مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که همجوار با اطاق های عمل بوده اقدام به ساخت بخش های آنژیوگرافی ،icu oh ...


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی را در ترافیک می‌گذرانیم تا در کنار خانواده و صرف غذا، ارزشش را دارد که کمی عمیق‌تر به این تجربه نگاه کنیم.»


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


سنگ‌هایی پیش پای ازدواج

جامعه | يكشنبه ۱۴ شهريور ۹۵ ساعت ۸:۵۷ | نسخه چاپي

بالا رفتن سن ازدواج زنگ خطر تجرد قطعی را برای بسیاری از جوانان به صدا درآورده است.

ادامه روند مجرد ماندن جوانان، آسیب‌های متعدد اجتماعی، روحی و روانی برای جامعه و فرد به‌دنبال خواهد داشت. یکی از راهکارهایی که برای کاهش سن ازدواج مطرح می‌شود آسان گرفتن ازدواج و بهنگام بودن آن است. براساس آمار وزارت ورزش و جوانان 24میلیون جوان در سنین 15تا 29سال در کشور زندگی می‌کنند که 5درصد آنها ازدواج کرده و مابقی مجرد هستند. آنطور که آمار ثبت احوال نشان می‌دهد سال گذشته شاهد کاهش 4.5درصدی ازدواج در کشور بوده‌ایم. این در حالی است که سن ازدواج نیز در حال بالا رفتن است و با وقوع طلاق در زندگی‌هایی با عمر کمتر از 5سال شاهد خانواده‌های تک‌نفره و افزایش آمار طلاق در کشور هستیم و به آمار جوانان مجرد هرگز ازدواج نکرده همه باید آمار مطلقه‌ها را نیز اضافه کنیم.

معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان یکی از نهادهای متولی امور جوانان در کشور است که تا‌کنون عملکرد محسوسی در زمینه جوانان نداشته است. راه‌اندازی سامانه ملی ازدواج و همکاری با سایت همسرگزینی تبیان از مهم‌ترین اقدامات این معاونت است که هنوز آماری از فعالیت‌های آن در دسترس نیست.

ناصر صبحی، مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده این وزارتخانه درخصوص سامانه ازدواج می‌گوید که این سامانه قرار است تمام خدمات ازدواج را با تخفیف به جوان‌ها ارائه بدهد. به گفته وی شورای اصناف کشور هم اعلام آمادگی کرده تا مراکز داوطلب برای ارائه خدمات و کالاهای مورد نیاز جوانان را با تخفیف به آنها ارائه دهد. در سامانه ملی ازدواج که قرار است امروز به بهره‌برداری برسد، خدماتی از قبیل ارائه خدمات جهیزیه، برگزاری جشن ازدواج، رهن، اجاره و خرید مسکن را نیز تحت پوشش قرار دهد. در این سامانه مواردی همچون اشتغال و کارآفرینی و خدمات ازدواج آسان هم قرار است به جوانان ارائه شود.

  • بیمه‌ای برای ازدواج

پیش از این نیز وزارت ورزش و جوانان موضوع بیمه ازدواج را در دستور کار قرار داده بود. اواخر دی‌ماه سال گذشته بود که فروش بیمه ازدواج در کشور آغاز شد. آنطور که اکبر افتخاری، مشاور اقتصادی و بیمه‌ای معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش گفته این طرح در راستای کاهش دغدغه‌های مالی برای ازدواج جوانان راه‌اندازی شده در آن بیمه ازدواج به جهیزیه، کمک هزینه تهیه مسکن، مشاوره قبل از ازدواج، تولد نخستین فرزند و مهریه زنان پس از فوت همسر تعلق می‌گیرد. براساس این طرح افراد می‌توانند از بدو تولد تا 30سالگی تحت پوشش این بیمه باشند و حداقل مبلغ ماهانه برای برخورداری از این بیمه 50هزار تومان و حداکثر آن نیز ماهانه 500هزار تومان است. دوره انتظار این بیمه‌نامه 5ساله است و برای هر یک از بخش‌های بیمه‌نامه مبلغی ذخیره می‌شود که فرد می‌تواند پس از 5سال از آن برای ازدواج بهره ببرد. بازخرید بیمه یکی دیگر از بندهای این بیمه‌نامه است که برای خریداران درنظر گرفته شده است. به گفته افتخاری ‌اگر فردی در 20سالگی بیمه ازدواج را خریداری کرده و قصد ازدواج در 30سالگی را داشته باشد و ماهانه 200هزار تومان حق بیمه پرداخت کند می‌تواند در 30سالگی یک میلیون و 300هزار تومان بابت حق مشاوره، 20میلیون تومان کمک هزینه عقد و عروسی، بیش از 16میلیون تومان کمک هزینه خرید جهیزیه و 7میلیون تومان نیز بابت تولد نخستین فرزند دریافت کند.

با یک حساب سرانگشتی معلوم می‌شود که فرد متقاضی بیمه ازدواج باید در طول 10سال 24میلیون تومان حق بیمه پرداخت کند تا در نهایت بتواند 44میلیون تومان از بیمه دریافت کند. این درحالی است که براساس نرخ سود بانکی ارزش سرمایه‌گذاری این پول بیش از 44میلیون تومان است. همچنین در تمامی بیمه‌ها مدل‌های دیگری از بیمه‌گذاری وجود دارد که با پرداخت همین مقدار پول می‌توان سود بیشتری هم دریافت کرد. این نکته را نباید فراموش کرد که دریافت این سود به‌صورت یکجاست، نه اینکه بخشی از آن برای عقد، بخشی برای فرزنددار شدن و بخشی برای ازدواج پرداخت شود.

با این حال به‌نظر می‌رسد آنچه وزارت ورزش و جوانان درخصوص بیمه ازدواج مطرح کرده نه حمایت مالی از ازدواج جوانان که فقط نوعی بیمه‌گذاری در شبکه بیمه‌ای کشور در قالب یک تفاهمنامه با بیمه ایران است.

محمد امین قانعی‌راد، رئیس انجمن جامعه‌شناسان با اشاره به اینکه ازدواج نیاز به ضمانت فرهنگی دارد نه ضمانت اقتصادی می‌گوید: تا‌کنون تمام طرح‌هایی که برای ایجاد اعتماد و تضمین اقتصادی در شرایط نبود اعتماد در جامعه طراحی، پیش‌بینی و اجرا شده، شکست خورده‌اند. چرا که یک امر غیراقتصادی، موتور اصلی حرکت اقتصادی است، ازدواج هم نیاز به ضمانت‌های فرهنگی دارد که این ضمانت‌ها را جامعه می‌تواند فراهم و ایجاد کند.

مجید ابهری، کارشناس آسیب‌های اجتماعی هم معتقد است: بیمه ازدواج کمکی به حل مشکل ازدواج نمی‌کند. اینکه ازدواجی را بیمه کنیم درصورت بروز طلاق، مهریه را شرکت بیمه‌گر بپردازد، کمکی به کاهش طلاق و دوام زندگی مشترک نمی‌کند. همانطور که 50سال است اتومبیل‌ها در کشورمان بیمه می‌شوند اما اثر چشمگیری در کاهش آمار تصادفات و مرگ‌ومیر جاده‌ای نداشته‌ایم؛ به‌عبارت دیگر بیمه نقش مؤثری در کاهش این حوادث نداشته است.

  • سایت‌هایی برای همسر‌گزینی

وقتی نقش رابطان ازدواج در خانواده‌ها کمرنگ شد به مدد تکنولوژی ارتباطی اینترنت، سایت‌های همسریابی وظیفه به هم رساندن جوان‌ها به یکدیگر را عهده‌دار شدند. سایت‌های همسرگزینی یکی بعد از دیگری سر برآوردند اما نتیجه نه‌تنها مطلوب نبود بلکه آسیب‌های زیادی را نیز به همراه داشت. در این میان نبود یک متولی دولتی برای ساماندهی این سایت‌ها کاملا محسوس بود. وزارت ورزش و جوانان با همکاری سایت تبیان ـ زیرمجموعه سازمان تبلیغات اسلامی ـ سایت همسان‌گزینی را به‌صورت رسمی راه‌اندازی کرد تا راهکاری برای کاهش آسیب‌ها در این زمینه در فضای مجازی باشد. فعالیت غیرقانونی 300سایت همسریابی و اعتراض‌هایی که به این موضوع می‌شد، سرانجام مسئولان وزارت ورزش و جوانان را مجاب کرد تا راهکاری دولتی و البته مجازی برای همسریابی جوانان اتخاذ کند تا شاید بخت 11میلیون جوان مجرد زودتر باز شود.به گفته زهره حسینی، مدیر پروژه همسان‌گزینی مؤسسه تبیان برای متقاضیان ازدواج بسته‌های آموزشی تدوین شده و آزمون‌هایی نیز از متقاضیان گرفته می‌شود که نتیجه آنها برای همسان‌گزینی استفاده شود. بعد از ازدواج هم زوجین تحت نظر مشاوران این سامانه قرار می‌گیرند.

مسئول سایت همسان‌گزینی مؤسسه تبیان به همشهری می‌گوید:‌ 130واسطه که مورد تأیید این سایت قرار گرفته‌اند و اکثرا جزو واسطه‌هایی هستند که از قبل در کار خیر بوده‌اند با مؤسسه همکاری می‌کنند و این افراد به تأیید هیأت امنا هم رسیده‌اند. این واسطه‌ها معمولا در حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها یا شبکه‌های خیریه به‌صورت شخصی این کار را انجام می‌دادند اما با ایجاد این شبکه گرد هم جمع می‌شوند و می‌توانند موردهای مناسب را به یکدیگر معرفی کنند و مشخصات جوانان در معرض ازدواج را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا مورد مناسب‌تری برای ازدواج بتوانند معرفی کنند. به گفته حسینی، بعد از معرفی جوانان به خانواده‌ها خواستگاری سنتی انجام می‌شود و شبکه مشاوران نیز وظیفه دارند در کل مراحل این طرح تا یک سال بعد از ازدواج به زوجین مشاوره دهند.

  • صندوق اندوخته‌ای که بی‌استفاده ماند

اما همه راهکارها برای ازدواج جوانان به همسان‌گزینی و وام ازدواج ختم نمی‌شود. ایجاد صندوق اندوخته ازدواج جوانان حدود 11سال قبل مطرح شد. دولت مکلف شده بود علاوه بر منابع بودجه سنواتی از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان به مزدوجین نیازمند به اجاره مسکن، براساس تشخیص کمیته سامانه ازدواج و با توجه به امکانات صندوق، وام ودیعه مسکن پرداخت کند. در کنار این مزایا قرار بود دولت با همکاری نهادهای عمومی مثل شهرداری و اوقاف و بهره‌برداری از امکانات وزارت مسکن و بنیاد مسکن و استفاده از زمین‌های دولتی یا زمین‌هایی که خیرین اهدا می‌کنند واحدهای ساختمانی را با عنوان مسکن موقت در اختیار زوج‌های جوان قرار دهد تا زوجین حداکثر 3سال با اجاره بهای مناسب در این مسکن‌ها ساکن شوند. همچنین تمام دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی و شهرداری‌ها که تسهیلات رفاهی همچون تالار، فرهنگسرا و باشگاه در اختیار دارند موظف شدند تا با هماهنگی کمیته ازدواج این فضاها را برای برگزاری جشن و مراسم ازدواج در اختیار جوان‌ها قرار دهند. بنا بود آیین‌نامه اجرایی این قانون پس از تصویب اساسنامه صندوق توسط مجلس، ظرف مدت 3‌ماه از سوی دولت تهیه شود و به تصویب هیأت وزیران برسد و گزارش اجرای این قانون هر 6‌ماه یک‌بار توسط دولت تهیه و به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تقدیم شود. اما تا‌کنون هیچ آماری در این خصوص ارائه نشده است.

  • مشوق‌های بی‌فایده

برای تشویق هر چه بیشتر جوانان به ازدواج مشوق‌هایی‌ مانند افزایش وام ازدواج مطرح شده که چندان هم کارایی نداشته است؛ مثلا سنگ‌اندازی بانک‌ها در ارائه وام و ضمانت‌هایی که از زوجین درخواست می‌شود در کنار تعلل در پرداخت وام باعث شده تا این مشوق 20میلیون تومانی هم راهکاری مناسبی برای تشویق جوانان به ازدواج نباشد.

براساس آمار وزارت ورزش و جوانان 48درصد زنان و 46درصد مردان در سن ازدواج هرگز ازدواج نکرده‌اند که 11میلیون نفر می‌شوند. مجید ابهری، آسیب‌شناس با اشاره به کاهش آمار ازدواج می‌گوید:‌ نداشتن مسکن، بیکاری و تورم و گرانی‌ موانع بزرگ پیش روی ازدواج جوان‌هاست. مورد بعدی شخصیت روانی و رفتاری جوان‌هاست و عدم‌مسئولیت‌پذیری هم باعث شده تا جوانان نسبت به ازدواج رغبت کمتری داشته باشند. به گفته وی برخی والدین نیز در زمان ازدواج فرزندانشان طوری رفتار می‌کنندکه انگار قصد خرید و فروش یک شیء را دارند، مهریه‌های نامتعارف و بالا هم معضل دیگری بر سر راه ازدواج جوانان است.

ابهری می‌گوید: با کاهش سن ازدواج در جامعه شاهد افزایش خانه‌های مجردی، روابط خارج از عرف و بروز برخی انحرافات جنسی هستیم. از سوی دیگر با افزایش طلاق در جامعه شاهد افزایش تعداد فرزندان تک‌والد، فرزندان بی‌سرپرست، افزایش زنان بیوه و سرپرست خانوار، ‌افزایش پدیده زنان خیابانی و... هستیم که همگی اینها در نتیجه انتخاب نادرست در ازدواج است.

به گفته این آسیب‌شناس اجتماعی، امروزه ملاک‌های انتخاب همسر در جوانان تغییر کرده و از اصالت خانوادگی و بساز بودن همسر به مدل چشم و ابرو و مو و مادیات تغییر کرده است. همین مسئله باعث شده‌ 65درصد ازدواج‌ها در 5سال نخست زندگی به طلاق منتهی شود. دخالت اطرافیان در زندگی مشترک جوانان، فقدان مدیریت رفتار در زندگی مشترک، انتخاب همسر براساس معیارهای ظاهری و مادی از دیگر عواملی است که زندگی‌های امروزی را منتهی به طلاق می‌کند که به‌دنبال این طلاق‌های زودهنگام شاهد بیوه‌های 15تا 25ساله‌ای هستیم که این بیوه‌های کم سن و سال می‌توانند باعث بروز ناهنجاری‌هایی در جامعه شوند.

  • تصمیم اشتباه

عملکرد وزارتخانه منتسب به ورزش و جوانان و نهادهای متولی امور جوانان به قدری آشفته و بدون برنامه‌ریزی است که صدای کارشناسان این حوزه جوانان فعالیت می‌کنند، به همشهری می‌گوید: وزارت ورزش و جوانان اگر به حافظه تاریخی خود ـ‌ زمانی که در قالب سازمان ملی جوانان فعالیت می‌کرد ـ رجوع کند، در می‌یابدکه دچار تناقضات درون‌سازمانی زیادی شده است. موضوع ازدواج جوانان از طریق سایت‌های همسرگزینی قربانی تفکراتی شده که در این سازمان وجود داشته چرا که مسئولان وقت این سازمان با تصمیمات مقطعی و متأسفانه در تعارض با هم باعث سرگردانی جامعه جوان و در شرف ازدواج شده است. به گفته وی، ورود نهادها و سازمان‌‌های دولتی به موضوعی مانند ازدواج جوانان که مسئله‌ای کاملا خانوادگی است باعث شده تا عملکرد خانواده‌ها در این زمینه تضعیف شود؛ از طرفی خود این سازمان هم نتوانست آنطور که مدعی بود این مسئله را در دانشگاه‌ها و مدارس به پیش ببرد و مسئله‌ای که از قدیم‌الایام بر عهده نهاد خانواده بود با تصمیماتی غلط به دوش نهادهای دولتی افتاد.

بای با اشاره به اینکه یکی از مسئولیت‌های نهاد خانواده انتخاب و کمک به انتخاب همسر برای فرزندان‌است، تأکید می‌کند: ‌با این تصمیمات کم‌کم حق انتخاب از والدین گرفته شد و به نهادهای دولتی سپرده شد که صلاحیت انجام این کار را نداشتند و بسیاری از سایت‌ها ی اینترنتی نیز تحت این لوا که زیرنظر سازمان ملی جوانان و یا وزارت ورزش و جوانان هستند، شروع به فعالیت بی‌حساب و کتاب کردند؛ در نتیجه رسمی غلط در جامعه نهادینه شد که با فعالیتی خزنده درصدد بر افکندن بنیان خانواده در کشورمان است. به گفته وی، نداشتن راستی‌آزمایی در زمانی که سازمان متولی ازدواج جوانان فعالیت می‌کرد باعث شد تا انحرافات و خطاهایی که در این سازمان وجود داشت با شاخص‌های دقیق سنجیده نشود و درستی این ادعاها مشخص نشود.

وی با اشاره به اینکه باید دوران‌ گذار به مدرنیته را در کشورمان پذیرا باشیم، گفت: با وجود این، در کشورمان درخصوص ازدواج جوانان ‌ با نوعی لجام گسیختگی مواجه هستیم اما ساماندهی این وضعیت کار چندان دشواری نیست. اما مهم‌ترین مسئله در این میان اعتراف و پذیرش این خطا از سوی نهادهای رسمی همچون وزارت ورزش و جوانان است.

به گفته بای، در مرحله بعد باید خانواده‌ها را آموزش داد تا دوباره نقش خود در موضوع ازدواج جوانان را تقویت کنند چرا که از زمانی که کار به‌دست افراد ناشی افتاد، کلیات کار نیز خراب شد و شاخص‌ها و معیارهای انتخاب دچار تغییر و تحولاتی شد که با معیارهای یک خانواده اسلامی - ایرانی در تضاد است.

  • وام ازدواج همچنان دیر می‌رسد

با تصویب پرداخت 10میلیون تومانی وام ازدواج به هر یک از زوجین، از ابتدای امسال به 243هزار متقاضی، تسهیلات ازدواج پرداخت شده و 692هزار تقاضا در نوبت هستند. به گفته سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی تلاش می‌شود تا در هر‌ماه به 100هزار متقاضی تسهیلات ازدواج پرداخت شود.

اما معاون نظارتی بانک مرکزی از پرداخت ماهانه 150هزار فقره وام ازدواج به متقاضیان خبر می‌دهد. به گفته وی در ابتدای امسال 450هزار متقاضی دریافت وام ازدواج 10میلیون تومانی وجود داشت و پیش‌بینی می‌شود که در سال‌جاری 800هزار تقاضای جدید به این تعداد افزوده شود.

اقساط وام 10میلیونی ازدواج با بازپرداخت 48ماهه حدود 226هزار تومان است و سودی که به این وام تعلق می‌گیرد نزدیک یک میلیون تومان است که وام گیرنده در نخستین قسط باید 400هزار تومان به‌حساب بانک پرداخت‌کننده تسهیلات پرداخت کند. باز کردن حساب 50هزار تومانی در بانک ارائه‌دهنده تسهیلات بعد از پذیرش ضمانتنامه معتبر از ضامن و فرد وام‌گیرنده و ارائه مدارک لازم به بانک از قبیل کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی وام‌گیرنده و ضامن و ارائه اصل و کپی سند ازدواج و پر کردن فرم‌های بانک برخی از مراحل دریافت وام 10میلیون تومانی ازدواج است.

منبع: همشهری آنلاین

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟