پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


هَمخوابی زن جوان با بهترین دوست شوهرش؛ مرد همسرش را داخل کمد خانه دوست مجردش پیدا کرد+عکس

شوهر جوان وقتی دید زنش برای یک رابطه سیاه به خانه بهترین دوستش رفته است برای غافلگیر کردن آنها وارد خانه دوستش شد اما در خلوتگاه همسر و دوستش ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که همجوار با اطاق های عمل بوده اقدام به ساخت بخش های آنژیوگرافی ،icu oh ...


نمایشگاه خودروهای کلاسیک در آلمان‎

در این نمایشگاه انواع موتور سیلکت های قدیمی و محصولات بنز و پورشه نمایش داده شد.دفاع ظریف درباره نمایشگاه هلوکاست، تغییر امیرعبداللهیان و برجام

دفاع ظریف درباره نمایشگاه هلوکاست، تغییر امیرعبداللهیان و برجام

سیاست | يكشنبه ۱۱ مهر ۹۵ ساعت ۱۴:۲۶ | نسخه چاپي

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اقدامات وزارت خارجه مورد تایید هیات نظارت بر برجام است که رئیس مجلس هم یکی از اعضای فعال آن است، گفت:امیر عبداللهیان به دلیل مشکلات خانوادگی به ماموریت نرفت.
به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سوال جواد کریمی قدوسی از وزیر امور خارجه در دستور صحن علنی مجلس قرار گرفت.
این سوالات در خصوص علت تغییر امیر عبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزیر خارجه بر اثر فشارهای منطقه‌ای، علت اظهار نظر وزیر خارجه در خصوص عدم شرکت در همایش هلوکاست و گزارش غیرواقعی از اجرای برجام بود.
وزیر امور خارجه در خصوص تغییر امیر عبداللهیان گفت: کمترین تغییر در وزارت خارجه در دوران وزارت بنده صورت گرفت چون همکارانم را بالاترین سرمایه کشور می دانم .وزارت خارجه دستگاه سیاسی داخلی نیست و کلیه همکاران من در جهت امنیت ملی عمل می کنند اما چرخش نیروها سیاستی مدیریتی است.
امیر عبداللهیان  به دلیل مشکلات خانوادگی تصمیم گرفت که فعلا به ماموریت نرود
وی ادامه داد: قرار بود آقای امیر عبداللهیان به عنوان سفیر ایران به کشور عمان تشریف ببرند؛ اما ایشان به دلیل مشکلات خانوادگی تصمیم گرفتند فعلا به ماموریت نروند ما از ایشان به عنوان مشاور وزیر کمک گرفتیم و الان هم به عنوان دستیار ویژه آقای لاریجانی فعال هستند.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: این گونه اظهارات توهین به وزارتخارجه نیست بلکه توهین به نظام است که بگوییم همکاران ما به خواست دولت‌های  منطقه تغییر می کنند.
وی تاکید کرد: مقاومت وظیفه کل وزارت خارجه است و وظیفه تنها یک فرد نیست.
علت عدم حضور ظریف در همایش هلوکاست
ظریف در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص عدم حضور در همایش هلوکاست گفت: عتقاد شخص من این است که این موضوع کمک به مظلوم نمایی رژیم صهیونیستی است.
وی ادامه داد: بنده و همه دوستانی که در راستای حمایت از مقاومت فلسطین فعالیت می کنند، اعتقاد داریم حضور در این همایش کمک به مظلوم نمایی رژیم صهیونیستی است.
وی تصریح کرد: اعلام کردم در این جلسه حضور نمی یابم و این همایش توسط بخش غیردولتی تشکیل شده است و وزارت خارجه دخالتی نداشته چون معتقد است منافعش را رژیم صهیونیستی می برد.
وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی دیگری از اظهارت خود در پاسخ به سوالی در مورد گزارش غیرواقعی این وزارتخانه از برجام گفت: آنچه ما گزارش دادیم گزارش همه واقعیات است برجام توانسته حق هسته ای ملت ایران را حفظ کرده و شورای امنیت را مجبور به رسمیت شناختن این حق کند.
وی ادامه داد: واقعیت برجام و گزارش نحوه اجرای آن شامل همه مواردی است که در گزارش وزارت خارجه در حوزه های مرتبط با برجام ارائه شده است.
ظریف خطاب به نمایندگان ادامه داد: نباید بگوییم بیمه ایران باز شده است! فروش نفت ایران به رقم قبل از تحریم ها بازگشته است! آمریکا را می توانیم پاسخگو کنیم!
وی اظهار داشت: مردم باید احساس کنند بر اساس ایثار و مقاومت خود دسیسه های دشمن را ناکارآمد کرده‌اند و با حضورشان پای صندوق های رای توانسته‌اند حربه های تحریم ها را ناکارآمد کرده و کشورهای دنیا را پای میز مذاکره آورند، نطنز، فردو و اراک ادامه به کار می دهد.
ظریف هدف اصلی برجام را حفظ دستاوردهای هسته ای و عزت کشور خواند و گفت: در کنار این گشایش ها، بدعهدی ها، تعلل‌ها و اهمال های طرف مقابل را هم گزارش می دهیم و راهکارهایی که برای مقابله با مثل اتخاذ شده، تشریح کرده ایم.
وی با بیان اینکه وزارت خارجه دستگاه اجرایی است، سیاست گذاری در این حوزه را بر عهده حوزه اختیارات هیات نظارت برجام خواند و گفت: هیات نظارت بر برجام در شورای عالی امنیت ملی تشکیل می شود و وزیر خارجه یکی از اعضای این شوراست.
اقدامات وزارت خارجه مورد تایید هیات نظارت برجام است
وزیر امور خارجه تصریح کرد: اقدامات وزارت خارجه مورد تایید این هیات است که رئیس مجلس هم یکی از اعضای فعال آن است.
وی ادامه داد: امروز هیچ منع قانونی برای تعامل با خارج از کشور وجود ندارد و با بدعهدی های آمریکا برخورد می شود. وزیر امور خارجه امریکا مجبور است هر روز به دنیا پاسخ دهد چرا تعهداتش را به صورت کامل اجرا نکرده است.
ظریف ادامه داد: این یک تغییر کیفی در شرایط جمهوری اسلامی در جهان است.
در ادامه این جلسه جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد به بیان نظرات خود در این خصوص پرداخت.
کریمی قدوسی گفت: توافق برجام جزو یک طرح جامع است که آثار سوء آن طولانی مدت است.
وی با  تقدیر از تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: مذاکرات هسته ای برای لغو همه تحریم ها در روز اجرای برجام انجام شد اما دشمنان ما نقشه های شومی برای اجرای برجام دو و سه داشتند.
وی راهبرد دشمن را مقابله با جبهه حق از دروازه برجام خواند و گفت: راهبرد دشمن خلق گوساله سامری در این زمان بود تا امید ملتی مسلمان ایران از نگاه به درگاه الهی به نگاه به دروازه شیطان که کدخدای آن آمریکاست، معطوف شود.
عضو فراکسیون ولایت با بیان اینکه راه مقابله با گوساله سامری آتش زدن گوساله بود در خصوص اجرای برجام گفت: راهکار ما اقدام مقابله به مثل در اجرای برجام در راستای اجرای قانون است. اگر نقض عهدها ادامه یابد در روز معلوم برجام را آتش می زنیم.
وی تصریح کرد: راهبرد نرمش قهرمانانه در مقابل به زانو درآوردن انقلاب اتخاذ شد.
وی با تشریح یک راهبرد و سه استراتژی دشمن برای ورود از دروازه برجام گفت: تضعیف ولایت امر مسلمین در داخل و خارج کشور، تضعیف فرهنگ مقاومت در منطقه، حذف حزب الله، سپاه پاسداران، حشد الشعبی در عراق و سوریه، جهاد اسلامی در فلسطین و مقاومت در یمن و بحرین، بازنگری در قانون اساسی نیز از استراتژی های دشمن بود.
در ادامه وزیر امور خارجه گفت: متاسفم از تریبون مجلس به دنیا اعلام کنیم وزیر خارجه ای که موظف است دستورات مقام معظم رهبری را اجرا کند، زمینه ساز تغییر سیاست جمهوری اسلامی در منطقه است. این حرف از هیچ کس پذیرفته نیست چون هیچ کس چنین حقی را ندارد.
وی افزود: من از شما تقاضا می کنم برای ملاحظات زودگذر و کوچک سیاسی و داخلی وجهه سیاست خارجی انقلابی، مبارز و مداوم جمهوری اسلامی در جهان را خدشه دار نکنید.
ظریف تصریح کرد: اگر کسی آب به آسیب دشمن ایران و دشمن انقلاب اسلامی می ریزد، کسانی هستند که در پیگیری سیاست‌های اصولی نظام تردید می کنند.
مقاومت اسلامی سند افتخار جمهوری اسلامی است
وزیر امور خارجه اظهار داشت: کدام کس این جرأت را دارد که مقاومت اسلامی که سند افتخار جمهوری اسلامی است، سند افتخار ملت ایران است زیر سئوال ببرد و من خوشحالم که مسئولین مقاومت نه جنابعالی از بنده تشکر می کنند.
وی ادامه داد: من خوشحالم و افتخار می کنم که برادر بزرگوارم قاسم سلیمانی، برادر ارجمندم حسن نصرالله، برادر خوبم رمضان عبدالله هر روز در تماس با من از سیاست های جمهوری اسلامی تشکر می کنند، تقاضا می کنم جناب آقای کریمی قدوسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی که مبتنی بر دیدگاه های مقام معظم رهبری و رهنمودها و میراث امام عالی قدر ما است را زیر سوال نبرید.
ظریف گفت: به خاطر منافع کوچک و کوته نظرات داخلی این گونه با وجهه انقلابی جمهوری اسلامی بازی نکنید.
وزیر امور خارجه افزود: چه کسی از صحبت خصوصی آقای سرمدی با آقای امیرعبداللهیان به شما گزارش داده است؟ شما چگونه به خود جرأت می دهید که در صحن مجلس خلاف بگویید؟ من که می دانم چه گذشته است. من برای حفظ احترام همکارانم سکوت می کنم و اجازه نخواهم داد هیچ یک از همکارانم در صحن مجلس مورد سوال قرار بگیرند، اما به شما می گویم که هیچ کس هیچ‌گاه جرأت ندارد در مورد یک کارگزار سیاست خارجی جمهوری اسلامی به ما توصیه ای بکند.
وی ادامه داد: به شما هم اجازه نمی دهم چنین تهمتی را به سیاست خارجی جمهوری اسلامی بزنید و اجازه دهید که دشمنان این کشور، دشمنان این انقلاب جرأت پیدا کنند که این لاتائلات را بگوید. امکان ندارد چنین حرفی از جمهوری اسلامی صادر شود. امکان ندارد برای پیام دادن به ایران نسبت به تغییر همکاران ما اقدام کنیم.
ظریف گفت: سیاست خارجی ما بر اساس اصول انقلاب است. اصول انقلاب است که سیاست خارجی ما را تعیین می کند.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: سیاست انقلابی و آرمان های انقلاب ما است که این امکان را فراهم کرده به عنوان یک قدرت نوظهور در جهان کنونی حضور پیدا کنیم. جهان کنونی، جهان مبارزه و تقابل ایده ها است. جهان کنونی جهان قدرت معنایی است قدرت معنایی جمهوری اسلامی از باورها نشأت گرفته است این باورها را خدشه دار نکنیم. مردم ما مبنای قدرت ما هستند. این مبنای قدرت کشور را پاس بدارید.
وی اظهار داشت: در بحث هسته ای همین مبنای قدرت بود که توانست قدرت های بزرگ را در برابر ایران وادار به پذیرش حق ایران و کنار گذاشتن تحریم ها کند. درست است به سختی پذیرفتند و به سختی اجرا می کنند.
ظریف گفت: هر روز وزیر امور خارجه آمریکا در برابر موجی از انتقاد قرار می گیرد که تو تبدیل به فروشنده سیار ایران شده ای!
وزیر امور خارجه افزود: آمریکا امروز ناگزیر است اعلام کند من تحریمی باقی نگذاشته ام. ما اینها را به عنوان نقاط قوت نظام، نقاط قوت رهبری، نقاط قوت توانمندی کشور بشناسیم.
وی تصریح کرد: ما اجازه نخواهیم داد هیچ یک از طرف های برجام از حدودش تخطی کند ما در کمال قدرت و شجاعت در برابر زیاده‌خواهی‌ها ایستادگی می کنیم. اعلام کردیم برجام فقط برای مسئله هسته ای بود. اگر بیگانگان بخواهند در سایر موضوعات با شما بحث کنند بدانید خواسته ها، دیدگاه ها، دلایل و انتقادها از رفتار شما فراتر از حرف شما است. ما این تصمیم را نگرفته ایم و قصد نداریم در حوزه های دیگر وارد مذاکره شویم.
وی در خصوص عواید برجام گفت: با اجرای برجام دوران بهانه گیری دولت برای تحمل مشکلات مردم تمام شد، آقای روحانی فرمودند باید برجام اجرا شود تا مشکلات آب و محیط زیست حل شود، آقای ظریف وعده دادند با اجرای برجام کلیه تحریم های پولی و اقتصادی اتحادیه اروپا و آمریکا متوقف خواهد شد.
کریمی قدوسی گفت: آقای ظریف در نیویورک به درستی اعلام کردند آمریکا به جز یک امضا زیر برجام کاری نکرده است.
وی در خصوص انفصال امیر عبداللهیان گفت: آقای سرمدی به آقای امیر عبداللهیان می گوید ما می خواهیم یک شو اجرا کنیم تا به منطقه اعلام کنیم سیاست های ایران در منطقه تغییر می کند.
وی تصریح کرد: برداشن امیر عبداللهیان که به نوعی مدافع مقاومت است به نوعی مجوز اجرای برجام دو است.
کریمی قدوسی در بخش پایانی سخنان خود و در واکنش به عصبانیت ظریف در توضیحاتی که ارائه کرد، اظهار داشت: متاسفم که یک دیپلمات ارشد با عصبانیت در خانه ملت جواب نماینده ملت را می دهد؛ من طبق قانون سوال کردم حالا ممکن است قانع شوم یا نشوم.
وی همچنین خطاب به نمایندگانی که هنگام سخنان ظریف با فریاد «احسنت احسنت» فضای مجلس را متشنج کرده بودند، گفت: همکاران محترم من هم مراقب باشند که احساساتی نشوند؛ چراکه فردا نوبت خودشان هم می شود و همین رفتارها با آنها خواهد شد.
نماینده مردم مشهد در مجلس در رابطه با سوال خود نسبت به محتوای گزارش سه ماهه اجرای برجام اظهار داشت: چرا امروز شاهدیم که پس از اجرای برجام و تایید انجام تعهدات ایران، معضلات ناشی از تحریم ها باقی است؟
کریمی قدوسی در ادامه با اشاره به مهمترین خطاهای تیم مذاکره کننده در پیگیری روند مذاکرات و توافق هسته ای گفت: عدم توجه به استحکام درونی نظام نخستین خطا بود که در نتیجه آن همه مشکلات درون نظام را به رفع تحریم ها مرتبط دانستیم و چشم امیدمان را به وعده های شیطان بزرگ دوختیم.
وی ادامه داد: دشمن با یک تیم ۱۰۰ نفره وارد مذاکره شد، اما تیم ما ضعیف بسته شد و بعدها با تذکر، افرادی به تیم اضافه شدند اما متاسفانه دو نفر از آنها جاسوس و دوتابعیتی درآمدند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خطاب به ظریف گفت: پس از عقب نشینی از خطوط قرمز، در کمیسیون امنیت ملی گفتید که برخی تپه ها را گرفتیم، اما قله را نتوانستیم بگیریم؛ آقای ظریف اسم این کار را جابجایی خطوط قرمز گذاشتیم.
کریمی قدوسی اظهار داشت: از اکثر ۱۲ خط قرمز تعریف شده عبور شد؛ پس از اجرای برجام نیز از ۲۷ شرط رهبر انقلاب، مجلس و شورای عالی امنیت ملی دفاع نکردید.
وی خطاب به ظریف تاکید کرد: اشتباه بود که گفتید بین جریان مخالف برجام در آمریکا و جریان موافق، تفاوت وجود دارد و باید آنها را جدا کنیم؛ اگر شما توانستید گوشت و پوست خودتان را از هم جدا کنید، می توانید دموکرات ها و جمهوری خواهان را از هم جدا کنید.
این نماینده مجلس تاکید کرد: آنقدر به آمریکا که ابتدا در مذاکرات نبود، میدان دادید که مذاکرات از ۱+۵ به ۱+۱ یعنی مذاکره ایران و آمریکا تبدیل شد.
کریمی قدوسی ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده ضعیف بود و سرش کلاه رفت.
کریمی قدوسی خطاب به ظریف ادامه داد: در مذاکرات ملت قهرمان ایران را ملتی نشان دادید که محتاج توافق است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از عدم اجرای گام به گام تعهدات دو طرف در مسیر اجرای برجام ادامه داد: خطا بود که ملت و نمایندگان ملت را نامحرم فرض کردید، اما دشمن را محرم دانستید.
پس از این سخنان کریمی قدوسی، علی مطهری نایب رئیس مجلس که اداره جلسه علنی را اداره داشت، خطاب به کریمی قدوسی تذکر داد که در موضوع صحبت کنید؛ شما دارید شعار می دهید.
کریمی قدوسی خطاب به وی گفت: شما نباید در جایگاه هیات رئیسه کسی را متهم کنید.
پس از این گفت و شنود مطهری و کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد به سخنان خود ادامه داد و گفت: سیاست خارجی ما دشمن را تشویق کرد که ۲ میلیارد دلار از اموال ملت ما را ببرند بعد ۵۰ نفر دیگر را به فهرست تحریم ها اضافه کنند؛ این خطا بود که با وجود این نقض عهدها شما را به نمایش رفت و آمد هیات های خارجی سرگرم کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری نحوه مبادله جیسون رضاییان و چند زندانی با زندانیان ایرانی در آمریکا گفت: در آنجا یک هیات قوی و هوشمند مذاکره کردند و تا زمانی که چمدان های دلار ناشی از قراردادهای نظامی قبل از انقلاب به همراه اسناد آزادی ایرانیان در بند در فرودگاه مهرآباد به ما تحویل داده نشد، جیسون رضاییان تحویل داده نشد.
وی با اشاره به قطع نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت اظهار داشت: ۷ قطع نامه قبل از برجام داشتیم که همه آنها تجمیع شد و موارد تکراری آنها هم حذف شد و امروز به عنوان قطعنامه ۲۲۳۱ معرفی شده است.
عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اگر اطاعت از ولی امر مسلمین در مذاکرات به طور کامل و جامع اتفاق می افتاد، امروز نمی گفتید که مذاکره کردید که سایه شوم جنگ را از سر کشور برداریم.
کریمی قدوسی: ظریف در گرد و خاک به پا کردن استاد است
کریمی قدوسی تصریح کرد: آن روز موافق توافق خوب و مخالف توافق بد بودیم و امروز موافق اجرای برجام هستیم؛ شما (ظریف) در گرد و خاک به پا کردن استادید، اما من وظیفه ام را انجام دادم و حالا تصمیم با نمایندگان مردم است.
پس از سخنان کریمی قدوسی و اعلام قانع نشدن او، علی مطهری سوال را به رأی گذاشت و پیش از طرح سوال خاطرنشان کرد: تحت تاثیر فضای جلسه برخی کلمات از جناب آقای دکتر ظریف صادر شد که احیانا تحقیر مجلس تلقی شد.
واکنش مطهری به اظهارات ظریف
وی تاکید کرد: کلماتی نباید صادر شود که از اقتدار مجلس بکاهد؛ جمله ای آقای ظریف گفت که اجازه سوال از همکارانم را نخواهم داد؛ هر نماینده ای اجازه صحبت درباره همه مسائل را دارد و نیت سوال کننده نباید مورد ارزیابی قرار بگیرد.
نایب رئیس مجلس ادامه داد: آقای ظریف هم پاسخی فرستاده است که من توهین نکرده ام، اما اگر از سخنان من توهینی برداشت شده است، عذرخواهی می کنم.
در نهایت سوال کریمی قدوسی به رأی گذاشته شد که نمایندگان با ۱۰۵ رأی موافق، ۱۳۹ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۴ نماینده، سوال کریمی قدوسی را وارد نداستند و از توضیحات ظریف قانع شدند.
پس از رأی گیری وزیر امور خارجه برای دقایقی در جایگاه حاضر شد و اظهار داشت: من قصد توهین به مجلس و جناب آقای کریمی قدوسی را نداشتم و ندارم و برای همه نمایندگان به عنوان نماد مردم سالاری دینی احترام قائلم؛ آنچه عرض کردم این بود که به دشمن گرا ندهیم.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟