پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


علت تكرار يك اتفاق نادر درباره احمدی‌نژاد

اخبار داغ | يكشنبه ۰۴ مهر ۹۵ ساعت ۷:۲۴ | نسخه چاپي

خبری که هفته گذشته در رسانه‌های اصولگرا انعکاس وسیعی یافت، دستور روشن به احمدی‌نژاد برای پرهیز از فعالیت انتخاباتی بود. این اتفاق از این جهت نادر بود که اینگونه اخبار به ندرت علنی می‌شوند، آن هم در این حد وسیع و رسمی و از رسانه‌های رسمی جناح اصولگرا.
در واقع می‌توان گفت که این خبر رسما به صورت غیررسمی! اعلام شده است. در گذشته نیز به جز یک مورد که همان انتشار مخالفت مقام معظم رهبری با معاون اولی رحیم مشایی بود، سابقه دیگری از انتشار به نسبت رسمی اینگونه توصیه‌های غیرآشکار نداریم. البته در آن زمان اسفندیار رحیم مشایی از رسیدن به صندلی معاون اولی منع شد، صندلی‌ای که قرار بود سکوی پرش او به سوی نامزدی ریاست‌جمهوری در سال ١٣٩٢ باشد، ولی آنچه موجب تاسف شد، کسی به جای او معاون اول شد که بلافاصله پس از پایان دوره‌اش گذارش به اوین افتاد و در مقام رییس ستاد مبارزه با فساد آن دولت، نخستین مقامی بود که در این سطح از مسوولیت متهم به فساد شد و به زندان افتاد. حال نمی‌دانیم که آیا دسته گلی که پس از این نهی اخیر از جانب گروه احمدی‌نژاد به آب داده خواهد شد شباهتی با آن دسته گل قبلی دارد یا خیر؟ چرا این اتفاق نادر درباره احمدی‌نژاد تکرار شد؟
او و طرفدارانش که زمانی مدعی ذوب در ولایت بودند چرا در برابر اجرای دستورات صریح و بدون ابهام مقاومت می‌کنند به‌طوری که در نهایت مجبور به انتشار عمومی آن می‌شوند؟ اگرچه فهم و درک این گروه از مسائل قدری ساده‌لوحانه است، ولی آیا این رفتار را هم می‌توان محصول نگاه ساده‌لوحانه آنان دانست؟ یک مصداق مهم ساده‌لوحانه بودن آنان همین است که گمان می‌کردند، رحیم مشایی تایید صلاحیت می‌شود یا اینکه اکنون گمان داشتند که دوباره اجازه حضور به احمدی‌نژاد داده می‌شود، آن هم پس از آن هزینه‌های سنگینی که طی هشت سال بر کشور بار کردند. وقتی که یک نفر هشت سال رییس‌جمهور بوده ولی هنوز معادلات سیاسی در کشور را نشناسد و با هدف کسب تایید برای حضور دوباره اقدام کند، نشان از نوعی ساده‌لوحی است و سادگی بیشتر وقتی است که گمان کند می‌تواند این مخالفت صریح را نادیده بگیرد و با فشار اندک طرفداران خود آن را نادیده بگیرد یا تغییر دهد.
وقتی می‌گوییم ساده‌لوح هستند، قصد توهین نیست، بلکه این بهترین حالت برای آنان است که رفتارشان را ناشی از بی‌اطلاعی و ناآگاهی سیاسی تفسیر کنیم، در غیر این صورت باید بگوییم که با فهم کامل از تبعات رفتارشان درصدد نوعی تقابل با سطوح بالای سیاست هستند تا از این طریق به نوعی استقلال خود را از ساخت قدرت نشان دهند. در این صورت باید گفت این آگاهی آنان از وضعیت جز اینکه خط‌مشی تقابل‌جویانه آنان را نشان می‌دهد، ولی کماکان نوعی ساده‌اندیشی دیگر را نیز بازتاب می‌دهد. این ساده‌نگری که برای خودشان مستقل از ساخت سیاسی در ایران اعتبار و قدرت قایل هستند.
این اشتباه و ساده‌نگری آنان مضحک‌تر از اشتباه قبلی است. مجموعه احمدی‌نژاد را اگر از ساخت رسمی قدرت و سیاست منفک کنید، هیچ‌چیز نیستند. هرچه دارند از این ساختار دارند، نه تنها شهرت و قدرت‌شان، بلکه ثروت و امکانات آنان هم از این ساختار است. بنابراین اگر فکر می‌کنند که اعتبار مستقلی از ساختاری سیاسی دارند، در اشتباه هستند وقتی که بلافاصله پس از پایان دوره‌اش، معاون اول او را به محاکمه کشانده و به زندان می‌برند، یا دست راستش را رد صلاحیت می‌کنند و جامعه حتی آخ هم نمی‌کشد، باید متوجه ابعاد قدرت نداشته خودش باشد. کشیدن این دندان برای سیاست در ایران از کشیدن یک دندان شیری لق نیز ساده‌تر است و اگر تاکنون هم کشیده نشده است انگیزه‌هایش قابل فهم است. اگر احمدی‌نژاد و دوستانش گمان می‌کنند که ساختار نیازمند حضور آنان است در مسیر اشتباه سیر می‌کنند، آنها نباید خود را با سایر نیروها مقایسه کنند. بسیاری از نیروها حدی از استقلال و تصمیم‌گیری را به‌واسطه پایگاه اجتماعی مستقل برای خود تعریف کرده‌اند، اتفاقا این استقلال آنان را مسوولیت‌پذیرتر هم کرده است.
مساله حضور یا عدم حضور احمدی‌نژاد به شانس رای‌آوری او ربطی ندارد، چرا که چنین شانسی کمتر از آن است که قابل بحث باشد، ولی دوقطبی کردن جامعه در اثر چنین حضوری، زهری است که یک‌بار از سوی این جماعت به کام جامعه ریخته شده است و آن را تا مرز فلج عصبی پیش برد و دلیلی ندارد که دوباره بخواهد تکرار شود. اگر بند ناف او و گروهش را از نظام جمهوری اسلامی قطع کنند، حتی قادر نخواهد بود که در سطح شورای شهر نامزد شود، بنابراین اگر می‌خواهد که همچنان از طریق این بند ناف ارتزاق کند، پس باید حداقل مصالح آن را نیز لحاظ کند. گفته‌اند که آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود. ساختار سیاسی در ایران نشان داده که عاقل‌تر از آن است که از این سوراخ که گزنده آن نیز جلویش پیداست بیش از دوبار گزیده شود.

منبع: روزنامه اعتماد

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟