گزارشی از جنجال‌آفرینی یک استارتاپ موفق

داستان "اسنپ" چیست؟

شهرام شاهکار خالق اسنپ با بیان این‌که در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ می‌گوید: خرداد ...


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


توضیحات «نوئرت» در مورد تائید برجام توسط دولت ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی را در مورد تائید برجام و اقدامات واشنگتن علیه تهران ارائه کرد.


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


کسی با ما وارد جنگ شود سیلی محکی خواهیم زد

کسی با ما وارد جنگ شود سیلی محکی خواهیم زد

سیاست | يكشنبه ۰۴ مهر ۹۵ ساعت ۱۴:۱۷ | نسخه چاپي

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: ما متناسب با تهدید عمل می کنیم و هیچ وقت دست خود را رو نخواهیم کرد که چگونه وارد می شویم اما اگر کسی وارد جنگ شود سیلی محکمی می زنیم.
به گزارش خبرگزاری مهر،  سرلشکر پاسدار محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در دفاع مقدس با حضور در برنامه «تیتر امشب» گفت: جنگ تنها تیراندازی دو گروه با هم نیست، فرماندهان ما هیچ کدام تجربه جنگ نداشتند. آقای هاشمی و مقام معظم رهبری در جنگ نقش مهمی داشتند، اما در آن زمان ایشان نیز تجربه چندانی در حکومت داری نداشتند. نه دولتمردان ما و نه نظامیان ما تجربه حکومتداری و جنگ نداشتند چون یک سال و نیم از جمهوری اسلامی گذشته بود؛ اما از آنجا که دولتمردان و هم نظامیان ما افراد بسیار شجاع و باهوشی داشتند و هم قدرت یادگیری از اتفاقات داشتند و تجارب خود را استفاده می کردند.
وی افزود: در سال اول جنگ آقای بنی صدر فرمانده کل قوا بود، اما چون راهبرد و قدرت تشخیص نداشت و هرکسی نظری را مطرح می کرد، نظرات را می پذیرفت. اما در سال دوم چون راهبرد داشتیم، موفق شدیم. ما نمی توانستیم آقای هاشمی را قانع کنیم و آقای هاشمی هم نمی توانستند ما را قانع کنند. امام(ره) اعتقاد داشتند که جنگ تا سقوط صدام باید ادامه داشته باشد. در تصمیمات کسی حق وتو نداشت، و چون امام می فرمود باید از آقایون تبعیت کنید، ما به نظر مسئولان کشور توجه می کردیم. عملیات ولفجر مقدماتی را نقد داشتیم و مرحله دوم و سوم را هم نباید عمل می کردیم. امام(ره) دخالت نمی کردند، جز مواردی که تذکراتی می دادند.
وی افزود: عملیات فاو عملیات دشواری بود. ما فاو را به راحتی گرفتیم و ۷۵ شبانه روز بدون اینکه بخوابیم عملیات داشتیم. دو سه عملیات بود که سخت بود و موفق ترین عملیات، فاو بود و کربلای ۵ بیشترین تعداد شهید را داشتیم، چون دشمن شدت آتش و تمرکز داشت.
وی خاطرنشان کرد: اگر امکان بازگشت داشتیم، برخی عملیات ها را در بعد غافلگیر بیشتر عمل می کردیم، در کربلای ۴ بجای ۳۰ گردان می توانستیم با ۱۵ گردان وارد عملیات شویم، و منظور نیست که ۳۰ گردان از بین رفت، بلکه اگر تعداد کمتر بود، شهدا کمتر بودند.
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس افزود: بعد از خرمشهر باید یک وقفه می دادیم و وارد خاک عراق نمی شدیم و پنج شش ماه باید فرصت می دادیم و اگر دوباره برگردیم حتما بر سر مرز خرمشهر و بصره حتما می گویم که باید فرصت داد چون اگر این کار را می کردیم از بعد سیاسی می توانستیم اکنون به آن استناد کنیم.
محسن رضایی با اشاره به یکی از خاطرات خود گفت: آقای هاشمی بین من و فرمانده ها مانده بود چون در کربلای ۴ شکست خوردیم و فرماندهان معتقد بودند که کربلای ۵ را انجام ندهیم و آقای هاشمی بعد از صحبت خصوصی با من، به دیگر فرماندهان گفتند که عملیات باید انجام شود، و تصمیم با آقا محسن باشد. من تصمیم داشتم که عملیات داشته باشیم و عملیات کربلای ۵ عملیات موفقی بود.
وی خاطرنشان کرد: بر روی میزدیپلماسی یک شرط ما با امام تغییر نکرد، آقای ولایتی در مذاکرات خود هرگز تغییر نکرد. امام از اول جنگ گفتند که خسارات ما باید پرداخت بشود در روی میز مذاکره این را گفتن امام(ره) مطرح شد و این که صدام باید محاکمه شود. کسانی که نمی توانند میز دیپلماسی را درک کنند دچار مشکل می شوند. میز مذاکره به محاکمه صدام اشاره داشت، صحنه جنگ به گونه دیگر بود. اگر کشور بسیج می شد ما تا قدس می رفتیم اما این طور نشد.
وی تصریح کرد: در اداره ایران اگر فقط به اداره جنگ توجه داشته باشیم تا ۲۰۰ سال آینده دارای تجربه هستیم. یک نمونه در این خصوص در دیپلماسی برجام است، هرچند نقدهایی درباره برجام داریم، اما اقدام برجام یک دیپلماسی فوق العاده پیشرفته از یک کشور جهان سومی را نشان می دهد که این از تجربه جنگ ناشی می شود. در همه ابعاد جنگ فرماندهان و دولتمردان ما را با تجربه کرد و حکومتداری را ۲۰ الی ۳۰ جلو انداخت.
محسن رضایی در خصوص برخی اختلافات در جنگ هم تصریح کرد: ما می گفتیم که باید تا سقوط صدام پیش برویم، اما دوستان سیاسی می گفتند که نه با یک عملیات هم می تواند پیش برود. سیاسیون می گفتند که ما هم باید جنگ را اداره کنیم و هم زندگی مردم را و با نظر ما همراه نبودند و مشکل دیگر درباره سقوط صدام بود. می گفتند که نزدیکی بغداد آمریکایی ها وارد می شوند و بمب اتم می زنند. اما ما معتقدیم که شدنی بود، و تهدیدشان می کردیم.
سرلشکر پاسدار محسن رضایی در ادامه گفت: امام حتی گفتند کاری نکنید که حکم جهاد به زنان بدهم و اینگونه امام می گفتند که اگر من حکم دهم همه وارد جنگ می شود.
وی  با بیان اینکه حسرت این که نتوانستیم صدام را ساقط کنیم حسرت من است، تصریح کرد: صدام از فرماندهان خود ضعیف تر بود. مصری ها و روس ها بیشترین نقش را از نظر تاکتیکی برای صدام داشتند.
وی درباره برخی اظهار نظرها درباره حضور فرماندهان در خاک عراق هم خاطرنشان کرد: هیچ فرماندهی برای شناسایی به کربلا نرفته بود، اما تیم های شناسایی رفتند. یک تیم که برخلاف انتظار ما دیرتر برگشتند، کربلا و نجف رفته بودند، زیارت کرده و عکس گرفته بودند و برگشتند.
وی با تاکید بر این که ما جنگ را طوری اداره می کردیم که هم دانشگاه وارد شود، و پیشرفت های امروز هم به زمان جنگ بر می گردد، ادامه داد: با اینکه در اقتدار به بهترین وضعیت رسیده ایم اما در اقتصاد هنوز دچار مشکلات هستیم. دستاوردهای امنیتی در کشور روی ریل افتاده ایم و روز به روز در حال پیشرفت هستیم. ریل اقتصاد باید روی ریل اقتدار بیافتد. ما متناسب با تهدید عمل می کنیم و هیچوقت دست خود را رو نخواهیم کرد که چگونه وارد می شویم اما اگر کسی وارد جنگ شود سیلی محکمی می زنیم.
وی در پایان افزود: اگر ما فعالیت های مستشاری خود را در عراق و سوریه انجام نداده بودیم داعش به مرزها می آمد و خسارات سنگینی به ما وارد می شد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟