بالن آرزو خانه ای را در رشت سوزاند

مدیرعامل آتش‌نشانی رشت گفت: علت آتش‌سوزی دو باب منزل مسکونی سقوط بالن‌های آرزو و پرتاب شی مشتعله بر روی سقف و بالکن منازل مسکونی بوده است.


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی ...


علی جنتی در "مخمصه"

جامعه | يكشنبه ۱۱ مهر ۹۵ ساعت ۲۲:۸ | نسخه چاپي

فرارو- آیت الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، بابیان اینکه مطالبی که می‌گویم از طرف خودم است و از طرف جامعه مدرسین نیست، اظهار داشت: به وزیر ارشاد ناصحانه می‌گویم برنامه و روشی که شما در پیش‌گرفته‌ای سبب تضعیف دولت است و اکثر اقدامات شما مشتمل بر منکرات است که نمی‌دانم توجه دارید یا نه.

گویا عقب نشینی وزیر نسبت به اجرای موسیقی در مشهد تبدیل به پاشنه آشیل او شده است و این‌بار  موجب گردیده به جای مشهد، اخطار را از قم دریافت کند.

کنسرت بود یا نه؟
آیت الله یزدی اصرار دارد آنچه در قم اجرا شده مصداق کنسرت بوده است اما علی جنتی به این موضوع اعتقادی ندارد. آیت الله یزدی می‌گوید: «عملکرد وزیر ارشاد ترویج موسیقی است.»  این روحانی اصولگرا معتقد است: «از نمایندگان مجلس توقع دارم با استفاده از حق نظارت خود ببینند در کنسرت‌ها چه می‌گذرد. نمایندگان باید در این زمینه اعتراض کنند و از وزیر سؤال کنند؟ نمایندگان قم فیلم این کنسرت‌ها را ببینند که مراجع بی‌جهت اظهار نگرانی نکردند.»
با این حال علی جنتی می‌گوید: «آنچه که در قم اجرا شده، اصلا کنسرت نبود. یک برنامه همسرایی و هم خوانی بود که نه محتوا و نه شکل آن هیچ گونه اشکالی نداشت. خانم های اجرا کننده هم حجاب کاملا اسلامی داشتند.»

تصاویر بحث برانگیز
آیت الله یزدی می‌گوید: «نمایندگان قم فیلم این کنسرت‌ها را ببینند که مراجع بی‌جهت اظهار نگرانی نکردند.»
فیلم‌هایی که به نظر از اجرای هنرمندان برداشته نشده است و انگار لنز دوربین رو به تماشاچی‌ها بوده است و همان چیزی است که محمد یزدی می‌گوید نمایندگان مجلس باید آن را ببینند.
در همین باره وزیر ارشاد می‌گوید: «خانم های اجرا کننده هم حجاب کاملا اسلامی داشتند »
وزیر ارشاد می گوید: «برخی از شرکت کنندگانی که در این برنامه بودند، حدود لازم را رعایت نکرده بودند. فرادی که حجاب خود را رعایت نکردند موجب مشکل شدند و این مساله باعث شد که مدیرکل محترم ارشاد در قم هم به خاطر این مساله عذرخواهی کند.»
وزیر به نکته دیگری نیز می‌پردازد و می‌گوید: «برخی عناصر هم عمدا از آن ها عکس گرفتند و این تصاویر را در اختیار مراجع تقلید یا جامعه مدرسین حوزه علمیه قرار دادند..»
آیا قم هم به لیست شهرهای استثنایی ایران اضافه شد؟
بعد از آنکه علم الهدی در مشهد نسبت به برگزاری کنسرت موسیقی در این شهر اعتراض کرد؛ وزارت ارشاد اعلام کرد مشهد استثناست و تنها در این شهر کنسرت برگزار نخواهد شد. در همان روزها سخنگوی وزارت ارشاد گفت: «اظهارات برخی مقامات مذهبی مشهد دلیل اصلی عدم برگزاری در مشهد نیست.»
سخنگوی این وزارتخانه دلیل لغو اجرای کنسرت موسیقی در مشهد را این‌گونه اعلام کرد: «بارگاه مطهر امام رضا(ع) در مشهد است و حفظ این جایگاه برای همه لازم است.»
اما این‌بار بعد از آنکه علم الهدی مشهد را استثنا دانسته بود، آیت الله یزدی قم را شهری استثنایی دانسته و گفته است: «هیچ‌کس حق ندارد عذرخواهی مدیرکل ارشاد را بپذیرد، چون حریم حضرت معصومه(س)، حریم حوزه‌های علمیه و مراجع شکسته شده است، اینجا قم است، شکستن این حریم مثل شکستن حریم شهرهای دورافتاده نیست و این حریم‌شکنی بسیار رقت‌بار بود.»
آیت الله یزدی همان کلید واژه‌ آیت الله علم الهدی را بکار گرفت.
اگر علم الهدی درباره مشهد از «حریم امام رضا (ع)» حرف زده بود آیت الله یزدی از «حریم حضرت معصومه (س)» سخن می‌گوید. "حریم" همان چیزی است که علی مطهری این‌گونه به آن واکنش داده بود: «این موضوع از کجا آمده است؟ چنین چیزی اصلا معنی ندارد. اگر یک کنسرتی اشکال شرعی دارد، در هیچ جا مجاز نیست و نباید اجرا شود و اگر اشکال شرعی ندارد، برای همه شهرها قابل اجراست. چیزی به نام حریم امام رضا(ع) وجود ندارد.»
با این حال به نظر می‌رسد این‌بار نیز علی جنتی، پس از رسانه‌ای شدن ماجرای قم این‌گونه واکنش نشان می‌دهد و می‌گوید: «ما هم اصولا بنایمان در قم، بر اجرای کنسرت‌هایی که در دیگر شهرستان ها اجرا می شود، نیست.» حالا گویا اینبار با بیان دیگری علی جنتی قم را از مابقی شهرهای ایران جدا کرده است.
آیا وزیر از توصیه صریح رئیس جمهوری سرپیچی می‌کند؟
در روزهایی که اظهارات علم الهدی و جنتی در صد اخبار بود وزارت ارشاد نیز به آن واکنش نشان داده بود؛ حسن روحانی نیز موضع‌گیری کرد و گفت: «ما مجلس شورای اسلامی داریم، هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانون گذاری کند، و وزیر نیز نباید تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد.» در آن رزوها رئیس دولت تدبیر تاکید ‌کرد: «از نظر من هیچ وزیری دربرابر هیچ فشاری نباید کوتاه آید و عقب نشینی کند.»
با انتشار خبر اعتراض رئیس جامعه مدرسین قم به وزیر ارشاد، برخی شایع کردند که وزیر ارشاد توسط رئیس جمهوری برکنار شده است. اما وزیر ارشاد ظهر امروز این خبر را تکذیب کرد و گفت: «نباید به شایعه پراکنی و جوسازی برخی رسانه‌ها علیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتنا کرد.»
همچنین علی جنتی پیش از این گفته بود: «بهتر است حوزه‌های علمیه ما با دستگاه‌های موسیقی آشنا شوند یا اینکه تعدادی آهنگ‌ساز را به حوزه‌های علمیه بفرستیم تا تحصیل کنند و مجتهد شوند و در نهایت بتوانند احکام مربوط به این موضوع را استنباط کنند.»
علی جنتی می‌گوید نظر رهبری را در حوزه فرهنگ و موسیقی معیار راه خود قرار داده است وی معتقد است: «ما تابع نظر و فتوای مقام معظم رهبری هستیم که هم مرجع تقلید هستند، هم بالاترین مقام حکومتی کشور هستند و فرمان و نظر ایشان لازم‌الاتباع است و هم تنها شخصیتی در عالم روحانیت هستند که موسیقی را می‌شناسند.»
همین اظهارات کافی بود تا یزدی در بخش از سخنان به علی جنتی بگوید: «اگر وزیر ارشاد نظر رهبری را رعایت می‌کند، باید بداند که ایشان برخی سرودها را تجویز کردند اما ایشان فرمودند ترویج موسیقی را جایز نمی‌دانند و عملکرد وزیر ارشاد ترویج موسیقی است..»
حالا باید دید وزیر ارشاد علیرغم وجود نظر رهبری و رئیس جمهوری در برابر این فشارها چه خواهد کرد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟