هَمخوابی زن جوان با بهترین دوست شوهرش؛ مرد همسرش را داخل کمد خانه دوست مجردش پیدا کرد+عکس

شوهر جوان وقتی دید زنش برای یک رابطه سیاه به خانه بهترین دوستش رفته است برای غافلگیر کردن آنها وارد خانه دوستش شد اما در خلوتگاه همسر و دوستش ...رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه داردلزوم بهره‌برداری از اشتراکات میان ایران و آمریکای لاتین

لزوم بهره‌برداری از اشتراکات میان ایران و آمریکای لاتین

سیاست | يكشنبه ۲۸ شهريور ۹۵ ساعت ۱۴:۳۲ | نسخه چاپي

سفیر سابق ایران در اکوادور گفت: ما باید از تجارب و اشتراکات میان خود با برخی از کشورهای انقلابی آمریکای لاتین به لحاظ سیاسی استفاده کنیم و در سطح بین‌المللی یکدیگر را مورد حمایت قرار دهیم.
مجید صالحی در گفتگو با خبرگزاری مهر، با اشاره به سفر رئیس جمهور و وزیر خارجه به آمریکای لاتین در خصوص اهمیت توسعه روابط با این حوزه، اظهار داشت: ضرورت توسعه روابط با آمریکای لاتین بر همگان روشن است و می‌توان آن را از چند منظر مورد بررسی قرار داد.
وی افزود: یکی از دلایل ضرورت توسعه روابط با منطقه آمریکای لاتین، بازار بسیار بزرگ و ظرفیت بالایی است که در آن منطقه وجود دارد و این با توجه به آنکه ما به توسعه صادرات نیاز داریم  دارای اهمیت بالایی است، آن بازار بزرگ می‌تواند به راحتی محصولات غیرنفتی ما را جذب کند.
سفیر سابق ایران در اکوادور تاکید کرد: در حال حاضر هم، ما صادرات خوبی را به آن منطقه داریم هر چند هنوز به اندازه کافی از ظرفیتهای بالای آن منطقه استفاده نکرده ایم.
صالحی اضافه کرد: در بحث فناوری، علمی، تکنولوژیکی و همچنین در زمینه فرهنگی بسترهای لازم برای توسعه همکاری ها و روابط میان ایران و آمریکای لاتین به خوبی فراهم است.
استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران همچنین افزود: در حوزه سیاسی هم طبیعتا بالغ بر ۲۰ کشور در منطقه آمریکای لاتین همچون بولیوی و کوبا وجود دارد که البته اینها با ما همسو هستند، ولی روابط ما با کشورهای آمریکای لاتین نباید فقط منحصر به کشورهای همسوی با ما باشد؛ چراکه ما باید فارغ از اینکه کشورها چه نوع حکومتی دارند، به توسعه روابط و همکاری های خود با آنها بیاندیشیم.
وی با بیان اینکه اصول سیاست خارجی ایران بر اساس توسعه روابط همه جانبه با همه کشورها مبتنی است، اظهار داشت: ما باید روابط خود را توسعه دهیم بدون اینکه این روابط علیه هیچ کشوری باشد و بلکه باید در جهت تامین منافع هر دو طرف این روابط صورت بگیرد و به طور خاص در اینجا منظور ما آمریکای لاتین و ایران است که در این زمینه تا الان از این ظرفیت استفاده کرده‌ایم، اما باید آن را تعمیق بخشیم.
سفیر سابق ایران در اکوادور گفت: یکی از وجوه اشتراک میان ما و برخی کشورهای انقلابی در آمریکای لاتین این است که طعم تلخ اجحاف بین المللی و تحریم های غیرقانونی از سوی تعداد محدودی از کشورها علیه ما اعمال شده است که می توانیم از تجربه دو طرف در این خصوص استفاده کنیم؛ به طور مثال کشور کوبا بعد از ۵۰ سال مقاومت و انقلاب دیدید که چگونه مجدد از سوی قدرت های جهان مورد تکریم قرار گرفت.
صالحی افزود: ایران هم بعد از ۳۷ سال از انقلاب اسلامی که آمریکایی ها همواره در طی این مدت از در زور، تهدید و تحریم با ما وارد می شدند امروز توانسته است طرف مقابل را وادار کند که با تکریم این ملت، به پای میز مذاکره بیاید و این نقطه اشتراکی است میان ایران و کوبا و برخی دیگر از کشورهای انقلابی آمریکای لاتین.
استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران ادامه داد: بنابراین ما باید از این تجارب به لحاظ سیاسی استفاده کنیم و در سطح بین‌المللی یکدیگر را مورد حمایت قرار دهیم، البته تا به حال این تعامل خوب بوده است و دولت فعلی هم مطمئنم که به همین منوال به فکر تقویت روابط با کشورهای آمریکای لاتین است.
وی در پاسخ به این سوال که از سرگیری روابط میان ایران با کشورهای آمریکای لاتین پس از گذشت سه سال از دولت یازدهم به معنای تعلل و احیانا کم اهمیتی به این منطقه بوده است یا خیر، گفت: در حقیقت به هر دلیلی نظام به این جمع بندی رسیده بود که بر سر موضوع برجام با غربی ها مذاکره کنند و طبیعتا تمام توان و بضاعت دستگاه سیاست خارجی ما بر آن موضوع متمرکز بوده تا اینکه به نتیجه ای منتهی شد و پس از آن طبیعتا دولت به سمت توسعه روابط خود با همه کشورهای جهان پرداخت.
سفیر سابق ایران در اکوادور ادامه داد: قبل از سفر اخیر آقای ظریف به آمریکای لاتین دو مرتبه سفر وی به آن منطقه به تعویق افتاد، یک بار به دلیل اجرایی شدن مسائل برجام و بار دیگر به دلیل تحولات منطقه آمریکای لاتین از جمله شرایط کشور برزیل بود که سفر وزیر به تعویق افتاد و نهایتا حدود یک ماه پیش این سفر انجام شد، بنابراین علت اصلی تعلل هم همین بوده است.
صالحی با بیان اینکه این اقدام دولت را باید به فال نیک بگیریم، افزود: دولت فعلی بضاعت و همتش را در توسعه روابط با کشورهای دیگر گذاشته و مطمئنم هدف دولت، ارتقاء سطح روابط همه جانبه با کل دنیا و به خصوص آمریکای لاتین است.
وی تاکید کرد: اصول سیاست خارجی ایران بر مبنای توسعه روابط با همه کشورها است و از اول انقلاب تا به حال با آمدن دولت های مختلف این اصول تغییری نداشته است و اگر تغییری بوده، در روش ها اتفاق افتاده است.
استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم توسعه روابط با آمریکای لاتین همچنان در دستور کار دولت های آینده قرار داشته باشد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟