انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شدمحورهای احتمالی مناظره «ترامپ» و «کلینتون»

محورهای احتمالی مناظره «ترامپ» و «کلینتون»

جهان | سه شنبه ۰۶ مهر ۹۵ ساعت ۸:۵۶ | نسخه چاپي

اختلافات دو کاندیدای جمهوریخواه و دموکرات ریاست جمهوری آمریکا بر سر موضوعات ایران، روسیه، پناهجویان و سازمان های بین المللی از موضوعات احتمالی مناظره مستقیم ترامپ و کلینتون خواهد بود.
به گزارش مهر، «دونالد ترامپ»، ۶۹ ساله متولد نیویورک، تاجر، سیاستمدار، نویسنده کتاب های تجارت، شخصیت تلویزیونی آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ این کشور می باشد. وی دارای مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه تجارت وارتون و مالک شرکت های برج سازی، هتل، قمارخانه ها و فروشگاه های زنجیره ای و شرکت های هواپیمایی است.
این میلیاردر آمریکایی در برهه های مختلف زمانی خود را دموکرات، مستقل، جمهوریخواه معرفی کرده است، هر چند در بسیاری از موارد هم تمایلات سیاسی خود را پنهان کرده است. وی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا نمایندگی حزب جمهوریخواه این کشور را عهده دار است.
«هیلاری کلینتون»، ۶۸ ساله دارای دکترای حقوق و متولد شیکاگو می باشد. وی در دوره ریاست جمهوری «بیل کلینتون» بانوی اول آمریکا و در دوره اول ریاست جمهوری باراک اوباما وزیر خارجه آمریکا بود و برای انتخابات ریاست جمهوری پیش روی این کشور نامزد حزب دموکرات می باشد.
در حالی که کمتر از ۲ ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است «دونالد ترامپ» و «هیلاری کلینتون» ساعاتی دیگر اولین مناظره رو در روی خود را برگزار خواهند کرد.
با توجه به مواضع دو کاندیدا در جریان رقابت های انتخاباتی آنها انتظار می رود موضو عات مورد تمرکز طرفین در مناظره پیش رو مسائل زیر باشند.
ایران و برجام
کلینتون و ترامپ درباره برجام و نحوه تعامل با ایران در برخی موضوعات همسو با حزب خود و در موارد دیگر غیر همسو اظهار نظر می کنند.
بسیاری از کارشناسان بر این باورند؛ ‌مواضع  کلینتون و دونالد ترامپ در قبال برجام تا حدود زیادی همسو با مواضع حزبی است،‌ هر چند در برخی محورها هم غیرحزبی می باشد.
هیلاری کلینتون هر چند از اصل توافق برجام حمایت می کند اما برخی موضع گیریهای او نشان می دهد در صورتی که وی رئیس جمهور آمریکا شود رویکردش در قبال برجام سخت تر از باراک اوباما خواهد بود.
از سوی دیگر دونالد ترامپ هر چند مانند «تد کروز» دیگر هم حزبی اش از پاره کردن برجام سخن نمی گوید، اما مدعی است که باید سیاست های سختگیرانه تری در مواجهه با ایران اتخاذ شود و از آزاد کردن دارایی های ایران بشدت انتقاد کرده است.
کلینتون از توافق هسته ای ایران حمایت می کند و در عین حال اظهار داشته است: آمریکا هیچگاه اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. بعنوان رئیس جمهور، برای حفاظت از آمریکا و متحدان ما هر اقدامی که لازم باشد انجام خواهم داد. در صورت تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در اقدام نظامی تردید نخواهم کرد.
ترامپ برجام را توافقی بد می داند و خواستار مذاکره مجدد درباره آن با ایران شده و خواستار سختگیری های بیشتر در قبال ایران است از جمله افزایش تحریم ها.
پناهجویان
دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواستار ممنوعیت ورود مسلمانان به خاک این کشور شده بود. او ادعا کرده بود فیلمی از لحظات پس از حادثۀ ۱۱ سپتامبر دیده که مسلمانان در حال خوشحالی کردن بوده‌اند، در حالی که این فیلم هیچ‌ وقت پخش نشد.
این در حالی است که هیلاری کلینتون ضمن حمله به پیشنهاد ترامپ آن را جاهلانه دانسته و پیشنهادات وی درباره مسلمانان را نشانه عدم صلاحیت وی برای ریاست جمهوری آمریکا دانسته است.
دونالد ترامپ در سخنرانی خود در فینیکس (آریزونا)  تصریح کرده بود که با مهاجرت‌های بی‌رویه مقابله خواهد کرد و از طرح اخراج گسترده مهاجران حمایت می‌کند. ترامپ بر این باوراست که ورود بیش از اندازه مهاجران غیر قانونی مشکلات عدیده ای را برای جامعه آمریکا فراهم کرده است و موضوع کشیدن دیوار حائل بین مرز آمریکا و مکزیک را مطرح کرده است.
در عوض دموکرات ها به منظور جلب آرای اقلیت ها اصلاح قانون مهاجرت را مطرح می کنند.
هیلاری کلینتون و «تیم کین» یار انتخاباتی اش بیان کرده اند که استراتژی دموکرات ها در مواجهه با کشورهای همسایه آمریکا، ساختن پل است نه دیوار.
روسیه
هیلاری کلینتون ،«پوتین» رئیس جمهور روسیه را فردی زورگو و مستنبد می داند و معتقد است باید جلوی وی ایستاد. کلینتون معتقد است: برای ولادیمیر پوتین، مسائل ژئوپلیتیک رقابتی است که در آن اگر یک طرف برنده شود طرف مقابل حتماً باید ببازد. آمریکا در برابر روسیه باید هم قاطعیت و هم بردباری نشان دهد. در عرصه‌هایی که امکان‌پذیر است باید با روسیه همکاری کنیم و در عین حال در موارد لزوم باید سایر کشورها را برای پیشگیری از سیاست‌های منفی روسیه و محدود کردن آن بسیج کنیم.
اما ترامپ در حالی که «پوتین» را رهبری مقتدر و هوشمند توصیف کرده معتقد است روسیه و آمریکا لزوماً نباید دشمن یکدیگر باشند. باید زمینه‌های مشترکی را بر اساس منافع مشترک پیدا کنند. به عنوان مثال، روسیه نیز از تروریسم ضربه خورده‌است. به اعتقاد وی کاهش تنش و بهبود مناسبات با روسیه فقط از یک موضع قدرتمند عملی است. تعقل حکم می‌کند که این دور خصومت پایان یابد.
سازمان های بین المللی
از دیگر موضوعات مطروحه احتمالی در مناظره این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نقش این کشور در بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو خواهد بود.
ترامپ ناتو را سازمانی کهنه و منسوخ می داند و معتقد است: متحدان ما در تأمین هزینه‌های مالی، سیاسی و انسانی و سبک کردن بار سنگین امنیتی که بر دوش آمریکاست باید مشارکت بکنند؛ ولی بسیاری از آنها این کار را نمی‌کنند. من در جلسه‌ای با متحدان آمریکا در ناتو و متحدان ما در آسیا در مورد متعادل کردن تعهد مالی این کشورها مذاکره خواهم کرد ولی نحوه اجرا و پیشبرد استراتژی‌های جدید را نیز بررسی خواهم کرد.
ترامپ معتقد است آمریکا برای تامین امنیت خود هزینه هایش را بسیار بالا برده است و باید بازنگری در نقش آمریکا و متحدانش در این سازمان و سازمان های مشابه صورت گیرد.
اما کلینتون معتقد است ناتو یکی از بهترین سرمایه گذاری های آمریکا برای تامین امنیتش است و بر این باور است: اگر کشورهای اروپای مرکزی و شرقی عضو ناتو نبودند بحران اوکراین و مهار تعرض‌های بیشتر روسیه در منطقه چقدر دشوارتر می‌شد. درهای پیمان ناتو برای پذیرش کشورهای جدید باید باز بماند.
کلینتون تعمیق اتحاد با متحدان آمریکا را منبع قدرت آمریکا می داند.
با این حال باید منتظر ماند و دید دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چگونه در نخستین مناظره خود برای جلب نظر رای دهندگان آمریکایی رویارو خواهند شد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟