تحولات جهانی بازار فرآورده‌های نفتی/کاهش پالایش روزانه نفت OECD

تحولات جهانی بازار فرآورده‌های نفتی/کاهش پالایش روزانه نفت OECD

اقتصاد | سه شنبه ۰۲ شهريور ۹۵ ساعت ۱۳:۵۹ | نسخه چاپي

موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی در گزارشی به تشریح تحولات جهانی بازار فرآورده‌های نفتی پرداخته و اعلام کرده که پالایش روزانه نفت کشورهای OECD کاهش می‌یابد.
به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش ۳۰۰ هزار بشکه پالایش روزانه نفت کشورهای OECD و افزایش ۶۰۰ هزاربشکه‌ای کشورهای غیرOECD در فصل دوم سال ۲۰۱۶ است. بر این اساس، رشد سالانه پالایش نفت خام که در سه فصل ابتدایی سال ۲۰۱۵ بالای دو میلیون بشکه در روز بود، در فصل چهارم به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت؛ مهم‌ترین دلیل این کاهش رشد، حجم عظیم ذخیره‌سازی محصولات نفتی و کاهش رشد تقاضای جهانی فرآورده‌ها به دلیل زمستان معتدل در نیمکره شمالی بود.
همچنین پالایش نفت خام از ۸۰.۱ میلیون بشکه در روز در فصل سوم سال ۲۰۱۵، به ۷۹.۲ میلیون بشکه در فصل چهارم رسید و در فصل اول سال ۲۰۱۶ با اندکی کاهش ۷۹.۱ میلیون بشکه در روز بود. مهم‌ترین دلیل کاهش پالایش نفت، کاهش فعالیت برخی از پالایشگران کشورهای OECD است؛ با این حال این میزان پالایش، ۰.۹ میلیون بشکه در روز از فصل اول سال گذشته بیشتر است. انتظار می‌رود تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده در فصل دوم سال ۲۰۱۶ کاهش یابد و میزان پالایش در سطح جهان به ۷۹.۴ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش ۳۰۰ هزار بشکه پالایش روزانه نفت کشورهای OECD و افزایش ۶۰۰ هزاربشکه‌ای کشورهای غیرOECD در فصل دوم سال ۲۰۱۶ است.
طبق این گزارش، اگرچه قیمت بنزین، سوخت دیزل و نفت کوره در چهار بازار اصلی جهان در سال ۲۰۱۵ روند کاهشی داشته است، اما در فصل اول سال ۲۰۱۶ روند قیمت این حامل‌ها تغییر جهت داد. با وجود این روند افزایشی، میانگین قیمت بنزین در فصل اول سال ۲۰۱۶ با ۱۰ واحد کاهش نسبت به فصل قبل به ۴۹ دلار در هر بشکه رسید. هم چنین قیمت سوخت دیزل نیز ۱۳ دلار کاهش داشت و در حدود ۴۱ دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت نفت کوره نیز همچون سایر فرآورده‌های نفتی در این فصل افت کرد و با ۹ دلار کاهش ۲۱ دلار معامله شد.
در منطقه خاورمیانه نیز، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تصمیم گرفتند بعد از سال‌ها اعطای یارانه‌های سنگین، یارانه‌های خود را در حوزه حمل و نقل کاهش داده و کسری بودجه خود را در سال ۲۰۱۶ به حداقل برسانند. عربستان علاوه بر سوخت‌های حمل و نقل، قیمت گاز و سوخت خوراک صنایع را نیز افزایش داد. آنگولا مانند عربستان و الجزیره یارانه‌های خود را در ابتدای سال ۲۰۱۶ کاهش داد و قیمت بنزین و سوخت دیزل را به ترتیب ۳۹ و ۸۰ درصد بالاتر برد. در ماه ژانویه بحرین و عمان نیز یارانه‌های بخش حمل و نقل را کاهش داده است.
قیمت این سوخت‌ها در بحرین ۵۰ درصد افزایش یافت اما عمان برنامه‌ریزی کرده است به صورت ماهانه قیمت سوخت را افزایش دهد. قطر نیز به منظور کاهش مخارج دولت در اواسط ماه ژانویه قیمت بنزین را ۳۰ درصد افزایش داد اما قیمت سوخت دیزل را تغییر نداد. ونزوئلا با افزایش ۶۰ برابری قیمت بنزین در صدر افزایش قیمت سوخت جهان قرار گرفت. قیمت سوخت دیزل به دلیل آن که سوخت اصلی حمل و نقل عمومی و کشاورزی این کشور است، تغییری نیافت.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟