رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ایران در تایلند نیز پاسخگوی آن‌ها نبود.


مهرآباد نفس پایتخت را بند آورد

جامعه | يكشنبه ۳۱ مرداد ۹۵ ساعت ۱۸:۵۶ | نسخه چاپي

فرودگاه بین‌المللی مهرآباد در سال۱۳۱۷ ساخته شد؛ یعنی زمانی که شهر تهران وسعت کنونی را نداشت و در حاشیه آن جمعیتی با تراکم بالا ساکن نبود.
حالا اما مهرآباد در همسایگی خانه‌های بسیاری قرار گرفته و نشست و برخاست بیش از 109هزار پرواز طی سال آلودگی صوتی و هوایی بسیاری را به همسایه‌ها و کل شهر تحمیل می‌کند.
این در حالی است که بیم سقوط هریک از هواپیماها نیز می‌رود. نگاهی به تاریخچه حوادث فرودگاه مهرآباد مثل 7مهرماه سال 60با 80کشته، 9بهمن سال71با 134کشته، 15آذر سال84با 128کشته، 26آذر سال85با 36کشته و 19مرداد93با 40کشته هراس تکرار چنین اتفاقاتی را در دل می‌اندازد.
طی 34سال اخیر 434نفر به‌خاطر حوادث فرودگاه مهرآباد جان خود را از دست داده‌اند.

میزان آلودگی صوتی فرودگاه مهرآباد برای مناطق اطرافش دوبرابر اندازه مجاز است.

نشست و برخاست هواپیماهای مهرآباد معادل تردد 90هزار خودرو در روز آلودگی ایجاد می‌کند.

فاصله محدوده باند فرودگاه تامحله‌های اکباتان، هاشمی و استاد معین بین 250تا 500متر است.

بخشی از باند 4هزار و 30متری فرودگاه مهرآباد از روی رودخانه کن در منطقه21عبور می‌کند که خود خطری نهفته به‌حساب می‌آید. چنانچه سیلاب در رودخانه کن مانند آبان‌ماه سال91جاری شود، احتمال ریزش پایه‌های پل باند فرودگاه وجود دارد.
پس از آنکه هواپیمای ایران 140(آنتونوف) 2سال پیش (19مرداد93) حوالی فرودگاه مهرآباد سقوط کرد و 40سرنشین آن کشته شدند، بحث انتقال فرودگاه مهرآباد و راهکارهای نحوه انجام آن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. در این بین مدیریت شهری به جد پیگیر این قضیه شد؛ اگرچه محمدباقر قالیباف، شهردار تهران نیز همزمان از یک طرح مطالعاتی خبر داد که از یک‌سال پیش از حادثه مذکور شروع شده بود. این طرح در حالی ارائه شد که گفت‌وگوهای متناقض از سوی برخی مسئولان نشان‌ می‌داد آنها چندان علاقه‌ای به خروج فرودگاه ندارند.
حسین خانلری، رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری (30اردیبهشت92): روزانه ۱۷۰سورت پرواز از فرودگاه مهرآباد انجام می‌شود. هر فروند هواپیما که در فرودگاه مهرآباد نشست و برخاست می‌کند، به‌اندازه ۳هزار خودرو آلودگی زیست‌محیطی ایجاد می‌کند.
محمدعلی ایلخانی، سرپرست شرکت فرودگاه‌های کشور (25مرداد93): با توجه به رشد سالانه 9درصدی جابه جایی مسافران هوایی از فرودگاه مهرآباد تهران، به‌طور قطع تا 10سال آینده امکان جابه‌جایی این فرودگاه وجود ندارد.
علیرضا جهانگیریان، رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشور (25دی93): برای جابه‌جایی فرودگاه مهر‌آباد به 5سال زمان نیاز داریم و طی این مدت باید ظرفیت فرودگاه امام به 25میلیون مسافر برسد. باید فضای اطراف فرودگاه مهرآباد مناسب‌سازی شود.
آمار مقایسه‌ای نشان می‌دهد فرودگاه مهرآباد با وجود عوارض تحمیلی به شهر، بهره‌وری اقتصادی لازم را ندارد. گفتنی است فرودگاه مهرآباد با مساحت زیربنایی 58هزار مترمربع و با فضای کلی شامل فضای حریم باندها، آشیانه‌ها، پارکینگ هواپیماها و فضای بیابانی نزدیک‌به هزار هکتار وسعت دارد.
بخشی از این زمین‌های بیابانی درصورت انتقال اغلب پروازها به فرودگاه امام و پیام، فضایی مناسب برای توسعه فضاهای خدماتی و اقتصادی به‌وجود می‌آورد. در این بین شاید بتوان اصلی‌ترین دلیل در عدم‌جابه‌جایی پروازهای فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی را تأمین منابع مالی دانست. آنطور که 2سال پیش برآورد شده بود برای این اقدام دست‌کم 12هزار میلیارد تومان نیاز است که با منابع مالی فعلی دولت و همچنین افزایش هزینه‌ها، از سوی وزارت راه و شهرسازی ناشدنی اعلام می‌شود.
از سوی دیگر باید ظرفیت فرودگاه امام از 6.5میلیون مسافر فعلی به 20میلیون در سال برسد. جالب اینجاست فرودگاه‌هایی که در شهرهای دیگر دنیا هستند که سالانه حجم مسافر بالایی از طریق آنها جابه‌جا می‌شوند اما عوارض زیست‌محیطی و حوادث‌شان به اندازه مهرآباد نیست.
گروه تحلیلگران ENAC هرساله آمار دقیقی از پروازهای فرودگاه‌های بین‌المللی کشورهای مختلف ارائه می‌دهد. آمار این گروه در مورد 50فرودگاه پرترافیک خاورمیانه و آفریقا جالب به‌نظر می‌رسد.
فرودگاه‌ مهرآباد از میان 50فرودگاه پرترافیک خاورمیانه و آفریقا از لحاظ اعزام و پذیرش مسافر رتبه نهم را دارد.

۱۳میلیون و ۵۱۵ هزار و ۶۹۳ مسافر در سال ۲۰۱۵ از طریق فرودگاه مهرآباد جابه‌جا شده‌اند.
تعداد مسافر فرودگاه مهرآباد در سال2015نسبت به سال گذشته 2درصد کاهش یافته است.

۱۰۹ هزار و ۷۵۰ نشست و برخاست هواپیما طی سال2015در فرودگاه مهرآباد انجام شد.
میزان جابه‌جایی بار فرودگاه مهرآباد در سال2015نسبت به 2014، با رشد منفی 10درصد روبه‌رو بوده است.

فرودگاه‌های دوحه، جده و تونس بالاترین میزان درصد رشد ارسال و پذیرش بار و پست در سال۲۰۱۵ نسبت به سال۲۰۱۴ را به‌خود اختصاص دادند.

فرودگاه‌های دوبی، ژوهانسبورگ و دوحه از لحاظ تعداد نشست و برخاست هواپیماها جایگاه نخست تا سوم را کسب کرده‌اند.
   نام فرودگاه * ویژگی * تعداد مسافر سالانه

شارل دوگل/ پاریس  -  دومین فرودگاه پرازدحام اروپا  -  ۶۳.۸ میلیون نفر
شیکاگو اوهر  -  شلوغ‌ترین فرودگاه دنیا با پرواز به 200مقصد  -  ۶۹.۹ میلیون نفر
بین‌المللی دوبی -  شلوغ‌ترین فرودگاه دنیا از نظر پذیرش مسافر خارجی  -   ۷۰.۴ میلیون نفر
پرینسس جولیانا/ جزیره سینت مارتن - یکی از باندهای آن به منطقه ساحلی منتهی می‌شود اما تاکنون حادثه‌ای نداشته است. -  4.5میلیون نفر
هانه‌دا/ توکیو  - دومین فرودگاه پرازدحام آسیاست -  72.8میلیون نفر
کپیتال / پکن -  به ۱۲۰ مقصد مختلف جهان پرواز دارد -  ۸۶.۱ میلیون نفر
مهرآباد/ تهران -  434کشته طی 34سال -  13میلیون نفر
منبع: همشهری
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟