تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


پرستو صالحی و همسرش + بیوگرافی و تصاویر

پرستو صالحی با نام اصلی الهام صالحی (متولد ۹ ابان ۱۳۵۶ در تهران) بازیگر ایرانی است.


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


بالن آرزو خانه ای را در رشت سوزاند

مدیرعامل آتش‌نشانی رشت گفت: علت آتش‌سوزی دو باب منزل مسکونی سقوط بالن‌های آرزو و پرتاب شی مشتعله بر روی سقف و بالکن منازل مسکونی بوده است.


پیشتازی احمدی نژاد در نظرسنجی‌های انتخاباتی

پیشتازی احمدی نژاد در نظرسنجی‌های انتخاباتی

اخبار داغ | يكشنبه ۱۴ شهريور ۹۵ ساعت ۱۴:۵۴ | نسخه چاپي

سایت خبری «پایش»: نتایج تازه ترین نظرسنجی های انتخاباتی نشان می دهد برای اولین بار در سه سال گذشته، محمود احمدی نژاد در نظرسنجی ها از حسن روحانی پیش افتاده است.

به گزارش سایت خبری «پایش»، نتایج سه نظرسنجی متفاوت که توسط دو نهاد مختلف، عمدتا نزدیک به اصولگرایان و یک سازمان دولتی در مرداد ماه جاری در سراسر کشور صورت گرفته، نشان می دهد، محبوبیت رئیس جمهور در چند ماه اخیر بشدت کاهش داشته و در برابر، احمدی نژاد با فاصله قابل توجهی از روحانی جلو افتاده است.

بر اساس نتایج یکی از این نظرسنجی ها که توسط یک نهاد نزدیک به اصولگرایان با جامعه آماری 15 هزار نفر در شهرها و روستاهای سراسر کشور انجام شده، اگر امروز انتخابات ریاست جمهوری با حضور روحانی و احمدی نژاد برگزار شود 46.7 درصد مردم به احمدی نژاد و 26.2 درصد به روحانی رای خواهند داد.

نتایج یک نظرسنجی دیگر که توسط یک سازمان معتبر نزدیک به اصولگرایان انجام شده، نتایجی تقریبا مشابه داشته است. اما نتایج یک سازمان معتبر دولتی با این دو نظرسنجی اندکی تفاوت داشته با این حال سقف رای روحانی را 32 درصد اعلام کرده است.

این اولین بار است که احمدی نژاد در نظرسنجی ها از روحانی پیش افتاده است. در آخرین نظرسنجی انجام شده توسط دانشگاه مریلند آمریکا که خرداد گذشته در ایران انجام شده بود، روحانی با 45 درصد از احمدی نژاد با 37 درصد جلو بود. نتایج آن نظرسنجی نشان می داد که محبوبیت روحانی از سال گذشته که 53 درصد بود، 8 درصد کاهش یافته است.

پیشتازی احمدی نژاد در نظرسنجی ها در حالی است که سایت خبری «پایش» روز گذشته به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرده بود تایید صلاحیت احمدی نژاد در انتخابات آینده تقریبا غیر ممکن است. (بیشتر بخوانید: احمدی نژاد از عدم تایید صلاحیت خود در انتخابات مطلع شده است)

کدام نامزد مطلوب تر است؟

در نظرسنجی نهاد نزدیک به اصولگرایان، اسامی 140 شخصیت سیاسی در اختیار پرسش شوندگان قرار گرفته و از آنها سوال شده کدام یک از این افراد را برای ریاست جمهوری آینده مطلوب می دانید؟ نتایج این چنین بوده است:

احمدی نژاد 29 درصد، روحانی 13 درصد، قالیباف 7.2، خاتمی 5.9 ، هاشمی 4.3 ، جلیلی 1.6 ، رضایی 1.5، ولایتی 1.4، ظریف یک، لاریجانی و حداد عادل نیز 8 دهم درصد.

از پاسخ دهندگان پرسیده شده «فکر می کنید مردم به کدام جریان سیاسی رای خواهند داد؟».

 32.9 درصد گفته اند اصولگرا ، 28.9 درصد اصلاح طلب، 8.7 درصد اعتدالگرا، 11.9 درصد مستقل و 15.1 نیز نمی دانم را انتخاب کرده اند.

«اگر رقابت بین این چهار گزینه باشد کدام را مطلوب تر می دانید؟ 1- روحانی 2- اصلاح طلب دیگر 3- احمدی نژاد 4- اصولگرای دیگر؟»

 36.2 درصد گفته اند احمدی نژاد، 16.8 درصد روحانی، اصلاح طلب دیگر 15.9و اصولگرای دیگر 16.7 درصد.

«اگر انتخابات تنها با حضور احمدی نژاد و روحانی برگزار شود به نظر شما کدام یک مطلوب ترند؟»

 26.2 درصد گفته اند روحانی و 46.7 درصد احمدی نژاد. 27.1 درصد از پاسخ دهندگان نیز هیچ یک از این دو نفر را مطلوب ندانسته اند.

«اگر انتخابات با حضور احمدی نژاد، روحانی و قالیباف برگزار شود به نظر شما کدام یک مطلوب ترند؟»

23.3 درصد گفته اند روحانی، 39.6 درصد احمدی نژاد، 18.2 درصد قالیباف. 18.9 درصد از پاسخ دهندگان نیز هیچ یک از این دو نفر را مطلوب ندانسته اند.

این نظرسنجی پیش از جنجال واگذاری برخی املاک شهرداری با تخفیف به برخی شهروندان صورت گرفته است.

برای اطلاع از میزان مخالفت با نامزدهای انتخابات، از پرسش شوندگان سوال شده که «کدام یک از چهره های زیر را به هیچ وجه دارای صلاحیت برای ریاست جمهوری نمی دانید؟» روحانی 25.7 درصد و احمدی نژاد 17.8 درصد مخالف قطعی داشته اند.

در این نظرسنجی سؤال شده «مهمترین انتظار شما از رئیس جمهور آینده چیست؟» 59 درصد حل مشکلات اقتصادی، 16.4 درصد حل مشکلات اجتماعی، 9 درصد سیاسی و 4.2 درصد فرهنگی، 2 درصد مسائل بین المللی و 2 درصد هم امنیت کشور را از رئیس جمهور آینده می خواهند.

افت محبوبیت روحانی؛ چرا؟

محسن ماندگاری کارشناس سیاسی در تحلیل نتایج نظرسنجی های اخیر می گوید: محبوبیت آقای روحانی در چند ماه اخیر و مشخصا پس از افشای فیش های حقوقی برخی مدیران بطور قابل توجهی کاهش یافته است. در عوض آقای احمدی نژاد توانسته در غیاب چهره ای سرشناس و رای آور در میان اصولگرایان، خود را به عنوان تنها رقیب آقای روحانی که قادر به شکست رئیس جمهور می باشد جابیندازد.

به گفته وی، رسانه های اصولگرا در چند ماه گذشته تلاش کرده اند به افکار عمومی نشان دهند، برجام که مهمترین نقطه قوت دولت آقای روحانی است، هیچ عایدی مشخصی برای کشور نداشته است. علاوه بر آن رسانه های پرشمار اصولگرا افکار عمومی را تا اندازه ای قانع کرده اند که دولت در حل مشکلات اقتصادی موفق نبوده است و در سه ماه گذشته با راه اندازی کمپین های تبلیغاتی و رسانه ای موفقی، با بزرگنمایی جنجال فیشهای حقوقی، توانسته اند در حد قابل توجهی دولت روحانی را نزد توده مردم بی اعتبار جلوه دهند.

ماندگاری افزود: اما در مقابل، دولت آقای روحانی به دلیل استفاده نادرست از رسانه ها حتی نتوانسته نقاط قوت عملکرد خود را نیز برای مردم توضیح دهد و اسیر طوفان رسانه ای هدفمند و موثر جناح مقابل شده است.

به گفته وی، چنانچه موج انتخاباتی بزرگی تا زمان انتخابات ریاست جمهوری به نفع دولت ایجاد نشود، شکست آقای روحانی در انتخابات پیش رو بسیار محتمل است. ضمن آنکه راه اندازی موج انتخاباتی نیز دیگر به مانند سال 92 یا انتخابات مجلس در سال 94 آسان نخواهد بود چرا که دولت روحانی، دولت مستقر است و باید بتواند از عملکرد خود دفاع کند.

وی افزود: از طرف دیگر کار برای آقای احمدی نژاد نیز چندان راحت نیست. او علاوه بر اینکه شانس تایید صلاحیت توسط شورای نگهبان را ندارد، مورد اقبال عموم اصولگرایان نیز نمی باشد. نتایج این نظرسنجی ها نشان می دهد آقای احمدی نژاد حتی با فرض تایید صلاحیت نیز به تنهایی قادر به پیروزی نیست و باید بتواند رضایت اصولگرایان برای حمایت از خود را جلب کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟