سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی را در ترافیک می‌گذرانیم تا در کنار خانواده و صرف غذا، ارزشش را دارد که کمی عمیق‌تر به این تجربه نگاه کنیم.»


برداشت نیلوفر آبی در عکس روز نشنال جئوگرافیک + عکس

عکس روز نشنال جئوگرافیک به برداشت نیلوفر آبی توسط یک زن ویتنامی در دلتا مکونگ (Mekong Delta) این کشور اختصاص یافته است.


استیو جابز می‌خواست به جای یک دکمه دو دکمه روی آیفون باشد

استیو جابز اصرار داشت به جای تعبیه یک دکمه هوم روی آیفون دو دکمه نصب شود.


واقعیت‌های پنهان در مورد سروش و پرسپولیس

محمدعلی ترکاشوند مسئول نقل و انتقالات باشگاه پرسپولیس می‌گوید: «من با رفیعی حرف زدم و قرار شد طی یکی، دو روز آینده ما او را ببینم و صحبت کنیم. ...


به سرمایه‌های اجتماعی ضربه نزنیم

به سرمایه‌های اجتماعی ضربه نزنیم

دکتر سید حمید جمال الدینی- معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر

جامعه | شنبه ۱۳ شهريور ۹۵ ساعت ۱۳:۴۱ | نسخه چاپي

کشور ما کشوری حادثه‌خیز است، سالی نیست که با چندین حادثه و بلای طبیعی مواجه نباشیم. در همه این حوادث جمعیت هلال احمر مجموعه‌ای است که با تمام توان در کنار مردم ایستاده است. امدادگران و کلیه کارکنان بخش ستاد و صف جمعیت هلال احمر در تمام روزهای سال همت خود را وقف نجات جان هم‌وطنان و بهبود زندگی آسیب‌دیدگان پس از حادثه می‌کنند. سرمایه‌ای که اعتماد مردم و آرامش آنها پس از دیدن آرم هلال احمر را به دنبال داشته است. سرمایه‌ای که حاصل سال‌ها کار در زمینه‌های سخت و طاقت‌فرسایی است که کمتر کسی شاید آرزوی آن را داشته باشد و ماندن در آن تنها با مدد از قوه عشق و ایمان ممکن است. این سرمایه هرگز با ارزش ریالی سنجیده و در محاسبات آورده نمی‌شود اما پایدارترین و عمیق‌ترین سرمایه‌ای است که یک سازمان می‌تواند برای خود انباشت کند. چه در هنگام بلا و مصیبت ممکن است میلیون‌ها پول تاثیر آن را نداشته باشد که دستی را که به کمک به سویت دراز شده با اعتماد بگیری.

و از همین روست که جمعیت هلال احمر نهادی مردم نهاد و متعلق به مردم بوده است و خواهد بود، ایستاده بر دوش مردمی که در مقام داوطلبانی بی چشمداشت مالی بار سنگین بلا را برای مردم سبک می‌کنند. آنچه جمعیت در طی سالیان دراز اندوخته است سرمایه گرانقدری است از لطف و اعتماد مردم به این نهاد بشر دوست که بیش از این بضاعتی ندارد و جز بر این سرمایه گرانقدر بر منبع قدرت دیگری تکیه ندارد .

در هنگام بروز فاجعه همین سرمایه عظیم اجتماعی است که به کمک ما می‌آید تا با اولین استمداد خروش مهربانانه مردم، همه کاستی های ما را بپوشاند. کارکنان اندک هلال احمراز بطن مردم اند، از  اقشار مختلف اجتماعی آمده‌اند و داوطلب جمعیت هلال احمر بودن هنوز که هنوز است اعتباری اجتماعی دارد، همان‌ها هستند که در سخت ترین شرایط به یاری آسیب دیدگان نه تنها در داخل مرزهای ایران که در سرتاسر جهان می شتابند. تحمل شرایط سختی محیطی و نا ایمن بودن و نا امنی میدان حادثه جزء لاینفک عملیات دشوار امداد و نجات است، حتی ماموریت های امدادی بین المللی ما با دیگر دستگاه‌ها متفاوت است، عملیات امداد و نجات خود سخت و طاقت فرساست و بر مشکلات آن شرایط دشوار محیطی را نیز باید افزود.

شهدای امدادگر جمعیت در هشت سال دفاع مقدس و بسیار عزیزانی که در حوادث و در راه کمک به مردم جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند، همه و همه آبروی این نهاد بین الملی است، آبرویی که تنها سرمایه قابل اتکاست و آرزوی هر سازمانی. سرمایه‌ای که با فهرست‌های بودجه و آیین‌نامه و بخش‌نامه و دستورالعمل به دست نمی‌آید و پشتوانه آن هزاران عملیات خاموش، مخلصانه و بدور از هیاهوست.  همانطور که در تمامی این سال‌ها دریافتی امدادگران جمعیت در حد هزینه ایاب و ذهاب بوده و دریافتی کارکنانش نیز از بسیاری از دستگاه‌ها کمتر است.

این همه به این معنا نیست که خطایی نادیده گرفته شود و یا جرمی پنهان، بلکه تنها برای پاسداشت سرمایه‌هایی اجتماعی و معنوی است که دستگیر بحرانی‌ترین و سخت‌ترین روزهای مردم سرزمین‌مان بوده‌اند، نه پولی خورده‌اند نه قراردادی به ناحق بسته‌اند و نه سهمی از چیزی به جز برای امداد و نجات خواسته‌اند. سرمایه‌ای که زیر آرم قرمز هلال جمع شده و باید همیشه سختگیرانه به حفظ و قدرگذاری این سرمایه همت کرد.

به نظر می‌رسد بزرگترین وظیفه و رسالتی که بر دوش همه ما چه درون جمعیت هلال احمر و چه بیرون از این مجموعه است، حفظ و ارتقای  این سرمایه باشد، واضح است که در این میان مجازات برای کسانی که از این اعتماد و سرمایه سواستفاده کرده باشند خود گامی برای حفظ این سرمایه خواهد بود.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟