عکس‌های دردسرساز ملی پوش اسکی و ابهام در بازگشتش به ایران

با وجود پایان یافتن رقابت‌های مقدماتی اسکی قهرمانی جهان در فنلاند، هنوز در بازگشت یکی از ملی پوشان اسکی صحرانوردی ابهام وجود دارد.


سارق مسلح صرافی خیابان فردوسی: قرار بود ۲۶ اسفند با نامزدم کنار سفره عقد بنشینم/ دانشجو هستم

سارقانی که در جریان سرقت مسلحانه به یکی از صرافی‌های خیابان فردوسی تهران دستبرد زده بودند دیروز به بازسازی صحنه سرقت پرداختند.  ایران ...


جدیدترین موشک کروز دریایی ایران شلیک شد

جدیدترین موشک کروز دریایی ایران با نام «نصیر» در جریان رزمایش نیروی دریایی ارتش شلیک شد‎.شلیک موشک در رزمایش نیروی دریایی


مترو چگونه برآورد کرده هزینه هر سفر ۲۴۰۰ تومان است؟/ سرانه حقوق پرسنل مترو؛ ۹ میلیون تومان!

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: مخالف افزایش بهای بلیت مترو تهران هستم، نباید استفاده از حمل و نقل عمومی برای ...


اظهار نظر یک دیپلمات پاکستانی درباره سفر روحانی به اسلام آباد

یک دیپلمات ارشد پاکستان معتقد است سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری اسلامی ایران به اسلام آباد اگرچه بیشتر با هدف شرکت در اجلاس سران اکو' انجام می شود، از جمله مهم ترین سفرهای مقامات عالی به پاکستان محسوب می شود و و حکایت از دوستی عمیق و پیوند ناگسستنی میان دو کشور و دو ملت همسایه دارد.


کدام بانک‌های خارجی با ایران همکاری می‌کنند؟

اقتصاد | پنجشنبه ۲۵ شهريور ۹۵ ساعت ۱۴:۵۱ | نسخه چاپي

بانک های خارجی روابط کارگزاری با بانک های ایرانی برقرار کرده اند تا برای مبالغ کوچک 10، 20 یا 50 میلیون دلاری، ال سی باز کنند.
به نقل از خبرگزاری فرانسه، به رغم امیدواری های ایجاد شده به گشایش اقتصاد ایران پس از توافق هسته ای و لغو تحریم های غرب، بانک های مهم غربی همچنان به دلیل نگرانی از مجازات های دولت آمریکا، تمایلی به همکاری با جمهوری اسلامی ایران ندارند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته، برای دستیابی به هدف رشد اقتصادی 8 درصدی، مدرنیزه سازی بخش صنعت و سرپا کردن دوباره اقتصاد کشور، ایران سالانه به 50 میلیارد دلار سرماهی گذاری خارجی نیاز دارد.

اما بدون همکاری بانک های بزرگ خارجی، جذب این رقم سرمایه گذاری غیرممکن به نظر می رسد.

پرویز عقیلی، رئیس بانک خصوصی خاورمیانه در تهران در این باره گفت: «در حال حاضر، بانک های کوچک اروپایی موافقت کرده اند تا با ما کار کنند.» این بانک ها شامل بانک هایی از ایتالیا، اتریش، سوئیس، آلمان و بلژیک هستند. وی نام این بانک ها را افشا نکرد.
«اما تاکنون حتی یک بانک متوسط یا بزرگ برای همکاری با ما موافقت نکرده است.»

چالش عمده ای است که با وجود لغو تحریم های هسته ای در ماه ژانویه، دولت آمریکا همچنان مجموعه دیگری از تحریم ها را به بهانه برنامه موشکی، حمایت از تروریزم و نقض حقوق بشر علیه ایران حفظ کرده است.

تقریبا 180 شخص و نهاد ایرانی هنوز در فهرست تحریم های دولت آمریکا قرار دارند که از جمله مهمترین آنها می توان به سپاه پاسداران ایران، وزارتخانه های دفاع، فرهنگ و اطلاعات و همچنین شرکت های صنایع دفاعی، دو شرکت هواپیمایی و چند بانک اشاره کرد.

امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران اخیرا گفته، آمریکایی ها «در حال تغذیه نوعی ایران هراسی هستند تا در عمل کسی نتواند با ایران کار کند.»
به گفته یک کارشناس بانکی در تهران، تعداد محدود موسساتی که با ایران کار می کنند شامل ریفیسن بانک و ارسته بانک اتریش، مدیوبانکا و بانکو پوپولاره ایتالیا، ای آی اچ بانک و بانک های کی اف دبلیو و ای کی ای آلمان، کی بی سی بلژیک، آی ان جی هلند و هالک بانک ترکیه هستند.
وی افزود: «این بانک ها روابط کارگزاری با بانک های ایرانی برقرار کرده اند تا برای مبالغ کوچک 10، 20 یا 50 میلیون دلاری، ال سی باز کنند.»

این کارشناس بانکی گفت، اما آنها فاقد منابع مالی کافی برای تامین مالی پروژه های بزرگی نظیر قراردادهای منعقده بین ایران و شرکت هایی نظیر بوئینگ یا پروژه های بزرگ توسعه میادین نفت و گاز هستند.

علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اخیرا گفته : «مانع عمده پیش روی روابط بانکی خزانه داری آمریکاست که همه کشورها را تحت فشار قرار می دهد و در حال ایجاد مانع در مسیر روابط بانکی و لغو تحریم هاست.»

هنری اسمیت، تحلیلگر مسائل ایران در موسسه کنترل ریسک گفت: «به دلیل محدودیت های اعمال شده از سوی تحریم های همچنان پابرجای سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا، بانک ها باید تابعیت هر شرکت یا فردی را که در معامله خاص دخالت دارد و همچنین ذی نفع ایرانی این معامله را مد نظر قرار دهند.»

این وضعیت حتی دولت های اروپایی را نیز که به دنبال ورود به یکی از بکرترین بازارهای جهان هستند، ناراضی کرده است.

سگولن رویال، وزیر محیط زیست فرانسه که ماه گذشته برای برقراری ارتباطات تجاری برای شرکت های فعال در زمینه انرژی های تجدید پذیر به تهران سفر کرده بود گفت: «این وضعیت کاملا غیرقابل پذیرش است... این یک مشکل واقعی است. این مشکل نه تنها از سوی وزرای ایرانی بلکه از سوی شرکت های فرانسوی نیز مطرح شده است.»

برای آنهایی که امیدوار بودند توافق هسته ای موجب نزدیکی روابط بین ایران و غرب شود، این سیگنال ها ناامید کننده است.

منبع: تسنیم

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟