رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه داردسرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


هویت پیکر شهید «محسن حججی» تایید شد

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیکی نور گفت: با توجه به آزمایش ژنتیکی صورت گرفته بر روی پیکر شهید «حججی» هویت وی 100 درصد تایید شده است.


اجرای طرح کاهش ازشهریورماه؛ معاینه فنی مجوز ورودبه محدوده زوج وفرد

اجرای طرح کاهش ازشهریورماه؛ معاینه فنی مجوز ورودبه محدوده زوج وفرد

جامعه | جمعه ۲۹ مرداد ۹۵ ساعت ۱۱:۱۶ | نسخه چاپي

طرح کاهش با تغییراتی به زودی در سطح شهر تهران اجرایی می شود. این طرح یکی از برنامه های پیشنهادی مدیریت شهری برای کاهش آلودگی هوای پایتخت است
به گزارش مهر، سر انجام پس از یک سال تاخیر طرح کاهش در پایتخت اجرایی می شود. قرار بود این طرح از آبان ماه سال گذشته اجرایی شود اما به دلیل مخالفت های پلیس (به دلیل نبود زیرساخت ها) تا به امروز این طرح اجرایی نشده است.
براساس اخبار غیر رسمی، طرح کاهش هفته گذشته از سوی وزارت کشور ابلاغ شده و قرار است در یک برنامه رسمی از سوی شهردار تهران زمان اجرای آن اعلام شود. اما هنوز پلیس راهور از ابلاغ این طرح اطلاعی ندارد. سردار تیمور حسینی رییس پلیس راهور تهران بزرگ در این رابطه به خبرگزاری مهر گفت : طرح کاهش هنوز ابلاغ نشده است اما پلیس آمادگی کامل برای اجرای این طرح را دارد.
وی ادامه داد: آماده سازی زیرساخت های لازم بر عهده مدیریت شهری است و پلیس مسئولیتی در این رابطه ندارد اما هرگاه اعلام شود، آمادگی اجرای آن را داریم.
در گام نخست این طرح که از شهریورماه اجرایی می شود در محدوده طرح زوج و فرد معاینه فنی خودروها کنترل شده و صرفا به‌خودروهایی که معاینه فنی داشته باشند، اجازه ورود به محدوده زوج و فرد داده می‌شود. در گام دوم معاینه فنی برای کل شهر الزامی می‌شود و در گام سه محدوده زوج و فرد برای خودروهای انژکتوری آزاد می‌شود.
سیدنواب حسینی مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران و مدیر حمل و نقل پاک شهرداری تهران در این رابطه  گفت: بر اساس طرح کاهش، خودروهای آلاینده حق ورود به مناطقی از محدوده مرکزی شهر را ندارند و یا از نگاه مثبت خودروهای پاک‌تر حق تردد در همه نقاط شهری را خواهند داشت. هدف اصلی طرح کاهش در شهر تهران محدود کردن منابع آلاینده متحرک است و این طرح نگاهی ترافیکی ندارد، بلکه هدف اصلی کاهش آلودگی هوا بوده است، اما در طرحی که مصوبه شورای عالی ترافیک را دارد، هم نگاه ترافیکی و هم نگاه محیط زیستی در نظر گرفته شده است.
پیشنهاد اولیه شهرداری این بود که طرح کاهش جایگزین محدوده زوج و فرد شود و تمام خودروهای انژکتوری بتوانند به محدوده زوج و فرد وارد شوند، اما به دلیل دغدغه‌هایی که پلیس و شورای عالی ترافیک داشت، پیشنهاد شد در کنار طرح کاهش، طرح زوج و فرد نیز حفظ شود.
طرح کاهش که از چند روز آینده اجرایی می شود تغییرات با طرح سال گذشته داشته است. در طرح جدید خودروها دیگر به ۴ کلاس قرمز، زرد، سبز و آبی تقسیم نمی شوند و تنها در دو گروه سبز و زرد جای می گیرند.
به گفته سخنگوی طرح کاهش خودروهای سبز خودروهای یورو۲ که معاینه فنی دارند هستند و خودروهای زرد خودروهای زیر یورو ۲، کاربراتوری هستند که معاینه فنی دارند، یعنی تمامی خودروهای تولید سال ۸۲ به بعد که انژکتوری هستند جزو کلاس سبز قرار می‌گیرند. بنابراین دو کلاس آبی که خودروهای برقی و هیبریدی بود و کلاس قرمز که خودروهای دیزلی و فرسوده و از رده خارج بودند، از کلاس‌بندی طرح کاهش حذف شدند.
با اجرای طرح کاهش چه تعداد خودرو محدود می شوند؟
احمد دنیا مالی رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران هم زمان اجرایی طرح کاهش را شهریور ماه عنوان کرد و گفت:  این طرح تا پایان شهریور ماه اجرایی می شود. او معتقد است با اجرای طرح کاهش ۱۵۰ هزار خودروی کاربراتوری که عموما قبل از سال ۸۲ تولید شده اند و آلودگی آنها  معادل ۴۵ درصد آلایندگی کل خودروهای موجود در پایتخت است از ورود به محدوده زوج و فرد منع می شوند.
وی درخصوص الزام معاینه فنی خودروها برای ورود به طرح LEZ گفت: موضوع معاینه فنی به صورت جدی دنبال شده است و هم اکنون طرح جدید یکپارچه ای معاینه فنی با همکاری وزارت کشور، پلیس و شهرداری ها در حوزه معاینه فنی خودروها اجرا می شود.
دنیامالی با بیان اینکه زیرساخت های طرح LEZ در حال آماده شدن است، خاطرنشان کرد: همه امکانات زیر بنایی برای اجرای این طرح در حال تکمیل است تا طرح کاهش اجرا شود. امکانات زیربنایی از جمله دوربین های ثبت تخلف در محدوده اجرای طرح تعبیه شده و این آمادگی در دستگاه های مربوطه وجود دارد که با دستور وزیر کشور اجرای طرح مذکور قبل از مهرماه آغاز شود.
اما تکلیف تاکسی های فرسوده ای که هنوز نوبت نوسازی آنها نرسیده با اجرای طرح کاهش چه خواهد شد.
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در این رابطه توضیح  داد: در کل کشور تعداد ۱۶۲ هزار تاکسی فرسوده وجود دارد که شهرداری کلانشهرهایی همچون تهران تلاش کردند تا تسهیلاتی را در اختیار رانندگان تاکسی قرار دهند اما بانک ها در این قضیه تمایل زیادی ندارند و آنچه اتفاق افتاده این است که تعداد ۲ هزار تاکسی فرسوده در کل کشور خارج شده است.  
وی با بیان اینکه یک تاکسی فرسوده معادل ۶ تا ۷ خودروی فرسوده آلایندگی دارد، گفت: تا زمانی که در حوزه حمل و نقل تسهیلات حمایتی ارائه نشود اتفاقی نمی افتد. برای نوسازی ناوگان باید سوبسید ارائه کنیم و شرایط ویژه قائل شویم چرا که هر چه خدمات حمل و نقل افزایش یابد مردم خودروی کمتری وارد خیابان می کنند که این مساله در کاهش ترافیک و آلودگی هوا موثر است.
دنیامالی ادامه داد: قانون الزام اتوبوس های فرسوده و اتوبوس ها به نصب فیلتر جذب یا فیلتر دوده از نکاتی است که برای زندگی در شهر ضروری است. در حال حاضر در شهر تهران حدود ۷ هزا%B

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟