روسیه تولید نفت خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد

مذاکرات ما با کشورهای غیر عضو اوپک به ماه اجازه می دهد تا انتظار داشته باشیم برخی کشورها به این توافق بپیوندند و مجموعا در کاهش حدود 300 هزار ...


طرح سه فوریتی برای ازسرگیری همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ۱۴ آذر طرحی ۳ فوریتی را برای از سرگیری همه فعالیت‌های هسته‌ای به صحن علنی ارائه می‌دهند.


الجزیره و گریم مرگ بر چهره دخترک سوری+عکس

تصویر منتشر شده از اجرای گریم "مرگ" بر چهره دختر خردسال سوری توسط چهره‌پرداز شبکه الجزیره قطر، رسوایی جدیدی برای این شبکۀ حامی تروریسم به بار ...


الجزیره و گریم مرگ بر چهره دخترک سوری+عکس

تصویر منتشر شده از اجرای گریم "مرگ" بر چهره دختر خردسال سوری توسط چهره‌پرداز شبکه الجزیره قطر، رسوایی جدیدی برای این شبکۀ حامی تروریسم به بار ...آغاز ارزیابی دقیق از راههای کشور/سرمایه‌های ملی را حفاظت می‌کنیم

آغاز ارزیابی دقیق از راههای کشور/سرمایه‌های ملی را حفاظت می‌کنیم

اقتصاد | دوشنبه ۱۵ شهريور ۹۵ ساعت ۱۲:۳۹ | نسخه چاپي

وزیر راه و شهرسازی از آغاز ارزیابی دقیق راهها ظرف سه ماه آینده خبرداد و گفت: افزایش بهره‌وری و حفاظت از سرمایه‌های ملی در دستور کار قرار دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، عباس آخوندی در مراسم افتتاح سامانه مدیریت روسازی راه‌های شریانی کشور(PMS ) گفت: افتتاح این پروژه، آغاز تحول جدید و بنیادینی در صنعت راهداری کشور است و با یک پیمایش سریع سه ماهه می‌توان ارزیابی دقیقی از راه‌ها به دست آورد؛ در عین حال، یکی از اهداف وزارت راه و شهرسازی، افزایش بهره‌وری و حفاظت از سرمایه ملی به عنوان یکی از فاکتورهای اقتصاد مقاومتی است.
وزیر راه و شهرسازی افزود: جاده‌های بین شهری و درون‌شهری یکی از ثروت‌های ملی کشور محسوب می‌شود؛ چراکه ارزش آنها حدود ۷۰ میلیارد دلار یا به گفته‌ای ۲۰۰ میلیارد دلار است؛ به همین دلیل به نظر می‌رسد با آغاز به کار سامانه PMS اصلی‌ترین فعالیت سازمان راهداری آغاز خواهد شد که می‌تواند به کاهش هزینه‌های نگهداری، افزایش بهره‌وری راه‌ها و ارتقای دقت در انتخاب مکان آنها کمک کند.
آخوندی تصریح کرد: اطلاعات این سامانه باید سالانه، روزآمد شود و تمامی مدیران استان‌ها به اطلاعات این سامانه دسترسی داشته باشند.
کسب هزینه ایمنی راه ها با پرداخت عوارض سوخت
همچنین محمد کشاورزیان، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم در رونمایی از این پروژه، با اشاره به اهمیت تامین هزینه‌های پایدار برای نگهداری راه‌های کشور گفت: در حال حاضر ۸۵ هزار کیلومتر راه شهری و ۱۲۳ هزار کیلومتر راه روستایی وجود دارد که برای نگهداری آنها، باید مبلغی حدود ۲ هزار میلیارد تومان هزینه شود.
وی افزود: با توجه به بالا بودن هزینه‌های نگهداری از راه‌ها، باید با در نظر گرفتن عوارض سوخت (۱۰۰ تومان به ازای هر لیتر)، حدود ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان هزینه پایدار به دست آید که این امر می‌تواند برای افزایش امنیت راهها مورد استفاده قرار گیرد.
صرفه‌جویی ۲۵ درصدی در هزینه نگهداری از راه‌های کشور
در عین حال، محمد شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این مراسم گفت: پروژه PMS با همکاری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و مرکز تحقیقات در سال گذشته تعریف شد و در این مدت ارزیابی دقیقی از وضعیت ۵۵ هزار کیلومتر از راه‌های شریانی کشور شروع شد.
وی افزود: بعد از ۱۵ ماه نتایج قابل قبولی از سامانه PMS به دست آمد که می‌توان به شناسایی کامل شبکه‌های شریانی راه‌های کشور و تعیین وضعیت رویه شبکه راههای شریانی بر اساس شاخص کمی، فراهم نمودن بستر لازم برای تامین بودجه، افزایش ایمنی راهها و کاهش هزینه کاربران اشاره کرد.
شکرچی‌زاده ادامه داد: بر اساس سامانه مدیریت روسازی راههای شریانی کشور، بهسازی راه‌ها با افت ۴۰ درصدی کیفیت آغاز می‌شود و اگر بهسازی با تاخیر بیشتر از آن صورت گیرد، هزینه‌ها ۴ تا ۶ برابر افزایش می‌یابد.
به گفته رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ارزش تقریبی راه‌های موجود در کشور ۷۰ میلیارد دلار است که برای نگهداری آنها باید حداقل سه درصد از این مبلغ هزینه شود که رقمی حدود ۲.۱ میلیارد دلار است، اما در حال حاضر یک‌دوم تا یک‌سوم از این مبلغ، برای نگهداری راه‌ها در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: آنالیز استفاده از سیستم PMS نشان می‌دهد در سال اول استفاده از این سامانه، حداقل ۱۰ درصد صرفه جویی و تا سال چهارم حداقل ۲۵درصد صرفه‌جویی در هزینه نگهداری راه ها صورت می‌گیرد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: