جزییات تصادف مرگبار افشین یداللهی / سورنتو افشین با تریلی تصادف کرد

علت اولیه این حادثه توقف ناگهانی سورنتو در سطح آزادراه و عدم توجه به جلو از سوی کشنده ایویکو بوده است.


بالن آرزو خانه ای را در رشت سوزاند

مدیرعامل آتش‌نشانی رشت گفت: علت آتش‌سوزی دو باب منزل مسکونی سقوط بالن‌های آرزو و پرتاب شی مشتعله بر روی سقف و بالکن منازل مسکونی بوده است.


مشخصات فنی پ‍ژو ۲۰۰۸ که ایران خودرو تولید آن را آغاز کرد/ اولین محصول مونتاژ داخل پس از برجام

با تجهیز خطوط پژو 2008 تولید این محصول در شرکت ایران خودرو آغاز شده و روی خط تولید قرار گرفته است .این مدل خودرو 2008، نمونه محصولی است که تولید ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


مشق دموكراسي در مناظره‌اي پرچالش

جهان | چهارشنبه ۰۷ مهر ۹۵ ساعت ۸:۱۸ | نسخه چاپي

روزنامه آفرینش نوشت:
برای آن دسته از سیاسیون و مردم که به تحولات بین المللی علاقه دارند، نخستین دور مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بهانه‌ای بود تا در اولین ساعات روز سه‌شنبه بیدار باشند تا گفتگو‌های هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات را با دونالد ترامپ نماینده جمهوری خواهان را به تماشا بنشینند.
مسلماً برای نکته سنج‌های سیاسی این مناظره مطالب بسیاری به همراه داشت. ابتدا به امر باید به برگزاری محل این مناظره اشاره داشت. دانشگاه هوفتسرا در نیویورک میزبان این نشست بود و مناظره کنندگان درمقابل دانشجویان و دیگر افراد علاقمند به گفتگو و بعضاً درگیری لفظی پرداختند. آیا درآمریکا سالن همایش یا محلی برای برگزاری چنین رویدادی همچون میادین اصلی، شبکه‌های جهانی ماهواره‌ای و یا ورزشگاهی وجود نداشت که این هماورد سیاسی در آنجا انجام شود؟
اما درجواب باید بار دیگر برمحوریت دانشگاه و نقش آن درنگاه سیاستمداران و صاحبان قدرت در جهان اشاره داشت. دانشگاه محلی برای تولید فکر و تضارب آراست، پس بهترین محل برای ابراز نظرات و سلیقه‌های مدیریتی برای احراز پست ریاست جمهوری در میان دانشجویان است.
درجریان گفتگوها آنچه از جنس این مناظره مشخص بود، تسلط کلینتون در پاسخگویی به ایرادات و انتقادات ترامپ بود. این امتیاز از بابت تسلط وزیرخارجه سابق دولت اوباما، بر مسائل و تجربه مدیریتی در ساختار سیاسی قدرت ایالات متحده بود. لذا مشاهده کردیم که نقش تجربه و اشراف بر موضوعات مختلف تاچه حد در مدیریت اوضاع تاثیر گذار است. جدای از فرض این امتیاز برای نامزد دموکرات آمریکا، باید براین نکته تاکید داشت که موفقیت در عرصه سیاسی پیوندی ناگسستنی با تجربه و مدیریت اجرایی دارد. نمونه عینی این مسئله را طی سال‌های گذشته در کشور خودمان در حوزه مدیریتی مشاهده کردیم که بعضاً عدم آشنایی مسئولان با مسائل و نداشتن صلاحیت و مهارت مدیریتی، چگونه برای کشور هزینه آفرینی کرد.
نکته دیگر پایبندی کلینتون به سیرکنونی سیاست‌های حزب دموکرات بود که درحال حاضر قدرت را در دست دارند. وی تلاش کرد در پاسخ به انتقادات ترامپ در حوزه سیاست‌های حاکمیتی آمریکا در قبال متحدین خارجی و جامعه داخلی، این اطمینان را بدهد که باحضور در پست ریاست جمهوری تغییری در روند کنونی و نظم حاکمیتی آمریکا ایجاد نخواهد شد. این ثبات و وفاداری سیستماتیک نشان از توانایی و نقش احزاب دارد که متاسفانه درکشورما چنین چیزی وجود ندارد و حتی احزاب موجود نیز بنابر منافع گروهی به یکباره تغییر مسیر می‌دهند و به سمت جریان قدرت خمیده می‌شوند.
جالب ترین بخش این مناظره برای کسانی که آن را مشاهده کردند، مسائل و مباحثی بود که درحول محور ایران مطرح گردید. انتقاد ترامپ از برجام و تاکید بر درگیری با نیروهای ایرانی در آب‌های خلیج فارس، درمقابل دفاعیات کلینتون از دستاوردهای دیپلماتیک دولت اوباما و برجام، گفتگوهای جالبی را پدید آورد. نکته این بخش از مناظره دقیقاً بازخوردی داخلی برای ما داشت. اینکه مسئولان ما مطلع نیستند یا درگیری‌های داخلی درحوزه قدرت و سیاست آنچنان مشغولشان ساخته که متوجه نیستند، ایران به عنوان قدرتی مهم در منطقه‌ای استراتژیک، قرار دارد که قدرت‌های بزرگ برای نحوه برخورد با آن برنامه ریزی کرده‌اند و بخش عمده‌ای از مناظرات سیاسی خود را به آن اختصاص می‌دهند.
حال در داخل کشور ما به دنبال ضربه و تضعیف جریان حاکم بوده و از سوی دیگر به جای پذیرش یکدیگر به دنبال حذف و تخریب طرف مقابل هستیم.
این مناظره 90 دقیقه ای که در نیمه دوم خود شاهد حملات لفظی و فردی دو نامزد انتخاباتی به یکدیگر بود، در نهایت اصلی ترین درس دموکراسی را از خود بروز داد. نهایتاً پس از گفتگوهای پرچالش هردو نامزد با اذعان به پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست در انتخابات 8 نوامبر، بر تبعیت نسبت به سیاست‌های اجرایی طرف پیروز تاکید کردند. این موضوع مشق سازنده ای از دموکراسی برای کسانی است که پس از پایان رقابت‌های دوران انتخابات، عطش قدرتشان سیری نمی‌پذیرد و همچنان خود را در قالب رقیبی برای دولت‌ها تلقی می کنند و در تمام امور اجرایی خود را مخالف تصمیمات و سیاست‌های حزب حاکم نشان می‌دهند.
شاید اگر جرج بوش هم همچون برخی از سیاستمداران پس از پایان دوران ریاست جمهوری و تحویل کاخ سفید به باراک اوما، قصدی برای در قدرت ماندن داشت امروز به جای ترامپ او به میدان رقابت می‌آمد. همچنین اگر دیویدکامرون عطش قدرت را در انگلیس درسر می‌پروراند امروز نمی‌توانست با روی کار آمدن نخست وزیر جدید انگلیس کنار بیاید و در رستوران‌های ساحلی لندن همچون شهروندی عادی همبرگر بخورد!
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟