پلی‌استیشن 4 رکورد می‌شکند

پلی‌استیشن ۴ از زمانی که در سال ۲۰۱۳ راهی بازار شد، با فروش بسیار خوبی مواجه شد. این کنسول مدتی پیش فروش ۴۰ میلیون دستگاه را پشت‌سر گذاشته بود و اکنون سونی اعلام کرد که کنسول نسل هشتمی‌اش بیش از ۵۰ میلیون دستگاه در سرتاسر دنیا فروخته است.


بچه ناخلفی که بازیگر شد؛ وقتی کیانیان به رضایی لهجه مشهدی یاد داد

حبیب رضایی با حضور در برنامه «35» از خاطرات دوران کودکی خود گفت و درباره بازیگری و بازیگردانی در سینمای ایران توضیح داد.


زیباترین زنان جهان در کدام کشورها هستند+تصاویر

در این رده بندی که توسط سایت بسیار معتبر UCITYGUIDES صورت گرفته ده تا از کشور هایی که زیباترین زنان را دارند طبق این رده بندی مشاهده می کنید.


کاهش ساعت کار بانوان شاغل کلید خورد؛ جزئیات مصوبه ابلاغی دولت

بخشنامه قانون کاهش ساعات کار هفتگی بانوان شاغل به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد؛بر این اساس زمان کار بانوان مشمول این مصوبه از ۴۴ ساعت در هفته ...


اجرای حکم دادستانی درخصوص تخلیه واحد تجاری در پایانه بیهقی

مدیر عامل سازمان پایانه ها و پارک سوارهای شهرداری تهران گفت: در راستای احقاق حقوق شهروندان، حکم دادستانی در خصوص تخلیه واحد تجاری پایانه بیهقی اجرایی شد.


فعالیت رایگان وكیل خوش‌مرام در یکی از محله‌های تهران

جامعه | چهارشنبه ۲۴ شهريور ۹۵ ساعت ۱۲:۲۶ | نسخه چاپي

شمار قوانین وضع شده و کاربردهای هریک آنقدر زیاد است که بسیاری از شهروندان با آنها آشنا نیستند. اگر مردم با همه قوانین آشنا بودند شاید این‌قدر گذرشان به راهروهای دادگاه و دادگستری نمی‌افتاد...
فعالیت رایگان وکیل خوش‌مرام در یکی از محله‌های تهران، ضعف اطلاعات عمومی شهروندان از قوانین و پیامدهای منفی آن، باعث شده است یکی از وکلای ساکن منطقه به این فکر بیفتد که با آموزش قانون به اهالی، آنها را با قوانینی که هر روز با آن سرو کار دارند آشنا کند.
داوود نوربخش برای برگزاری کلاس‌های مشاوره‌ای و آموزشی‌اش از کسی پولی نمی‌گیرد و با راهنمایی هم‌محله‌های خود تلاش می‌کند آنان را از حقوق و تکالیف شهروندی خود مطلع و با این کار از بروز اختلافات حقوقی و قضایی میان اهالی جلوگیری کند.
به بهانه فعالیت رایگان این وکیل خوش مرام در سرای محله نارمک، با او گفت‌وگو کردیم تا از انگیزه‌اش از خدمت به هم‌محلی بیشتر بدانیم.

ارث پدری
خانه کوچک فرزند ارشد حاج احمد نوربخش از مصالح‌فروشان به نام گلپایگان به قدری ساده است که انتظارش را نداشتیم. می‌گوید او و سه برادر و یک خواهرش از پدر یاد گرفته‌اند دلبسته مال دنیا نباشند چون چیزی که برایشان می‌ماند نام نیک و خدمتی است که به خلق خدا کرده‌اند. حالا که 50 بهار از عمرش را گذرانده از راهی و‌کاری که برای کمک کردن به مردم کرده است پشیمان نیست.
با اینکه دوستان و اقوام طایفه نوربخش در مسئولیت‌های مختلفی در رأس امور کشور بوده‌اند به یاد ندارد از این قوم و خویش‌های خود برای کار شخصی کمک گرفته باشد. او که 15 سال فعالیت حرفه‌ای‌اش را در کسوت وکالت می‌گذراند به سوگند دفاع از حق و عدالت که در روز تحلیف وکالتش خورده پایبند مانده است. می‌گوید: «برای گذران زندگی به پولی که از موکلانم می‌گیرم متکی نیستم. مدیر کاروان حج و عتبات هستم و چون بیشتر موکلانم نمی‌توانند هزینه زیادی پرداخت کنند، بیشتر وقت‌ها فقط هزینه ایاب و ذهاب و دادرسی را می‌گیرم تا موکلم به واسطه اینکه با قانون آشنا نیست حقش ضایع نشود.»

گرانی مشاوره‌های حقوقی
«اگر مردم فقط 10‌درصد با قوانین شهروندی و شهرنشینی آشنا بودند، 50‌درصد ازحجم ورود پرونده‌های قضایی به دادگاه‌ها کم می‌شد و این باعث می‌شد قضات وقت بیشتری برای بررسی پرونده‌ها صرف کرده و رأی را با دقت بالاتری صادر کنند.»
نوربخش این جملات را بیان می‌کند و از ایده آموزش حقوق به اهالی که در سایه عدم اطلاع مردم به قوانین شکل گرفته سخن می‌گوید: «‌‌خیلی از وکلا برای مشاوره و راهنمایی به مردم، ساعتی 50 هزار تومان تا چند میلیون حق مشاوره می‌گیرند. گران بودن نرخ مشاوره و بی‌اطلاعی مردم از قوانین باعث شد به این فکر بیفتم که در سرای محله کلاس‌های آموزش حقوق شهروندی برپا کنم. الان چند سال است که این کلاس‌ها در سرای محله نارمک برگزار می‌شود و اهالی از کلاس‌ها استقبال کرده‌اند.»

آموزش قوانین حقوقی به اقشار جامعه
نوربخش معتقد است بچه‌ها را باید از خردسالی با قوانینی که به آنها مربوط است آشنا کرد و به این خاطر در سرای محله برای بچه‌های 6 تا 12 ساله درباره حقوق کودکان صحبت می‌کند: «شاید باور نکنید بچه‌ها علاقه زیادی به این مباحث دارند.
فکر می‌کنم اگر بچه‌ها از الان با قانون آشنا شوند، در آینده بهتر و بیشتر به قوانین احترام می‌گذراند و مشکلات حقوقی آنها کمتر می‌شود.» او از تهیه طرحی در این زمینه سخن به میان می‌آورد: «‌‌طرحی تهیه کرده‌ام و آن را به مسئولان بسیج منطقه داده و آنها هم استقبال کرده‌اند که به بسیجیان محله یاد بدهیم که در برخورد با مردم به نحوی عمل کنند که قانون به بهترین شکل رعایت شود تا شهروندان همکاری بیشتری با بچه‌های بسیج داشته باشند.»

هر شهروند 45 دقیقه
این وکیل دادگستری دوست دارد در قالب نذر فرهنگی از حرفه خود برای کمک به مردم و بهبود وضعیت آنها استفاده کند: «وقتی کلاس‌های آموزشی برگزار شد احساس کردم این کلاس‌ها به تنهایی برای کمک به کسانی که مشکل حقوقی داشتند کافی نیست. بنابراین تصمیم گرفتم وقت بیشتری بگذارم و مشاوره‌های حضوری حقوقی به اهالی بدهم. موضوع را با مسئولان سرای محله مطرح کردم و پیشنهاد کردم هفته‌ای 2 روز در سرای محله مشاوره حقوقی رایگان بدهم. حالا 6 ماه است مشاوره‌ها شروع شده و هر شهروند 45 دقیقه وقت دارد مشکلاتش را مطرح کند و مشاوره بگیرد. با این کارموفق شدم مشکلات حقوقی بسیاری از کسانی که مراجعه می‌کردند رسیدگی کنم.»

هر پرونده‌ای قبول نمی‌کنم
«افرادی هستند که بعد از ارتکاب جرم، تلاش می‌کنند با استفاده از آموخته‌های وکلا راهی برای فرار از مجازات پیدا کنند و من بارها با این افراد مواجه شده‌ام اما به خاطر اعتقاداتم هرگز پرونده چنین افرادی را قبول نکرده‌ام.» نوربخش این را بیان می‌کند و عنوان می‌کند: «که کار وکیل دفاع ازعدالت و اجرای آن است و نباید پول مانعی برای اجرای عدالت شود. برخی وقت‌ها می‌بینم برخی همکارانم می‌گویند چرا وکالت فلان پرونده را قبول نکرده‌ام. همیشه گفته‌ام که قرار نیست برای درآمد و گذران زندگی هر پرونده‌ای قبول کنم. وقتی کسی برای درخواست قبول وکالتش به دفترم مراجعه می‌کند اول تحقیق می‌کنم تا ببینم واقعاً این فرد مظلوم است یا ظالم و بعد درباره اینکه وکالتش را قبول یا رد کنم تصمیم‌گیری می‌کنم.»
او از فعالیتش در یک دفتر زیارتی و اینکه مدیر کاروان حج وعتبات است و تأثیر سفرهای معنوی بر او و حرفه‌اش سخن به میان می‌آورد و به همشهری محله می گوید: «هر وقت که توفیق پیدا می‌کنم که همراه کاروان به حج بروم از خدا می‌خواهم که کمکم کند تا آلوده مسال مادی و دنیوی نشوم و به این خاطر است که بعد از سال‌ها کار کردن هنوز مستأجرم و خانه‌ای از خودم ندارم اما، آرامش و آسایشی دارم که بسیاری از وکلا ندارند.»
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: