صف «نامزدهای پوششی» اصلاح‌طلبان پشت سر روحانی

گرچه بحث نامزد پوششی برای اصلاح طلبان از ماه‌ها پیش مطرح بوده، اما هیچ‌گاه تا این حد جدی نبوده است. آیا سازوکار اصلاح‌طلبان بعد از درگذشت ...


مترو چگونه برآورد کرده هزینه هر سفر ۲۴۰۰ تومان است؟/ سرانه حقوق پرسنل مترو؛ ۹ میلیون تومان!

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: مخالف افزایش بهای بلیت مترو تهران هستم، نباید استفاده از حمل و نقل عمومی برای ...


بزرگترین شهاب سنگهای کشف شده در زمین را ببینید

اگرچه بخش قابل توجهی از سنگهای فضایی در آستانه ورود به اتمسفر زمین نابود می شوند اما برخی از آنها این شانس را دارند که مهمان زمین باشند و جالب ...


برندگانی که خودشان اسکار نگرفتند

در بین همه برندگان اسکار که با دست های خودشان این جایزه را به خانه برده اند می شود نامزدهایی را یافت که به دلایل مختلف روز اهدای جوایزشان، جزو ...


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


تقويت بنيه اخلاقي براي استحكام نظام

سیاست | شنبه ۲۰ شهريور ۹۵ ساعت ۱۴:۱۱ | نسخه چاپي

روزنامه آفرینش نوشت:
طی سال‌های گذشته نمایش قدرت کشور در ابعاد مختلف نظامی، هسته‌ای، علمی وسیاست خارجی، به گونه‌ای بوده است که همواره در آمارهای بین المللی سرآمد کشورهای منطقه بوده‌ایم و این ارتقای قدرت سبب شده تا در جزیزه ناامنی‌های خاورمیانه ایران لنگرگاه ثبات و امنیت باشد.
تجارب و حوادث مختلفی که طی دهه‌های اخیر شاهد آنها بودیم، سبب شد تا نظام به طور کلی ورزیده و در مقابل بسیاری از برنامه‌های تهدید آمیز واکسینه شود. امروز در عرصه سیاست خارجی نیز شاهد بازگشت به روز‌های هستیم که تعاملات ما با دنیا دارای عزت و احترام متقابل بود و می‌توان این امر را در گسترش رفت‌ و آمدهای سیاسی و همکاری‌های دوجانبه و چند جانبه با سایر کشورهای جهان مشاهده کرد.
هرچه درطی سال‌های اخیر لایه‌های بیرونی امنیت و ثبات کشور تقویت شده‌است، به همان نسبت در مدیریت و حفظ انسجام وحدت داخلی دچار ضعف شده‌ایم. امروز "اقتصاد" به عنوان یکی از ضعف‌های اصلی ما، تاثیرات منفی فراوانی در سایر بخش‌ها و امورات روزمره زندگی جامعه گذاشته است. ضعف اقتصادی زمینه ساز انواع معضلات اجتماعی، همچون بیکاری، طلاق، دزدی، فحشا، اعتیاد و هزاران آفت دیگر می‌شود که بیانش لازم نیست.
این اقتصاد ضعیف به یکباره پدید نیامده و انتظار بهبود سریع آن نیز دور از منطق است، اما این اقتصاد باید سمپاشی شود و ویروس‌هایی که در دل آن رخنه کرده‌اند از بین بروند. نمی‌توان توقع داشت فساد‌های درون سازمانی و پرونده‌های مالی سنگین یکی پس از دیگری هویدا شود و آن وقت چشم به راه سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی باشیم.
اساس مطرح شدن اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری، پرداختن به همین آفت زدایی‌هاست تا اقتصاد کشور از درون خورده نشود و مایه پوک شدن بدنه و ساختار آن نگردد، چرا که این مسئله به عنوان اهرم فشار دشمنان تبدیل خواهد شد، کما اینکه نقش و تاثیر تحریم‌های خارجی را به خوبی مشاهده‌ کرده‌ایم.
مسئله بعدی در اضمحلال قدرت داخلی، از بین رفتن اخلاق اسلامی و انسانی در کشور می‌باشد. متاسفانه درجایی که جهانیان نظاره گر رفتارها و کنش های سیاسی داخلی ایران هستند، تا بر اساس آن مهره چینی کنند و برگه‌های بازی خود را به کارگیرند، مشاهده می کنیم که افراد و جناح‌های سیاسی بدون هیچ پروایی از رعایت اصول ادب و اخلاق، وبه دور از هرگونه ممانعت و مماشاتی، رقبا و مخالفین خود را به بدترین شکل ممکن تخریب می‌کنند.
متاسفانه "دروغ" که به گفته معصومین کلید تمام گناهان است، تبدیل به صحبت‌های عامیانه گردیده و این آفتی جدی برای یک نظام اسلامی است که خود را پرچمدار اصول اخلاقی و انسانی می‌داند. خیلی راحت به دروغ نسبت‌هایی را به یکدیگر می‌دهیم، به دروغ خبرسازی می‌کنیم، به دروغ ادعاهای مخرب برعلیه دیگران می‌کنیم به دروغ...
این اضمحلال اخلاقی آفتی است که تمام وجوه یک نظام اجتماعی را تحت الشعاع قرار می‌دهد و زمانی که یک جامعه از اصول اخلاقی و انسانی خود فاصله بگیرد، هرگونه تهدید و دسیسه‌ای به راحتی برآنها چیره می‌شود و دیگر قدرت نظامی موجب حفظ و صیانت از آن نخواهد بود.
جای تاسف است که امروز حفظ منافع و مناصب بهانه‌ای برای تخریب، توهین و تهمت زنی میان اقشار مختلف گرد‌ید‌ه و جامعه را د‌چار بیماری بد‌اخلاقی نمود‌ه است. این بحران رفتاری بسیار سخت مد‌اوا می‌شود‌ و تبعات آن بسیار نگران کنند‌ه است، کما اینکه امروز به وضوح شاهد‌ نمونه‌های بزرگ و کوچک آن هستیم.
واقعا برای یک جامعه اسلامی زشت و ناپسند‌ است که افراد‌ به واسطه رسید‌ن به امیال و اهد‌اف خود‌ حتی از ارزش‌های نظام و د‌ستاورد‌هایی که انقلاب با خون این مرد‌م کسب کرد‌ه، نمی‌گذرند‌ و آنها را زیرپا می‌گذارند‌.نتیجه رویه کنونی نیاز به پیش‌بینی ند‌ارد‌ و همچون تقویت قوای نظامی نیست که بتوان با اتکا به آن از هرگونه تهد‌ید‌ خارجی د‌رامان بود‌.
هرد‌روغ، هرتهمت، هربی اخلاقی علنی د‌ر کشور موجب ضربه‌ای برپیکره نظام و انقلاب است، اما مایه افسوس است که آن د‌سته از افراد‌ و گروه‌هایی که خود‌ را حافظ و پیرو انقلاب می‌د‌انند‌، بیشترین آسیب را به آن می‌زنند‌. باید‌ امید‌وار بود‌ عقلانیت و تد‌بر به عنوان محور رفتار و عمل مسئولان و جامعه قرار گیرد‌، تا بیش از این پایه‌های ارزشی و اخلاقی د‌چار آسیب نشوند‌.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: بنیه اخلاقی ،

دیدگاه شما چیست؟