به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


روحانی: کینه را کنار بگذاریم، به‌فکر مسائل جناحی نباشیم

رئیس جمهور با اعلام اینکه سال 95 سال بسیاری از گشایش‌ها بود، اظهار امیدواری کرد که در سال 96 این گشایش‌ها ادامه پیدا کند.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


5 ترفند کاربردی ویندوز

در سیستم عامل ویندوز بیش از هر سیستم عاملی دارای میانبر است و اکثر کاربران از میانبر های آن بی خبر اند. دانستن این موارد می تواند کمک بسیاری ...


درون زايي خشونت در جوامع اسلامي

جهان | شنبه ۰۶ شهريور ۹۵ ساعت ۸:۲۴ | نسخه چاپي

حمیدرضا عسگری در سرمقاله امروز روزنامه آفرینش نوشت:
امروز اگر تمام وقایع و حوادث جهان را درکنار هم قرار دهیم، بیش از90درصد آنها در بلاد اسلامی و مربوط به مسلمانان می‌باشد. البته نقطه قابل تامل و تاسف بار اینجاست که عمده این تحولات مربوط به درگیری‌های درونی میان اسلام گرایان می‌باشد. این طور نیست که مسلمانان به خشونت و درگیری با دیگر ادیان و یا نیروهای خارجی مشغول باشند، بلکه درتمام موارد مسلمانان با هم کیشان خود درگیرند و آتش اختلافات درونی دامن آنها را گرفته است.
باید درهمین‌جا با قاطعیت حساب اسلام و این تحولات خونین را ازهم جدا کرد. چرا که نه اسلام دین خون ریزی است و نه مسلمان واقعی خشونت طلب! آنچه امروز شاهد آن هستیم نقابی از اسلام است که گروه‌های مختلف برای مشروعیت خود بر چهره زده و خود را درپشت لوای اسلام پنهان کرده‌اند.
اینکه امروز در بلاد اسلامی شاهد آشوب، خون ریزی و نارضایتی‌های مردمی هستیم، به معنای این نیست که جوامع اسلامی خشونت طلبند، بلکه این به خاطر نگاه غلط و عملکرد حاکمان‌ آنها بر خلاف تعالیم اسلامی می‌باشد. لذا مردم حق خود می‌دانند که با ابراز اعتراضات درصدد تغییر شرایط برآیند. اما اشکال کار اینجاست که هر کجا که مسلمانان به قدرت می‌رسند با هم به جنگ قدرت بر می خیزند و علت آن چیزی نیست جز منفعت طلبی و عطش برای قدرت و ثروت!.
لذا برای رسیدن به این مقاصد دست برهرگونه بی قانونی و خیانتی می زنند و ابائی از آن ندارند. اما این بی توجهی به قوانین مدنی و اسلامی در بلاد مسلمین، ریشه در افتراقی دارد که جهان اسلام دچار آن گردیده است. نبود ید واحد میان مسلمانان موجب فرقه فرقه شدن پیکره واحد اسلام اصیل گردیده است. هریک از گرایش‌ها و فرق اسلامی خود را برحق دانسته و دیگران را به عنوان کفار معرفی و خون آنها راحلال می‌دانند!.
امروز آنچه در کشورهای اسلامی در اعمال و رفتار و حتی گفتارها می بینیم، اسلام نیست بلکه معنایی بیگانه از اسلام است که توانسته مسلمانان را از شمال آفریقا تا خاورمیانه، انسان‌هایی خشن و خونریز جلوه دهد!. جنگ و هرج ومرج، فضایی است که می‌توان درآن سواستفاده‌های فراوان نمود و اساس خواسته بسیاری از این گروه‌های به اصطلاح اسلامی تکیه برمحور نظامی گری نهاده شده تا از طریق آن بتوانند به امیال سیاسی و اقتصادی خود برسند.
این درحالی است که درآموزه‌های اسلامی اساساً جنگ ویران گر تلقی می‌شود و تاسرحد ممکن مسلمانان به صلح و آرامش توصیه می‌شوند. لذا چاره کار جز انسجام درونی درمیان مسلمانان نمی‌باشد. نقش رهبران و علمای دینی در جهت دهی انگیزه‌ها و هدایت جوامع اسلامی بسیار تاثیرگذار است، پس باید از این پتانسیل استفاده کرد و موج سرگردان اعتراضات و کشمکش‌های خونین میان مسلمانان را هدایت نمود.
البته این گرایشات جنگ طلبانه را می‌توان در فرهنگ فقیر و بی پشتوانه برخی بلاد اسلامی نیز جستجو کرد. اما همین عقب ماندگی نیز برگرفته از افراط و تفریط‌هایی است که از دیرباز گریبان گیر مسلمانان شده است. امروز هم آنچه موجب خونریزی میان مسلمانان گردیده همین گرایشات افراطی است که متاسفانه ازسوی خود مسلمانان درحال تجهیز و تقویت می‌باشد.
تازمانی که جوامع اسلامی و حاکمان آنها در راستای حرکت به سمت تعقل و تعادل در اندیشه‌های دینی و دنیوی حرکت نکنند، نمی توان انتظارداشت که این بیماری مزمن خشونت از میان مسلمانان ریشه کن شود و قطعا آسیب‌های جدی تری بر نام و حیثیت اسلام و مسلمانی وارد خواهد شد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟