بالن آرزو خانه ای را در رشت سوزاند

مدیرعامل آتش‌نشانی رشت گفت: علت آتش‌سوزی دو باب منزل مسکونی سقوط بالن‌های آرزو و پرتاب شی مشتعله بر روی سقف و بالکن منازل مسکونی بوده است.


5 شیطنت خانه‌ تکانی که نمی‌دانید!

آهسته می‌آید. درست مثل نسیم‌هایش که آرام‌آرام تن خشک درخت‌ها را نوازش می‌کنند تا دوباره زنده شوند. بهار آهسته می‌آید، درست مثل غنچه‌هایی ...


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.5 شیطنت خانه‌ تکانی که نمی‌دانید!

آهسته می‌آید. درست مثل نسیم‌هایش که آرام‌آرام تن خشک درخت‌ها را نوازش می‌کنند تا دوباره زنده شوند. بهار آهسته می‌آید، درست مثل غنچه‌هایی که با ناز، چشم باز می‌کنند تا به زندگی لبخند بزنند و بهار آهسته می‌آید....به خانه ما. برای آمدنش باید مهیا شویم.


۲۱‌درصد کارگران صنایع کشور درگیر اعتیادند

اقتصاد | پنجشنبه ۰۴ شهريور ۹۵ ساعت ۱۱:۵۳ | نسخه چاپي

«۲۱‌درصد کارگران صنایع کشور درگیر اعتیاد هستند.» اینها نتیجه یک تحقیق ملی است که دو ‌سال پیش انجام و روز گذشته از سوی مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر اعلام شد.
به گزارش روزنامه شهروند، حمید صرامی که در حاشیه برگزاری دوره آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در اراک صحبت می‌کرد، توضیح بیشتری داد و گفت: «تحقیق ملی که دو ‌سال پیش انجام شد، نشان داد ۲۱‌درصد از کارگران صنایع کشور گرفتار مصرف مواد هستند و در برخی موارد سهم بعضی استان‌ها در مصرف برخی مواد با نوسانات غیرقابل قبول مواجه است.»
او ادامه داد: «سیستم اعتیاد باسرعت حرکت می‌کند و نمی‌توان به صورت منفعلانه در مقابل آن عمل کرد. باید استراتژی‌ها تهاجمی باشد و به هر میزان روی فرهنگ سرمایه‌گذاری کنیم، توانمندسازی نوجوانان و ایمن‌سازی آنها بیشتر خواهد بود.»
اینها تمام صحبت‌های صرامی نبود. او به وضع اعتیاد زنان در کشور هم اشاره کرد: «براساس ارزیابی انجام شده در‌ سال ۸۶ درباره سوء‌مصرف مواد در سطح کشور، حدود ۵‌درصد از دختران و زنان به سمت مواد سوق پیدا کرده‌اند.»
به گزارش ایسنا، او با اشاره به تحقیقات شیوع‌شناسی در سال ۱۳۹۰ گرایش زنان و دختران را دارای رشدی حدود دو برابری عنوان کرد: «۹.۳‌درصد زنان به مصرف مواد گرایش پیدا کرده‌اند.»
صرامی در زمینه علت‌شناسی افزایش گرایش به مواد‌مخدر به چندین موضوع اشاره کرد: «میزان اختلالات خلقی شامل اضطراب و استرس در جامعه به‌ویژه در میان زنان در حال رشد است. در تحقیقات‌ سال ۱۳۹۲، ۲۳.۶‌درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴‌ سال دارای یک اختلال خلق شامل اضطراب، استرس یا افسردگی هستند که سهم زنان در این اختلال‌ها بیش از مردان است و شیب گرایش به مواد‌مخدر در دختران و زنان دارای یک اختلال خلق، تند، چند برابر بیشتر از مردان گزارش شده است.»
او فقر اطلاعات در میان زنان و دختران را زمینه گرایش به مصرف مواد در راستای یافتن آرامش، لذت کاذب و رهایی از اضطراب‌ها و افسردگی‌ها عنوان کرد: «نداشتن تفریح و گریزگاه‌های کافی برای نوجوانان و جوانان زمینه را برای گرایش به سمت مواد‌مخدر ایجاد کرده است و این پدیده در همه استان‌ها الگوی یکسانی دارد.»
دبیر اتاق‌های فکر ستاد مبارزه با موادمخدر کشور تأکید کرد: «تحقیقات نشان می‌دهند که گرایش دختران دانشجو به برخی داروهای روانگردان و مخدر افزایش یافته و این امر منجر به بروز نگرانی‌هایی شده است. انتظار داریم با شروع‌ سال تحصیلی حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها برای انتقال آموزش و مهارت به دانشجویان به‌ویژه دانشجویان دختر که در خوابگاه‌های دانشجویی یا خانه‌های مجردی زندگی می‌کنند با جدیت و حساسیت بیشتری کار کنند.»
او الگوی مصرف مواد در سطح کشور را الگویی یکسان عنوان کرد و با اشاره به این‌که مصرف مواد از جامعه مردان فراتر رفته و در جامعه زنان نیز تسری یافته است و در حوزه زنان در مصرف مواد‌مخدر از الگوی مردان تبعیت می‌شود، افزود: «تریاک، شیشه، مواد توهم‌زای حشیش، گل، ماریجوانا و هرویین به ترتیب همچنان الگوی مصرف غالب در سطح کشور است و دستگاه‌های فرهنگی نیز باید درخصوص ماده گل و ماریجوانا تلاش و حساسیت بیشتری داشته باشند.»
توهم‌زایی گل و ماریجوانا چندین برابر حشیش
صرامی با بیان این‌که متأسفانه سیستم هوشمند موادمخدر هرازگاهی ماده جدیدی را ارایه می‌کند و در پی افزایش مصرف‌کننده و مشتری‌مداری است، به باورهای غلط درخصوص مصرف ماده گل و ماریجوانا اشاره کرد و گفت: «گاهی این تصور وجود دارد که این مواد اعتیادزا نیستند، در صورتی که این دو ماده توهم‌زایی چند برابری نسبت به حشیش دارند و قطعا اعتیاد به آنها شرایط ناگواری را برای نوجوانان و جوانان در پی خواهد داشت.»
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: اعتیاد حشیش ،

دیدگاه شما چیست؟