به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات خوشی داشتیم. این ترانه ها را مرور کنیم.


به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


ضرورت توجه ویژه به اراضی کشاورزی رهاشده

ضرورت توجه ویژه به اراضی کشاورزی رهاشده

جامعه | يكشنبه ۱۱ مهر ۹۵ ساعت ۱۵:۵۸ | نسخه چاپي

ششمین جلسه کمیته راهبردی ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگان دستگاه های مرتبط در محل سازمان محیط زیست تشکیل شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، ابتکار با اشاره به گزارش های ارائه شده از سوی دستگاه های مرتبط، گفت: گزارش ها نشان می دهد، اقدامات خوبی انجام شده ولی ستاد باید همچنان با انسجام و هماهنگی تا رسیدن به نتیجه نهایی تلاش خود را ادامه دهد.
وی با بیان اینکه تا کنون معیار حرکت در زمینه مقابله با پدیده گرد و غبار مصوبه اسفندماه ۹۳ هیات دولت بود ولی با مصوبه جدید دولت، این مصوبه مبنای حرکت است، اظهار کرد: موضوع اعتبارات نیز در کمیسیون زیربنایی در حال پیگیری است.
معاون رئیس جمهور افزود: به رغم آنکه دولت با چالش اعتباری مواجه است ولی به دلیل اهمیت و اولویت موضوع گرد و غبار برای دولت یازدهم و تکلیف و مسئولیتی که در این زمینه برای خود قائل هستیم، تمام تلاش و توان خود را برای کاهش آسیب های پدیده گرد و غبار انجام خواهیم داد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به موضوع زمین های کشاورزی یا اراضی رها شده و تهدید این اراضی برای تبدیل شدن به کانون های گرد و غبار داخلی داشت و خاطرنشان کرد: قطعا رفع این موضوع باید در دستور کار و مورد پیگیری دستگاه های مرتبط همچون جهاد کشاورزی قرار گیرد.
ابتکار ضمن تاکید بر ضرورت تقسیم کار و ایفای مسئولیت دستگاه های مختلف برای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور و انجام اقدامات کوتاه و بلند مدت در این زمینه، تصریح کرد: دقت در پیش بینی و واکنش سریع به ویژه در استان ها، احیاء تالاب ها، انجام حمایت های بهداشتی از جمله اقدامات ضروری در این حوزه است.
معاون رئیس جمهور با بیان لزوم بهره گیری از ظرفیت های ملی و بین المللی در این زمینه، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات ضروری، سنجش میزان پیشرفت و نقاط ضعف و قوت اقدامات بر اساس برنامه ها است.
تدوین استانداردهای ضروری تثبیت کننده های خاک در دست اقدام است
ضیاء الدین شعاعی مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با ارائه گزارشی از عملکرد ستاد ملی طی ۹۴-۹۵، گفت: مطالعات شناسایی و تعیین کانون های گرد و غبار در ۱۶ استان تکمیل شده و برای ۱۲ استان دیگر نیز در دست اقدام است.
وی افزود: گزارش وقوع طوفان‌های گرد و غبار با منشاء خارجی نیز هر بار مستند شده و برای وزارت امور خارجه جهت انجام اقدامات بین المللی ارسال می شود.
به گفته شعاعی، کارگروهی متشکل از دستگاه های مرتبط از جمله وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست نیز در حال تهیه و تدوین استانداردهای ضروری تثبیت کننده های خاک هستند.
مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار ضمن یادآوری اقدامات بین المللی ایران در این حوزه همچون تصویب قطعنامه های مقابله با گرد و غبار در سازمان ملل، ادامه داد: همکاری هایی نیز در سطح بین المللی برای استفاده از فن آوری، تجارب، ظرفیت ها و دانش کشورهای موفق شکل گرفته است که از آن جمله می توان به همکاری با ژاپن به منظور توسعه سیستم های پایش و هشدار اشاره کرد.
در ادامه، داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از عملکرد دستگاه متبوع در این حوزه ارائه داد و گفت: در بخش مطالعات به ویژه در خصوص پیش بینی گرد و غبار اقدامات بسیار خوب و موثری انجام داده ایم که نتایج آن قابل احصاء و ارائه است.
پرهیزکار ضمن تاکید بر دانش و تخصص سازمان هواشناسی در این حوزه، اظهار کرد: دانش استفاده و به کارگیری مدل های مختلف همچون مدل های خود مقیاس تا مدل هایی که قادر به پیش بینی دهه ای هستند در هواشناسی وجود دارد و تنها نیازمند داده های بر خط هستیم.
وی افزود: همچنین سایتی در ذیل پورتال هواشناسی و به منظور اطلاع رسانی در خصوص پدیده گرد و غبار تعریف شده است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
رضا شهبازی نیز به نمایندگی از بخش زمین شناسی مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گزارشی از فعالیت های این دستگاه ارائه داد و گفت: با استفاده از داده های سازمان هواشناسی موفق به ایجاد یک شبکه اتمسفری شدیم.
وی افزود: سازمان زمین شناسی می خواهد در کنار مطالعات کلانشهرها، پروژه ای برای مطالعه آلودگی ها در جوامع محلی آغاز کند.
شهبازی ضمن تاکید بر ضرورت تفکیک کانون های فعال و مستعد گرد و غبار در کشور، تصریح کرد: اقداماتی برای شناسایی مناطق تحت تاثیر و نمونه برداری از آن ها صورت گرفته که در قالب اطلس ملی و استانی گرد و غبار ارائه خواهد شد.
همچنین ناصر مقدسی قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط این دستگاه در خصوص نهال کاری و مالچ پاشی اراضی مستعد یا کانون های گرد و غبار در داخل کشور، گفت: تکمیل مطالعات شناسایی منشاء ها می تواند کمک بزرگی برای تهیه طرح اجرایی دقیق تر باشد.
وی یکی از چالش های مهم مقابله با پدیده گرد و غبار در خوزستان را اراضی رها شده کشاورزی بر اثر نبود یا کمبود آب دانست.
مریم قنبریان نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اشاره ای به برنامه ریزی ها و اقدامات اولیه برای تجهیز آزمایشگاه ها به ویژه در اهواز و کرمانشاه داشت و افزود: همچنین تجهیز مراکز خدماتی تشخیصی و بیماری های استنشاقی در دستور کار قرار دارد.
در ادامه، احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان و مازیار سلیمان نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گزارشی از اقدامات انجام شده در استان ها و وضعیت روزهای گرد و غباری ارائه دادند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟