تاریخچه تکامل فرمان خودرو فرمول یک+تصاویر

فرمول یک همیشه با استفاده از مهندسانی که در طول سال‌های متمادی، راه‌حل‌های فنی و تخصصی ارائه کرده‌اند، پیشرفته‌ترین شکل موتوراسپرت بوده ...


تاریخچه تکامل فرمان خودرو فرمول یک+تصاویر

فرمول یک همیشه با استفاده از مهندسانی که در طول سال‌های متمادی، راه‌حل‌های فنی و تخصصی ارائه کرده‌اند، پیشرفته‌ترین شکل موتوراسپرت بوده ...


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ایران در تایلند نیز پاسخگوی آن‌ها نبود.


۲۱ سیاستمدار ایرانی در کدام منطقه تهران زندگی می‌کنند + تصاویر

مقام های ارشد ایرانی در کدام منطقه پایتخت زندگی می کنند؟ در میانه موج فیش حقوقی نگاهی داریم به منازل مسکونی آن‌ها در این شهر. اینکه هر یک کجا ...


25 مدل اتاق خواب و 25 نکته مهم!

اگر به دنبال مدل دکوراسیون اتاق خواب خود می گردید، پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را بخوانید. اتاق خواب یکی از فضاهای بسیار مهمی است که می توان ...


رونمایی از مشروب‌فروشي که «نغمه‌سرا» شد

| سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵ ساعت ۱۰:۴۲ | نسخه چاپي

مراسم رونمایی از مستند «نغمه‌سرا» که به ماجرای تبدیل یک مشروب‌فروشی به مؤسسه‌ای فرهنگی می‌پردازد و به زودی از شبکه‌های مختلف سیما پخش خواهد شد برگزار شد.
به گزراش مشرق، رونمایی از مستند «نغمه‌سرا» که به ماجرای تبدیل یک مشروب‌فروشی به مؤسسه‌ای فرهنگی می‌پردازد و به زودی از شبکه‌های مختلف سیما پخش خواهد شد،برگزار شد.

این نشست با حضور«‌مسعود کارگر‌‌» کارگردان، «‌محمد‌جواد رئیسی‌‌» کارگردان دوم و «‌علی حاج‌محمدحسن‌‌» مؤسس و متولی مؤسسه فرهنگی نغمه‌سرا مسعود کارگر، کارگردان این مستند در ابتدای این مراسم در سخنانی، گفت: ماجرای ساخت مستند «‌نغمه‌سرا‌‌» از نشریه عصر جدید شروع شد که در یکی از شماره‌های آن و در پرونده‌ای به موضوع تبدیل یک مشروب‌فروشی در کنار مهدیه تهران به مؤسسه فرهنگی نغمه‌سرا پرداخته بود.
وی افزود: حاج‌آقا کافی در آن زمان به دلیل اینکه در مهدیه تهران جلسه برگزار می‌کردند و اینکه این مشروب‌فروشی در کنار آن قرار داشت به سراغ صاحب مغازه مشروب‌فروشی می‌روند و این مغازه را با شروطی به بالاتر از قیمت آن می‌خرند و اداره آن را بر عهده دو جوان به نام‌های «‌ضرغام‌‌» و «‌حاج‌محمدحسن‌‌» می‌گذارند. در حقیقت اینگونه سنگ بنای اولیه تشکیل این مؤسسه فرهنگی گذاشته می‌شود.
این کارگردان ادامه داد: فعالیت عمده و اصلی مؤسسه فرهنگی «‌نغمه‌سرا‌‌» در قبل و جریان انقلاب اسلامی تولید و تکثیر سخنرانی‌های امام خمینی (ره) بود. بر این اساس هم این فعالیت‌ها در روند انقلاب و مبارزات سیاسی نقش مهمی را ایفا کرده است.  کارگر خاطرنشان کرد: ما در مستند «‌نغمه‌سرا‌‌» که در مدت زمان 20 دقیقه تهیه شده است بیشتر به موضوع رفاقت آقایان «‌ضرغام‌‌» و «‌حاج‌محمدحسن‌‌» پرداخته‌ایم.
بر این اساس آقای کافی فقط در بخشی از مستند حضور دارند.  وی در مورد تولیدکنندگان این مستند اینطور توضیح داد که: مستند نغمه‌سرا برای پخش از شبکه‌های مختلف سیما ساخته شده است. مؤسسه نجوای زلال هنر مجری این طرح بوده و تهیه‌کننده آن نیز سازمان هنری رسانه‌ای اوج است.
این کارگردان در پایان به جوایزی که این مستند توانسته از آن خود کند اشاره نمود و ادامه داد: مستند «‌نغمه‌سرا‌‌» در بخش تحقیق و پژوهش جشنواره چهل چراغ برگزیده شده است.  علی حاج‌محمدحسن که خود از مؤسسان و متولیان مؤسسه فرهنگی «‌نغمه‌سرا‌‌» است در بخش دیگری از این مراسم رونمایی، گفت: مؤسسه فرهنگی نغمه‌سرا در حال حاضر دیگر وجود ندارد. در حقیقت این مؤسسه تا سال 86 یا 87 فعالیت می‌کرد. اگر بخواهم به طول عمر فعالیت این مؤسسه اشاره کنم باید بیان کنم که مؤسسه فرهنگی «‌نغمه‌سرا‌‌» از سال 1352 تا سال 1387 چیزی بیش از 30 سال فعالیت می‌کرده است.
وی در ادامه دلایل تعطیلی این مؤسسه را تشریح کرد: علت این موضوع هم که ما در سال 1387 فعالیت این مؤسسه را تعطیل کردیم تغییر شیوه و تکنولوژی بود. زیرا ما در این مؤسسه تا زمانی که سی‌دی و دی‌وی‌دی آمدند نیز خود را به روز کردیم ولی با آمدن فلش و حافظه‌های قابل حمل خارجی و خارج شدن نوارهای صوتی از گردونه بازار دیگر دلیلی برای ادامه فعالیت خود نمی‌دیدیم. 
این متولی مؤسسه فرهنگی نغمه‌سرا خاطرنشان کرد: در سال‌های 47 و 48 بود که صفحه گرام از رده خارج و دستگاه‌های ضبطی وارد بازار شد که عمر آن هم در زمان کوتاهی به پایان رسید. در این زمان بود که نوار کاست عرضه شد و در مدت زمان بسیار کوتاهی در بین تمامی مردم و در جامعه عمومیت پیدا کرد. البته در آن زمان بیشتر نوارهای آهنگ و ترانه عمومیت داشت.  وی اضافه کرد: در آن زمان رادیو و تلویزیون هم از سوی خانواده‌های مذهبی و مردم برای مخالفت با رژیم شاه تحریم بود و ما برای تأمین محصولات فرهنگی خود به سراغ سخنرانی‌ها رفتیم. یکی از این سخنران‌ها حاج‌آقا کافی بود که ایشان برخلاف خیلی‌ها با ما همکاری کردند و امکاناتی را برای ضبط سخنرانی‌ها در مهدیه تهران برای ما فراهم کردند.
وی درباره موضوع تبدیل مشروب‌فروشی جنب مهدیه تهران به این مؤسسه فرهنگی گفت:باید به این نکته متذکر شد که حاج آقا کافی از اینکه می‌دید یک مشروب‌فروشی در کنار مهدیه تهران فعالیت می‌کند بسیار ناراضی و ناخرسند بود، از این روی با فرد صاحب مغازه وارد مذاکره شد و با شرط اینکه آن فرد دیگر به شغل مشروب‌فروشی روی نیاورد مغازه او را با مبلغی بیشتر از قیمت واقعی خریداری کرد. 
حاج‌محمدحسن ادامه داد: در آن زمان حاج آقا کافی این مغازه خریداری شده را به آقای ضرغام به صورت قسطی واگذار کرد. او در ابتدا کتاب‌فروشی مذهبی به نام گلستان مهدیه را ایجاد کرد ولی جواب نداد و در آن زمان بود که تحصیلات من نیز به پایان رسیده بود و قصد ایجاد کاسبی داشتم که با پیشنهاد آقای ضرغام مبنی بر راه‌اندازی این مؤسسه فرهنگی روبه‌رو شدم.
وی یادآور شد: البته در آغاز راه خود سختی‌ها و مشکلات فراوانی را سپری کردیم به صورتی که برای کسب مجوز فعالیت سه سال منتظر جواز کسب بودیم. همچنین عوامل ساواک نیز سه مرتبه به مؤسسه حمله کردند و تمامی محصولات موجود در آن را به دقت بررسی کردند که خوشبختانه نتوانستند اقدامی صورت بدهند.  این متولی مؤسسه فرهنگی نغمه‌سرا متذکر شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران آثار و محصولات ما به صورت رسمی و شناسنامه‌دار از مؤسسه منتشر می‌شد. از جمله محصولات ما در آن زمان می‌توان به سخنرانی‌های خلخالی، هادی غفاری، شهید مطهری و حاج آقا کافی اشاره کرد. 
حاج‌محمد‌ حسن افزود: نوارهای سخنرانی‌های امام خمینی(ره) در نجف جزو نخستین نوارهای سیاسی ما بود که در قبل از انقلاب منتشر می‌شد. شیوه دسترسی ما به سخنان ایشان نیز توسط افرادی بود که به واسطه آنها با نجف ارتباط برقرار می‌کردیم. البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نوارهای مذهبی از رونق افتاد و مردم بیشتر متقاضی نوارهای انقلابی روز شده بودند. 
وی ادامه داد: با شروع دوران دفاع مقدس مردم از ما مطالبه نوارهای حماسی کردند و از این روی نیز ما اقدام به انتشار نوارهایی با موضوع جنگ و حماسه کردیم. این عرضه نوارهای حماسی تا بعد از پایان جنگ ادامه داشت.
او در ادامه تصریح کرد: در اواسط و اواخر فعالیت‌های ما در این مؤسسه فرهنگی انتشار نوارهای مختلف توسط ما به چندین هزار نوار کاست رسید. در حقیقت ما روزانه نیز هزاران نوار را در این مؤسسه ضبط می‌کردیم. در این بین نیز صدا و سیما و نهادهای مختلف از ما درخواست همکاری می‌کردند و ما نیازهای آنها را تأمین می‌کردیم.
محمد جواد رئیسی دیگر کارگردان این مستند نیز در بخش انتهایی این مراسم به سخنرانی پرداخت و گفت: همانگونه که دوستان در این مراسم اشاره کردند زمینه ساخت این مستند مطالعه مطلبی در مجله عصر جدید بود. ما بعد از بررسی‌های فراوان متوجه شدیم که این گزارش قابلیت به تصویر کشیده شدن در قالب یک مستند را دارد.
وی افزود: البته زمانی که ما قصد ساخت این مستند را داشتیم چند سالی بود که این مؤسسه تعطیل شده بود. اما ما با آرشیو بسیار خوبی روبه‌رو بودیم. این دو بزرگوار داستانک‌های خوبی برای بیان مقابل دوربین داشتند. آنها همچنین با شخصیت‌های فراوانی نیز ارتباط داشتند که همه می‌توانست به ما در ساخت این مستند کمک فراوانی کند.
او که یکی از کارگردانان این مستند است، ادامه داد: ارزش کار و فعالیت‌های آقای ضرغام و آقای حاج‌محمدحسن آنجا مشخص می‌شود که بدانیم در زمان شاه بچه‌های حزب‌اللهی هیچ رسانه‌ای را در اختیار نداشتند. در حقیقت در آن زمان و در آن فضا بود که فعالیت‌های این عزیزان و کارهای آنها ارزش واقعی خود را نشان داد. 
رئیسی خاطرنشان کرد: در قبل از انقلاب نوارها عمدتاً چیز خوبی محسوب نمی‌شدند زیرا بسیاری از آنها مبتذل بودند. اما از سال‌های 47 یا 48 بود که استارت شروع نسل کارهای مذهبی بود. در این مؤسسه ما ظاهراً نوارهای مذهبی عرضه می‌کردیم ولی در باطن اقدامات خود زمینه اتصال مردم با سخنرانی‌های حضرت امام خمینی(ره) و تقویت روحیه انقلابی مردم را فراهم می‌کردیم.

وی در پایان تصریح کرد: در راه ساخت مستند «‌نغمه‌سرا‌‌» با آقایان ضرغام و حاج محمد حسن مصاحبه‌های متعددی انجام دادیم و آن مصاحبه‌ها بود که زمینه تدوین سناریوی ساخت این مستند شد. ساخت این مستند نیز سه الی چهار ماه به طول انجامید.
منبع: روزنامه جوان
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟