انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا مک‌لارن P1LM در پیستی که به جهنم سبز مشهور است رکورد جدیدی را ثبت کرده است.بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه آنچه را که لازم باشد انجام خواهد داد تا توافق هسته‌ای ایران ادامه یابد.


ساعت صفر عملیات موصل/ کارشکنی هدفمند از سبهان و کارتر تا بعثی‌ها

ساعت صفر عملیات موصل/ کارشکنی هدفمند از سبهان و کارتر تا بعثی‌ها

جهان | چهارشنبه ۱۰ شهريور ۹۵ ساعت ۳:۴ | نسخه چاپي

عملیات بزرگ آزادسازی «موصل» در حالی قرار است به زودی آغاز شود که جریانهای سیاسی حامی حزب منحله بعث از یک سو و تکفیریها و حامیان آنها از سوی دیگر برای به تأخیر انداختن آن بسیج شده اند.
خبرگزاری مهر، گروه بین المل ـ حسین آبادیان: ارتش و نیروهای مردمی عراق از حدود دو ماه پیش و به دنبال آزادسازی شهر فلوجه، مقدمات آغاز عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل واقع در استان نینوا را کلید زدند. عملیات گسترده ارتش و نیروهای مردمی عراق برای آزادسازی شهر موصل از جنوب این شهر آغاز شد. علت شروع این عملیات از مناطق جنوبی از آن جهت برای عراقی‌ها حائز اهمیت بود که پایگاه هوایی «القیاره» در آن بخش واقع شده است.
ارتش و نیروهای مردمی عراق پس از سلسله عملیات های گسترده در جنوب شهر موصل سرانجام موفق شدند به طور کامل بر منطقه «القیاره» و به تبع آن بر پایگاه هوایی «القیاره» سیطره یابند.  موقعیت جغرافیایی پایگاه هوایی القیاره این امکان را به ارتش عراق می دهد که بتواند عملیات های ضد تروریستی خود در موصل را از طریق آن مدیریت و فرماندهی کند.
تسلط عراقی‌ها بر منطقه استراتژیک «القیاره» و پایگاه هوایی موجود در آن ضربه مهلکی را بر پیکره تکفیریها و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها وارد آورد، چراکه این دستاورد بزرگ، ارتش و نیروهای مردمی عراق را در یک قدمی آغاز عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل قرار داد.
علاوه بر این، آزادسازی کامل جزیره «الخالدیه» واقع در شرق شهر الرمادی در استان الانبار نیز از یک سو روحیه ارتش و نیروهای مردمی عراق را بالا برد و از سوی دیگر موجب شد تا خیال مقامات عراقی از جنب و جوش تروریستهای تکفیری در این جزیره استراتژیک راحت شده و با طیب خاطر به عملیات آزادسازی موصل مشغول شوند.
تحقق دستاوردهای ذکر شده در عملیات های ضد تروریستی ارتش و نیروهای مردمی عراق موجب شد تا مقامات ارشد این کشور بیش از پیش از قریب الوقوع بودن آغاز عملیات آزادسازی موصل سخن بگویند. در همین ارتباط، «حیدر العبادی»، نخست وزیر عراق چندی پیش در سخنانی اظهار داشت: «به زودی پرچم عراق را در قلب شهر موصل به اهتزاز درخواهیم آورد».
از سوی دیگر، شیخ «اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نُجَباء» نیز در سخنانی تصریح کرده است: «آغاز عملیات شهر موصل به زودی اتفاق خواهد افتاد اما به دلایل امنیتی قادر به پرده برداشتن از زمان دقیق آن نیستیم».
علاوه بر این، اظهارات اخیر «هادی العامری» دبیرکل سازمان بدر عراق در خصوص اینکه تروریست های داعش هیچ جایی در شهر موصل نخواهند داشت و دیر یا زود باید این شهر را ترک کنند، به روشنی حاکی از قریب الوقوع بودن آغاز عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل است؛ عملیاتی که برخی طرف های داخلی در عراق که به تعبیری از آنها به عنوان «داعشی سیاسی» یاد می شود و همینطور برخی طرف های خارجی و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی، تمام تلاش خود را برای به تأخیر افتادن آن به کار بسته اند.
شاید بتوان بحران سیاسی اخیر در عراق را  که میان پارلمان و رئیس آن با برخی اعضای کابینه «حیدر العبادی» اتفاق افتاد، در چهارچوب توطئه از پیش طراحی شده برخی جریان‌های سیاسی داخلی وابسته به حزب منحله بعث برای اختلاف افکنی میان مقامات سیاسی با هدف به تأخیر انداختن عملیات بزرگ آزادسازی موصل، قلمداد کرد.
درست در زمانی که مدت زیادی به آغاز عملیات آزادسازی موصل باقی نمانده بود، برخی جریان های سیاسی صاحب نفوذ در پارلمان عراق، پروژه استیضاح یکی از عالی‌ترین مقامات نظامی این کشور یعنی «خالد العبیدی» وزیر دفاع را کلید زدند.
آغاز پروژه استیضاح العبیدی، خود به تنهایی مقدمه ظهور و بروز یک بحران و تنش سیاسی میان پارلمان و دولت عراق شد. العبیدی که اقدام جریان های سیاسی برای کشاندن خود به پارلمان را بدون هیچگونه توجیه منطقی قلمداد می کرد، آنان را آماج انتقادات گسترده خود قرار داد و بدین ترتیب بحران سیاسی در عراق وارد مرحله جدیدی شد.
نکته قابل تأمل این است که این جریان های سیاسی به استیضاح العبیدی اکتفا نکرده و انگشت اتهامات خود را به روی «هوشیار زیباری» وزیر دارایی نشانه رفتند تا او را نیز استیضاح کنند.
در اینجا نکته ای که قابل تأمل به نظر می رسد، این است که «خالد العبیدی» از مقامات نظامی اهل تسنن و «هوشیار زیباری» از مقامات کُرد عراقی محسوب می شوند. این مسأله نشان می دهد که عاملان پشت پرده توطئه چینی برای تفرقه افکنی در میان مقامات عراقی با هدف به تأخیر انداختن آغاز عملیات موصل، به دنبال ایجاد نوعی منازعه طایفه‌ای در عراق هستند.
پر واضح است، اگر استیضاح «خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق بر اساس قانون و بدون برنامه ریزی قبلی بود، براساس مصلحت می بایست به پایان عملیات آزادسازی موصل موکول می شُد. با این وجود، به نظر می رسد که پیشروی های گسترده ارتش و نیروهای مردمی در جنوب موصل، تسلط آنها بر پایگاه استراتژیک القیاره و اظهارنظرهای مقامات نظامی مبنی مرگ حتمی داعش در این شهر، برخی جریان های سیاسی نزدیک به حزب منحله بعث را بسیار نگران ساخته است، تاجایی که تصمیم گرفتن حداقل برای به تأخیر انداختن زمان آغاز این عملیات، تنشی را در قلب عراق ایجاد کنند.
کارشکنی های گسترده داخلی در مسیر پیشروی های ارتش و نیروهای مردمی در مقابله با داعش در عراق تا جایی پیش رفته است که امروز دیگر اصطلاحی تحت عنوان «سیاستمداران داعشی» یا «داعشی های سیاسی» در این کشور کاملا جا افتاده و کاربرد پیدا کرده است.
این افراد (سیاستمداران داعشی) در عراق، کسانی هستند که از نفوذ دیپلماتیک خود در راستای خوش‌خدمتی به تکفیریهای داعش که در واقع به مثابه خوش‌رقصی برای عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکاست، استفاده کند. این‌ها همانانی هستند که چندی پیش با تصویب لایحه ای منبی بر «ممنوعیت فعالیتهای حزب منحله بعث تحت عناوین مختلف» مخالفت می کردند؛ مخالفتی که تصویب این لایحه را بارها به تأخیر انداخت. این اشخاص امروز قصد دارند همین سناریو را در مقابله با عملیات آزادسازی در موصل پیاده و آغاز آن را به تأخیر بیاندازند.
واقعیت این است که جریان های وابسته به حزب منحله بعث به خوبی می دانند تا زمانی که قلب پایتخت عراق ناآرام و تنش‌آلود باشد، آغاز عملیات آزادسازی شهر موصل برای مقامات نظامی این کشور محلی از اعراب نخواهد داشت.
علاوه بر این، آنها به این مسأله نیز واقف هستند که حتی در صورت آغاز عملیات موصل و موفقیت آن، در صورت ناآرام بودن بغداد، دولت و نیروهای مسلح عراق نمی توانند از نظر روانی از دستاوردهای محقق شده در این شهر بهره برداری مناسب را داشته باشند. درست به همین دلیل است که تمام تلاش خود را برای ایجاد یک فضای ناآرام در بغداد به کار بسته اند.
از سوی دیگر، علاوه بر کارشکنی های داخلی توسط سیاستمداران متمایل به تکفیریها، تروریست های داعش نیز عملیات های تروریستی خود در نقاط مختلف عراق را تشدید کرده اند. به عنوان نمونه می توان به انفجار انتحاری اخیر در استان کربلاء اشاره کرد که به دنبال آن بیش از ۳۰ نفر شهید و یا زخمی شدند و تروریست های داعش نیز مسئولیت آن را بر عهده گرفتند.
علاوه بر این، هرچه قدر که به آغاز عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل نزدیک می شویم، سلسله اعدام های دسته جمعی غیرنظامیان عراقی در شهر موصل توسط داعش تشدید می شود.
تروریست های تکفیری در عراق که علاوه بر حمایت های گسترده منطقه ای و بین الملی، از حمایت بعثی ها در داخل نیز برخوردار هستند، هنوز از شوک آزادسازی شهر «فلوجه» واقع در استان الانبار خارج نشده بودند که خبر آزادسازی منطقه استراتژیک القیاره نیز آنها را بهت‌زده کرد. همین مسأله موجب شد تا آنها به دلیل ناتوانی در مقابله مستقیم با ارتش و نیروهای مردمی، انتقام خود را از مردم عراق بگیرند؛ مردمی که حمایت آنها از نیروهای امنیتی زمینه غلبه بر تروریسم در بسیاری از نقاط را فراهم آورد.
همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، منطقه القیاره به دلیل وجود یک پایگاه هوایی مهم در آن، از یک موقعیت استراتژیک برخوردار است. پس از تسلط ارتش و نیروهای مردمی بر این منطقه، تکفیریها مرکز اصلی ساماندهی عملیات های تروریستی خود را از دست دادند.
از همین روی، می توان گفت که وقوع انفجارهای تروریستی در مناطق مختلف از جمله استان کربلاء از یک سو و تشدید اقدامات تروریستی و اعدام های دسته جمعی غیرنظامیان از سوی دیگر نوعی «عرض اندام» تکفیریها و حامیان آنها پس از شکست سنگین در القیاره بوده تا از این طریق این پیام را به دولت عراق برسانند که همچنان از قدرت کافی برای انجام عملیات های تروریستی برخوردار هستند.
در کنار تلاش های داخلی برخی سیاستمداران صاحب نفوذ عراقی و عملیات های تروریستی داعش برای به تأخیر انداختن عملیات آزادسازی موصل، حامیان منطقه ای و بین المللی تکفیریها و در رأس آنها عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا نیز دست بسته ننشسته و تلاش می کنند تا به نوعی این عملیات یا با تأخیر مواجه شده و یا در نهایت به شکست منجر شود.
تلاش های اخیر «ثامر السبهان» سفیر سعودی در بغداد را می توان در همین چهارچوب قلمداد کرد. اظهارات پی در پی وی علیه حشد الشعبی و طرح ادعای فرقه ای بودن این گروه از یک سو و حملات لفظی مداخله جویانه و بی پایه و اساس او به حضور مستشاری جمهوری اسلامی ایران در عراق از سوی دیگر، حاکی از خشم و عصبانیت عربستان سعودی از موفقیت های ارتش و نیروهای مردمی عراق در نبرد با تروریسم و همچنین حاکی از تصمیم ریاض برای متوقف کردن و یا حتی کُند کردن روند این پیشروی هاست.
این در حالی است که ایالات متحده آمریکا که به ناتوانی خود در ممانعت از حضور حشد الشعبی در عملیات آزادسازی موصل پی برده است، تصمیم دارد به طُرُق مختلف بر پایگاه هوایی «القیاره» مسلط شده و بنابر ادعای خود عملیات موصل را فرماندهی کند. سخنان اخیر «اشتون کارتر» در خصوص موقعیت استراتژیک پایگاه «القیاره» و توانایی نیروهای آمریکایی برای بهره برداری مناسب از آن، دلیل روشنی برای دخالت مستقیم آمریکا در عملیات موصل است.
در هر صورت، تلاش های «دیپلمات های داعشی» در عراق از یک سو و اقدمات تروریستی داعش با هدف ایجاد رعب و وحشت در صفوف غیرنظامیان عراقی از سوی دیگر، برای به تأخیر افتادن عملیات آزادسازی شهر موصل همچنان ادامه دارد. این در حالی است که هیچ نشانه ای مبنی بر سست شدن اراده ارتش و نیروهای مردمی عراق در قبال این عملیات دیده نمی شود و مقامات عراقی همچون گذشته با قدرت و صلابت از این عملیات سخن می گویند.
در همین ارتباط می توان به اظهارات اخیر شیخ «اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء اشاره کرد که گفته است: «عملیات آزادسازی شهر موصل به زودی آغاز می شود و پس از آن ظرف مدت کوتاهی این شهر از تصرف تکفیریها خارج خواهد شد».
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟