با "این ترفند "

چگونه تلگرام خود را حذف کنیم؟

اگر شما هم زمان زیادی در تلگرام می گذرانید و از این شبکه اجتماعی خسته شده اید، می توانید با دنبال کردن ترفند زیر به سادگی حساب کاربری خود را ...


بکارگیری تجهیزات نوین در ایستگاه های بازرسی پلیس

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز آگاهی ناجا، ضوابط پرداخت حق الکشف به ماموران این حوزه را تشریح کرد و گفت: از تجهیزات نوین بازرسی در ایست ها و محل های بازرسی استفاده می کنیم.


تست و برسی شاسی بلند جدید رنو در ایران / وقتی قد بلند رنو، سانتافه را تهدید می کند (+عکس)

بعد از هشت بار مسابقه درگ با هیوندای سانتافه MPi 178 اسب بخار، به طور قطع می توان گفت که شتاب اولیه و ثانویه کولئوس از سانتافه بهتر است.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


بارش برف در محورهای ۱۱ استان/ وضعیت جاده های کشور

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا از بارش برف در محورهای ۱۱ استان خبر داد و گفت: تردد در جاده های برفی تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر ...


تحلیل سخنگوی شورای نگهبان از انتخابات اخیر پارلمانی در سطح اروپا؛کاهش مشارکت وجه مشترک ٣ انتخابات

اخبار داغ | سه شنبه ۳۰ شهريور ۹۵ ساعت ۱۲:۵ | نسخه چاپي

سخنگوی شورای نگهبان، انتخابات پارلمانی اخیر در سطح قاره اروپا را تحلیل کرد.

به گزارش خبرآنلاین عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در کانال تلگرامی شخصی، انتخابات پارلمانی اخیر در چند کشور اروپایی را تحلیل کرد.
وی نوشت:

باسمه تعالی

کاهش مشارکت و کاهش آرا احزاب حاکم، وجه مشترک سه انتخابات پارلمانی اخیر در اروپا

در چند هفته گذشته سه انتخابات پارلمانی در اروپا برگزار شد که بنا به گزارش خبرگزاری ها هر سه مواجه با کاهش مشارکت شدند.

کرواسی
انتخابات اول در کرواسی بود که به دنبال اختلافات سیاسی و اعلام انحلال پارلمان، انتخابات زود هنگام برگزار شد. بدین ترتیب، در کمتر از دو سال کشور شاهد دو انتخابات پارلمانی بود.

کرواسی سه سال پس از پیوستن به اتحادیه اروپا، هنوز از ضعیف ترین اقتصادهای قاره سبز محسوب می شود و همچنان از پیامدهای بحران اقتصادی رنج می برد. با وجود افزایش درآمدهای حاصل از گردشگری، نرخ بیکاری در این کشور ۱۳ درصد گزارش شده است و نزدیک به یک سوم جوانان آن (۳۱.۴ درصد) شغلی ندارند. از این رو هر حزب و جناحی که سکان هدایت این کشور را در اختیار گیرد وظیفه دشوار احیای اقتصادی آن را نیز برعهده خواهد داشت. در دومین انتخابات زودهنگام طی یک سال گذشته رقابت اصلی برای ۱۵۱ کرسی پارلمان میان دو حزب سوسیال دموکرات، به رهبری زوران میلانوویچ و حزب محافظه کار اتحاد دموکراتیک کروات به رهبری آندری پلانکویچ انجام گرفت.

آنچه بر این انتخابات سایه انداخته بود انشقاق و جدایی کروات ها از یکدیگر بود. آخرین دولت کرواسی که حزب راست میانۀ این کشور بر آن حاکم بود بیش از شش ماه دوام نیاورد و بهار سال گذشته سقوط کرد که خود نتیجه تشدید جدال های سیاسی و اتهام زدن مقامات و سیاستمداران به یکدیگر بود.براساس قوانین کرواسی، با انحلال پارلمان، بلافاصله زمانی برای انتخابات جدید تعیین می شود و نمایندگان پارلمان و هیات دولت تا تشکیل دولت جدید به فعالیت های خود ادامه می دهند.

برلین (آلمان)
رای گیری برای انتخابات منطقه ای برلین درحالی آغاز شد که پیش بینی ها از احتمال شکست حزب محافظه کار به رهبری آنگلا مرکل حکایت داشت.

انتخابات برلین، دو هفته پس از آن برگزار شد که حزب حاکم اتحاد دموکرات مسیحی در انتخابات منطقه ای در ایالت مکلنبورگ-فورپومرن در شرق آلمان نیز جایگاه سوم را به دست آورد.

اگر چه کارشناسان می گویند، افت جایگاه حزب حاکم اتحاد دموکرات مسیحی در انتخابات منطقه ای برلین خطری برای آنگلا مرکل نخواهد بود، لیکن این کاهش رای را نتیجه سیاستهای صدر اعظم آلمان در زمینه افزایش پذیرش پناهجویان می دانند که انتقادهایی علیه او را در پی داشته است.

نهایتا انتخابات ایالتی در برلین روز یکشنبه با برتری حزب سوسیال دموکرات ها و کاهش چشمگیر آرای حزب دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور پایان یافت.

اتحادیۀ دموکرات مسیحی آلمان (CDU) نتوانست در این انتخابات پیروز شود. این حزب توانست به کمتر از ۱۸درصد از آرا دست یابد که بدترین نتیجه در تاریخ این حزب در ایالت برلین است. این حزب دو هفتۀ پیش و در جریان انتخابات ایالتی «مکلم بورگ پومرانی غربی» نیز نتوانسته بود به آرای قابل قبولی دست یابد و در مجموع پنج درصد نسبت به انتخابات دورۀ قبلی کمتر رای آورده است. همانند انتخابات ایالتی اخیر، سیاستهای مهاجرپذیری آلمان در مرکز کارزار انتخاباتی قرار داشت. جالب توجه اینکه حزب راستگری آلترناتیو برای آلمان (AFD) که با ورود مهاجران به این کشور مخالف است در این انتخابات با فاصلۀ کمی از حزب دموکرات مسیحی توانست با ۱۴ درصد از آرا برای نخستین بار وارد پارلمان ایالتی برلین شود.

حزب چپگرای سوسیال دموکرات آلمان (SPD) نیز با وجود آنکه نسبت به دورۀ قبلی آرای کمتری را به دست آورده اما توانسته است با ۲۳ درصد پیروز بالاتر از دیگر احزاب در این ایالت قرار بگیرد. حزب سوسیال دموکرات آلمان که تاکنون با اتحادیۀ دموکرات مسیحی ائتلاف کرده بود در دولت محلی جدید ایالت برلین از تصمیم خود برای ائتلاف با سبزها و حزب چپ «Die Linke» خبر داده است. این حزب توانسته به ۱۵،۷ درصد از آرا دست یابد و با ائتلاف این سه حزب اکثریت پارلمان برلین در اختیار چپ های این ایالت قرار خواهد گرفت.

روسیه

اگرچه شمارش آرای انتخابات دومای روسیه پایان نیافته است اما شمارش ۹۳ درصد از آرای ریخته شده به صندوق ها، از پیشتازی حزب «روسیه متحد» یا همان حزب حاکم خبر می دهد.

بنا بر گزارش کمیسیون انتخابات این کشور ۵۴.۲ درصد از آرای شمرده شده متعلق به این حزب است و حزب کمونیست نیز با کسب ۱۳.۵ از آراء، در جایگاه دوم قرار دارد.

حزب لیبرال دموکرات با کسب ۱۳.۳ درصد و حزب روسیه عادل با کسب ۶.۲ درصد از کل آراء، در جایگاههای سوم و چهارم قرار دارند.
بدین ترتیب نمایندگان وفاداربه کرملین طی پنج سال آینده در مجلس نمایندگان(دوما) روسیه اکثریت خواهند داشت که البته ثمره روشن این انتخابات زودهنگام برنده شدن ولادیمیر پوتین در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور را نوید خواهد داد. جالب اینکه ساکنان منطقه کریمه که دو سال پیش به خاک روسیه ضمیمه شد، برای اولین بار در این انتخابات شرکت کردند. اگر چه آمریکا انتخابات در این حوزه را غیر قانونی می خواند. گزارشگران یورونیوز و آسوشیتدپرس می گویند: «میزان مشارکت در این انتخابات به حد بی سابقه ای کم بوده و در مقایسه با انتخابات سال ۲۰۱۱ از ۶۰ درصد به ۴۸ درصد کاهش یافته است. ساکنان شهرهای بزرگ روسیه، از جمله ساکنان مسکو و سن پترزبورگ، کمتر از دیگران در این انتخابات مشارکت کردند. با این حال به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، حزب روسیه واحد، که اکثریت دوره پیشین پارلمان را نیز در اختیار داشت، اکنون با این پیروزی می‌تواند بدون نیاز به کمک احزاب دیگر، برای اصلاح قانون اساسی اقدام کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟