افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر عفونت تنفسی ناشی از ویروس‌ها بویژه ویروس پارا آنفلوآنزا رخ می‌دهد ...


تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


بالن آرزو خانه ای را در رشت سوزاند

مدیرعامل آتش‌نشانی رشت گفت: علت آتش‌سوزی دو باب منزل مسکونی سقوط بالن‌های آرزو و پرتاب شی مشتعله بر روی سقف و بالکن منازل مسکونی بوده است.


ادعای مالکیت کعبه غیر ممکن است/ ناتوانی سعودی ها در مدیریت حج

ادعای مالکیت کعبه غیر ممکن است/ ناتوانی سعودی ها در مدیریت حج

جامعه | شنبه ۲۰ شهريور ۹۵ ساعت ۸:۱۴ | نسخه چاپي

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به آیات قرآن گفت: کسی نباید و نمی تواند ادعای مالکیت کعبه را داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر در خطبه های پیش از نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در روزهای اخیر، گفت: در چند روز گذشته پیام بسیار مهمی از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شد و در دیدار با خانواده های شهدای مسجدالحرام و منا هم رهبری عزیز و بزرگوار سخنان بسیار جامع و مهمی را ایراد فرمودند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اضافه کرد: صحبت های مقام معظم رهبری محورهای مهمی داشت که طبیعتاً پرداختن به آنها زمان زیادی می طلبند. من امروز می خواهم به یک بخش مهم آن اشاره و مبانی دینی آن را بیان کنم.
وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری گفت: رهبری عزیز فرمودند باید جهان اسلام برای مدیریت حج فکری کند و در این زمینه چاره اندیشی شود.
قاضی عسگر توضیح داد: این بحث ممکن است در ذهن خیلی ها مطرح شود که چگونه ممکن است دو شهر در یک کشور باشد اما دیگران بخواهند در مورد اداره آن اظهارنظر کنند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت توضیح داد: پاسخ این است که مالکیت این دو شهر مربوط به همان کشوری است که مکه و مدینه در آن قرار دارد. بحث مالکیت این دو شهر نیست، بلکه مسئله مکه، مسجد الحرام و کعبه را باید به نوعی از هم تفکیک کرد؛ یک وقت مسائل شهری مطرح است، در یک زمان بحث حج. آیا کسی می تواند خانه کعبه را مالک شود؟ آیا مسجدالحرام می تواند ملک کسی باشد؟
وی با اشاره به آیه ۲۹ سوره حج گفت: خداوند در این آیه دستور داده که در بیت عتیق طواف کنند و طواف خانه خدا را انجام دهند. معنای کلمه عتیق دقیقاً به معنای ملکی است که که مالک مشخص ندارد. در واقع باید گفت بر مبنای این آیه، کعبه متعلق به عموم مسلمانان است و کسی حق ادعای مالکیت آن را ندارد.
قاضی عسگر با اشاره به حدیثی از امام باقر (ع) تصریح کرد: امام باقر (ع) می فرمایند «خانه کعبه، خانه ای آزاد است، هیچ یک از مردم بر آن تسلط ندارند و هیچ کس نمی تواند مالک آن باشد».
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به آیه ای در سوره بقره گفت: خداوند در سوره بقره می فرماید «ما به ابراهیم و اسماعیل فرمان دادیم تا خانه مرا برای طواف کنندگان و معتکفان آماده کنند.» اینجا همه خانه، خانه خدا لقب گرفته و معلوم می شود هیچ کس نمی تواند در آن تسلطی داشته باشد و ادعای مالکیت کند.
وی با اشاره به برخی آیات دیگر گفت: ما آیات متعددی داریم که اگر کسی مانع حج شود، صد عن سبیل الله کرده و گناه بزرگی مرتکب شده است. یعنی دقیقاً همان کاری که امسال مقامات عربستانی انجام دادند و رهبر عزیز به آن اشاره کردند.
قاضی عسکر گفت: آنها مانع رفتن حجاج ایرانی به حج شدند و اکنون با کمال وقاحت در رسانه های مزدورشان اعلام می کنند که این ایرانی ها بودند که نیامدند. این در حالی است که ما تا آخرین لحظه تلاشمان را برای حضور در حج انجام دادیم و آنها مانع تراشی کردند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: خداوند در قرآن می فرماید «ظالمان نمی توانند سرپرستی خانه خدا را بر عهده بگیرند»، اما سعودی ها با وجود نیرنگ های بسیار، ادعای خادمی حرمین شریفین را دارند و تصور می کنند این کارشان با اعتقاد به روز معاد و جهاد در راه خدا برابری می کند.
وی افزود: آنچه در این سالهای متمادی شاهد بودیم این است که آنها نتوانسته اند حج را درست مدیریت کنند. نتوانسته اند امکانات رفاهی برای مردم محیا کنند. هنوز حجاج با مشکلات متعدد از نظر بهداشتی و امنیت روبرو هستند.
قاضی عسگر با اشاره به حادثه مسجدالحرام گفت: کدام انسان عاقلی است که نفهمد وقتی یک جرثقیل کارش تمام شده و قرار است در همان محل میلیون ها انسان برای عبادت حضور داشته باشند، آن جرثقیل را برندارد؟ در دادگاه های عربستان اعتراف کردند جرثقیل نقش داشته است اما چرا این همه سهل انگاری؟ این چطور مدیریتی است؟
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به حادثه منا گفت: چطور مدیریتی است که وقتی جماعت گسترده ای از مومنان در طول یک خیابان حرکت می کنند، برای آنها آبرسانی نکنند و درمانگاه موقت تعبیه نشود؟ ساعت ها جنازه شهدا روی زمین بماند، این چه خدمت رسانی است که این جنازه ها را وسط خیابان رها کرده اند؟
وی افزود: متاسفانه ۴۶۵ نفر از حجاج ما در این حادثه شهید شدند و بر اساس آمار کشور عربستان تعداد کل شهدا بیش از ۷ هزار و ۴۰۰ نفر بوده است. آیا این مدیریت است؟
قاضی عسگر با انتقاد به برخی اقدامات پس از پیام رهبری گفت: اینها به جای اینکه حرف حق را بشنوند و از ظرفیت کشورهای اسلامی برای مدیریت حج استفاده کنند، بعد از پیام رهبری انقلاب، وابستگان خود را بسیج کردند، اتحادیه کشورهای عربی را به میان آوردند، علمای مزدور را بسیج کردند و مفتی عربستان که چشم ظاهر و باطنش نابینا است اعلام کرد که مردم ایران غیر مسلمان هستند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه این چیزی است که امروز جهان اسلام مشاهده می کند، گفت: انشاءالله شاهد روزی باشیم که مدیریت صحیح با حضور کشورهای اسلامی حج را مدیریت کند تا از وضعیت آشفته فعلی رها شود.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟