکار شده‌ایم و بابک زنجانی طلبکار است!»
او درباره آخرین وضعیت پرداخت بدهی‌های بابک زنجانی نیز تاکید کرد: «پرداخت بدهی وی هیچ پیشرفتی نداشته و وی فقط حرف می‌زند.» وزیر نفت با بیان اینکه بابک زنجانی 10هزار میلیارد تومان به ملت بدهکار است، افزود: «او راهی جز پرداخت بدهی‌های خود ندارد.» زنگنه در ادامه از رسانه‌ها درخواست کرد که برای گرفتن طلب‌های ملت ایران از این بدهکار نفتی همکاری کنند.
رسیدگی به پرونده بابک زنجانی از 11مهرماه شروع شد که در جلسه دوم دادگاه رسیدگی به این پرونده قاضی صلواتی به نقل از وکلای خارجی متهم اعلام کرد که زنجانی و وکلایش حاضرند کلیه بدهی‌های شرکت ملی نفت ایران را از طریق ارائه ضمانتنامه بانکی، پرداخت کنند.
اما روز یکشنبه در این رابطه علی اکبر ماهرخ‌زاد، مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران در نامه‌ای به قاضی صلواتی اعلام کرد که وکلای خارجی زنجانی تاکنون هیچ اقدامی نکرده‌اند. در این نامه خطاب به قاضی صلواتی نوشته شده است: «از محضر ریاست دادگاه تقاضا دارد مقرر فرمایند وکلای موصوف نسبت به ارائه ضمانتنامه اعلامی که مورد تایید بانک مرکزی ایران باشد یا پرداخت وجه نقد ضمن هماهنگی با بانک مذکور، اقدام لازم را به عمل آورند.» در این رابطه رسول کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی به ارائه توضیحاتی پرداخته و گفت: وکلای خارج از کشور موکلم اعلام کردند که آماده ارائه یک ضمانتنامه بانکی به میزان بدهی بابک زنجانی هستند، نکته‌ای که باعث ایجاد سوءتفاهم برای وزارت نفت شد، زیرا تا زمانی که دادگاه رقم دقیق و واقعی بدهی موکلم را اعلام نکند وکلا قادر به ارائه ضمانتنامه نیستند.
وی افزود: با اعلام مبلغ دقیق بدهی موکلم از طرف دادگاه وکلای خارج از کشور زنجانی تشریفات لازم جهت ضمانتنامه بانکی به میزان بدهی وی را انجام می‌دهند.
کوهپایه‌زاده بیان داشت: تا جایی که اطلاع دارم دادگاه از دادستانی استعلام کرده که اموال داخلی موکلم را ارزیابی و برآورد کند و زمانی که مبلغ اعلام شد از کل بدهی کسر می‌شود و ضمانتنامه وجه باقی‌مانده به دادگاه ارائه می‌شود. وی افزود: نکته‌ قابل ذکر این است که تا این لحظه بانک موکلم در تحریم قرار دارد و بحث‌هایی که درباره برداشته شدن تحریم‌ها وجود دارد هنوز به تحقق نرسیده است و تا برداشته شدن تحریم‌ها بعد از تصویب برجام چندماه زمان لازم است و دادگاه و دستگاه‌ قضائی به‌طور جدی پیگیر وصول مطالبات است و با قیمتگذاری بر روی اموال داخلی بابک زنجانی و اعلام به وکلای خارجی در جهت وصول آن به سرعت در حال پیگیری هستند.
وکیل مدافع بابک زنجانی با ذکر این مطلب که تمام امور حقوقی خارج از کشور موکلش از صلاحیت و اطلاع او خارج است بیان داشت: رسیدگی به امور داخلی موکلم بر عهده بنده است و امیدوارم در کوتاه‌ترین زمان ممکن بعد از انجام تشریفات داخلی و خارجی و برداشته شدن تحریم‌ها مطالبات وصول شود.
انگار زنجانی طلبکار است!
زنگنه از زمانی که بر مصدر وزارت نفت نشست درباره زنجانی صحبت‌های فراوانی داشته است. زنجانی تیرماه سال جاری نامه‌ای به نمایندگان مجلس نوشت که این نامه تنها چند روز است منتشر شده است.
وی در این نامه در نقد وزیر نفت نوشته است: «آقای زنگنه می‌توانست یک‌بار مرا ملاقات کند و مشکل را جویا شود و همین کاری را که من در بازداشت انجام می‌دهم، در آزادی و بدون سروصدا هم می‌شد توافق کرد ولی به نظر من، یک وزیر باتجربه که دنبال حاشیه می‌رود، دنبال حل مساله نبوده.
بر فرض مثال نخواستی دخالت کنی و کار را به قوه قضائیه داده‌ای؛ اینکه هر روز مصاحبه کنی زنجانی به هر ایرانی 110هزار تومان بدهکار است و کار قاضی و قضاوت را انجام می‌دهی، در صورتی که هنوز ایشان نمی‌دانند حساب کتاب وزارتخانه‌اش با من چه هست. یک روز می‌گوید زنجانی 8/2میلیارد یورو بدهکار است، یک روز می‌گوید 5/2میلیارد بدهکار است و اصلا موضوع را نمی‌داند و اطلاعات او هم رسانه‌ای است، چگونه می‌تواند کمک کند.» البته تنها واکنش زنجانی به این نامه ختم نمی‌شود.
زنگنه 21مهرماه با اشاره به پرونده بابک زنجانی گفته بود: «متاسفانه حرام خواری زیاد شده است.» زنجانی که در زندان به روزنامه‌ها دسترسی دارد پس از مشاهده این مطلب در ملاقات با خانواده خود گفت: در دادگاه با استناد به اسناد و مدارک مشخص خواهد شد چه کسی خدمت و چه کسی خیانت کرده است و مال حرام خورده است. با همه اینها وزیرنفت روز گذشته به خبرنگاران گفت که با این نامه کاری ندارد.
زنگنه گفت: «با نامه کاری ندارم؛ باید 10هزار میلیارد تومان از پول مردم را که خورده‌اند پس دهند.» وی ادامه داد: «رسانه‌ها باید از خشم مردم بترسند و کاری نکنند که تخلفات بابک زنجانی پوشش داده شود. » وزیر نفت همچنین تصریح کرد: «گمان می‌کنم زنجانی در برخی رسانه‌ها پول خرج می‌کند و حرف‌هایی می‌زند که این تصور ایجاد می‌شود که ایشان طلبکار هستند و ما بدهکار؛ در حالی که ایشان پول ملت را خورده‌اند و باید آن را پس بدهند.»
درهای صنعت نفت به روی شرکت های آمریکایی نیز باز است
وزیر نفت همچنین دیروز درباره زمان افتتاح فازهای 15 و 16 پارس‌جنوبی گفت: از رئیس‌جمهوری دعوت کرده‌ایم تا در نیمه دوم آبانماه در افتتاح این پروژه شرکت کند. زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا اعضای اوپک آمادگی افزایش ظرفیت 500هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران را بعد از لغو تحریم‌ها دارند، تصریح کرد: ما برای تولید نفتمان از هیچ کشوری اجازه نمی‌گیریم و نفتمان را وارد بازار می‌کنیم، بازار نیز این نفت را جذب می‌کند.
نخستین روزی که تحریم‌های ایران لغو شود و بتوانیم نفتمان را در بازارهای جهانی بفروشیم، تولید نفت کشورمان 500هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد. وی همچنین درباره مذاکره با شرکت‌های خارجی برای توسعه صنعت نفت گفت: اولویت نخست ما برای مشارکت با شرکت‌های خارجی میدان‌های مشترک، پتروشیمی و ان‌جی‌ال است.
زنگنه ادامه داد: اما اینکه شرکت‌ها به کدام بخش از صنعت نفت علاقه دارند به آنها بستگی دارد؛ ضمن اینکه باید به این نکته هم اشاره کنم که قراردادهای بالادستی پیچیدگی‌های خاصی دارد و مذاکره درباره آنها چندماه طول می‌کشد، اما خرید نفت سریع است و به محض لغو تحریم‌ها ایران می‌تواند تولید نفت خود را 500هزار بشکه افزایش دهد. وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های آمریکایی برای حضور در صنعت نفت ایران اظهارعلاقه کرده‌اند، افزود: درهای صنعت نفت به روی شرکت های آمریکایی نیز باز است و اگر آنها تمایل به همکاری با ایران داشته باشند هیچ مشکلی نیست، منتها آنها هنوز از سوی دولتشان چراغ سبزی برای حضور در ایران دریافت نکرده‌اند.
زنگنه با اشاره به اینکه دوران تحریم شرایط خاصی داشت که تمام شده است، گفت: در دوران پساتحریم باید با شفافیت کامل به انجام معاملات به ویژه معاملات دولتی اقدام کرد. وزیر نفت با بیان اینکه ایران در یک مبارزه بی‌امان با فساد است، اظهار کرد: به شرکت های خارجی توصیه می‌کنم از هرگونه برخورد و مذاکره با افراد فاسد بپرهیزند چون نه تنها به اعتبار خود خدشه وارد می‌کنند بلکه فرصت حضور در ایران را نیز از دست می‌دهند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: وزیرنفت ،