قطارهای لوکسی که تا کنون ندیده‌اید

همواره سفر از امور مورد توجه بشر به حساب می آید. در گذشته به دلیل نبود امکانات از احشام به عنوان وسیله برای سفر استفاده می کردند؛ با پیشرفت تکنولوژی وسایل نقلیه به وجود آمد.


«سعید» بعد از ۶ سال صاحب دست‌ و پا شد

«سعید ایمانی» کارگر ساده دهه هفتادی ست که ۶ سال است بدون دست و پا زندگی می کند. سعید بعد از مصاحبه با خبرگزاری مهر موردتوجه قرار گرفت و با کمک مخاطبان توانسته دست و پاهای تازه ای داشته باشد.


ساخت تاندون مصنوعی از ماده سخت تر از فولاد کربنی

محققان ژاپنی هیدروژلی ساخته اند که قدرت آن ۵ برابر فولاد کربنی است.


سارق مسلح صرافی خیابان فردوسی: قرار بود ۲۶ اسفند با نامزدم کنار سفره عقد بنشینم/ دانشجو هستم

سارقانی که در جریان سرقت مسلحانه به یکی از صرافی‌های خیابان فردوسی تهران دستبرد زده بودند دیروز به بازسازی صحنه سرقت پرداختند.  ایران ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


سکوهای خونین

حوادث | سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵ ساعت ۹:۳۹ | نسخه چاپي

متروی تهران روزهای پرحادثه را سپری می‌کند. دوحادثه خونین در دو روز متوالی. نخستین حادثه خونین مترو یکشنبه حوالی ساعت ٧ بعدازظهر در ایستگاه شادمان اتفاق افتاد. دختر ٣١ساله‌ای در این ایستگاه پس از برخورد سرش با قطار جانش را از دست داد. حادثه دوم اما دیروز ساعت ٣ بعدازظهر چند کیلومتر آن‌طرف‌تر در ایستگاه میدان شهدا جان یک پیر مرد ٦٥ساله را گرفت. هنوز علت دقیق هیچ ‌کدام از این دو حادثه مشخص نشده است.
مرگ به دلیل بی‌احتیاطی و رعایت نکردن حریم ریلی
یکشنبه بعدازظهر مسافران متروی ایستگاه شادمان شاهد صحنه دلخراشی بودند. حادثه‌ای که درآن دخترجوانی پس از برخورد قطار با سرش به شدت مصدوم شد و دقایقی بعد به علت شدت جراحات وارده جانش را از دست داد. سیدرقیه محسنی ٣١ساله درحالی یکشنبه بعدازظهر در ایستگاه متروی شادمان جانش را از دست داد که با گذشت دو روز از مرگش هنوز علت دقیق این حادثه دلخراش مشخص نیست و روایت‌های مختلفی درباره جزییات این حادثه وجود دارد. نخستین اخبار درخصوص مرگ رقیه در ایستگاه متروی شادمان را احسان مقدم، مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی شرکت بهره‌برداری مترو تهران اعلام کرد.
او دقایقی پس از وقوع این حادثه ضمن تأیید خبر برخورد قطار با دخترجوانی در ایستگاه متروی شادمان درباره جزییات این حادثه گفت: «ساعت ٤٠: ١٨ قطار مترو در حال ورود به ایستگاه شادمان- تقاطع خط ٢ و ٤- بود که به‌ دلیل رعایت نکردن فاصله حریم ریلی ازسوی یک دختر ٢٥ساله و برخورد سر او با واگن قطار به‌ شدت مصدوم شد و جانش را از دست داد.» مقدم علت حادثه را رعایت نکردن فاصله ایمنی و بی‌توجهی دخترجوان به هشدارهای مأموران مترو عنوان کرد: «به هنگام ورود قطار مترو توسط بلندگوی ایستگاه‌ها مکرر اعلام می‌شود که مسافران از خط زرد (قسمت اضطراری حریم ریلی) فاصله بگیرند که متأسفانه این دخترجوان بی‌توجه به اخطارها با قطار درحال توقف برخورد کرد.» به گفته مدیر روابط عمومی شرکت مترو تهران تکنیسین‌های اورژانس تهران با حضور درمحل حادثه مصدوم را به بیمارستان امام خمینی(ره) منتقل کردند اما این دخترجوان بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.
رقیه قبل از رسیدن به بیمارستان تمام کرد
پیگیری‌های «شهروند» هم تا حدودی اظهارت مشاور مدیرعامل متروی تهران را تأیید می‌کند. یکی از راننده‌های تاکسی ایستگاه متروی شادمان درباره جزییات این حادثه به «شهروند» گفت:  «دیروز حدود ساعت ٧ بعدازظهر یک خودروی آمبولانس در اینجا توقف کرد و مأموران اورژانس با سرعت از پله‌های ایستگاه بالا رفتند، بعد از دقایقی ما از مسافرانی که از مترو خارج می‌شدند، شنیدیم که دخترجوانی با قطار برخورد کرده است.» او صحبت‌هایش را این‌گونه ادامه می‌دهد: «چند ساعت پس از این حادثه، ما از بچه‌های مترو شنیدیم که این دختر هدفونی در گوشش بوده که چیزی از دستش روی زمین می‌افتد، او هم بی‌توجه به نزدیک‌شدن قطار به ایستگاه، برای برداشتن وسیله‌اش خم می‌شود که درست همزمان قطار هم وارد ایستگاه شده و با او برخورد می‌کند.»
یکی از دستفروشان مترو هم درباره این حادثه به «شهروند» گفت: «من آنجا بودم، وقتی سرش به قطار خورد، با چشمانم دیدم، خون همه جا را برداشته بود، لحظه پیاده‌شدن واگن خانم‌ها بود. زن‌ها  ترسیده بودند، جیغ و شیون همه سالن را پر کرده بود، خیلی وحشتناک بود.» او صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد: «من آن دختر را می‌شناختم، او هر روز بین ساعت ٣٠: ٠٦ تا ٧ بعدازظهر در ایستگاه شادمان سوار مترو می‌شد. من به ‌خاطر کارم، هر روز او را می‌دیدم، چهره زیبایی هم داشت، همیشه هم مانتو، شلوار و مقنعه سرمه‌ای تنش بود، معلوم بود که شاغل است و از سر کار می‌آید.»
ازسوی دیگر یکی از پرسنل بیمارستان امام خمینی درباره حال عمومی رقیه درهنگامی که به بیمارستان منتقل شده است، به «شهروند» گفت: «ساعت ١٩ یکشنبه دختر ٣١ساله‌ای توسط اورژانس ١١٥ به این بیمارستان منتقل شد. این دختر که در ایستگاه مترو از ناحیه سر به ‌شدت مصدوم شده بود، هیچ‌گونه علایم حیاتی نداشت و تلاش کادر پزشکی برای احیا هم بی‌نتیجه بود.»
ازدحام و فشار جمعیت علت حادثه ایستگاه شادمان
مقدم، مشاور مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران درحالی بی‌توجهی به حریم ریل و بی‌احتیاطی رقیه را دلیل اصلی بروز این حادثه عنوان می‌کند که قاضی ایلخانی؛ بازپرس کشیک قتل پایتخت ازدحام و فشار جمعیت در بروز این حادثه را محتمل می‌داند. مأموران کلانتری ١١٨ ستارخان پس از وقوع حادثه درصحنه حاضر شدند و پس از بررسی اولیه، گزارش این حادثه را به قاضی ایلخانی؛ بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام کردند. بازپرس امورجنایی تهران هم دستور تحقیقات درباره این حادثه مرگبار را صادر کرد. بررسی اولیه از این حادثه نشان می‌دهد که به احتمال زیاد متوفی براساس ازدحام جمعیت دچار سانحه شده و سرش با قطار برخورد کرده است و خودکشی دخترجوان بعید به نظر می‌رسد، با این‌ حال بازپرس پرونده دستور داد تا دوربین‌های مداربسته مترو که لحظه وقوع حادثه را ثبت کرده‌اند، بازبینی شوند. تحقیقات بیشتر درباره این پرونده ادامه دارد.
مرگ پیرمرد ٦٥ ساله در متروی میدان شهدا
هنوز علت دقیق حادثه یکشنبه ایستگاه متروی شادمان مشخص نشده، حادثه خونین دیگری این‌بار در ایستگاه متروی میدان شهدا اتفاق افتاد. حوالی ساعت ۳ بعدازظهر دیروز یک مرد ٦٥ساله در ایستگاه مترو میدان شهدا در خط ۴ مترو در اثر برخورد با قطار جان باخت. این‌بار هم احسان مقدم، مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی مترو نخستین مقاوم مسئولی بود که این خبر را رسانه‌ای کرد: «پیرمردی ۶۵ساله ساعت ١٥ در ایستگاه میدان شهدا داخل حریم ریلی مترو افتاد و در اثر این حادثه جان باخت.» او درخصوص علت این حادثه گفت: «هنوز مشخص نیست که قصد او خودکشی بوده یا این‌که تعادل خود را از دست داده و داخل حریم ریلی افتاده است.»
مرجان هم در ایستگاه مترو جان داد
پیش از این نیز متروی تهران حوادث مشابه‌ای را تجربه کرده است. ٦ مهرماه‌ سال گذشته بود که مرجان دختر ٢٧ساله به علت ضربه مغزی در متروی تهران جانش را از دست داد. حادثه‌ای که جان مرجان را گرفت، تقریبا شبیه اتفاقی بود که یکشنبه در ایستگاه متروی شادمان رقیه را به کشتن داد. سر مرجان به ‌خاطر افت فشار به قطار برخورد می‌کند و سپس به شدت به سمت دیواره ایستگاه پرتاب می‌شود. مرجان هم در مترو ضربه مغزی شد. مادر مرجان با گذشت یک‌سال از آن حادثه هنوز نتوانسته با نبود مرجان کنار بیاید، او روزهای بسیار سختی را در غم از دست رفتن دخترش سپری کرده است. مادر مرجان درباره آن حادثه به «شهروند» می‌گوید: «دخترم در ایستگاه منتظر قطار بوده که به دلیل افت قندخون سرش گیج می‌رود، تعادلش را از دست می‌دهد و سرش به قطار برخورد می‌کند، شدت برخورد قدری زیاد بوده که او را به دیواره ایستگاه می‌کوبد. او ضربه مغزی می‌شود. البته اینها را پزشک قانونی به ما گفت.» او درپاسخ به این پرسش که از مترو به تهران شکایتی داشته یا نه؟ می‌گوید: «نه ما از مترو شکایت نکردیم، چون پزشک قانونی به ما گفت، مرگ مرجان ربطی به مترو ندارد، ولی از اورژانس به تأخیر در انتقال مرجان به بیمارستان شکایت کردیم که آنها هم به ما گفتند که ترافیک بوده و به همین دلیل هم تأخیر داشتیم.»
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟