از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات ...


اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی ...


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.اولین واکنش تلویزیون به نوبخت!

در حاشیه انتقاد سخنگوی دولت نسبت به شبهه افکنی تلویزیون در اذهان عمومی، علی میرایی این کارتون را در شرق منتشر کرد.


جنگ برای رسیدن به صلح/ روزانه هزاران زن وکودک در آتش جنگ می‌سوزند

جنگ برای رسیدن به صلح/ روزانه هزاران زن وکودک در آتش جنگ می‌سوزند

جامعه | چهارشنبه ۳۱ شهريور ۹۵ ساعت ۱۵:۵۵ | نسخه چاپي

در حالی که برخی کشورهای غربی از توجیه جنگ با هدف رسیدن به صلح سخن می‌گویند، روزانه هزاران زن و کودک در خاورمیانه در اثر جنگ جان خود را از دست می‌دهند یا آواره می‌شوند.
خبرگزاری مهر، گروه جامعه- منیره اخوان*:سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر را روز جهانی صلح اعلام کرده‌ است. این مناسبت در پنجاه‌ و هفتمین جلسه مجمع عمومی انتخاب شد و هدف از آن رسیدن به جهانی عاری از جنگ و خشونت زیر سایه صلح عادلانه برای تمام ابنای بشریت عنوان شده است. این در حالی است که جهان امروز بیشتر از هر زمان دیگری درگیر جنگ و مملو از خونریزی است و هر روز هزاران زن و کودک در آتش این جنگها می سوزند یا تن به آوارگی و مهاجرت می دهند. این دنیای سراسر آشوب، درگیری، جنگ و خونریزی ثمره فرهنگ لیبرال دموکراسی و مدیریت جهانی ابرقدرتهایی بوده که از آغاز حیات سیاسی خود زیر پرچم آزادی و دموکراسی به دخالت نظامی در سایر کشورها پرداخته اند.
همان طور که می دانید، همواره یکی از ابزار های مورد استفاده قدرت های بزرگ در جهان «جنگ برای تامین  و گسترش صلح پایدار» است تا بتوانند از این طریق کنترل بازیگران، منابع و فرآیندها را در اختیار داشته باشد. به عنوان نمونه کشورهای غربی به بهانه تهدیدی که سلاح کشتار جمعی عراق علیه صلح و امنیت منطقه ای و جهانی به وجود آورده و برای استقرار صلح و نظم واقعی در خاورمیانه به این کشور حمله کرد در حالی که اندکی پس از اشغال عراق،دروغ بودن برخورداری عراق از سلاح های هسته ای بر جهان آشکار شد.
در واقع، جهانیان شاهد آن بوده‌اند که بسیاری از جنگ‌هایی که در طول تاریخ بشریت، رخ داده است در ظاهر با هدف تامین و گسترش صلح اتفاق افتاده است و کشورهای متجاوز این گونه وانمود کرده‌اند که به عنوان منادیان بشریت می‌خواهند زمامداران ظالم را برکنار کرده و حاکمان عادل را بر سر کار بیاورند. این در حالی است که شاید در این کشورها تغییر حکومت اتفاق افتاده باشد اما تجربه جنگ‌های مختلف در جهان این موضوع را اثبات کرده است که معمولا وضع کشورهای مورد تهاجم، پس از پایان جنگ، نه تنها بهبود پیدا نکرده و صلح و امنیت در این کشورها گسترش نیافته بلکه وضع موجود نسبت به قبل از تهاجم، وخیم‌تر نیز شده است.
در حال حاضر منطقه خاورمیانه به بحرانی ترین منطقه دنیا تبدیل شده است زیرا  سالهاست که مدعیان پرچمداری نظم جهانی به صورت یکجانبه پروژه تغییر شکل خاورمیانه و تثبیت هژمونی را در این منطقه دنبال  می کند . آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم‌ و نابودی سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه در صدد تحمیل هژمونی نظامی خود به منطقه است تا به زعم خود نقشه خاورمیانه نوین را ترسیم کند. از این رو می‌توان گفت مداخلات امریکا در خاورمیانه در واقع آغاز بحران در این منطقه بوده است زیرا نه تنها تروریسم در خاورمیانه ریشه کن نشد بلکه دامنه اقدامات تروریستی هولناک‌تر و گسترده‌تر شد. حضور نظامی آمریکا در افغانستان، عراق و ناامن کردن منطقه منجر به شکل گیری گروهک های افراطی – تکفیری و  ظهور نیروهای شبه نظامی در عراق و سوریه و سایر کشورهای شمال آفریقا شد که نه تنها امنیت این کشورها بلکه منطقه را به طور جدی در معرض خطر قرار داده اند.  دولت های ایالات متحده آمریکا از جمهوری خواه گرفته تا  دموکرات به بهانه مبارزه با تروریسم، حفظ صلح و نظم جامعه جهانی و با هدف تامین منافع و سلطه خود در محیط بین الملل، مردم بی دفاع را مورد هجوم نظامی خود قرار داده اند.
بنابراین، امروز ظاهرا شعار دستیابی به صلح عادلانه و حقوق بشر از سوی قدرت های بزرگ مطرح می شود ولی در عرصه عمل چیزی جز نابودی صلح و امنیت و آوارگی صدها هزار خانواده مشاهده نمی شود. کشورها به به اقدامات تجاوزکارانه دست می زنند ولی تجاوز به بهانه ضرورت صلح و نظم برای همه جهان توجیه می شود.
* دکترای روابط بین الملل و فعال
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟