سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


عکسی کمتردیده شده از حضور زنان در امجدیه

زمانی ورزشگاه امجدیه میزبان بانوان برای تماشای فوتبال بود.


ماجرای لو دادن علی موسوی به مرحوم پورحیدری

مهاجم اسبق استقلالی‌ها خاطره جالبی تعریف می‌کند. <br />


دختران؛ پیشتاز عبور از سد کنکور ۹۵

جامعه | چهارشنبه ۳۱ شهريور ۹۵ ساعت ۱۱:۹ | نسخه چاپي

روزنامه ایران: تعداد قبولی دختران در کنکور با 5 درصد افزایش از 52 درصد در سال 94 به 57 درصد در سال 95 رسید مطابق آمار سازمان سنجش حدود 59 درصد از ثبت‌نام‌کنندگان اولیه کنکور، زنان بوده‌اند برخی کارشناسان معتقدند با توجه به وضعیت اقتصادی، بسیاری از پسران ورود به بازار کار را به حضور در دانشگاه‌ها ترجیح می‌دهند.
تعداد قبولی دختران در کنکور امسال با 5 درصد افزایش از 52 درصد سال 94 به 57 درصد در سال 95 رسید. آن‌طور که نتایج سازمان سنجش کشور نشان می‌دهد، اگر این روند بدون تغییر پیش برود، درسال‌های آینده، شاهد حضور دختران بیشتری در دانشگاه‌ها خواهیم بود.
البته کارشناسان دلایل متعددی را برای سبقت دختران از پسران در دانشگاه‌ها عنوان می‌کنند، اما آن‌طور که آمار کمی (59 درصد) داوطلبان کنکور نشان می‌دهد، قبولی بیش از نیمی از داوطلبان زن در دانشگاه‌ها روند طبیعی خود را طی می‌کند، هرچند حضور زنان در بازار کار مطابق این آمارها پیش نمی‌رود.
به گزارش «ایران» همچنین برخی تحلیلگران حوزه‌های آموزشی معتقدند که با توجه به وضعیت اقتصادی بسیاری از پسران ترجیح می‌دهند به جای حضور در دانشگاه‌ها، وارد بازار کار شوند و همین امر موجب می‌شود تا غول کنکور را عاملی برای پیشرفت و موفقیت خود ندانند. از طرفی بر خلاف پسران، داوطلبان دختر مسیر موفقیت و کسب جایگاه اجتماعی بهتر را در قبولی کنکور و ورود به دانشگاه می‌دانند.ناگفته نماند ظرفیت برخی از رشته‌های دانشگاهی نیز این امکان را برای دختران به وجود آورده تا شانس قبولی‌شان در دانشگاه‌ها نسبت به پسران افزایش یابد.
نکته دیگر اینکه به اعتقاد برخی از کارشناسان، امسال داوطلبان دخترنشان دادند که در بیشتررشته‌های علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجه فاصله قابل توجهی با پسران دارند و این بیانگر آن است که داوطلبان دختربا تمرکز بر همه رشته‌های دانشگاهی توانسته‌اند صندلی‌های بیشتری را به خود اختصاص دهند، اما در این میان پسران بیشترین آمار قبولی را تنها در رشته ریاضی و فیزیک داشته‌اند.

موفقیت دختران در 4 رشته اصلی

امسال 860  هزار و 437 نفر برای شرکت در کنکور ثبت‌نام کردند که از این تعداد 509 هزار و 143 نفر زن (حدود 59 درصد) و 351 هزار و 294 نفر مرد (حدود 41 درصد) ثبت‌نام کننده برای شرکت در آزمون بوده‌اند.
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور 398 هزار و 832 نفر در کنکور پذیرفته شدند که از این تعداد 227 هزار و 324 نفر زن و 171 هزار و 508 نفر مرد هستند.البته مطابق آمار سازمان سنجش حدود 59 درصد از ثبت‌نام‌کنندگان اولیه کنکور را زنان تشکیل می‌دادند.
حال این تفکیک جنسیتی را در گروه‌های آزمایشی نگاه می‌کنیم:
- از کل پذیرفته شدگان امسال 9 هزار و 193 نفر در گروه آزمایشی هنر که 7هزار و 98 نفر زن و 2هزار و 95 نفر مرد هستند.
- از کل پذیرفته شدگان امسال در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی 9 هزار و 485 نفر زن و 3 هزار و 260 نفر مرد هستند.
- از کل 142 هزار و 394 نفر پذیرفته شدگان در گروه آزمایشی علوم تجربی 93 هزار و 158 نفر زن و 49 هزار و 236 نفر مرد هستند.
- از کل پذیرفته شدگان امسال تعداد 117 هزار و 319 نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی هستند که 74 هزار و 179 نفر زن و 43 هزار و 140 نفر مرد هستند.
از تعداد کل پذیرفته شدگان تعداد 117هزار و 181 نفر در گروه آزمایشی ریاضی و فنی، که از این تعداد 43 هزار و 404 نفر زن و 73 هزار و 777نفر مرد هستند.
البته آمار واقعی با آمار کارت‌های صادر شده برای شرکت در جلسه آزمون تفاوت‌هایی دارد زیرا هر داوطلب این امکان را داشت که علاوه بر رشته اصلی خود در گروه آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی نیز شرکت کند .بنابر این گاهی یک داوطلب حقیقی دو و حتی سه کارت ورود به جلسه کنکور تهیه کرده است.در بخش علاقه‌مندان، آمار این تفکیک جنسیتی را در دست نداریم.
علاقه مندان یعنی داوطلبانی که علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود در یک یا دو گروه آزمایشی دیگر همزمان شرکت می‌کنند.
به گفته مشاور ارشد سازمان سنجش کشور به خبرنگار ایرنا از رقم 154هزار و 398 نفر علاقه‌مندان، بر حسب مورد 44 هزار و 793 نفر علاوه بر گروه اصلی خود علاقه‌مند به شرکت در گروه هنر و 109 هزار و 605 نفر علاقه‌مند به شرکت در گروه زبان‌های خارجی بوده‌اند.
با توجه به اینکه بیشترین شرکت‌کنندگان در دو گروه آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی بطور کاملاً معنا داری زنان هستند اینجا نیز باید به موضوع سهم زنان در قبولی کنکور دقت کرد.حسین توکلی دوشنبه شب اظهار داشت: با توجه به آمار واقعی داوطلبان و آمار علاقه‌مندان (154 هزار و 398 نفر) که مجموعاً می‌شود یک میلیون و 14 هزار و 835 سازمان سنجش همین رقم یعنی یک میلیون و 14 هزار و 835 کارت ورود به جلسه صادر کرده است.
کنکور سال 95 در 24 و 25 تیر ماه همزمان در 369 شهرستان کشور برگزار شد.
این آزمون در 19 کشور خارجی و 23
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: سازمان سنجش ،

دیدگاه شما چیست؟