سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


جزئیات نشست دیروز هیات رئیسه مجلس با سیف درباره موسسات اعتباری

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، جزئیات نشست دیروز نایب رئیس و تعدادی ازنمایندگان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی با موضوع موسسات مالی و اعتباری را تشریح کرد.


گیر کردن آچار فرانسه در جمجمه کارگر سپرسازی

میزان نوشت: سخنگوی اورژانس تهران گفت: تیم امداد هوایی به کمک کارگری رفت که آچار فرانسه در جمجمه اش گیر کرده است.<br />


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


پاسخ نهادهای امنیتی افغانستان به تمام نیکی‌های ایران

جهان | سه شنبه ۰۲ شهريور ۹۵ ساعت ۱۱:۴۹ | نسخه چاپي

بعضی از مقامات امنیتی افغانستان با زدن برچسب جاسوس ایران به شهروندان این کشور،‌ علاوه بر اینکه خیل عظیم تحصیل‌کردگان را از رسیدن به جایگاهی که شایستگی آن را داشته‌اند، محروم کرده‌اند،‌ پاسخ نامناسبی به همه خوبی‌های کشور همسایه خود داده‌اند.

در سال‌های اخیر با حضور پررنگ آمریکایی‌ها در نهادهای امنیتی افغانستان، با زدن برچسب ناروای جاسوس ایران به تحصیل کردگان این کشور، به بهانه‌های مختلف آن‌را از را رسیدن به جایگاه شایسته محروم کرده‌اند.

شاید در نظام اخلاقی اسلام هیچ گناهی به اندازه تهمت نکوهش نشده است. چرا که تهمت بنیان روابط نیک و حسنه در جامعه را زیر سوال می‌برد و تخم بدی، تفرقه و کینه می‌کارد.

بی‌شک مذمت این کار در روابط بین 2 انسان که گستره روابطشان بسیار محدود است، در زمان وقوع این گناه بین 2 گروه انسانی چند برابر خواهد شد و هنگامی که این تهمت متوجه یک کشور بشود، در واقع متوجه آبروی تمام شهروندان آن کشور شده است.

از منظر حقوقی هم هنگامی که نهادهای رسمی یک کشور تهمتی را متوجه کشور دیگر می‌کنند، باید بتوانند آن را اثبات نمایند و در صورت عدم اثبات باید در برابر افکار عمومی هر دو کشور پاسخگو باشند.

اتهام جاسوسی به افراد مختلف همزمان با حضور پررنگ آمریکایی‌ها در نهادهای امنیتی افغانستان

در طی سال‌های پساطالبان و حضور پررنگ آمریکایی‌ها در نهادهای امنیتی افغانستان، بارها و بارها افراد مختلف به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران دستگیر و مورد آزار قرار گرفته‌اند. چنین عملکردی که طی دو سال گذشته شدت یافته و آمار آن غیر قابل انکار است، دارای دو جنبه می باشد:

یک جنبه آن به رابطه حاکمیت افغانستان و شهروندان خود باز می‌گردد که موضوعی داخلی است و قطعا جامعه مدنی هوشیار افغانستان نسبت به آن واکنش لازم را نشان خواهد داد. هرچند که این قدر این اتهام در شرایط مختلف تکرار و شامل حال گستره وسیعی از مردم شده است که دیگر مورد خنده قرار می گیرد.

جالب اینجاست ظاهراً نهادهای امنیتی افغانستان بهانه‌ای جز این برای برخورد با هر کسی که به هر دلیلی با وی مشکل دارند در دست ندارند. چرا که حتی افرادی را که هیچ نسبتی با جمهوری اسلامی ایران ندارند و بارها علیه نظام و مردم ایران مواضع تند اتخاذ کرده‌اند را هم با همین اتهام مورد بازخواست و آزار قرار می دهند.

اما وجه دوم این عملکرد پر تکرار به روابط دوجانبه و آبروی نظام، کشور و مردم دیگری باز می گردد که دیگر به هیچ روی یک موضوع داخلی نیست.

کمک ایران به افغانستان برای غلبه به طالبان

برای ورود به این وجه به نظر می‌رسد باید مروری بر عملکرد جمهوری اسلامی ایران در افغانستان طی 15 سال گذشته داشته باشیم.

بدون شک سقوط طالبان و استقرار نظام جدید در افغانستان بدون همکاری جمهوری اسلامی ایران با دشمن دیرین و شماره یک خود یعنی سردمدار جبهه استکبار به این سادگی ممکن نبود.

با این وجود جمهوری اسلامی ایران بنابر خواست مردم شریف و مظلوم افغانستان در آن مقطع نهایت انعطاف و همکاری را با ایالات متحده آمریکا انجام داد و شاید همین امر طرفداران تفکر طالبانی را ناراحت ساخته و در طول این سال‌ها تلاش کرده‌اند انتقام آن شکست را با ترویج این اتهامات از ایرانیان بگیرند.

جالب اینجاست که زیر چشم همین نهادهایی که لحظه به لحظه به انتظار نشسته‌اند که کدام یک از اتباع کشورشان کوچکترین ارتباطی با جمهوری اسلامی ایران برقرار کرده است، به راحتی انتحار، آدم ربایی و انواع جنایت‌های ضدبشری صورت می‌گیرد و اساسا انگار ایشان را خوابی عمیق فرا گرفته است.

حمایت از دولت مرکزی سیاست جمهوری اسلامی ایران بعد از سقوط طالبان

در طول این سال‌ها همواره موضع اعلامی و اعمالی جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان حمایت از دولت مرکزی این کشور و تلاش در جهت تثبیت آن بوده است.

حتی در مواقعی که دولت مرکزی افغانستان تحت فشار عوامل بیرونی روابط چندان مطلوبی هم با جمهوری اسلامی ایران نداشته است، نظام حاکم بر این کشور با در نظر گرفتن مصالح مردم مظلوم و شریف افغانستان و خواست تاریخی ایشان مبنی بر پایان ناامنی‌ها در این کشور، به حمایت از حکومت مرکزی افغانستان ادامه داده است.

اما به نظر می‌رسد کسانی که از تثبیت امنیت در افغانستان ناراحت هستند و خود را در سطوح مختلف نهادهای امنیتی این کشور جا کرده‌اند، باید این حسن نیت و عمل جمهوری اسلامی ایران را تلافی نمایند.

بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران برای مردم افغانستان خیل عظیم تحصیل کردگان افغانستانی در مراکز آموزشی ایران است که بنا به اذعان آمار تاثیر جدی بر بالا رفتن سطح باسوادی و دانش های تخصصی در افغانستان داشته است. به طوری که همگان شهادت می دهند بهترین نیروهای متخصص در هر رشته کسانی هستند که از ایران به افغانستان بازگشته اند.

برچسب جاسوسی به تحصیل کردگان از ایران

جالب اینجاست که با برچسب و تهمت جاسوس ایران این خیل عظیم چند ده هزار نفری را از رسیدن به جایگاهی که شایستگی آن را داشته‌اند، محروم کرده‌اند. این عملکرد نه تنها موجب محرومیت نظام حکومتی افغانستان از یک جمعیت متخصص قابل توجه شده است و این جمعیت را با سرخوردگی راهی مهاجرت مجدد کرده، بلکه با آبروی یک همسایه همراه بازی کرده است.

می‌توان این لیست را تا رسیدن به چندین جلد کتاب ادامه داد اما صرفا برای نمونه به موارد فوق اشاره شد.

در نهایت به نظر می‌رسد برای یک بار هم که شده دولت جمهوری اسلامی ایران باید به صورت رسمی از دولت افغانستان بخواهد مستندات خود را برای اثبات این تهمت‌ها ارائه نماید تا تکلیف این خیل عظیم جاسوس مشخص شود و اگر این تهمت ها صرفا بازی افرادی مغرض در نهادهای امنیتی افغانستان می باشد، برای همیشه به این بازی کثیف خاتمه داده و بیش از این با آبروی کشوری که جز همراهی و همکاری صادقانه در این سال‌ها چیزی برای دولت و ملت افغانستان نداشته است، در نزد افکار عمومی کشور خود بازی نکند.

منبع: فارس

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟