آیرودینامیک‌ترین خودروهای جهان کدامند؟+تصاویر

ماشين | يكشنبه ۱۲ دي ۹۵ ساعت ۱۰:۴۱ | نسخه چاپي

یک قابلیت ایرودینامیکی مناسب برای بهره‌وری در انرژی بسیار حیاتی است. هر چه خودرو لغزنده‌تر باشد، بهتر است.

به بیان ساده، فشار بیشتر به جریان هوا برای رسیدن یا حفظ سرعتی خاص انرژی بیشتری طلب می‌کند. استفاده از انرژی بیشتر به معنای بهره وری کمتر است.

title=آیرودینامیک‌ترین

به گزارش عصر ایران به نقل از ام اس ان، ضریب درگ (cd) اولین عامل مشترکی است که به تشریح آیرودینامیک و اندازه آن و میزان جریان هوای وسیله نقلیه می‌پردازد. مقیاس ایرودینامیکی خودروهای امروزی معمولا بین 0.30-0.40 است. اگر چه در بین بهترین‌ها آنهایی را انتخاب می‌کنیم که ضریب درگی زیر 0.30 دارند.

تویوتا پیروس: ضریب درگ 0.24

title=آیرودینامیک‌ترین

در سال 2016 تویوتا پیروس به عنوان سردمدار خودروهای هیبریدی با یک طراحی لغزان در میان آیرودینامیک‌ترین‌ها قرار گرفت. نسل چهارم سال 2016 این خودرو با بهترین ظاهر و خطوطی نرم‌تر از همیشه ظاهر شده است.

مزدا 3: ضریب درگ 0.26

title=آیرودینامیک‌ترین

با یک طراحی نرم و لغزان، مزدا 3 (نه در نسخه هاچ‌بک) یکی از پائین‌ترین ضریب‌های کشش در میان خودروهای جهان را دارد. از ویژگی‌های ایرودینامیکی این خودرو می‌توان به شاترهای فعال هوا در نزدیکی جلو پنجره و خطوط ساده زیر بدنه اشاره کرد. شاترهای جلو پنجره نیاز موتور را از خنک‌کننده‌ها رفع خواهد کرد.

هوندا NSX:

title=آیرودینامیک‌ترین

هوندا می‌گوید تمام مدل‌های NSX جدید، از طریق سامانه کلی جریان هوا برای عملکرد بالا و خنک کردن عناصر دستگاه مولد قدرت، ترمزها و واحدهای حرارتی هوا را جذب می‌کنند. البته خروج هوا از طریق دریچه‌های استراتژیک پشت خودرو کشش را به حداقل می‌رساند. متاسفانه آمار رسمی از ضریب کشش برای NSXها ارائه نشده است.

اینفینیتی Q50: ضریب درگ 0.26

title=آیرودینامیک‌ترین

دست لوکس‌ساز نیسان، در طول زمان دستخوش تغییراتی شد و به تدریج تولید اتومبیل‌هایش را بهبود بخشید. مدل معرفی شده از ایفینیتی Q50 در سال 2015 نتیجه بسیار خوبی را در برابر تونل‌های بادی از خود ارائه داد که به مفهوم قابلیت آیرودینامیکی ویژه است.

تویوتا میرای: ضریب درگ 0.29

title=آیرودینامیک‌ترین

خودروی هیدروژن سوز تویوتا که ممکن است به طیف وسیعی از خودروهای آینده تبدیل شود، با طراحی هوشمندانه‌ای برای مقابله با باد ساخته شده و می‌تواند با این ویژگی‌ها مسافتی حدود 502 کیلومتر را طی کند.

آئودی A5 : ضریب درگ: 0.25

title=آیرودینامیک‌ترین

تمام A5 های جدید کوپه سریع‌تر، سبک‌تر و جادارتر از بقیه بوده و بسیار اقتصادی ظاهر شده‌اند. آئودی موفق شده ضریب درگ را به 0.25 برساند که موفقیت بزرگی در این زمینه محسوب می‌شود.

تسلا مدل X : ضریب درگ: 0.24

title=آیرودینامیک‌ترین

یک SUV جذاب با درهای بال مانند که اساسا یک خودروی برقی محسوب می‌شود. تسلا به خوبی توانسته با طراحی زیبا از پس قابلیت‌های آیرودینامیکی برآید.

مرسدس بنز کلاس E : ضریب درگ: 0.23

title=آیرودینامیک‌ترین

مرسدس بنز کلاس E شاید یک انقلاب در برابر مدل‌های دیگر باشد. ساعت‌های زیادی برای کاهش ضریب درگ این خودرو وقت صرف شده است. ظاهرا یک سامانه ویژه برای مقاومت باد و خنک شدن رادیاتور در این خوردو به کار رفته است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: