روحانی:از رقبا درخواست کمک‌دارمِ/ به‌رهبری گزارش‌کذب دادند

حجت الاسلام حسن روحانی امروز اولین نشست خبری خودش را با عنوان رئیس جمهور منتخب مردم برگزار کرد؛ نشستی که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار ...


سنت‌شکنی روحانی با حضور در ورزشگاه برای تشویق تیم‌ملی

درحالی‌که حضور معاون اول رئیس‌جمهور در بازی ایران و ازبکستان قطعی شده اما شاید شخص رئیس‌جمهور هم این بازی را از نزدیک ببیند.<br />


تفاوت روحانی و جهانگیری یک روز بعد از انتخابات!

حامد بذرافکن با عنوان «دولت دوازدهم و مطالبات مردم» این کارتون را در نیش خط منتشر کرد.


پاسخ صریح وزارت کشور به اظهارات موحدی‌کرمانی: ادعاها درباره رأی رئیسی غیرقابل باور است

در پی اظهارات روز گذشته آیت‌الله موحدی کرمانی و تشکیک در رای ها، وزارت کشور نامه‌ای را خطاب به مردم منتشر کرد.


چرا اصلاح طلبان دوست دارند،نامزدنهایی اصولگرایان احمدی نژاد باشد؟

چرا اصلاح طلبان دوست دارند،نامزدنهایی اصولگرایان احمدی نژاد باشد؟

اخبار داغ | دوشنبه ۰۸ شهريور ۹۵ ساعت ۱۱:۱۵ | نسخه چاپي

اردوگاه اصولگراعلاقه ندارد به گذشته باز گردد و به آینده فکر می کند,اصلاح طلبان اما همچنان تلاش می کنند ارتباط اصولگرایان و رئیس جمهور سابق را به روی شان بیاورند.ارتباطی که اگر چه در دولت دهم به مرور به سمت انتقادهای علنی رفت، اما به دلیل مصالح اداره کشور شدتش افزایش نیافت تا دوران دولت دهم به پایان برسد.

پر بودن رسانه ها از اخبار بازگشت احمدی نژاد و اظهار نظر چهره های سیاسی برای «بازگشت به قدرت» و مصاحبه های گاه وبی گاه حلقه اطرافیان احمدی نژاد  بهترین مستمسک برای رقبای سیاسی است تا اصولگرایان را مرتبط با احمدی نژاد بدانند و به افکار عمومی هشدار دهند که بازگشت احمدی نژاد معنایش بازگشتن تنش به مدیریت کشور است.

تاکتیک دو جناح
انکار  اصولگرا بودن  احمدی نژاد, تاکتیکی است که اصولگریان به دنبالش هستند.به عبارت دیگر آنها ادامه حضور در قدرت را می خواهند،اما بدون احمدی نژاد.

تاکتیک اصلاح طلبان اما گره زدن اصولگرایی و احمدی نژاد با یکدیگر است تا از این طریق افکار عمومی را در نهایت به« نه به اصولگرایی» برسانند و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم را از آن خود کنند.

اصلاح طلبان در واقع با بزرگ نمایی نقش احمدی نژاد، هدف مشخصی را دنبال می کنند. اگر او برای انتخابات به صحنه بیاید، با چسباندن او به اصولگرایان به تخریب همزمان رئیس دولت دهم و جریان اصولگرا می پردازند و با توجه به ظرفیت بالای تخریب پذیری او، به هدف خود در تخریب اصولگرایان می رسند و اگر احمدی نژاد به میدان نیاید، توانسته اند رقیبی بالقوه را از میدان به در کنند.

بازی دوسر برد برای اصلاح طلبان

اما اصولگرایان آیا وارد بازی ای خواهند شد که اصلاح طلبان برایشان طراحی کرده اند ؟ پاسخ این سوال مثبت است. اصولگرایان بخواهند یا نخواهند در باره احمدی نژاد، در زمینی بازی می کنند که رقیب برایشان طراحی کرده است.

سناریوهایی که از بازی اصلاح طلبان برمی آید می تواند به شکل های زیر باشد:

۱- با تبلیغ همسان بودن اصولگرایان و احمدی نژاد، قاطبه اصولگرایان را متقاعد کنند که به احمدی نژاد پشت کنند. در این صورت یک رقیب بالقوه در انتخابات آتی را به موضع ضعف خواهند کشاند.

۲-جریان اصولگرا به دو شقه موافق و مخالف احمدی نژاد تقسیم شود. دستیابی به این هدف،به مراتب شیرین تر از گزینه قبلی است.

۳- اصولگرایان(در احتمالی هرچند ضعیف) متفقا از احمدی نژاد حمایت کنند. این گزینه، بهترین حالت برای اصلاح طلبان است. چون اگر پیروز انتخابات،احمدی نژاد باشد با دست پر می توانند حداقل ۴سال را برای تخریب باقیمانده جریان اصولگرایی وقت بگذارند و در واقع خاک اصولگرایی را به توبره بکشند. و اتفاق دیگر،شکست احمدی نژاد است که در آن صورت، باز هم اصولگرایان به قعر دره،سقوط خواهند کرد.

به این ترتیب باید دید آیا اصولگرایان می توانند، از بازی  طراحی شده توسط رقیب خود بگریزند؟ یا اینکه در دقیقه ۹۰ به احمدی نژاد رضایت خواهند داد و ۴سال دیگر برای حمایت از او سنگین تر از قبل هزینه خواهند داد؟

منبع: 24آنلاین

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟