توزیع میوه‌های​ تنظیم بازاری تا اطلاع ثانوی

قائم مقام وزیر کشاورزی در امور بازرگانی اعلام کرد که میوه های تنظیم بازاری شب عید تا اطلاع ثانوی و برای کنترل قیمت‌ها به نفع مصرف کنندگان و تولیدکنندگان توزیع می شود و اگر مردم، گران فروشان را به دستگاه‌های نظارتی معرفی کنند با آنها برخورد می‌شود.


اردوغان از رفراندومی دیگر در ترکیه خبر داد

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری ترکیه پس از پیروزی رای "آری" در انتخابات که قدرت‌هایش را توسعه می‌دهد، تاکید کرد، زمان آن رسیده که ترکیه احیای ...


قیمت نهایی آیفون ۸ مشخص شد

در حالی که تصور می شد به علت سیاست های اقتصادی خاص دولت ترامپ و برخی به روزرسانی ها ممکن است قیمت نهایی آیفون ۸ از هزار دلار فراتر رود، این فرضیه ...


اردوغان از رفراندومی دیگر در ترکیه خبر داد

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری ترکیه پس از پیروزی رای "آری" در انتخابات که قدرت‌هایش را توسعه می‌دهد، تاکید کرد، زمان آن رسیده که ترکیه احیای ...


پرونده قتل وکیل جوان پیچیده ترشد/مادرمقتول:پسرم مبتلا به سرطان بود

مادر وکیل جوان که در توطئه‌ای شوم به قتل رسیده است، منکر آشنایی پسرش با عامل جنایت شد. این درحالی است که متهم به قتل در بازجویی‌ها اعتراف کرده ...


تردید فراکسیون‌های نا«امید»؛ مثلثِ تردید پارلمانی و بازی پشت‌پرده لاریجانی

سیاست | چهارشنبه ۰۳ شهريور ۹۵ ساعت ۱۵:۴ | نسخه چاپي

درحالی که پس از حدود سه‌ماه از تشکیل مجلس دهم، اصولگرایان که در پی تشکیل فراکسیون اکثریت بودند، بالاخره نخستین نشست مجمع عمومی خود را برگزار کردند، حضور برخی از اعضای هیات رییسه فراکسیون مستقل و بی‌توجهی رییس مجلس به آنها، نشان از اوضاع نابسامان فراکسیون‌های مجلس دارد. این درحالی است که سخنگوی فراکسیون امید معتقد است بازی پشت‌پرده برای ایجاد انشقاق در این فراکسیون با شکست روبرو شده‌ است.

به گزارش ایلنا، درحالی که مشکلات اصولگرایان از برگزاری نخستین نشست مجمع عمومی در روز دوشنبه، آن‌ها را وادار به ارسال پیامک برای انبوهی از نمایندگان اصولگرا و غیراصولگرای مجلس دهم به‌منظور حضور در نشست ساعت ۷ صبح این فراکسیون برای انتخاب نامزدهای حضور در بین‌المجالس جهانی و مجمع مجالس آسیایی کرد، اجابت این دعوت عمومی از سوی برخی از اعضا و همچنین چندنفر از اعضای هیات رییسه فراکسیون مستقلان، رقابت برای ورود به بین‌المجالس جهانی و ورژن آسیایی‌اش را به حاشیه برد و از مرکز توجه خارج کرد.
با این حال، این چند نماینده که تازه پس از ورود به نشست اصولگرایان فهمیدند انتخاب نامزدهای بین‌المجالس جهانی و آسیایی بدون رای‌گیری، و صرفاً با قرعه‌کشی انجام می‌شود و حضور یا عدم‌حضورشان توفیری به حال‌شان ندارد،‌ جلسه را ترک کردند تا گلایه‌ای کرده باشند از آقای رییس؛ که حتی اشاره‌ای هم به حضورشان نکرده بود و بروند سراغ فراکسیونِ مستقل‌ خودشان.
اما این پایان داستان نبود. کمی بعد از این خروج اضطراری، درحالی که نمایندگان در صحن علنی، مذاکرات روز سه‌شنبه مجلس را دنبال می‌کردند، بهرام پارسایی هنگام معرفی نامزدهای فراکسیون امید در بین‌المجالسیَن، از پشت‌پرده‌های تشکیل فراکسیون اعتدالگرایان و مستقلان با هدف ایجاد انشقاق در «امید» صحبت کرد و گفت: این بازی پشت‌پرده کسانی بود که تمایلی به تشکیل فراکسیون‌های سیاسی اثرگذار در مجلس ندارند که البته این بازی از همان روز نخست مجلس شکست‌خورده بود.
سخنان ضدونقیض سخنگویی که می‌خواست مستقل باشد
کمی پس از این سخنان سخنگوی فراکسیون امید که تاکید داشت از صاحبِ این دستان پرتوان نامی نبرد، ضدونقیض‌گویی‌های سخنگوی فراکسیون مستقل در تشریح چرایی و چگونگی حضور اعضای هیات‌رییسه این فراکسیون در مجمع عمومی فراکسیون ولایت به‌روشنی از یک بازی شکست‌خورده تمام‌عیار حکایت داشت.
مهرداد لاهوتی‌بائوج که ابتدا از عدم حضور خود و دیگر اعضای فراکسیون مستقل، در نشست روز دوشنبه صحبت کرده بود، کمی بعد از آن‌که صریح و به‌طور مشخص حضور کاظم جلالی رییس این فراکسیون را نیز تکذیب کرد، درحالی به نتایج این نشستِ مشترک «ولایت» و «مستقل» با حضور لاریجانی و عدم پذیرش پیشنهاد مطرح شده ازسوی اعضای «ولایت» مبنی بر ادغام دو فراکسیون توسط اعضای «مستقل» پرداخت که آن‌چنان که خبرگزاری‌ها مخابره کردند، اساساً این نشست به‌دلیل دلیل عدم دستیابی به حدنصاب برگزار نشده است.
دعوتنامه پیامکی «ولایت» برای نا«امید»ها
عجیب‌تر آن‌که آقای سخنگو درحالی چرایی این حضور نصفه‌ونیمه را بی‌اطلاعی از این‌که فراکسیون ولایت برگزارکننده نشست بوده، عنوان کرد که سیدناصر موسوی‌لارگانی از اعضای فراکسیون «ولایت» در این باره به ایلنا گفت که پیامک‌هایی برای تمامی اعضای فراکسیون ولایت و مستقل به‌عنوان دعوت‌نامه شرکت در نشست مجمع عمومی فراکسیون ولایت ارسال شد و عجیب‌تر آن‌که عبدالرضا عزیزی یکی دیگر از اعضای هیات رییسه فراکسیون مستقل، حضور خود و دیگر اعضای این فراکسیون در جلسه‌های «ولایت» را به‌دلیل عدم تشکیل کامل فراکسیون مستقل و نیز عدم تصویب اساسنامه بلامانع دانست.
مثلث تردید و دست‌های لرزان مستقلان
حال به این‌ها اضافه کنید تاکید موکد غلامعلی جعفرزاده، نایب‌رییس نخست فراکسیون مستقل و نویسنده اساسنامه را بر ماده‌ای که به‌موجب آن، هیچ‌یک از اعضا نمی‌توانند همزمان به عضویت دیگر فراکسیون‌های سیاسی مجلس درآیند و از آن‌سو صحبت‌های عزت‌اله یوسفیان ملا دیگر عضو فراکسیون مستقل را بر عضویت همزمان در هر دو فراکسیون و سخنِ آقای سخنگو به‌عنوان ضلع سوم این مثلث تردید که گفته بود: هنوز نمی‌توان با قطعیت درباره هیچ‌چیزی صحبت کرد!
روزی که لاریجانی دل دوستدارانش را شکست
با این حال، ظهر روز گذشته و پس از آن‌که هرچه گفتنی بود، گفته و هرچه کردنی، انجام شد، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی که از صراحت و صداقت بیشتری در میان دوستانش در فراکسیون مستقل برخوردار است، در اقدامی عجیب زبان به گلایه از علی لاریجانی که همواره به‌عنوان پدر معنوی او و گروهی از نمایندگان اصولگرای معتدل مجلس شناخته می‌شود و آن‌ها نیز به همین نسبت، خودشان را «دوستداران لاریجانی»می‌شناسند، گشود و درباره حضورشان در مجمع عمومی «ولایت» گفت: ابتدا در جلسه حاضر شدیم اما به این دلیل که آقای لاریجانی اشاره‌ای به حضور اعضای فراکسیون مستقل در آن نشست نکرد و همچنین به رغم هماهنگی‌های قبلی درباره تشکیل شورای‌عالی فراکسیون‌های مجلس صحبتی به میان نیاورد، به همراه دیگر اعضای فراکسیون مستقل جلسه را ترک کردیم.
مثلث پارلمانی و بازی لاریجانی
در چنین شرایطی است که به نظر می‌رسد، شکست‌خورده حقیقی در مثلث «مستقل-لاریجانی-ولایت»، نه اصولگرایانی هستند که لاریجانی در جریان انتخابات مجلس، هرگز حاضر به ائتلاف با آن‌ها نشد و نه طبیعتاً خود آقای رییس؛ بی‌شک تصور این‌که لاریجانی به همین راحتی از خیرِ کاظم جلالی که همواره به‌عنوان دست راستش آن‌چنان که باید عمل کرده، بگذرد و این‌چنین دست از دوستدارانش بکشد، ساده‌لوحانه باشد و آن‌چه مسلم است، این‌که دست‌های لاریجانی سال‌هاست مهر‌های شطرنج پارلمان ایران را آن‌طور که خواسته، حرکت داده است!

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟