خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر عفونت تنفسی ناشی از ویروس‌ها بویژه ویروس پارا آنفلوآنزا رخ می‌دهد ...


لحظه ترور برادر رهبره كره شمالی (عکس)

تصاویر دوربین های مداربسته در فرودگاه بین المللی كوالالامپور لحظه حمله دو تروریست زن به كیم جونگ نام برادر كره شمالی را به ثبت رسانده است.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


۱۲۰ هزار میلیارد تومان برای مسکن مهر در کشور هزینه شد

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر از هزینه ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی طرح مسکن مهر در کل کشور خبر داد.


مرگ پیرمرد در آتش سوزی آپارتمان (عکس)

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از مرگ پیرمرد 80 ساله در آتش‌سوزی خانه‌اش خبر داد.


جنجال‌ سیاسی علیه علی مطهری

سیاست | دوشنبه ۰۸ شهريور ۹۵ ساعت ۱۶:۱ | نسخه چاپي

روزنامه اعتماد نوشت: یک نوار صوتی بعد از ٢٨ سال منتشر می‌شود. محتوای نوار تازه نیست و قبلا در خاطرات آیت‌الله منتظری منتشر شده است اما انتشار صدای آن جلسه تازه است و انعکاس زیادی پیدا می‌کند. انتشار آن نوار با فعال شدن دوباره منافقین آن هم در پیوند مضاعف آنان با عربستان و با مدعای کنار گذاشتن جنگ مسلحانه و برگزاری مراسمی تبلیغاتی از سوی منافقین در پاریس همزمان است و همگان را به این نتیجه می‌رساند که فارغ از انگیزه منتشرکنندگان این نوار صوتی، به نفع منافقین تمام شد و برای آنان مظلومیت درست کرد به‌گونه‌ای که از نظر برخی، موجب تطهیرشان در نزد افراد کم‌اطلاع شد. البته غالب کسانی که با تکیه بر محتوای این نوار به عملکرد نظام معترضند، منافقین را جنایتکار و خائن می‌دانند و اصلا قصد تطهیر آنان را نداشتند اما بهره‌برداری منافقین از این جریان را نمی‌توان انکار کرد. در ادامه بحث‌های فراوانی در پیرامون حکم سال ٦٧ امام خمینی در می‌گیرد و مباحث سیاسی و فقهی و حقوقی از دو سوی ارایه می‌شود.
برخی با تکیه بر منابع فقهی آن حکم امام را قابل دفاع اعلام می‌کنند و برخی همچنان منتقدند و بر این باورند که در آن ماجرا باید جور دیگری عمل می‌شد. کار به اینجا ختم نمی‌شود و افراد فراوانی از مسوولان سال‌های قبل اعلام نظر می‌کنند و از جمله تحلیل چند سال قبل نخست‌وزیر سال‌های دفاع مقدس در این باره هم منتشر می‌شود که بر ضرورت بازخوانی تاریخ دیروز با روش درون‌فهمی تاکید دارد. نکته جالب این است که عمده این مباحث میان نیروهای سیاسی و فکری در درون جبهه بزرگ اصلاح‌طلبان جریان دارد و هم موافقان و هم مخالفان را عمدتا کسانی تشکیل می‌دهند که مواضع سیاسی امروزشان به هم نزدیک است ولو در ارزیابی گذشته تاریخی دارای نظرات متفاوتی باشند.
در این وضعیت علی مطهری نماینده مردم تهران وارد صحنه شده و با نوشتن نامه به پورمحمدی یعنی کسی که در آن جلسه مورد بحث حضور داشته، خواستار ارایه توضیحاتی می‌شود تا اگر در سال ٦٧ در هنگام اجرای حکم امام، تندروی یا اشتباهی صورت گرفته است، به نوعی عذرخواهی یا جبران شود. البته حواس علی مطهری جمع بود که حکم امام را زیرسئوال نبرد و صرفا به اشکالات احتمالی در مقام اجرای حکم متمرکز شد اما مخالفان وی همین انتظار را هم از او نداشتند و ظاهرا این ماجرا را فرصتی برای حمله به او تشخیص دادند و به همین دلیل در جلسه دیروز مجلس، انتقادهایی از وی مطرح و شعارهایی هم علیه وی داده شد و به دنبال آن حدود ٢٠ نماینده مجلس هم اقدام به طرح شکایت کردند.
این شکایت در خصوص نوع اظهارنظرهای اخیر علی مطهری نایب‌رییس دوم مجلس درباره مسائل جاری کشور است.
نمایندگان شاکی در نامه خود نوشتند که «این شکایت براساس تخلفاتی است که نایب‌رییس مجلس در این جایگاه مرتکب شده‌ است». همچنین آنان خواستار تغییر رویه علی مطهری شده و تصریح کردند اگر این اتفاق رخ ندهد، مطهری باید از جایگاه نایب‌رییسی خود کناره‌گیری کند.
مواجهه این گونه‌ای با علی مطهری بر سر موضوع مهمی که صدها اظهارنظر و سخن و تحلیل و تبیین فقهی در پیرامون آن مطرح شده است، قطعا یک برخورد سیاسی و هدف آن هم روشن است یعنی کنار گذاشتن علی مطهری از نایب‌رییسی مجلس و طبعا شایسته نمایندگان مجلس نیست، آن هم نمایندگانی که در انتقاد از دولت و مسوولان نظام، بیان تندترین اظهارات را حق خود می‌دانند و انتظار آزادی عمل دارند و هرگونه فشار سیاسی و قضایی بر خود را برنمی‌تابند.
همان‌گونه که یکی از نمایندگان در دفاع از علی مطهری گفته است او دارای چند شان مستقل است و عملکرد او را باید در هر یک از این شؤونات جداگانه تحلیل کرد. مطهری یک شهروند ایرانی است و حق استفاده از حقوق شهروندی را دارد و می‌تواند به مسوولان سابق و لاحق نامه بنویسد و توضیح بخواهد. او یک نماینده مجلس است و در این جایگاه هم می‌تواند اظهارنظر یا سوال کند و از مسوولان پاسخ بطلبد. همچنین به عنوان نایب‌رییس مجلس هم مسوولیت بزرگی را با رای نمایندگان برعهده گرفته است و باید به اقتضائات و لوازم این جایگاه نیز پایبند بماند. نوشتن نامه از سوی علی مطهری به پورمحمدی و درخواست از وی برای دادن توضیحات هیچ کار خلاف قانون یا خلاف شان نمایندگی نیست که کسانی به او اعتراض کنند و خواستار تغییر مواضع وی شوند. این کار وی خلاف جایگاه ایشان به عنوان نایب‌رییسی مجلس هم نیست زیرا وی در آن جایگاه نامه‌نگاری نکرده است و اگر هم می‌کرد کار خلافی انجام نشده بود. مگر می‌شود بخشی از نمایندگان مجلس از یکی از همکاران خود بخواهند که مانند آنان فکر و عمل کند؟ البته حق نمایندگان معترض است که مواضع و عملکرد آقای مطهری را قبول نداشته باشند و در آینده به ایشان برای تصدی این سمت رای ندهند اما اینکه به این اختلاف دیدگاه‌ها رنگ سیاسی بزنند و حتی بدتر شکل حقوقی به آن بدهند، از ناصبوری آنان حکایت دارد.
البته این ماجرا نشان می‌دهد که سلسله رخدادهای مرتبط با این نوار صوتی، تمامی ندارد و هر روز باید منتظر رخدادی تازه و متفاوت در این باره بود. در نهایت هم بعید است که دو طرف بتوانند یکدیگر را قانع کنند یا خودشان تغییر نظر داده و منطق جریان مقابل را بپذیرند. اختلاف مبانی و تفاوت نگرش به مقولاتی از این دست از جمله اموری هستند که احتمالا تداوم دارند و باید برای اقناع افکار عمومی تلاش مضاعفی صورت بگیرد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟