ریسک اعتباری تجاری ایران کاهش یافت؛ سرنوشت تحولات طلا و دلار

بررسی تحولات اقتصاد ایران در تابستان امسال حاکی است که وضعیت ریسک اعتباری تجاری ایران در سال جاری از نمره ۷ به ۶ کاهش یافت و این امر بیانگر کاهش ریسک تجاری کشور است.


جدیدترین روش در اسپرت‌کردن ماشین+تصاویر

به تازگی روکشهایی با طرح (زنگ زدگی فلز) تولید شده که به سادگی روی بدنه خودرو چسبانده می‌شود. این روکشها به شدت مورد پسند جوانان قرار گرفته است.


آب‌میوه‌ای که برای زن جوان ۹ میلیون آب خورد +عکس

در میانه‌های راه شاهرخ آبمیوه‌ای به من داد که با خوردنش بیهوش شدم و شاهرخ در مکان خلوتی طلاها و لوازمم را سرقت کرد.


شهاب حسینی در قیصرِ 1395

سال 1348 فیلم «قیصر» روی پرده آمد، کسی اما در روزهای اول تحویلش نگرفت. مسعود کیمیایی خودش را برای پذیرش دومین شکست در سینما آماده می کرد که خیلی ...


مبلغ ۱۰هزار تومان به مشترکان تلفن ثابت بازگردانده می‌شود

وزیر ارتباطات مخابرات را وادار به بازگرداندن مبالغ اضافه دریافتی کرد. تسنیم گزارش جامعی از افزوده شدن بند جدید و عجیبی در قبوض تلفن‌های ثابت ...


توضیحات وزیر بهداشت درباره مرگ «لطیفه»

جامعه | سه شنبه ۰۲ شهريور ۹۵ ساعت ۱۵:۵۳ | نسخه چاپي

وزیر بهداشت ضمن مثبت ارزیابی کردن تصویب قانون ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه، توضیحاتی در مورد وضعیت پزشکی«لطیفه» - دختر افغان که در بیمارستان نمازی درگذشت - ارائه داد.
سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با «خانه ملت»، درباره تصویب قانون ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه، اظهار کرد: کشورهای بدنام در دنیا کشورهایی هستند که پیوند عضو برای غیراتباع آن کشور انجام می‌شود بدان معنا که اعضای بدن شهروندان آن کشور برای سلامتی دیگران فروخته می‌شود.
وی ادامه داد: در بین کشورهای جهان، کمتر کشوری را می‌شناسم که قانونی برای ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه نداشته باشند؛ در همه کشورهای اروپایی و آمریکایی و بسیاری از کشورهای منطقه مانند کشورهای عربی به هیچ عنوان چنین اجازه‌ای داده نمی‌شود تا بخشی از اعضای بدن شهروندان آن به اتباع دیگر کشورها پیوند شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مثبت ارزیابی کردن اقدام شورای عالی پیوند و وزارت بهداشت در تصویب قانون ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه، یادآور شد: در گذشته از کشورهایی مانند آذربایجان، روسیه، کویت و همه کشورهای خلیج فارس و حتی به تدریج از پاکستان و هندوستان عده‌ای به ایران می‌امدند تا پیوند عضو شوند و همین امر یک بازار ناسالمی را در کشور ایجاد کرده بود.
قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: باید چنین تصمیمی در قانون مذکور اتخاذ می‌شد زیرا به شدت نام کشورمان در خارج از ایران بد جلوه داده شده بود و تبعات بسیار زیادی نیز برای کشور به همراه داشت.
وی به برخی استثناها در پیوند عضو برای اتباع بیگانه از جمله «لطیفه رحمانی» دختر 12 ساله افغان اشاره کرد و گفت: صدور مجوز برای این استثناها در اختیار وزارت بهداشت است و من نیز در این زمینه همه اختیاراتم را به چند نفر تفویض کردم؛ در شیراز آقایان دکتر ملک‌حسینی و دکتر طالبیان از جمله افرادی هستند که می‌توانند نسبت به این استثناها ورود یابند که البته این دو پزشک جزو اطبای این کودک بودند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: در ایران تعداد قابل توجهی از بیماران هستند که به دلیل اینکه بیماری‌شان پیشرفت کرده یا در لیست پیوند هستند اما عضو در اختیارشان قرار نمی‌گیرد، فوت می‌کنند.
قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: بیماری لطیفه رحمانی نیز بسیار پیشرفت کرده بود تا جایی که اصلا امکان پیوند کبد وجود نداشت؛ حتی با توجه به اینکه می‌توان بخشی از کبد پدر یا مادر را به بیمار پیوند بزنند اما به جهت پیشرفت بیماری امکان عمل جراحی نبود.
وی یادآور شد: کودک 12 ساله اهل کشور افغانستان در بیمارستان نمازی شیراز، از بهترین خدمات برخوردار بود و بهترین جراحان منطقه و از نظر من بهترین جراحان دنیا، وی را معاینه کردند و اقداماتی برای بهبودی‌اش انجام دادند که به جهت تشدید بیماری جان خود را از دست داد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: همسر شهید بابایی نیز مشکل کبد داشت و برای درمان خود به شیراز سفر کردند که با وجود انجام اقدامات اولیه، ایشان فوت کردند. افراد زیادی هستند که قبل از عمل پیوند فوت می‌کنند پس نباید این را به حساب بی‌توجهی نظام بگذاریم.
قاضی‌زاده هاشمی افزود: گاهی برخی موارد استثنا بوده که من به عنوان وزیر بهداشت مجوز پیوند داده‌ام اما اینکه بخواهیم این موضوع را  عمومیت ببخشیم اقدام صحیحی نیست و این کار را نخواهیم کرد زیرا به صلاح کشور عزیزمان نیست. در مواردی هم که اتباع خارجی علاقه‌مند هستند عمل پیوند انجام دهند می‌توانند در دیگر کشورها مورد عمل قرار گیرند. چرا باید در ایران پیوند کنند تا کشور ما بدنام شود؟
وی تاکید کرد: معتقدم که تصویب قانون ممنوعیت پیوند عضو برای اتباع بیگانه کاملا درست است. این در حالی است که در گذشته به جهت غفلتی که در این زمینه صورت گرفت در درجه‌بندی بین‌المللی ما جزو کشورهای خوشنام شناخته نشدیم. حال به نظر می‌رسد مسیری که می‌رویم درست است و در صورت وجود برخی از استثناها، حتما به آن رسیدگی خواهیم کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در حالی برخی اتباع توقع انجام عمل پیوند در کشورمان را دارند که این گونه عمل‌ها در کشور خودشان انجام نمی‌شود چراکه آن را تخلف می‌دانند. حال چگونه انتظار دارند ما این تخلف را در کشورمان انجام دهیم؟ لذا به نظر می‌رسد این‌گونه انتظارات اصلا درست نیست.
قاضی‌زاده هاشمی افزود: ما در افغانستان پیوند کبد و کلیه را راه‌اندازی کردیم و به همه اینها اعلام شد که هر تعداد جراح بفرستید ما آموزش خواهیم داد تا در این کشورها نیز پیوند قلب، روده، لوزالمعده، کلیه، کبد و ریه انجام شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وظیفه ما تربیت نیرو است و خارج از آن وظیفه دیگری برای خود نمی‌دانیم لذا افرادی که گاهی احساسی و ندانسته اظهارنظرهای نسنجیده می‌کنند بهتر است از حقوق هموطنانشان در وهله اول و حیثیت و اعتبار علمی کشورشان دفاع کنند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: