مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


ايميل يا ريميل؟!

فناوری | چهارشنبه ۲۴ شهريور ۹۵ ساعت ۷:۱۴ | نسخه چاپي

محمدمهدی پورمحمدی در روزنامه شهروند نوشت:
آورده‌اند که شرکت مایکروسافت، غول صنعت نرم‌افزاری جهان برای استخدام نظافتچی آگهی داده بود. یکی از متقاضیان تمام مراحل گزینش، حالا فرض کنید تحقیقات محلی، داشتن تدین، تعهد، ممارست درانجام فرائض، قبولی در آزمون کتبی ایدئولوژیک و دانستن تعداد قطعات کفن زنانه و مردانه و نهایتا و شاید کم‌اهمیت‌تر از مراحل پیشین، توانایی در امور جارو پارو، شستن و برق انداختن کاشی، سنگ، سرامیک، کاسه‌های توالت و دستشویی و تمیزکردن و برق انداختن میز و صندلی را با موفقیت پشت‌سر گذاشت و حتی فرم عقد قرارداد را هم امضا کرد.
نظافتچی بنده خدا، کار را تمام شده و خود را در جرگه دیگر کارکنان شرکت مایکروسافت احساس می‌کرد، اما چشم‌تان روز بد نبیند، نداشتن «ایمیل» تمام آمال و آرزوهای او را به باد فنا داد. یعنی وقتی رئیس کارگزینی از او خواست که آدرس ایمیلش را برای تماس‌های بعدی اعلام کند، نظافتچی نگون‌بخت که تا آن زمان کلمه «ایمیل» به گوشش نخورده بود، از مصاحبه‌کننده پرسید: آقا این «ریمیل» یعنی چه؟ خیلی طول کشید تا به ایشان حالی کنند که اولا «ریمیل» نیست و «ایمیل» است و ثانیا ایمیل یک واژه قبیح، فحش بد و وسیله‌ای منحصرا برای ارتکاب ملاهی و مناهی نیست بلکه یک وسیله ارتباطی است و چندی است که مردم برای نامه نوشتن، به جای استفاده از کاغذ و پاکت، چسباندن پاکت و تمبر با آب دهان و ارسال از طریق چاپار و پست، از ایمیل استفاده می‌کنند. نظافتچی که به اصطلاح از این قرتی‌بازی‌ها خوشش نمی‌آمد، حاضر به ورود به این عرصه نشد و به او گفتند که اینجا مایکروسافت، غول صنعت نرم‌افزاری جهان است و کسی که ایمیل نداشته باشد، حتی به درد نظافتچی بودن در این جا هم نمی‌خورد و از استخدام او خودداری کردند.
از آن‌جا که همه راه‌ها به مایکروسافت ختم نمی‌شود، نظافتچی با استعداد، ناامید نشد، حرفه قبلی‌اش را به کلی کنار گذاشت و رفت دنبال یک کار آبرومند دیگر. کار جدید او فروش شکلات بود و از پایین‌ترین رده یعنی خرده‌فروشی شکلات در جلو مدارس، آغاز کرد. ممارست، پیگیری، قناعت و کمی هم پارتی‌بازی و استفاده از رانت و وام‌های نجومی بانکی که در آن دیار خیلی مرسوم و معمول است، باعث شد که کم‌کم کارش بالا بگیرد و به قول معروف پیازش «شکوفه» کند. چند ‌سال بعد نظافتچی سابق که به «ایمیل» می‌گفت «ریمیل» صاحب چند کارخانه بزرگ شکلات‌سازی بود.
روزی از روزها، حسابدار یکی از کارخانه‌های او که جوانی مهاجر، باهوش، کاردان و دانش‌آموخته یکی از مطرح‌ترین دانشگاه‌ها بود، نتوانست صورت‌حساب سود و زیان، عملکرد، ترازنامه، صورت مغایرات بانکی، گردش وجوه نقدی و تجزیه و تحلیل اوضاع مالی را به موقع تحویل دهد و از رئیس خود، سرمایه‌دار بزرگ صنعت شکلات، یعنی همان نظافتچی سابق خودمان اجازه خواست که تا دیروقت شب کار کند و صورت‌حساب‌های مورد نظر را برای وی «ایمیل» کند. وقتی حسابدار پاسخ شنید که پدرخوانده صنعت شکلات‌سازی ایمیل ندارد و هنوز هم به ایمیل می‌گوید ریمیل، گفت: قربان شما با این همه قدرت و ثروت نجومی که حتی بین خواب و بیداری هم چک کمتر از‌ هزارمیلیارد تومانی امضا نمی‌کنید، نه‌تنها هنوز ایمیل ندارید، بلکه کاربردش را هم نمی‌دانید و حتی اسمش را هم درست تلفظ نمی‌کنید، اگر ایمیل را می‌شناختید، اسمش را بلد بودید یا ایمیل داشتید چی می‌شدید؟
پدرخوانده نگاهی تمسخرآمیز به او انداخت، پوزخندی زد و گفت: پسرجان! اگر من می‌دانستم که ایمیل چیست، می‌توانستم اسم آن را درست تلفظ کنم و اگر ایمیل ‌داشتم، به جای این همه قدرت و ثروت که با ته‌مانده یکی از حساب‌هایم می‌توانم فقر، بیکاری، مشکل اشتغال و ازدواج جوانان و بسیاری از مسایل کشور تو را حل کنم، الان نظافتچی شرکت مایکروسافت بودم. نتیجه اخلاقی این داستان این است که اگر برای خودتان در یاهو، گوگل یا هرجای دیگری یک پست الکترونیک درست کرده و به آن نمی‌گویید ریمیل و می‌گویید ایمیل، لزوما شاخ غول را نمی‌شکنید.
بنابراین خیلی قیافه نگیرید، مغرور نشوید و به زمین و آسمان فخر نفروشید. توصیه اکید می‌شود که هرگز کسانی را که ایمیل ندارند یا به آن ریمیل می‌گویند، دست‌کم نگیرید و از بالا و به چشم حقارت به آنان نگاه نکنید. چه بسا که آنان از شما قدرتمندتر، ثروتمند‌تر در استفاده از امکانات تواناتر، مقرب‌تر و نهایتا روز و روزگارشان از شما بهتر و جزو رستگاران باشند تا حالا که این‌طور بوده است!

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟