گزارشی از جنجال‌آفرینی یک استارتاپ موفق

داستان "اسنپ" چیست؟

شهرام شاهکار خالق اسنپ با بیان این‌که در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ می‌گوید: خرداد ...


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


خداحافظی تهران با پل گیشا در نیمه دوم سال

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در مورد آخرین وضعیت پنج پل فلزی پایتخت توضیحاتی را ارائه کرد.<br /><br />


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


گیر کردن آچار فرانسه در جمجمه کارگر سپرسازی

میزان نوشت: سخنگوی اورژانس تهران گفت: تیم امداد هوایی به کمک کارگری رفت که آچار فرانسه در جمجمه اش گیر کرده است.<br />


شیعیان وضعیت نابسامانی در پاکستان دارند/کشتار هدفمند نخبگان شیعه

شیعیان وضعیت نابسامانی در پاکستان دارند/کشتار هدفمند نخبگان شیعه

جهان | پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵ ساعت ۲۱:۲۲ | نسخه چاپي

حجت الاسلام و المسلمین «سید شفقت حسین شیرازی» با اشاره به وضعیت نابسامان شیعیان در پاکستان، کشتار هدفمند نخبگان شیعه را سیاست تکفیری ها دانست.
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- علی کاوسی نژاد: در مورد اهداف تشکیل مجلس وحدت المسلمین پاکستان، وضعیت شیعیان در این کشور، اعتصاب غذای علامه «راجا ناصر عباس جعفری» دبیر کل مجلس وحدت المسلمین پاکستان نشستی با حضور «سید شفقت حسین شیرازی» معاون روابط بین الملل دبیر کل مجلس وحدت المسلمین پاکستان در محل خبرگزاری مهر برگزار شد که به شرح زیر است:
*هدف از تشکیل مجلس وحدت المسلمین پاکستان چه بود؟
پس از روی کار آمدن ژنرال «ضیاء الحق» رئیس جمهور اسبق پاکستان برنامه ریزی از سوی آمریکا صورت گرفت که هزینه آنرا عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس تامین می کردند. هدف از این اقدامات به قدرت رساندن یک فرقه دینی و نادیده گرفتن حقوق دیگر اقلیت های مذهبی و دینی بود و این فرقه در پاکستان به «دیوبندی» معروف است. در این میان حقوق فرقه های دیگر چون «بریلوی ها» و شیعیان در پاکستان نادیده گرفته شد. دولت ضیاء الحق دیکتاتور اسبق پاکستان نیز در این میان دخالت کرد و پاکستان از هدف و مقصد اصلی خود یعنی اتحاد بین مسلمین منحرف شد.
پس از آن در پاکستان بحران های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی  بوجود آمد، نسل کشی شیعیان در این کشور شروع شد و در آن زمان علمای شیعی با توجه به شرایط وقت و اوضاع بد امنیتی تصمیم به تشکیل مجلس وحدت المسلمین پاکستان گرفتند تا بتوانند به احقاق حقوق شیعیان در کشور اقدام کنند. از سویی دیگر برای خارج کردن پاکستان از بحران سیاسی و امنیتی، ایجاد عدالت، کوتاه کردن دست کشورهای استکباری از جامعه مسلمانان و نیز آماده سازی جامعه مسلمان پاکستان با توجه به عقیده و باور شیعیان به موضوع «مهدویت» علمای شیعی بر خود فرض واجب دانستند که مجلس وحدت المسلمین پاکستان ایجاد شود.
*مجلس وحدت المسلمین در ایجاد وحدت بین مسلمانان پاکستان چه اقداماتی انجام داده است؟
علاوه بر شیعیان تعداد بسیار زیادی از مردم اهل سنت پاکستان توسط تکفیریها کشته شده اند و مساجد و مراکز دینی آنها مورد هدف قرار گرفته است. تا کنون ۸۰ هزار نفر توسط عناصر تکفیری در پاکستان کشته شده اند از این تعداد ۲۰ هزار تن شیعه و مابقی ۶۰ هزار نفر اهل سنت پاکستان هستند. ما همیشه برای برادران شیعه خود مراسم یادبود برگزار می کنیم اما کسی برای برادران اهل سنت که بدست تکفیریها کشته شده اند مراسم یادبودی برگزار نمی کند و بر علیه اقدامات تکفیریها هیچ گونه مخالفتی صورت نمی گیرد.
مجلس وحدت المسلمین در حال حاضر با شورای اتحاد اهل سنت پاکستان که ۲۸ زیر مجموعه دارد در ارتباط است. این مجلس با «طاهر القادری» دبیر کل حزب عوامی تحریک پاکستان نشست ها و همکاری های مشترکی دارد و هر دو حزب از همدیگر حمایت می کنند. از سویی دیگر با دو شاخه «جمعیت علمای پاکستان» ارتباطات خوبی داریم. همزمان با اعتصاب غذای راجا ناصر عباس جعفری تمام برادران اهل سنت و رهبران مذهبی و مطرح در پاکستان بویژه دکتر طاهر القادری در محل کمپ حضور یافته و از اعتصاب غذای دبیر کل مجلس وحدت المسلمین پاکستان اعلام حمایت کردند.
*دبیر کل مجلس وحدت المسلمین پاکستان طی ماههای اخیر دست به اعتصاب غذا زد در مورد این اعتصاب غذا به طور خاص و وضعیت شیعیان در پاکستان به طور عام توضیح بدهید؟
اعتصاب غذای «راجا ناصر عباس نقوی» دبیر کل مجلس وحدت المسلمین پاکستان تقریباً سه ماه پیش و زمانی شروع شد که عوامل تکفیری ۱۰ تن از شیعیان را در مناطق مختلف مورد هدف قرار داده و آنها را به شهادت رساندند. عوامل تکفیری بیشتر پزشکان، استادان و وکلای شیعه را مورد هدف قرار داده اند. تعدادی از شیعیان نیز در منطقه «پارا چنار» توسط نیروهای ارتش پاکستان کشته شدند.
اولین حادثه تروریستی در شهر «دیره اسماعیل خان» رخ داد. این شهر در ایالت «خیبر پختونخواه» پاکستان واقع شده است و از لحاظ جغرافیایی به منطقه «وزیرستان» نیز نزدیک است و از ۱۵ سال گذشته تکفیریها در این منطقه قدرت زیادی  بدست آورده اند. این عوامل تکفیری صدها تن از شیعیان را در منطقه «دیره اسماعیل خان» به شهادت رسانده اند و در این میان هزاران نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند. مدت زمانی زیادی بود که در این منطقه ظلم و ستم بر علیه شیعیان صورت می گرفت و در برخی موارد ۲۰ نفر از اعضای یک خانواده به شهادت رسیده اند.
در تازه ترین حادثه تروریستی در این منطقه تکفیریها ۴ معلم و وکیل را روز روشن به شهادت رساندند. این افراد هیچ گونه جرم و گناهی نداشتند بلکه به جرم شیعه بودن به شهادت رسیدند. در واقعه ای دیگر در سوم شعبان امسال همزمان با ولادت با سعادت امام حسین (ع) جشنی برپا شده بود. شیعیان شعرا و مهمانانی برای این جشن دعوت کرده بودند اما دولت محلی اجازه حضور این افراد را در جشن ولادت امام حسین(ع) نداد و شیعیان دست به اعتراض زدند و با مقاومت نیروهای امنیتی ارتش مواجه شدند. ارتش در حالیکه مردم غیر مسلح را مورد هدف قرار داده ۴ نفر شهید و دهها نفر نیز زخمی شدند. این دومین حادثه بزرگ در منطقه بشمار می رود. با نگاهی به گذشته در می یابیم که پیش از این نیروهای ارتش شیعیان را مورد هدف قرار نمی دادند اما به دلیل نفوذ تکفیریها در ارتش، شیعیان مورد هدف قرار می گیرند.
در این دوران یکی از خبرنگاران شیعه بنام «خرم ذکی» در شهر کراچی به قتل رسید. خرم ذکی در مورد افزایش خطر نفوذ داعش و  گروه های تکفیری در پاکستان دست به روشنگری زد و در مورد واقعه «لال مسجد» و «مولانا عبدالعزیز» خطیب افراطی «لال مسجد» پاکستان حقایقی را ارایه کرد به همین علت مورد هدف عناصر تکفیری قرار گرفت و مظلومانه به شهادت رسید. خرم ذکی تمام حقایقی که در مورد عناصر تکفیری بود را در اختیار اعضای پارلمان پاکستان قرار داده بود. پس از وقوع این حوادث تروریستی  راجا ناصر عباس جعفری پس از رایزنی با دوستان دست به اعتصاب غذا زد.
از گروههای تکفیری در پاکستان می توان به گروه «سپاه صحابه»، «لشکر جنگوی»، گروه طالبان پاکستان و دیگر گروه های تروریستی اشاره کرد این گروههای تکفیری نتیجه جهاد در افغانستان هستند که مورد حمایت عربستان سعودی هستند و در برخی مواقع گروه های سیاسی در پاکستان برای رسیدن به مقاصد خود از این گروه ها استفاده می کنند.
*ناصر عباس جعفری با چه هدفی دست به اعتصاب غذا زد و به درخواست چه کسانی به این اعتصاب غذا پایان داد؟
از جمله خواسته هایی که شیعیان در منطقه «دیره اسماعیل خان» داشتند برقراری امنیت در منطقه به نیروهای امنیتی ارتش پاکستان واگذار شود و ارتش بر علیه تکفیریها در این منطقه دست به عملیات نظامی بزند. سرپرست خانواده هایی که بدست عناصر تکفیری شهید شده اند، برای بازماندگان این شهدا در ادارات دولتی فرصت های شغلی مهیا شود. در این بین  اعضای مجلس وحدت المسلمین با سروزیر ایالت خیبر پختونخواه دیداری انجام دادند و برای حل و فصل مسایل یک کمیته مرکزی و سه کمیته محلی تشکیل شد تا مطالبات و خواسته های شیعیان در منطقه مورد بررسی قرار گیرد. از طرفی در منطقه «پاراچنار» یک جرگه  تشکیل شده و تمام خواسته های شیعیان منطقه مورد قبول واقع شد. با رایزنی مجلس وحدت المسلمین با دولت ایالتی تصمیم گرفته شد برای بازماندگان شهدا مقرری ماهیانه تعیین شود. همراه با این اقدامات ممانعت های که برای برپایی مراسم نیمه شعبان در منطقه وجود داشت برداشته شد.
در منطقه «گلگت بلتستان» مسایلی در مورد تقسیم اراضی وجود داشت که دولت محلی اعلام کرد برای رفع این مشکل اقداماتی انجام خواهد داد. مسئله دیگر انجام مراسم عزاداری در ایالت پنجاب بود که «چودری نثار علی» وزیر کشور پاکستان چند روز پیش از پایان یافتن اعتصاب غذا راجا ناصر عباس جعفری در محل کمپ حضور یافت و اعلام کرد که پس از رایزنی با دولت پنجاب خواسته های شیعیان مورد قبول واقع شده است و در تلاش هستیم که دیگر خواسته های شیعیان مورد قبول واقع شود.
پس از گذشت ۸۵ روز از اعتصاب غذای راجا عباس جعفری وضعیت جسمانی ایشان در شرایطی بحرانی قرار گرفت و در حالت بیهوشی به بیمارستان انتقال داده شد. در پاکستان از طرف مقامات سیاسی و مذهبی و خانواده شهدا از وی خواسته شد که دست از اعتصاب غذا بکشد و فقط به اعتراضات خود برای احقاق شیعیان در پاکستان ادامه دهد.
حجت الاسلام والمسلمین «محمد حسن اختری» دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت برای پایان دادن به اعتصاب غذای دبیر کل مجلس وحدت المسلمین پاکستان هم نامه نوشتند و هم با ناصر عباس جعفری تماس تلفنی داشتند. اما عامل مهمی که در این میان تاثیر مهمی داشت و باعث شد که وی به اعتصاب غذای خود پایان دهد نامه آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان در استان قم بود که عمل به خواسته ایشان را یک تکلیف شرعی و فرض واجب دانستند. در هفتم اوت همزمان با سالروز شهادت علامه «سید عارف حسین حسینی» رهبر شیعیان پاکستان در اسلام آباد مراسمی برگزار شد و در این مراسم راجا ناصر عباس جعفری اعلام کرد با توجه به خواسته مرجع تقلید شیعیان و مردم به اعتصاب غذای خود پایان می دهد.
با این وجود اعتراضات شیعیان پاکستان ادامه خواهد داشت و اگر دولت پنجاب تا دوم سپتامبر به خواسته های شیعیان توجهی نشان ندهد در شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب دست به اعتراض خواهیم زد.
*جمعیت شیعیان در پاکستان چقدر است و بیشتر در چه شهرهایی متمرکز هستند؟
جمعیت شیعیان در پاکستان بدرستی مشخص نیست اما می توان گفت که ۲۵ درصد از جمعیت پاکستان را شیعیان این کشور تشکیل می دهند. جمعیت شیعیان در منطقه «سکردو» نسبت به مناطق دیگر بیشتر است و در مناطق «هنزه نگر». «گلگت» تعداد زیادی از شیعیان زندگی می کنند. علاوه بر این در مناطق «پارا چنار» از توابع  منطقه «خرم ایجنسی» و «بنگش» نزدیک منطقه «کوهات» به نسبت تعداد زیادی از شیعیان ساکن هستند.
در برخی از مناطق ایالت پنجاب از جمله  شهرهای «جنگ»، «سرگودها»، جمعیت شیعیان به ۴۰ درصد نیز می رسد و در برخی مناطق در این ایالت جمعیت شیعیان به ۱۰ تا ۱۵ درصد می رسد. در شهر کراچی نیز تعداد زیادی از شیعیان  زندگی می کنند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟