مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ایران در تایلند نیز پاسخگوی آن‌ها نبود.


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


تنها با سقوط آل سعود تاوان فاجعه منا پرداخت می‌شود

تنها با سقوط آل سعود تاوان فاجعه منا پرداخت می‌شود

سیاست | يكشنبه ۲۱ شهريور ۹۵ ساعت ۱۳:۱۳ | نسخه چاپي

سرپرست اسبق سرکنسولگری ایران درجده گفت:حتی اگر عربستان عمدی در حادثه منا نداشته است، باز هم این حادثه یقه دولت سعودی را می گیرد و تنها با سقوط آل سعود امکان پرداخت تاوان این فاجعه وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالله سهرابی دیپلمات، کارشناس ارشد سیاسی، سفیر سابق ایران در قطر و سرپرست اسبق سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده عربستان در برنامه «گفت وگوی سیاسی» از رادیو گفت وگو مشکل اصلی که باعث بروز فاجعه منا شد را مربوط به دعوای قدرتی که در ایام حج اتفاق افتاد دانست و عنوان کرد: این دعوا بین شبکه تازه به قدرت رسیده محمد بن سلمان و شبکه سابق که از قبل متولی بوده رخ داده است. سه الی چهار روز قبل از حادثه، کلیه مسئولین منا جابجا شده بودند و مسئولینی به کار گرفته شده بودند که هیچ تجربه ای نداشتند. این معضلی است که حتی اگر بخواهیم بگوییم عربستان عمدی در این حاثه هم نداشته است، باز هم یقه این دولت را می گیرد و تنها با سقوط دولت آل سعود امکان پرداخت تاوان این کار وجود دارد.

وی با اشاره به مسئولیت عربستان بعد از اسلام در ایام حج افزود: وظیفه دولت عربستان این است که بسترهای لازم را فراهم کند تا حجاج حضور داشته باشد. مسئولیت این کار در عربستان مستقیما بر عهده وزارت کشور و وزیر کشور به عنوان نایب دوم یعنی ولیعهد اول است.

سهرابی ادامه داد: در زمان ملک فهد، ملک سلمان استاندار ریاض بود. طبیعی است که این مسئولیت تقسیم شده است. وزارت حج آنها گسترده عمل می کند به طوری که برای برگزاری مراسم حج نیروهای امنیتی را از سراسر عربستان که حدود 90 هزار نفر می شوند، جمع می کند.

سرپرست اسبق سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده عربستان با تصریح بر اینکه این نیروهای امنیتی آموزش های صحیحی ندارند، اظهار داشت: بنده در حج های مختلف در بخش های مختلف مانند ناظر از نزدیک شاهد عملکرد عربستان بوده ام. اما یک سوال بزرگی که برای همه جهان اسلام مطرح است این است که چرا عربستان با وجود این جنایت بزرگی که رخ داد، سکوت محض کرده است.

وی با اشاره به اینکه عموما مباحث، سیاسی می شود، گفت: به دلیل جوان بودن حکومت عربستان، مشکلات بیش از پیش است و فکر می کنم بزرگترین  مشکل نیز همین است یعنی یک دولت جوان، بی تدبیر و بدون تجربه که وارد یک ماموریت بسیار سنگینی است. ولیعهد دوم که بیشتر مشکلات نیز حول ایشان است، محمد بن سلمان پادشاه عربستان است. ولیعهد اول که باید بیشتر نقش داشته باشد، پسر وزیر کشور سابق است. در واقع ولیعهد دوم تلاش می کند که ولیعهد اول را به کنار بزند و حتی اطلاعات  موثقی داریم که با آمریکایی ها مذاکره می کنند تا بدون خون ریزی جای پدرش بنشیند. این نخستین مشکل دولت عربستان است.

این کارشناس ارشد سیاسی خاطرنشان کرد: در طول 40 سال گذشته، 13 حادثه در ایام حج را شاهد بوده ایم که 9 حادثه به روز منا بر می گردد که شلوغ ترین روز حجاج است و حدود 2.5 میلیون نفر وارد فضای محدودی می شوند. علی رغم اینکه دولت سعودی ادعا می کند بستر لازم را فراهم کرده است ولی اثربخشی نداشته است.

سفیر سابق ایران در قطر مشکل اصلی که باعث بروز فاجعه منا شد را مربوط به دعوای قدرتی که در ایام حج اتفاق افتاد دانست و عنوان داشت: این دعوا بین شبکه تازه به قدرت رسیده محمد بن سلمان و شبکه سابق که از قبل متولی بوده است رخ داده است. سه الی چهار روز قبل از حادثه، کلیه مسئولین منا جابجا شده بودند و مسئولینی به کار گرفته شده بودند که هیچ تجربه ای نداشتند. این معضلی است که حتی اگر بخواهیم بگوییم عربستان عمدی در این حاثه هم نداشته است، باز هم یقه این دولت را می گیرد و تنها با سقوط دولت آل سعود امکان پرداخت تاوان این کار وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای  فراخوان بزرگی مانند حج باید تدابیر بسیار زیادی اندیشیده شود، گفت: وقتی در کشورمان هم می خواهیم راهپیمایی  راه بیاندازیم، تدابیر کامل را می بینیم و هیچ حادثه ای پیش نمی آید زیرا مسئولین ما دارای تجارب سنگینی هستند و از ابزار و امکانات استفاده کامل می کنند.

سهرابی تاکید کرد: طبیعی است باید قبل از تجمع منا، امکانات لازم دیده می شد یعنی حداقل آمبولانس به تعداد کافی باید در اختیار دولت عربستان قرار داده می شد. مسئله مهم این است که درمانگاه های واقع در شهر به هیچ وجه آمادگی چنین کاری را نداشتند و اصلا مسئولان هلال احمر و امنیتی عربستان آمادگی وقوع حادثه ای به این گستردگی را نداشتند.

وی افزود: 9 هزار دوربین در مسیر حادثه نصب بوده است. در 200 متری حادثه نیز بزرگترین مرکز آتش نشانی رمی جمرات مستقر بوده است. حداقل شیلنگ های آب را می کشیدند جلو و روی مردم آب بپاشند. در روز قدس و در اوج گرما در راهپمایی که در داخل کشور انجام می شود، آتش نشانی بارها آب می پاشد تا شدت گرما مردم را اذیت نکند. اگر حداقل آب خوردنی به زوار می رساندیم ، حداقل 70 درصد زوار زنده بودند.

این دیپلمات به استقرار امداد رسانان ایرانی در مسیر حادثه اشاره کرد و افزود: حدود 200 نفر از این افراد در کل مسیر مانند سال گذشته مستقر بودند. تا حادثه پیش آمد بچه های ایران به سمت حادثه رفتند و شروع به امداد به حادثه دیدگان کردند. اما بلافاصله شرطه عربستان آمد و بچه های ایرانی را کنار زد! ولی حداقل دو ساعت و نیم بعد امداد عربستان وارد صحنه شد.

در این برنامه همچنین عماد نجار، کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اگر حادثه منا بر اثر بی تدبیری مسئولین عربستان سعودی باشد، باید یک عذرخواهی از این بابت انجام می دادند، گفت: این اتفاق و جنایت بی تدبیری و بی کفایتی یک مجموعه حاکمیتی و سیاسی محسوب می شود که از بعد سیاسی یک جرم به حساب می آید.

وی از پیگیری مقامات ایرانی در حوزه بین الملل گفت و اظهار داشت: تمامی سازمان های حقوق بشری و مجامع جهانی در برابر این بی کفایتی و جنایت سکوت کرده اند. تنها صدمه  دیدگانی که نسبت به این حادثه اعتراض کردند ملت ایران بود که در برابر این  تدبیری و بی لیاقتی،  حقوق شان را خواستار شدند.

کارشناس مسائل سیاسی به سکوت دیگر کشورهای اسلامی به این حادثه اشاره کرد و افزود: حتی کشورهایی که در این حادثه قربانی داشتند نیز نسبت به این جنایت عربستان سکوت کرده اند. حتی شاهد هستیم در برخی از موارد رژیم عربستان دهان این کشورها را بسته و مانع از درخواست ها و مطالبات این افراد شده اند.

وی تاکید کرد: این موضوع باید از طریق یک  کمیته حقیقت یاب  مورد پیگیری قرار دهیم. این کمیته متشکل از کشورهای اسلامی و مجامع بین المللی این مسئله را مورد بررسی قرار دهند که چه شرایطی پیش آمد که منجر به این حادثه شد. همچنین باید به سال 66 هم سری بزنیم یعنی کشتار  حجاج ایرانی در جمعه خونین. در آن سال نیز خصومت آل سعود نسبت به ایرانیان پدیدار شد. رژیم آل سعود از مناسک حج به عنوان یک مناسک دینی برداشت نمی کند بلکه آنها طبق خواسته های رژیم صهیونیستی عمل می کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟