واکنش خشن رئیس فوتبال / خبرنگار: چرا کی‌روش ایران نیست؟ تاج: به تو چه!

مهدی تاج از این گفت که اسامی خوبی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند.


اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی ...


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


دولت برای هر دانش آموز سالانه چقدر هزینه می‌کند؟

سیاست | دوشنبه ۰۱ شهريور ۹۵ ساعت ۷:۵۹ | نسخه چاپي

علی اصغر فانی از تلاش‌های وزارت آموزش و پرورش در توسعه امکانات و بودجه این وزارتخانه خبر می‌دهد.
وی در همین رابطه از افزایش بودجه این وزارتخانه به 31 میلیارد تومان خبر می‌دهد و می‌افزاید:«روزی که ما به وزارتخانه آمدیم، اعتبارات آموزش و پرورش بیش از 16 هزار میلیارد تومان بود، در حال حاضر بودجه آموزش و پرورش به 31 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.»
وزیر آموزش و پرورش مشکلات پیش‌روی خود در این باره را یادآور شده و می‌افزاید:«با توجه به محدودیت‌های اقتصادی و مشکلاتی که کشور داشته و دارد، مانند بحث فروش نفت و تحریم‌ها، اما رشد بودجه آموزش و پرورش در این سال‌ها رشد بی‌سابقه‌ای داشته و این نشان‌دهنده این است که دولت نسبت به آموزش و پرورش عنایت خاص داشته است، ولی محدودیت‌های منابع بیشتر از این اجازه نداده است.»
دولت برای هر دانش آموز سالانه 2 میلیون و 700 هزینه می‌کند
وزیر آموزش و پرورش در گفتگو با ایلنا تلاش‌های دولت را در راستای عدالت آموزشی و توسعه تحصیلات رایگان یادآور شد و افزود: «دولت نسبت به تحصیل رایگان اهتمام دارد، در همین راستا حدود 11 و نیم میلیون دانش‌آموز  در مدرسه دولتی داریم که شما اگر عدد 31 هزار میلیارد تومان را تقسیم بر 11 و نیم میلیون دانش‌آموزان کنید، می‌بینید که میانگین هزینه هر دانش‌آموز که توسط  دولت تامین می‌شود، حدود 2 میلیون و 700 هزار تومان دولت سالانه بابت هر دانش‌آموز میانگین هزینه می‌کند.»
وی در همین رابطه افزود: «اگر مدرسه‌ای به دلیل مشکلات هزینه‌های جاری مثل پول آب، برق، گاز، تلفن و تجهیزات آموزشی مدرسه با مشکل مواجه است، ما اعلام کردیم که با توجیه اولیایی که مایل هستند به مدرسه کمک کنند، این کمک‌ها را برای هزینه‌های جاری صرف کنند، اما اصل 30 قانون مبنی بر تحصیل رایگان همچنان اجرا می‌شود.»
110 مدرسه با یک دانش‌آموز
وزیر آموزش و پرورش در ادامه گفت: «سال گذشته 110 مدرسه فقط با یک دانش‌آموز در کشور داشتیم و اعلام می‌کنم که هیچ دانش‌آموزی به دلیل نبود امکانات آموزشی ترک تحصیل نمی‌کند. اگر ترک تحصیل هم می‌کند، ممکن است؛ مشکلات اقتصاد خانواده و یا مشکلات فرهنگی داشته ‌باشد.»
علی اصغر فانی ضمن اشاره به مشکلات اجتماعی که آموزش و پرورش را تحت تاثیر خود می‌دهد افزود:« از سوی دیگر در این سال‌ها توانستیم آموزش دختران را توسعه دهیم، اما بعضی وقت‌ها خانواده‌ها دختران را به مدرسه متوسطه نمی‌فرستند. این دیگر مشکل نظام آموزشی نیست؛ یعنی تلاش ما بر این بوده که عدالت آموزشی را توسعه دهیم، در حال حاضر قریب به 99 درصد کودکان سن مدرسه ابتدایی، مدرسه می‌روند و آن یک درصد و خورده‌ای هم مشکلات اقتصادی و فرهنگی دارند.»
82 درصد نوجوانان به دبیرستان می‌روند
وی در همین رابطه یادآور شد: «در حال حاضر 94 درصد دانش‌آموزان در متوسطه اول به مدرسه می‌روند و 82 درصد کودکان و نوجوانانی که به سن دبیرستان رسیده‌اند؛ در مدارس مشغول به تحصیل هستند. بار دیگر تاکید می‌کنم که در همه دوره‌های تحصیلی امکانات را فراهم کردیم؛ مگر اینکه خود خانواده‌ها ممانعت کنند.»
وزیر آموزش و پرورش از تلاشش برای شناسایی کودکانی که به مدرسه نمی‌روند خبر داد و اضافه کرد: « حتی برای خانواده‌هایی که فرزندشان را به مدرسه نمی‌فرستند، 2 سال است که طرحی را اجرا کردیم که با مراجعه به خانه‌ها، بچه‌ها را شناسایی و ثبت‌نام می‌کنیم. به طور مثال سال گذشته 76 هزار کودک سن ابتدایی را از همین طریق در استان‌های مختلف شناسایی کردیم و به سر کلاس آوردیم. به نظر می‌رسد»
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟