سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.



خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


پیامدهای وخیم محاکمه شیخ عیسی؛ توطئه جهانی علیه انقلاب مردمی بحرین

پیامدهای وخیم محاکمه شیخ عیسی؛ توطئه جهانی علیه انقلاب مردمی بحرین

جهان | جمعه ۲۶ شهريور ۹۵ ساعت ۹:۱۴ | نسخه چاپي

«شیخ علی الکربابادی» عالم برجسته بحرینی با بیان اینکه محاکمه شیخ عیسی قاسم پیامدهای وخیمی برای آل خلیفه به دنبال خواهد داشت، گفت: شاهد یک توطئه بین المللی علیه انقلاب بحرین هستیم.
به گزارش مهر، پس از گذشت بیش از ۲ ماه از اقدام رژیم آل خلیفه در سلب تابعیت آیت الله «عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین که به تعبیر مقام معظم رهبری همچون ستاره ای در آسمان تشیع هستند، مردم انقلابی بحرین همچنان برای دفاع از رهبر خود در صحنه حاضر هستند و در برابر منزل ایشان تحصن کرده اند.
همچنین علمای حامی شیخ عیسی به مسئولیت خطیر خود مبنی بر روشنگری و تبیین راه های مبارزه با ظلم آل خلیفه پایبند هستند؛ امری که بیش از پیش موجب برانگیخته شدن خشم آل خلیفه شد و نظامیان این رژیم در ادامه سیاست های سرکوبگرانه خود اقدام به بازداشت و حبس چندین عالم برجسته این کشور و احضار ده ها عالم دیگر کردند. رژیم آل‌خلیفه اخیرا اعلام کرده است که جلسه محاکمه شیخ «عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین به روز ۲۶ سپتامبر مصادف با ۵ مهر برگزار خواهد شد.
بر همین اساس، خبرگزاری مهر برای بررسی ابعاد این رویداد مهم با شیخ «علی الکربابادی» عالم برجسته بحرینی انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛
*رژیم آل خلیفه طی ماه‌های اخیر علمای برجسته بحرینی را هدف اقدامات سرکوبگرانه خود قرار داده است. این رژیم شمار زیادی از علمای برجسته بحرینی را بازداشت و یا برای بازجویی فراخوانده است. هدف آل خلیفه از هدف قرار دادن علمای بحرینی را چگونه ارزیابی می کنید؟
رژیم آل خلیفه مدت‌هاست که سیاست تعقیب و بازداشت علمای برجسته بحرینی و همچنین شخصیت‌های سیاسی فعال در کشور را در پیش گرفته است.
نظامیان آل خلیفه طی ماه‌های اخیر شمار زیادی از علما و شخصیت‌های سیاسی شرکت کننده در تحصن‌های اخیر را بازداشت کرده اند؛ تحصن‌هایی که به منظور اعلام همبستگی با شیخ «عیسی قاسم» برگزار شده و می شوند.
رژیم آل‌خلیفه در ابتدا علما و شخصیت‌های سیاسی برجسته در کشور را به بهانه‌های واهی فرا می‌خواند و مورد بازجویی قرار می دهد. پس از مدتی آنها را به چند روز یا چند ماه حبس محکوم می کند.
رژیم آل خلیفه با هدف شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت تحقق مطالبات مشروع مردمی اقدام به بازداشت علمای برجسته می کندپس از آن، برای این افراد احکام ظالمانه که عمدتا به چندین سال حبس می رسد، صادر و بازداشت موقت آنها دائمی می شود. نکته قابل تأمل در این احکام، این است که حجم آن با اتهاماتی که به این شخصیت ها و علما نسبت داده می شود، به هیچ وجه هم‌خوانی ندارد.
مقامات آل خلیفه مدعی هستند که این احکام به دلیل مشارکت علما و شخصیت های سیاسی در تجمعات بدون مجوز صادر می شوند؛ این در حالی است که حتی در قوانین ظالمانه و غیرعادلانه کشور هم چیزی در خصوص محدودیت در «آزادی بیان» دیده نمی‌شود، چه برسد به اینکه برخی افراد در تجمعات مسالمت آمیز شرکت کنند.
بنابراین، رژیم آل خلیفه با این بهانه‌های واهی به دنبال هدف قرار دادن علماء و تمامی افرادی است که از مطالبات مشروع مردم بحرین حمایت و همبستگی خود را با شیخ «عیسی قاسم» اعلام می کنند.
*اخیرا شیخ «عیسی قاسم» و علامه «الغریفی» در محکومیت اقدام آل خلیفه در ممانعت از برگزاری نماز جمعه بیانیه ای را علیه آل خلیفه صادر کردند؟ این مسأله را چگونه ارزیابی می کنید؟
در خصوص ممانعت از برگزاری نماز جمعه کاملا واضح است که رژیم آل خلیفه تلاش می کند تا الگوی رژیم سعودی را در بحرین پیاده سازی کند؛ الگویی که بر پایه «نقض آزادی‌های دینی» استوار است.
رژیم آل خلیفه با ممانعت از برگزاری نماز جمعه در بحرین به دنبال از بین بردن مظاهر دینی مسلمانان به صورت عام و شیعیان به صورت خاص است.
آل خلیفه یک سیاست صرفا «فرقه گرایانه» را در برخورد با انقلابیون بحرینی در پیش گرفته است و همگان شاهد این حقیقت هستند.
واقعیت این است که خطبه های سیاسی نماز جمعه یکی از محرّک‌های اصلی انقلاب بحرین محسوب می شوند و از آنجایی که رژیم آل خلیفه همواره به دنبال نابودی این انقلاب بوده و هست، بنابراین تلاش می کند تا تمامی مستلزمات این انقلاب از جمله نماز جمعه را سست و شکننده سازد.
آل خلیفه به دنبال این است تا نماز جمعه در بحرین بدون هیچ معنا، مفهوم و مضمونی ادامه یابد. این رژیم تلاش می کند تا به صورت کامل بر نماز جمعه مسلط شود تا مطالبی که خطبه‌های آن عنوان می شود، با سیاست های سرکوبگرانه آن در تضاد نباشد.
*واکنش های خارجی به ویژه کشورهای غربی در قبال مسأله شیخ «عیسی قاسم» و تصمیم رژیم آل خلیفه برای محاکمه وی را چگونه ارزیابی می کنی؟
ایالات متحده آمریکا و انگلیس خبیث از جمله دولت‌هایی هستند که ملت های مختلف را تحت فشارهای گوناگون قرار می دهند و امروز نیز از آل خلیفه حمایت می کنند و بدین ترتیب شاهد یک توطئه جهانی علیه مردم بحرین هستیم در رابطه با مواضع طرف های خارجی به ویژه غربی‌ها در قبال تحولات بحرین و مسأله شیخ عیسی قاسم، ما شاهد یک توطئه دسته جمعی علیه بحرین هستیم. ایالات متحده آمریکا و انگلیس خبیث از جمله دولت‌هایی هستند که همواره ملت‌های مختلف را تحت فشارهای گوناگون قرار داده اند.
روش کشورهایی نظیر انگلیس برای متوقف کردن انقلاب مردم بحرین، ایجاد فرقه‌گرایی در کشور است. انگلیسی‌ها تلاش می کنند تا به انقلاب بحرین رنگ و بوی فرقه گرایانه اعطا کنند.
در این میان، شاهد هستیم که گاهی برخی سازمان‌های بین‌المللی با صدور بیانیه‌هایی از اوضاع حقوق بشری در بحرین ابراز نگرانی می کنند. واقعیت این است که سعودیها با پرداخت مبالغ هنگفت، مواضع این سازمان ها را می‌خرند و چنین بیانیه‌هایی در واقع تنها برای حفظ جایگاه آنها صادر می شود نه بیشتر.
سازمان‌های بین المللی به دنبال دفاع از حقوق مردم مظلوم بحرین و شیخ عیسی قاسم نیستند، چراکه اگر اینطور بود، آنها برای در این مسیر گام های عملی اتخاذ و به اشکال مختلف برای توقف اقدامات سرکوبگرانه رژیم آل خلیفه، بر آن اعمال فشار می کردند.
در خصوص مواضع کشورهای عربی نیز باید گفت که سران عرب هیچ حقی را برای مردم بحرین به منظور دستیابی به مطالبات مشروع خود قائل نیستند. آنها حامی رژیم آل خلیفه هستند.
*مردم بحرین همچنان بر بکارگیری گزینه مسالمت آمیز در مواجهه با رژیم آل خلیفه اصرار می ورزند. به نظر شما آیا ممکن است در آینده این گزینه دستخوش تغییر شود؟
نمی توان حدس زد که پس از محاکمه شیخ عیسی قاسم، مسیر حوادث و تحولات سیاسی در بحرین به چه سمت و سویی پیش خواهد رفت و یا اینکه آیا پس از محاکمه رهبر شیعیان بحرین، زمام امور از دست آل خلیفه خارج می شود یا نه.
این مردم بحرین هستند که در خصوص چگونگی واکنش در قبال محاکمه شیخ عیسی قاسم تصمیم گیری می کنند. این حق مردم بحرین است که از علما و روحانیون برجسته خود حمایت و به سرکوب آنها واکنش جدی نشان دهد.
رژیم آل خلیفه نباید توقع داشته باشد که مردم بحرین ساکت بنشینند؛ به ویژه زمانی که پای شیخ «عیسی قاسم» در میان استرژیم آل خلیفه نباید توقع داشته باشد که مردم بحرین در قبال سرکوب رهبران سیاسی خود به این سادگی‌ها تسلیم شوند و هیچ واکنشی نشان ندهند؛ به ویژه وقتی پای یک رهبر دینی برجسته همچون شیخ «عیسی قاسم» در میان باشد.
*رژیم آل خلیفه اخیرا برگزاری دادگاه محاکمه شیخ عیسی قاسم را به حدود دو هفته دیگر موکول کرده است. به نظر شما محاکمه این روحانی برجسته بحرینی چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد؟
پیش بینی می شود که واکنش مردم بحرین در قبال صدور هرگونه حکم احتمالی علیه شیخ عیسی قاسم، واکنشی سخت و خشمگینانه باشد.
ما به عنوان ملت بحرین باید خود را برای هر سناریویی آماده کنیم تا در صورت صدور هرگونه حکم احتمالی علیه شیخ عیسی قاسم، به اعتراض در مقابل آن بپردازیم. مردم بحرین آماده هستند که دست هر جنایتکاری را از تعرض به شیخ عیسی قاسم کوتاه نمایند.
مردم بحرین از همان ساعت های اولیه تعرض رژیم آل خلیفه به شیخ عیسی قاسم و لغو تابعیت ایشان در صحنه حاضر بودند و هم اکنون نیز در میدان حضور دارند.
*عربستان سعودی از زمان آغاز انقلاب مردمی در بحرین، به منظور سرکوب این انقلاب به صورت گسترده و آشکار اقدام به مداخله در امور این کشور کرده است. به نظر شما در مسأله محاکمه شیخ عیسی قاسم، سعودیها تا چه حدی نقش ایفا می کنند؟
من اعتقاد دارم که نقش اصلی در تشدید اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه علیه مردم بحرین را یک طرف خارجی یعنی طرف سعودی ایفا می کند.
من بر این باورم که اگر اختیار با آل خلیفه بود، مسئولان این رژیم هیچگاه چنین تصمیم جنون‌آمیزی را برای محاکمه شیخ عیسی قاسم اتخاذ نمی کردند.
بنابراین واضح است که سعودیها در تصمیم اخیری که برای محاکمه شیخ عیسی اتخاذ شده کاملا دخیل هستند.
محاکمه شیخ عیسی قاسم وضعیت سیاسی در بحرین را بحرانی‌تر می سازد و تبعات و پیامدهای آن دامن خاندان آل خلیفه را خواهد گرفت.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟