ویرایش فرم‌های سرشماری آغاز شد؛ ثبت‌نام اینترنتی۱۱.۶میلیون خانوار

رئیس مرکز آمار از فراهم شدن امکان ویرایش اطلاعات ثبت‌شده خانوارها در سرشماری نفوس و مسکن خبرداد و گفت: از امروز به مدت یک هفته، خانوارها می‌توانند ...


توصیه های موثر برای بهبود روابط زناشویی!

اگر روابط زناشویی تان دچار مشکل شده است و حس میکنید امور از دستتان خارج شده اند و دیگر همسرتان با شما هماهنگ نیست و رفتارهای وی با شما تغییر ...


آب‌میوه‌ای که برای زن جوان ۹ میلیون آب خورد +عکس

در میانه‌های راه شاهرخ آبمیوه‌ای به من داد که با خوردنش بیهوش شدم و شاهرخ در مکان خلوتی طلاها و لوازمم را سرقت کرد.


پسر عاشق پیشه نامزد سابقش را زیر کتک کشت +تصاویر

پسر عاشق پیشه نامزد سابق خود را با کتک کشت و سعی داشت قتل او را با داستانی مخفی کند.


پهپادی که با بشقاب پرنده اشتباه گرفته می‌شود!+تصاویر

یک مخترع آمریکایی با نصب پنل حاوی لامپ‌های LED قدرتمند بر روی یک پهپاد پیشرفته موفق شد تا ابزاری جالب برای کاوش در تاریکی شب بسازد. این مسئله ...


دولت صادرات میعانات گازی و پتروشیمی را جزو صادرات غیرنفتی محاسبه می‌کند

اقتصاد | سه شنبه ۰۲ شهريور ۹۵ ساعت ۱۱:۲۷ | نسخه چاپي

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از رفتار دولت درباره نحوه محاسبه آمار صادرات غیرنفتی، گفت: دولت صادرات میعانات گازی و پتروشیمی را جزو صادرات غیرنفتی محاسبه می‌کند.
، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم با بیان اینکه دولت حمایت از تولید ملی را در درجه دوم اهمیت قرار داده است، اظهار داشت: آنچه که در طی سه سال گذشته برای دولت اولویت داشته، روابط خارجی و موضوع برجام بوده است، به همین خاطر مسئله صادرات و واردات هم تحت تأثیر این موضع دولت است.
وی افزود: دولت در صدد این است که مقداری بیشتر به صادرات بپردازد، از این جهت نشانه‌هایی وجود دارد که صادرات در حال افزایش است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه دولت صادرات میعانات گازی و پتروشیمی را جزو صادرات غیرنفتی محاسبه می‌کند و طبعا به همین دلیل وزن صادرات غیرنفتی افزایش پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: این کار مناقشه دارد و بسیاری از اقتصاددانان به آن ایراد می‌گیرند.
این اقتصاددان اظهار داشت: طی این سه سال که از عمر دولت آقای روحانی گذشته، حمایت جدی از تولید داخلی مشاهده نمی‌کنیم، مگر اینکه رویکرد دولت در یک سال باقیمانده تغییر کند. نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حدود 8 هزار واحد صنعتی متوسط و کوچک با زیر 50 درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند، بیان داشت: دولت اخیرا با تأمین نقدینگی مورد نیاز این تولیدکنندگان، درصدد ایجاد رونق در آنهاست؛ معتقدم کار خوبی است اما بسیار دیر.
حجت‌الاسلام مصباحی مقدم در تبیین دلیل برخورداری تنها اندکی از واحدهای تولیدی از حمایت نظام بانکی، تأکید کرد: بخش اعظمی از منابع و نقدینگی بانک‌ها در دست تعدادی از شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ بلوکه شده و به سیستم بانکی برگشت نمی‌کند، مکرر هم تمدید مهلت و قرارداد و تجدید تأمین مالی می‌شود، به همین دلیل بانک‌ها قدرت وام دهی به واحدهای تولیدی ندارند.
وی افزود: دلیل دیگر این است که بانک‌های ما به صورت گسترده‌ای بنگاه‌‌داری کرده و نقدینگی را به بنگاه‌های خود تزریق می‌کنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه تاکنون این‌طور نبوده که برجام بتواند موجب جذب سرمایه خارجی به شرکت‌های داخلی شود، افزود: به همین دلیل بنگاه‌های تولیدی ما نتوانستند از برجام منتفع شوند، تعامل و همکاری شرکت‌های خارجی با شرکت‌های داخلی هم تنها در حد گفت‌وگو بوده است.
حجت‌الاسلام مصباحی مقدم با بیان اینکه یک شکاف ثروت و فقر در جامعه به وحود آمده است، بخشی از این شکاف را مربوط به عملکرد بانک‌ها در پرداخت سود بدون ریسک به صاحبان سپرده‌های کلان دانست و گفت: این مسئله موجب به وجود آمدن درآمد سرشار برای سپرده‌گذاران شده و با توجه به افزایش این سپرده‌گذاران، طبیعی است که واردات کالاهای لوکس برای قشر خاصی که استفاده از کالاهای خارجی را برای خود مایه عزت و احترام می‌دانند، بیشتر می‌شود.
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی بالا بردن تعرفه واردات کالاهای لوکس خارجی را به عنوان راهکاری به دولت برای مقابله با مصرف این کالاها مطرح کرد.
حجت‌الاسلام مصباحی مقدم با بیان اینکه معتقد نیستم که در بورس شاخص‌سازی صورت می‌گیرد، افزود: یک بازار بورس داریم و یک سازمان بورس؛ سازمان بورس، سازمان ناظر است و نظارت می‌کند تا آمار‌سازی نشود، شرکت‌های بورسی از نظر ابعاد کار و فعالیت از اهمیت بالایی برخوردارند؛ به همین دلیل، بهترین شرکت‌ها در بورس هستند و اینها را نمی‌شود مقیاس رشد اقتصاد و خروج از رکود تلقی کرد.
وی عملکرد شرکت‌های بورسی، اقبال مردم به خرید سهام، کاهش نرخ سود بانکی و انتقال مقداری از منابع از بانک به بورس را از علت‌های اساسی رشد شاخص بورس ارزیابی کرد.

منبع: کیهان

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: