انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


ابراز نگرانی نمایندگان مجلس نسبت به وضعیت یوزپلنگ ایرانی

ابراز نگرانی نمایندگان مجلس نسبت به وضعیت یوزپلنگ ایرانی

جامعه | شنبه ۲۰ شهريور ۹۵ ساعت ۲۲:۴۶ | نسخه چاپي

نمایندگان مجلس ضمن ابراز نگرانی از وضعیت یوزپلنگ آسیایی خواستار توجه و تلاش هرچه بیشتر دولت برای جلوگیری از انقراض این گونه جانوری ارزشمند بعنوان یک سرمایه ملی و طبیعی شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری خانه ملت علی محمد شاعری با هشدار نسبت به انقراض نسل یوز ایرانی، گفت: این گونه نادر جانوری از جمله ذخایر ژنتیکی کشور محسوب می ‌شود که اگر به صورت جدی مورد حفاظت قرار نگیرد نسل آن همانند شیر و ببرمازندان منقرض و بر اکوسیستم و تنوع زیستی کشور ضربه بزرگی وارد خواهد شد.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید طرح حفاظت از یوز ایرانی را در تمامی زیستگاه های کشور عملیاتی و اجرایی کند، یادآور شد: زیستگاه این گونه باید به طور کامل قرق و تحت کنترل و حفاظت شدید قرار گرفته و به هیچ عنوان نباید اجازه داد حفاظت از آن به گونه ای پیش رود که در معرض تهاجم، تهدید و تعدی شکارچیان و افراد سودجو قرار گیرد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، تعداد یوزپلنگ های موجود در کشور را کمتر از ۱۰۰ قلاده دانست و بر لزوم ایمن کردن عبور و مرور این گونه در معرض انقراض تاکیدکرد و گفت: محل عبور و مرور این گونه باید تحت پایش و نظارت شدید قرار گرفته و از ورود آن به جاده های پرترافیک جلوگیری شود زیرا تردد وسایل نقلیه در مناطق حفاظت شده و زیستگاه های این گونه باعث شده هر ساله شاهد تلفات این گونه در معرض انقراض در کشور باشیم.
شاعری با تاکید بر اینکه مجلس  آمادگی لازم برای تخصیص اعتبار در راستای حفاظت از یوز ایرانی را دارد، تصریح کرد: باید از تجارب دیگر کشورها و سازمان های بین المللی برای حفاظت از این گونه استفاده کرد تا نام آن از لیست گونه های در معرض تهدید خارج شود.
نماینده مردم بهشهر، نکا وگلوگاه در مجلس دهم، در مورد اعلام خبری مبنی بر وجود تنها دو یوز ماده در کشور، گفت: مرجع این گونه آمارها سازمان حفاظت محیط زیست است از این رو این دستگاه  به هیچ وجه  آن را تایید نمی کند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سرشماری یوز ایرانی باید هر ساله مورد توجه قرار گرفته و  با دقت کامل انجام شود.
جلوگیری از انقراض یوز نیازمند عزم ملی است
عبدالکریم حسین زاده ضمن هشدار نسبت به خطر انقراض یوز ایرانی، گفت: از جمله حوزه های زیست محیطی به ویژه در رابطه با گونه‌های در معرض انقراض است زیرا این حساسیت زایی می تواند تلاش موثری را از سوی شهروندان و دستگاه های ذی ربط برای حفظ و بقای نسل گونه های در معرض انقراض در پی داشته باشد.
نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حساسیت زایی در حوزه محیط زیست به پایداری اکوسیستم زیست محیطی  کمک می‌کند، یادآور شد: جلوگیری از خطر انقراض یوز ایرانی نیازمند عزم ملی است زیرا در حال حاضر اهمیت گونه های نادر جدی گرفته نشده، به راحتی از کنار آن گذشته و آن را موضوعی عادی تلقی می کنیم.
وی بر لزوم توجه به ارزش حیات وحش به ویژه گونه‌های در حال انقراض تاکید کرد و افزود: باید اختصاص منابع و حوزه تقنینی در رابطه با حفاظت از گونه های نادری جانوری جدی گرفته شود زیرا هزینه کردن در این زمینه هدررفت منابع نیست بلکه سرمایه گذاری است که از این طریق می توان محیط زیست کشور را به صورت پایدار حفظ کنیم.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر لزوم طراحی برنامه استراتژیک برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، گفت: در واقع این برنامه می تواند راهبردی و سیاست گذاری باشد یعنی بحث منابع مالی برای حفاظت از یوز ایرانی شرط قضیه است ولی موضوعاتی مانند فرهنگ سازی، سیاست گذاری و تدوین برنامه های راهبردی هم در حفاظت از یوز ایرانی موثر است از این رو  حفاظت از یوزایرانی باید برنامه محور باشد.
نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار درمجلس دهم، بر لزوم برنامه ریزی مدون و قوی از سوی دولت برای حفاظت از یوز ایرانی تاکید کرد و ادامه داد: دولت باید آیین نامه اجرایی حفاظت از یوز ایرانی را تدوین و طراحی نماید تا مجلس مساله منابع و بودجه آن را پیگیری کند.
حسین زاده در رابطه با عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از یوز ایرانی، تصریح کرد: عملکرد هر سازمانی بسته به محدودیت ها و اختیارات آن سازمان است هر چند تمامی عملکردها را می توان نسبی سنجید اما معتقد هستم این دستگاه در جهت حفاظت از گونه های نادر می توانست بهتر و پویاتر عمل کند.
نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید از فضای راهبری و غیراجرایی بودن خارج و به سمت فضای کاملا اجرایی تغییر جهت دهد، یادآور شد: در حوزه محیط زیست چیزی که حائز اهمیت است و حرف اول را چه در حوزه تخریب و چه در بازسازی می زند موضوع مداخلات است زیرا زمانی که در مقابل موضوعاتی از این دست قرار می گیریم بدون تردید باید عکس العمل نشان داده و نسبت به بهبود وضعیت موجود وارد عمل شویم.
نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، افزود: از این رو معتقد هستم موضوعاتی مانند مداخله گر بودن، حساس بودن، عمل گرا بودن و بلافاصله عکس العمل نشان دادن باید برای حفاظت از گونه های نادر جانوری از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مورد توجه قرار گیرد.
ضرورت ایستادگی در برابر متجاوزان به محیط زیست
کاظم دلخوش اباتری درباره نگرانی‌ها از کاهش آمار یوزهای ایرانی و خطر انقراض این گونه نادر، گفت: برای اعلام آمار دقیق یوزهای موجود در کشور باید مطالعات جامعی در سراسر کشور صورت گیرد.
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی از گونه‌های حیات وحش در معرض خطر انقراض جدی قرار دارند، یادآور شد: با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و مردم می‌توان مشابه نسل گونه‌های در حال انقراض را از  کشورهایی که آب و هوای مشابه ایران دارند به کشور وارد کرده و در راستای جلوگیری از تهدید نسل گونه های در حال انقراض بکوشیم.
این نماینده مردم در مجلس دهم،  ادامه داد: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته از سوی تمامی کشورهای دنیا در جهت حمایت از گونه های در حال انقراض اما عوامل مختلفی، نسل برخی از حیات وحش دنیا را در معرض تهدید جدی قرار داده است.
دلخوش اباتری افزود: البته در این راستا حمایت مردم و دستگاه‌های ذی‌ربط کشور نسبت به گذشته از حیات وحش مخصوصا گونه‌های در حال انقراض بیشتر شده به گونه ای که در مقابل افرادی که به محیط زیست کشور تعدی و تجاوز می‌کنند با قاطعیت ایستادگی می‌کنند بنابراین این هماهنگی نشانه این است که هم دستگاه‌های ذی‌ربط و هم مردم به خوبی ارزش محیط زیست و حیات وحش کشور را درک کرده‌اند.
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس دهم، عواملی مانند تغییر نوع آب و هوا، نوع تغذیه، آسیب زدن برخی افراد ناآگاه به گونه های در حال انقراض، عدم توجه دستگاه های ذی ربط در زمان مناسب برای حمایت از این گونه‌های ارزشمند را در تهدید نسل گونه های نادر و در معرض انقراض کشور دخیل دانست.
سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، بر لزوم ایجاد زیستگاه‌های حفاظت شده برای حفاظت از گونه های در حال انقراض تاکید کرد وگفت: برای جلوگیری از انقراض گونه های نادر جانوری باید این گونه‌ها در زیستگاه های حفاظت شده مورد حفاظت شدید قرار گیرند.
عباس پاپی زاده نیز با انتقاد از اینکه وضعیت گونه های نادر جانوری کشور از جمله یوز بحرانی بوده و  شرایط مناسبی ندارند، تصریح کرد: به طور قطع دولت باید اهتمام ویژه ای در حفاظت از این گونه ها داشته و مورد حمایت قرار دهد زیرا نسل این گونه ها در معرض تهدید قرار دارد.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: زمانی می توان اظهار کرد این گونه در معرض انقراض نیست که اگر بر اثر تصادفات جاده ای و یا از سوی شکارچیان مورد تهدید قرار گرفت برای ما هیچ گونه نگرانی وجود نداشته باشد اما  در شرایط فعلی که وضعیت آن عادی نیست  نگرانی زیادی در مورد  انقراض نسل آن وجود دارد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟