سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی را در ترافیک می‌گذرانیم تا در کنار خانواده و صرف غذا، ارزشش را دارد که کمی عمیق‌تر به این تجربه نگاه کنیم.»


جشن یلدای ما ایرانیان نشانگر چیست؟

شب یلدا، آخرین شب آذر ماه و شبی است که آن را چله نیز نامیده‌اند زیرا از فردای آن، چله بزرگ که چهل روز به درازا می‌کشد آغاز می‌شود.
جشن یلدای ما ایرانیان نشانگر چیست؟

شب یلدا، آخرین شب آذر ماه و شبی است که آن را چله نیز نامیده‌اند زیرا از فردای آن، چله بزرگ که چهل روز به درازا می‌کشد آغاز می‌شود.


روایت نوبخت از بازداشت عضو تیم هسته‌ای و لغو کنسرت‌ها

سیاست | سه شنبه ۰۹ شهريور ۹۵ ساعت ۱۶:۴۵ | نسخه چاپي

سخنگوی دولت گفت:در مورد موضوع فیش‌های حقوقی جامعه اشباع شده است، اما برخی این موضوع را تا انتخابات تمام نخواهند کرد و اشباع نمی‌شوند.

به گزارش خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران به سوال‌های اصحاب رسانه پاسخ داد.

اهم سخنان وی به نقل از خبرگزاری ها به شرح زیر است:

*{ در مورد تک‌رقمی شدن سود تسهیلات مسکن اولی‌ها } در بخش اول بانک مسکن اعلام کرد دستورالعمل اجرای این تصمیم اعلام می‌شود امیدواریم این هفته عملی شود.

* می‌خواهیم میزان مصرف بنزین را کنترل کنیم، وزیر نفت نیاز به جمع‌آوری کارت سوخت احساس نمی‌کند.

*{ در توضیح این سوال که سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد دولت حتی اسم یک نفر را در مورد فیش‌های حقوقی اعلام نکرده است} در این زمینه جامعه اشباع شده، اما برخی این موضوع را تا انتخابات تمام نخواهند کرد و اشباع نمی‌شوند. رهبری هم تاکید کردند به أین مسایل نپردازیم. ما هم خود را درگیر این مسایل نمی‌کنیم و جواب آنها که می‌گویند فلانی حرام‌خوری کرده را نمی‌دهیم.

*{ درخصوص اقدامات دولت در زمینه قاچاق } یکی از نشانه‌های هماهنگی ارکان دولت، در مبارزه با قاچاق و کاهش میزان کالای قاچاق خود را نشان داده است. ما باید نسبت به کالای قاچاق قاطع برخورد کنیم. گمرک هم سازوکارهای خود را به روز کرد و قطعا در مبادی غیررسمی هم نیروهای مرزی ما با تیزبینی مثل برخود با تروریست‌ها با قاچاقچیان مقابله می‌کنند.

*{درباره قراردادهای نفتی و ایرادهای رهبری در این مورد} اینها قرارداد نیستند، چارچوب‌هایی است که قرار است بعدا در مورد انعقاد قراردادها از آنها تبعیت کنیم. دولت بسیار به منافع ملی و نظرات اهمیت می‌دهد، برای همین در جلسه یکشنبه در دولت این موارد مجدد مورد بررسی قرار گرفت که امیدواریم در هیات تطبیق در مجلس دیگر مشکلی وجود نداشته باشد.

*{ در مورد لغو کنسرت‌ها} راهش این هست همه به قوانین ایران احترام بگذاریم. وقتی قانون همه چیز را در مورد کنسرت مشخص کرده، در این مورد یک تشخیص ارایه نشود. قوانین ما بر مبنای شرع است پس دیگران هم به قانون احترام بگذارند. دولت با قدرت به قانون عمل کرده است، اگر نقدی هست قانون را اصلاح کنیم و خودمان قانون وضع نکنیم.

*{در مورد موضوع تجهیز کلانتری‌ها و نیروی انتظامی} نیروهای مسلح و انتظامی در قانون بودجه از ردیف‌های مختلف سهم دارند. ما هم آنچه در توانمان باشد همیشه با اولویت انجام می‌دهیم و تلاش کردیم حتی بیشتر تخصیص بدهیم. فرمانده ناجا هم در مورد این مساعدت مالی هفته قبل تشکر کرد دولت برای این انسان‌های خدوم و زحمتکش کوتاهی نمی‌کند، اما با تعدد مراجع مصرف منابع مواجه هستیم، اما قدرشناسانه عمل می‌کنیم.

*{درباره موضوع ضرب و شتم یک خبرنگار توسط یک نماینده و خلاء وجود انجمن صنفی } اگر در مجلس هم، نماینده‌ای کاری می‌کند، تشکر می کنم که باز هم دولت باید پاسخگو باشد! وزیر کار خود را از جامعه رسانه‌ای می‌داند، در مجلس این اتفاق در مورد دیگران هم می‌افتد، البته وزرا بیشتر لفظی مورد عنایت قرار می‌گیرند.

*{ در باره افزایش صادرات ایران به آمریکا به ویژه فرش } اگر یک رخداد صادراتی قرار است اتفاق بیفتد حتما نیاز به حمایت دولت دارد، اما فعالیت اصلی با خود صادر کنندگان است.

*{ درباره لایحه بودجه و با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد و هیات دولت}برای کمک به بهبود آلودگی هوا و تسهیل در حمل‌ونقل شهری گسترش قطار شهری را در دستور کار داریم اما واگن‌های لازم به حد کافی در داخل تولید نمی‌شود، برای همین در شورای اقتصاد برای تولید ۲ هزار دسته واگن اجازه داده شد و سه ماده به برنامه ششم اضافه شد مجلس فعلی این لایحه را مجدد اعلام وصول کرد و کمیسیون ها لایحه را تصویب و به کمیسیون تلفیق ارایه کردند امروز بعد از ظهر جلسه این کمیسیون تشکیل خواهد شد.

* ما احکام مورد نیاز را برای برنامه ششم به مجلس دادیم مجلس تاکید داشت اهداف هم اضافه شود و جداول کمی هم لحاظ شود، برای همین سه ماده دیگر اضافه کردیم و در آن اهداف کمی کلان بخشی و منابع و اولویت‌ها را تصویب کردیم و امروز تقدیم مجلس می‌شود.

* رشد اقتصادی به طور متوسط از ۹۵ تا  ۹۹ پنج درصد رشد خواهد داشت، پیش‌بینی ما این است نرخ تورم و بیکاری در پایان این برنامه تک‌رقمی شود.

* چهار تولیدکننده داخلی داریم که برای اینکه هم فعال شوند، هم از تکنولوژی روز استفاده کنند، نیازمند سر‌مایه‌گذاری بودند؛ از این رو برای تولید دو هزار واگن دو میلیارد دلار اجازه استفاده از فاینانس داده شد.

* در مصوبه دیگری سه ماده به لایحه برنامه ششم افزوده شد. لایحه برنامه ششم در خصوص سی و دو موضوعِ بخشی و ۱۵ موضوع فرابخشی به تفصیل اهداف کمی و کیفی در دو هزار صفحه تهیه شد و به مجلس نهم تقدیم شد. مجلس نهم کلیات آن را تصویب کرد ولی فرصت نکرد در جلسه علنی ارائه کند.

*مجلس فعلی این لایحه را اعلام وصول کرد و در کمیسیون‌های مختلف مجلس تقریبا همه کمیسیون‌ها با اصلاحاتی این لایحه را تصویب کردند و به کمیسیون تلفیق در حال ارائه هستند که این کمسیون هم امروز بعدازظهر تشکیل می‌شود.

* نوآوری در این لایحه این بود که ما ضمن اینکه همه برنامه را تقدیم کردیم، اما احکامی که برای اجاری این برنامه مورد نیاز یود یا صورت یک لایحه به مجلس تقدیم کردیم. عنوان لایحه لایحه احکام مورد نیاز بود. مجلس می‌گفت اهداف هم به این اضافه شود. به احترام مجلس و در راستای همکاری با مجلس دولت سه ماده دیگر به این لایحه تقدیمی اضافه کرد.

* فراموش نکنیم گفتمان برنامه ششم اقتصاد مقاومتی بر پایه تسهیل رشد شتابان اقتصادی است که هشت درصد در نظر گرفته شده است، این برنامه باید سند فرادستی داشته باشد.

*مبانی نظری ما سیاست‌هایی است که از سوی رهبری برای برنامه ششم ارایه شد. برای اینکه برنامه چقدر با برنامه‌های ابلاغی رهبری هماهنگی دارد دو سند تهیه کردیم که نشان می‌دهد بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کجای برنامه اجرایی می‌شود، در اجرای برنامه از مدل‌های اقتصادسنجی استفاده کردیم که قابل‌دفاع است.

*{در پاسخ به سئوالی اینکه چرا بانک‌ها نرخ‌های تعیین شده را رعایت نمی‌کنند}ممکن است بگویند امتناعی از نظام بانکی برای کاهش سود بانکی وجود دارد. نظام بانکی سرمایه‌ای دارد که بخش قابل توجه آن، سپرده‌های مردم است. نظام بانکی الان قادر نشده همه سودها را پرداخت کند. الان دست نظام بانکی، سپرد‌ه‌های کمی است، اگر می‌خواهیم نرخ سود بانکی را کاهش دهیم، باید هزینه تمام شده پول برای بانک‌ها را کاهش دهیم.

* یکی از بدهکاران بزرگ به بانک‌ها، خود دولت است. به همین جهت دولت باید ضمن دادن مطالبات خود، سرمایه بانک‌ها را افزایش دهد. دولت این کار را انجام داد، لایحه اصلاح قانون بودجه را به مجلس بردیم و در مجلس و شورای نگهبان تایید کردند.

* ما بدهی خود را به بانک‌ها در حد ۴۰ هزار میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم، ضمن اینکه اجازه داد شد ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه بانک‌های دولتی افزایش پیدا کند و ۱۰ هزار میلیارد تومان هم از طریق اوراق افزایش پیدا می‌کند، با فرض اینکه پول مردم زیر تشک‌شان نیست؛ پولشان در بازار سرمایه است یا در نظام بانکی است.

*اگر دولت از طریق اوراق در مورد پول مردم در بازار سرمایه اقدام کند، می‌تواند بخشی از این پول را جذب کند و نقدینگی را کنترل کند. ما از دو مسیر ابزارهای پولی و مالی قرار است پول به اقتصاد تزریق کنیم؛ بخشی از این منابع از طریق اوراق ممکن به دست بیاید. امیدواریم تا پایان امسال ۱۶ هزار میلیارد تومان برا ۷ هزار واحد صنعتی بدهیم و ۳۷ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص دهیم. انتظار این است تا پایان امسال در این زمینه موفق شدیم تا الان ۶ هزار میلیارد تومان برای واحدهای نیمه‌فعال پرداخت شده است.

*{ در پاسخ به این سوال که آیا قرار است خبرنگاری از مشاغل سخت و زیان‌آور حذف شود}در این مورد برای محدود کردن مشاغل سخت و زیان‌آور از تشکیل کارگروه مربوطه بی‌خبرم. این مسایل باید با تایید سازمان برنامه باشد و به دولت برود. تا الان در سازمان این موضوع مطرح نشده است. اگر هم بیاید کار کارشناسی روی آن می‌کنیم. گاهی در برخی از محافل می‌بینم چقدر خبرنگاران در محیط سخت کار می‌کنند. دولت هم همین نظر را دارد. کار کارشناسان این است که پیشنهاد دهند. مهم این است که این پیشنهاد با توجه به جنبه‌های دیگر تایید می‌شود یا نه، که بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد.

*{در پاسخ به سوالی در مورد حواشی تیم مذاکرات و بازداشت یک نفر در این رابطه} اطلاعات دقیقی در این مورد ندارم. از رسانه‌ها شنیدم که این فرد به قید وثیقه آزاد شده است. این موضوع امیدوارم کرد که اگر موضوع جدی بود، با قرار وثیقه آزاد نمی‌شد.

*{در پاسخ به سوالی مبنی بر برخورد دولت با لیست کارخانه‌هایی که تسهیلات ‌گرفتند و کاری انجام نمی‌دهند} در هر استان کارگروه رفع موانع تولید تشکیل می‌شود و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

* عمدتا سهام خودروسازی‌های بزرگ دولتی نیست. ایران خودرو برای مثال دولتی نیست. سیاست دولت واسپاری امور تصدی‌گری به بخش غیردولتی است و دولت در جایگاه هدایت و نظارت عمل می‌کند.

*{ در مورد واگذاری‌های شهرداری‌های تهران}در این مورد تحقیق می‌کنم تا از نظر رییس جمهور مطلع شوم، سپس در خدمت شما هستم.

*{ در مورد گلایه جهانگیری در جلسه رهبری از اختیارات کم خود} دولت نهایت همکاری را با معاون اول در جایگاه فرماندهی اقتصاد مقاومتی دارد.

*{ در توضیح کارگروه ویژه اقدام مالی برجام }در این مورد بحث‌های مختلفی مطرح است؛ من سخنگوی شورای امنیت نیستم، دبیرخانه هر چه لازم باشد را اطلاع‌رسانی می‌کند.

*{در مورد اظهارات اژه‌ای و هشدار به دولت } اگر جرمی واقع شود وظیفه مدعی‌العموم این است برای دفاع از عموم با آن برخورد کند و مسیر رسیدگی قضایی انجام شود.دولت از هیچ متخلف و مجرمی حمایت نمی‌کند، قوه قضاییه هم آنقدر استقلال دارد که اقدام کند. از یکی از روسای دستگاه‌های نظارتی شنیدم که می‌گفتند حتی یک مورد در خصوص فیش‌ها خلاف قانون نبود، اگرچه خلاف عدالت بود. این همه پرونده تشکیل می‌شود، مگر از ما اجازه می‌گیرند؟ ما باید راه‌های انجام این بی‌عدالتی و بی‌انصافی و دریافت‌های غیر عادلانه را بگیریم که البته این کار انجام شد و دولت کار خود را کرد و در آینده تکرار نمی‌شود.

*{در پاسخ به سئوال مبنی بر اینکه « قوه قضاییه گفته دولت مسئولیت امنیت کنسرت‌ها را برعهده بگیرد}این موضوع رسمی بررسی نشد، با توجه به اینکه نیروی انتظامی از مدیریت وزیر کشور تبعیت می‌کند، می‌توانند امنیت ایجاد کنند. کنسرت از طریق فرمانداری‌ها می‌شود برگزار شود و ملاحظات امنیتی و ضدامنیتی ندارد، البته شاید ملاحظات فرهنگی داشته باشد.

*{ در مورد وضعیت شکایت معاونت حقوقی در توهین به رییس جمهور } دولت سعه صدر دارد، اما اتهام ناروا را باید پیگیری کرد. اگر کسی اتهامی وارد کند و اگر حرفی دارد، اول باید به قوه قضاییه برود.آنها که هر حرفی را منتشر می‌کنند، ظالم‌اند و آنها را در آن دنیا هم خواهیم دید، اما اطلاع ندارم در این مورد پیگیری شده یا نه.

*{ در مورد پیگیری فاجعه منا } حجاج ما امسال از امنیت کافی برای مناسک خود برخوردار نشدند، اگر می‌شد، اعزام صورت می‌گرفت. امسال هم این اتفاق نیفتاد که مسئولیت آن با عربستان است و باید به جامعه بین‌الملل پاسخگو باشد.

*{درباره سئوالی مبنی بر اینکه بانک مرکزی با رویکرد در توافق با اف‌.ای‌.تی‌.اف اسنادی دارد که عربستان تامین کننده اصلی داعش است اما عضو ناظر اف‌.ای‌.تی‌.اف هم هست } در اغلب مجامع جهانی، کشورهایی که ایران آنها را خصم خود می‌داند و حقوق ما را تضییع می‌کنند، در برخی مجامع نقشی دارند.اینکه به این دلیل ما محروم شویم، باعث می‌شود خود را تحریم کنیم. کارگروه ویژه اقدام مالی یکی از ابزارهایی است که برای استفاده از بانکداری جهانی ناگزیریم در آن فعال باشیم؛ اینکه بتوانیم مثل مجامع دیگر حاضر شویم، بهتر است تا اینکه بگوییم یکی از ناقضان حقوق بشر در این مجمع حضور دارد، پس باید خود را محروم کنیم اما دلیل نمی‌شود ما از حقوق خود دفاع نکنیم. مسئولان ایران به نحو شایسته از حقوق ملت دفاع خواهند کرد.

*{ در مورد لغو روادید ایران و عراق } این موضوع را پیگیری می‌کنیم؛ یک سری موانع امنیتی دارد، اما سازمان گردشگری هم در این بین، یک سری تسهیلات ارائه داده است.

29219

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟