پرستو صالحی و همسرش + بیوگرافی و تصاویر

پرستو صالحی با نام اصلی الهام صالحی (متولد ۹ ابان ۱۳۵۶ در تهران) بازیگر ایرانی است.


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


روحانی: کینه را کنار بگذاریم، به‌فکر مسائل جناحی نباشیم

رئیس جمهور با اعلام اینکه سال 95 سال بسیاری از گشایش‌ها بود، اظهار امیدواری کرد که در سال 96 این گشایش‌ها ادامه پیدا کند.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


ارتباط عوامل استرس‌زای زندگی با رویکرد به استعمال دخانیات

ارتباط عوامل استرس‌زای زندگی با رویکرد به استعمال دخانیات

سلامت | چهارشنبه ۱۷ شهريور ۹۵ ساعت ۱۳:۱۱ | نسخه چاپي

 این روزها کشیدن سیگار، در میان دو جنس زن و مرد، و نیز دختر و پسرهای کم سن و سال چنان رواج پیدا کرده و علنی شده که در هر کوی و برزن و محفل و مجلسی شاهد استعمال مواد دخانی از سوی آنها هستیم. یک روانشناس بالینی، زندگی در شرایط اضطراب و استرس را در این رویکرد موثر می‌داند.

استعمال سیگار، علل و عوامل بسیار متعددی دارد و از جمله مهمترین آن، یادگیری مشاهده ای است. یعنی یادگیری از طریق مشاهده سیگار کشیدن دیگران از جمله اعضای خانواده، همسالان، دوستان، آشنایان و اثرگذارتر از همه، گروه های مرجع از جمله ستارگان سینما، موسیقی، اسطوره های ورزشی و غیره است.

به گفته وی این گونه نیست که هر کسی سیگار می کشد از یک یا چند اختلال روانی در رنج باشد. مثلاً در برخی موارد سیگار کشیدن حالت تفننی دارد و یا ناشی از ارضای حس کنجکاوی، فشار همسالان یا تنوع طلبی است ولی در بسیاری موارد، رگه هایی از احساس تنهایی، اضطراب، افسردگی، وسواس فکری و اختلالات شخصیتی را در افراد سیگاری شاهدیم؛ به ویژه اگر کشیدن سیگار از حالت تفن خارج شده باشد و به حالت اعتیاد درآمده باشد.

این دکتر روانشناس، اضطراب و زندگی در شرایط استرس زا را بسیار در گرایش افراد به کشیدن سیگار مؤثر دانست و افزود: سیگار از همان تجارب اولیه، خود را به عنوان یک آرامشگر کاذب و یک کاهنده موقت استرس و اضطراب در ذهن این افراد مطرح می کند و کم کم یک پیوند شرطی عمیق در مغز آنان شکل می گیرد. متأسفانه سیگار یکی از شایع ترین و بدترین اسباب ذهن گردانی و یکی از پرت کننده های حواس از واقعیات پریشان ساز و ناکام کننده زندگی در میان انسان هاست.

او اضافه کرد که به اعتراف برخی از معتادان، وسوسه سیگار از وسوسه مواد مخدر شدیدتر است و این مساله دلایل متعددی از جمله هنجاری بودن سیگار نسبت به مواد مخدر و در دسترس بودن آن دارد.

عابدینی با اشاره به این که سیگار در بسیاری موارد نقش همان سنگ کج اول را بازی می کند و در بسیاری از معتادان به مواد مخدر، جرقه اول با مصرف سیگار زده شده و بعد به تدریج به الگوهای خطرناکتر اعتیاد کشیده شده است، تاکید کرد: عوامل خطری همچون ابتلا به اختلال روانی (بالینی یا پیش بالینی)، نبود یا کمبود حمایت روانی- عاطفی- اجتماعی، فقر، بیکاری و ده ها عامل خطر دیگر می تواند تجربه سیگار را به شدت به تجربه مواد مخدر مبدل سازد. سیگار بویژه به عنوان یک عامل ناتوانی جنسی در مردان مطرح است و در زنان نیز به همین نحو باعث تخریب کنش های جنسی طبیعی می شود.

وی درباره این که چرا برخی از افراد با به دست گرفتن سیگار و پک زدن به آن دچار احساس غرور و قدرت کاذب می شوند و چنین تصاویری را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، گفت: نحوه و ژست سیگار کشیدن، بسیار با طرحواره های ذهنی فرد سیگاری در ارتباط است؛ طرحواره هایی که از دوران کودکی و نوجوانی در این افراد شکل می گیرند. برخی از این طرحواره ها از مشاهده سیگار کشیدن افراد مهم و باهیبت و قدرتمند زندگی فرد، همچون پدر، برادر بزرگتر، ستاره های سینما و... نشأت می گیرند و سیگار کشیدن با توهم بزرگ شدن و قدرتمند شدن همراه می گردد. البته همان طور که گفته شد سیگار کشیدن گروه های مرجع مثل سیگار کشیدن هنرپیشگان مشهور و الگوگیری ناخودآگاه از آنان، بسیار در ایجاد توهم قدرت و تولید غرور کاذب مؤثر است.

این روانشناس بالینی افزود: در زمینه ترک سیگار تا به حال کتاب های بسیار زیادی به فارسی ترجمه شده است که مطالعه آن ها می تواند بسیار مفید باشد. بسته به این که عوامل زمینه ساز، سبب ساز و تداوم بخش مصرف سیگار در فرد چه باشد، شرایط و اقدامات ترک متفاوت است. مثلاً اگر پای یک اختلال روانی شدید در میان باشد برای نیل به یک ترک پایدار چاره ای نیست جز این که این عامل یعنی اختلال روانی شدید مورد مداخلات روانشناختی و روانپزشکی قرار گیرد. ضمن اینکه، گروه درمانی، جایگزینی عادت های سازگارانه تر به جای عادت سیگار کشیدن، شناسایی و کنترل مکان ها و زمان های وسوسه کننده، تغییر سبک زندگی، تعدیل روابط با افراد سیگاری و ده ها راه کار دیگر می تواند در ترک پایدار بسیار موثر باشد.

منبع: سلامت انلاین

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟