عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


اقدام کثیف 2 پسر و دختر جوان در بزم شبانه با دختر 21 ساله +عکس

3 دوست جنایتکار پس از اوردوز یکی از دوستانشان با موادمخدر، او را خفه کردند.


جزئیات نشست دیروز هیات رئیسه مجلس با سیف درباره موسسات اعتباری

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، جزئیات نشست دیروز نایب رئیس و تعدادی ازنمایندگان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی با موضوع موسسات مالی و اعتباری را تشریح کرد.


گزارشی از جنجال‌آفرینی یک استارتاپ موفق

داستان "اسنپ" چیست؟

شهرام شاهکار خالق اسنپ با بیان این‌که در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ می‌گوید: خرداد ...


توضیحات «نوئرت» در مورد تائید برجام توسط دولت ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی را در مورد تائید برجام و اقدامات واشنگتن علیه تهران ارائه کرد.


اهداف پنهان یورش هوایی آمریکا به دیرالزور؛ هدف، حذف داعش نیست

اهداف پنهان یورش هوایی آمریکا به دیرالزور؛ هدف، حذف داعش نیست

اخبار داغ | چهارشنبه ۳۱ شهريور ۹۵ ساعت ۷:۵۴ | نسخه چاپي

یورش هوایی آمریکایی ها به دیرالزور و به دنبال آن اشغال مواضع ارتش سوریه در این منطقه به دست تروریست های داعش بار دیگر حقایق بسیاری را برملا کرد.
به گزارش مهر، آنچه سوریه از ۱۲ سپتامبر شاهد آن بود بیشتر اخبار مربوط به آتش بس و موضوع چگونگی کمک رسانی به مناطق تحت محاصره و تلاش آمریکایی ها و روسها برای تمدید آتش بس بود.
مقامات روس با نارضایتی درباره عملکرد آمریکایی ها پس از آتش بس سخن گفتند و این که آمریکایی ها مایل به افشای مفاد توافق میان مسکو و واشنگتن نیستند روسها اعلام کردند که اگر مفاد توافق عیان شود؛ طرفهای پایبند به آتش بس و غیر پایبند مشخص خواهد شد و این موضوعی است که آمریکایی ها نمی خواهند.
پس از آتش بس مشخص شد که آمریکایی ها تمایلی برای رسیدن این آتش بس و دوام آن به مرحله ای که اتاق عملیات مشترک روسیه-آمریکا برای مقابله با تروریستها تشکیل و کار خود را آغاز کند، ندارند.
در واقع آنها بیش از آنکه به دنبال مبارزه با داعش باشند به دنبال تقویت و تجهیز آنها در برابر نظام سوریه هستند.
در چنین شرایطی شامگاه ۱۷ سپتامبر، رسانه ها اخباری درباره حملات هوایی آمریکا به مواضع ارتش سوریه در اطراف فرودگاه دیرالزور و کوه الثرده مخابره کردند. به دنبال آن اعلام شد که داعش بر کوه الثرده مسلط شده است.
این شرایط سبب شد که روسها واکنش نشان دهند و آمریکا را مورد انتقاد قرار دهند و درباره شکست آتش بس هشدار دهند. مسکو از واشنگتن خواست که تحقیقات کاملی در باره این یورش به عمل آورد. به نظر می رسد که آمریکایی ها تمایلی برای ادامه آتش بس ندارند چرا که توان اجرای برخی مفاد از جمله جداسازی گروههای به اصطلاح میانه از دیگر تروریستها را ندارند.
به نظر می رسد که آمریکایی ها تمایلی برای ادامه آتش بس ندارند چرا که توان اجرای برخی مفاد از جمله جدا سازی گروههای به اصطلاح میانه از دیگر تروریستها را ندارند بیشتر گروههای به اصطلاح میانه رو مد نظر آمریکا تمایلی برای قطع ارتباط با جبهه النصره ندارند.
از سویی اخباری از نارضایتی اشتون کارتر وزیر دفاع با توافق روسیه و آمریکا از سوی رسانه ها مخابره شده است
آمریکایی ها تمایلی برای اجرای بند مربوط به بمباران مواضع تروریستها از خود نشان نداده است.
اما آمریکایی ها بازهم در جریان حمله به مواضع ارتش سوریه در اطراف فرودگاه دیرالزور، سناریوی تکراری را دنبال کردند و این حملات را اشتباهی خواندند!
به نظر می رسد که آمریکایی ها به این سناریوها عادت دارند. در ژوئن سال ۲۰۱۵، جنگنده های ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا، مقر لشگر یکم ارتش عراق را در فلوجه هدف قرار دادند و ۶ نفر را کشتند و هشت نفر دیگر را زخمی کردند.
آمریکایی ها این حمله را اشتباهی خواندند. آنها چندی بعد مواضع نیروهای مردمی التیار الرسالی را در الکرمه هدف قرار دادند و شماری را به خاک و خون کشیدند.
این توجیه مناسبی برای ارتش بزرگی مانند ارتش آمریکا که از امکانات راداری دقیق برخوردار است و ابتدا اهداف را به طور دقیق رصد می کند و آنگاه ماموریت خود را اجرا می کند، نمی تواند باشد. اما به نظر می رسد که آمریکا به طور متوالی اشتباه می کند.
در این مدت بسیاری از فرماندهان نیروهای مردمی از حملات هوایی آمریکایی ها به مواضع حشدالشعبی در عراق پرده برداشتند. نکته جالب این است که معمولا نیروی هوایی آمریکا زمانی وارد عمل می شود که داعش و تروریستها در حال شکست هستند یا در موضع ضعف قرار دارندنکته جالب این است که معمولا نیروی هوایی آمریکا زمانی وارد عمل می شود که داعش و تروریستها در حال شکست هستند یا در موضع ضعف قرار دارند.
از جمله اشتباهات آگاهانه آمریکا به پرتاب کمک های هوایی به داعش در عراق و سوریه است. چندی قبل وزارت دفاع آمریکا از افتادن برخی سلاحهایی که قرار بود در آن زمان در اختیار کردهای مورد حمایت آمریکا قرار گیرد در دست داعش به شکل اشتباهی خبر داد!
داعش در آن زمان ویدئویی نشان داد که حامل هدیه ارتش آمریکا برای این گروهک بود. آنچه آمریکایی ها برای داعش انداخته بودند، جعبه های حامل بمب، موشک و لوازم پزشکی بود.
هدف آمریکایی ها از این حملات کمک به داعش و دیگر گروههای افراطی برای بسط سیطره و گسترش مناطق تحت اشغال آنهاست. اما آنچه باید آمریکایی ها بدانند این است که اولین بار نیست که آنها دست به اشتباه می زنند. مگر ارتش قوی آمریکا چند بار می تواند دست به اشتباهات مرگبار زند؟!
این حمله هوایی آمریکا و کشته و زخمی کردن شمار زیادی از نیروهای ارتش سوریه به مثابه اقدامی گستاخانه و نشان دهنده عدم تمایل واشنگتن برای دوام آتش بس در سوریه است.
آمریکا به دنبال مهار داعش است نه نابودی آن. این از همان روز شکل گیری ائتلاف به اصطلاح بین المللی ضد داعش مشخص شد. آنها در دیرالزور کاملا هدفدار یورش بردند زیرا با هدف قرار دادن، مواضع ارتش سوریه و کشتن بیش از ۸۰ نفر از نیروهای ارتش سوریه و هدف قرار دادن گردانهای توپخانه و موشکی، موجبات عقب نشینی سربازان ارتش سوریه را از مواضعشان فراهم آوردند تا داعش بتواند این مواضع را اشغال کند.
نیروهای آمریکایی قبلا نیز عملیات های مشکوک در حویجه در کرکوک عراق و استان نینوا انجام داده بودند و طی آن شماری از سرکرده های داعش را پس از هلی برن با خود برده بودند که این ابهامات و سئوالات زیادی را به وجود آورده بود.
نکته جالب این است که آمریکایی ها در مناطق تحت اشغال داعش دست به هلی برن زدند، آنهم بدون اینکه با کوچکترین واکنشی روبرو شوند. اگر آمریکایی ها از چنین توانی برخوردار هستند پس چرا اقدامی برای ربودن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش انجام نمی دهند؟ پاسخ کاملا روشن است زیرا هنوز آنها به این مُهره برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارند.
اقدام آمریکایی ها ضد مواضع ارتش سوریه که برای اولین بار صورت می گیرد را می توان عملیات تروریستی برنامه ریزی شده از سوی ارتش آمریکا با هدف ترساندن نظام سوریه دانست. این یورش نشانگر گرایش واشنگتن برای به شکست کشاندن آتش بس میان روسیه-سوریه و واشنگتن است.این یورش نشانگر گرایش واشنگتن برای به شکست کشاندن آتش بس میان روسیه-سوریه و واشنگتن است
سئوالی که مطرح می شود این است که شورای امنیت در این قضیه در کجای ماجرا قرار دارد آیا نباید تحرکی انجام دهد.
قدر مسلم این است که این اقدام آمریکایی ها خشم روسها به عنوان همپیمان نظام سوریه را به دنبال خواهد داشت. این از موضع ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه مشخص می شود که کاخ سفید را حامی داعش دانست.
به هر حال عرصه سوریه شاهد حوادث پرشتابی است که اوج اختلاف مسکو و واشنگتن را نشان می دهد. حمله آمریکایی ها به دیرالزور نشان از خیال های شوم آنها دارد. آنها به روسها اعتمادی ندارند و نگران هستند که مشارکت اطلاعاتی با مسکو به روسها کمک کند که شیوه مقابله با دستگاههای آمریکایی را بدانند.
آمریکایی ها همچنین نمی دانند که پس از عملیات مشترک روسیه و آمریکا ضد داعش و دیگر تروریستها، خلاء آنها به دست چه طرفی پر خواهد شد. بدون شک آنها اصلا تمایلی ندارند که ارتش سوریه و همپیمانان آنها این خلاء را پر کنند.
همین شرایط بود که پنتاگون و سازمان سیا را به سوی اقدام نظامی و یورش در دیرالزور کشاند. دولت اوباما نمی خواهد که باختی در برابر روسیه داشته باشد تا اوضاع بعدی را ساکن جدید کاخ سفید دنبال کند. آمریکا در بد مخمصه ای در سوریه گرفتار شده است و نمی داند که چگونه از آن خارج شود و شکست توافق آتش بس را یکی از راههای بن بست از مخمصه می داند و مایل به تعدیل آن است.
اما با توجه به مشارکت جنگنده های دیگر کشورهای ائتلاف بین المللی از جمله انگلیس و استرالیا و دانمارک در حمله به مواضع ارتش سوریه در دیرالزور به نظر می رسد که غرب به دنبال تحقق آنچه تاکنون در شورای امنیت نتوانسته است به دست بیاورد یعنی حمله نظامی به سوریه و سرنگونی بشار اسد است. کاملا واضح و مبرهن است که غرب و همپیمانان منطقه ای آنها فقط گزینه سرنگونی و کنار زدن بشار اسد را دنبال می کنند و به تروریستهایی که خود به سوریه روانه کرده اند، حمله نخواهند کرد.
آنها که با وتوی روسیه برای تکرار سناریوی لیبی روبرو شده بودند هم اینک در آشفته بازار سوریه شرایط را مساعده دیده اند تا اقدام نظامی خود را توسعه دهند و در راستای هدف قرار دادن ارتش سوریه حرکت کنند. سوریه آبستن حوادث بی شماری است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟