«رسایی» جاسوس هسته‌ای را معرفی کرد + عکس

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پستی در صفحه اینستاگرام خود طی یادداشتی از جاسوسی یک فرد در وزارت خارجه پرده برداشت.


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا ...


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


گیر کردن آچار فرانسه در جمجمه کارگر سپرسازی

میزان نوشت: سخنگوی اورژانس تهران گفت: تیم امداد هوایی به کمک کارگری رفت که آچار فرانسه در جمجمه اش گیر کرده است.<br />


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


پدرخوانده داعش در اروپا کیست؟

اخبار داغ | پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵ ساعت ۱۹:۵۳ | نسخه چاپي

منابع مبارزه با تروریسم می‌گویند این واعظ با تروریست‌های زیادی ازجمله قاتلِ لی ریگبای و بسیاری از دیگر جنگجویان جوان داعش مرتبط بوده است.
به گزارش فرارو به نقل از گاردین، تصور می‌شود انجم چودهری حداقل صد نفر را در بریتانیا به‌افراط‌گرایی کشانده است که بر اساس یافته‌های گاردین  شامل سازمان‌های متعهد به ارتکاب جرم و جنایت علیه غرب نیز می‌شود.
چودهری سال‌ها از اتهامات جدی قِسِر دررفت. اما اکنون اعتقادش به تروریسم در دادگاه اثبات‌شده و اکنون پس از برداشته شدن محدودیت‌های قانونی امکان پخش و گزارش شدن فعالیت‌هایش فراهم‌شده است.
اسناد ارائه‌شده از منابع اطلاعاتی نشان می‌دهند که گروه‌های تحت نظارت او قلب جنبش‌های اسلامی در بریتانیا بودند که اکنون با خطر جدی حمله‌های تروریستی روبرو است.
چودهری و نوچه‌اش محمد رحمان، پس از حمایت از داعش و اعلام وفاداری به این گروه محکوم شدند.
این محکومیت تنها بخشی از آسیب‌هایی که افراط‌گرایی این فرد به بریتانیا وارد کرده است را نشان می‌دهد.
افرادی که به‌واسطه‌ی چودهری و گروه‌هایش تروریست شدند عبارت‌اند از مایکل آدبولاجو یکی از افرادی که سرباز لی راگبای را در سال 2013 در خیابان لندن به قتل رساند. او همچنین به توطئه‌های خنثی‌شده‌ی انگلستان در ده سال پیش مرتبط است. جوان‌هایی که برای پیوستن به داعش به سوریه گریختند و خانواده‌هایشان را آشفته‌حال رها کرده و الهام‌بخش خشونت و افراط‌گرایی در سراسر اروپا شدند.
چودهری و متهم دیگر محمد رحمانِ سی‌وسه‌ساله، به حامیانشان گفتند از ابوبکر البغدادی رهبر داعش که به خلیفه نیز شهرت دارد، پیروی کنند و برای حمایت از خلافت و داعش به سوریه بروند.
در نهمین سالگرد حملات تروریستی لندن ( هفت جولای 2014)، چودهری و رحمان در رسانه‌های آنلاین سوگند وفاداری یادکردند. آن‌ها در یک وب‌سایت افراطی تحت نام‌های ابو لقمان (چودهری) و ابو براء (رحمان) سوگند خوردند.
چودهری از چهره‌های کلیدی برای جانشینی گروه‌های افراطی اسلام‌گرا بود. او در الهام دادن و تشویق جوانان برای روی آوردن به تروریسم در اروپا و بریتانیا فعالیت می‌کرد و به‌طور مرتب در رسانه‌ها حاضر می‌شد.
او یکی از چهره‌های مهم در المهاجرون بود قبل از اینکه تحت قوانین تروریسم ممنوع اعلام شود و جای خود را به الغرباء بدهد که این سازمان نیز تحت همان قوانین ممنوع شد. گروه‌های بعدی نیز مانند ISLAM4UK و مسلمانان علیه مسیحیت ممنوع شدند.
فرماندار دین هیدن رئیس فرماندهی مبارزه با تروریست اسکاتلندیارد، گفت تیم او برای تشکیل پرونده علیه چودهری، اظهارات مختلف او در طی بیست سال گذشته را جمع‌آوری کرده‌اند. هیدن این شایعه را که به‌افراط گراها اجازه فعالیت داده‌شده بود تا اطلاعات جدید به دست آورده و داوطلبان شناسایی شوند را رد می‌کند.
هیدون درباره چودهری و رحمان گفت: این افراد سال‌ها از قانون تخلف نکردند، اما هیچ فردی در سازمان مبارزه با تروریسم پیدا نمی‌شد که درباره تأثیر آن‌ها در تشویق برای پیوستن به سازمان‌های تروریستی و نفرتی که میان مردم رواج دادند، ذره‌ای شک و تردید داشته باشد.
بارها و بارها افرادی دیده‌ایم که در پیِ شرکت در سخنرانی‌های این افراد در دادگاه برای جرم‌های جدی‌تر و سنگین‌تری محاکمه شده‌اند.
طبق آمار منابع ضد تروریستی، با یک تخمین محافظه‌کارانه می‌توان گفت که کمتر از صد نفر در بریتانیا از طریق چودهری و گروه‌هایش به‌افراط‌گرایی رسیده‌اند و یا از آن حمایت کرده‌اند. این ارقام و آمار توسط یک گروه ضد افراط‌گرایی دیگر نیز تائید شد که تأثیر گروه‌هایی مانند المهاجرون و جانشینانش را مطالعه و بررسی می‌کند.
با در نظر گرفتن افرادی که در کل اروپا بعد از آشنایی با چودهری به گروه‌های تروریستی مانند داعش پیوستند (مثلاً در بلژیک و هلند)، این عدد بالاتر می‌رود.
نفوذ چودهری در اروپا به حدی بود که سازمان اطلاعات هلند (AIVD) او را یکی از تأثیرگذارترین افراد در گسترش جنبش افراط‌گرایی در کشور معرفی کرد. یک سخنگوی AIVD گفت که بر اساس ارزیابی‌ها نقش مرکزی چودهری ابتدا در انگلیس و سپس در کل اروپا بوده است. از دهه 1980 انگلستان شاهد جنش اسلامی فعالی بوده است که یک ایدئولوژی ضد دموکراتیک و صریحاً خشونت‌آمیز را تبلیغ می‌کرد.
در قلب آن گروه ممنوع شده Islam4UK وجود دارد که قبلاً به المهاجرون، الغرباء و مسلمان مخالف مسیحیت معروف بود. شناخته‌شده‌ترین اعضای این گروه عمر بکری (که اکنون در لبنان ساکن است) و آنجم چودهری که نقش سخنگوی گروه را دارد، می‌باشند. گروه Islam4Belgium نیز با الگوبرداری دقیق از جنبش بریتانیا، چندین سال در بلژیک فعالیت می‌کرد...
سخنگوی سازمان اطلاعاتی هلند افزود دلیل اقدام علنیِ چودهری این بود که دیگران را نیز به این کار تشویق کند.
چگونه

چودهری به ایجاد گروه Islam4 Belium در این کشور کمک کرد که اکنون در حال دست‌وپنجه نرم کردن با عواقب حملات تروریستی ماه مارس است و از رخداد مجدد آن هراس دارد.
یوروپل سازمان اجرای قانون اروپا می گوید گروه Islam4 Belium به تلقین فکری و استخدام و تشویق جوانان برای شرکت در درگیری مسلحانه در سوریه پرداخت. چودهری چهل نفر از اعضایش که به تروریسم محکوم شدند را ستایش و قدردانی کرد.
مطالعه‌ای بر روی فعالیت‌های چودهری که جزئیاتش برای اولین بار در این گزارش منتشرشده نشان می‌دهد  که گروه تحت رهبری او بزرگ‌ترین دروازه ورود به تروریسم و افراط‌گرایی در تاریخ اخیر بریتانیا بود. این مطالعه نشان می‌دهد در پانزده سال گذشته او بیش از صد انگلیسی که در داخل یا خارج از کشور دست به حملات تروریستی زده‌اند یا برای آن تلاش کرده‌اند را تحت تأثیر قرار داده است.
طبق تحقیقات موسسه امید، نه نفرت که توسط یک متخصص مبارزه با افراط‌گرایی که با اعضای المهاجرون کارکرده مدیریت می‌شود، چودهری در جذب نیرو از بریتانیا به داعش کمک می‌کرد.
این موسسه گفت: در شش ماه اول شکل‌گیری داعش، چودهری بزرگ‌ترین مشوق این گروه در دنیای انگلیسی- زبان محسوب می‌شد و شبکه‌ای که در ساخت آن کمک کرد به بزرگ‌ترین جذب‌کننده نیروی داعش در اروپا تبدیل شد.
توانایی فعالیت چودهری در ملاء عام و بدون هیچ تحریم حقوقی‌ای، سؤال زیادی ایجاد می‌کند. منابعی در جوامع مسلمان بریتانیا می‌گویند فعالیت‌های او به پلیس گزارش‌شده بود. برخی از جوامع اسلامی بریتانیا هنوز در تعجب‌اند که او چگونه برای این مدت طولانی دستگیر نشد.
فرماندهی مبارزه با تروریسم اسکاتلندیارد قبلاً سعی کرده بود علیه چودهری پرونده قضایی ایجاد کند، اما به این نتیجه رسیدند شانس کافی برای رسیدن به حکم محکومیت در دادگاه را ندارند.
هیدون در مورد اولین محکومیت گفت: سوگند وفاداری چودهری به داعش نقطه عطفی برای پلیس بود. بالاخره شواهد کافی برای اثبات افراطی بودن آن‌ها را داشتیم و می‌توانستیم ثابت کنیم از داعش حمایت می‌کنند.
بین ماه‌های اوت و سپتامبر 2014، چودهری و رحمان سخنرانی‌هایی در یوتیوب پخش و مردم را به حمایت از داعش تشویق کردند. یک فایل صوتیِ یک ساعت و شش‌دقیقه‌ای که در تاریخ 9 سپتامبر 2014 در کانال یوتیوب چودهری منتشرشده بود، برای هیئت‌منصفه پخش شد.
این فایل که چگونه مسلمانان مشروعیت خلافت را ارزیابی کنند نام داشت، با تصویری از نقشه شمال آفریقا، خاورمیانه، شمال غرب آسیا و جنوب اروپا پخش شد. در این فایل چودهری صحبت خود را با عقایدش درباره الزامات یک خلافت اسلامی مشروع آغاز می‌کند و سپس توضیح می‌دهد چرا از دیدگاهش گروه داعش تمام این الزامات را دارد. چودهری گفت: درسی که از این روایت می‌گیریم این است که اطاعت و فرمان‌برداری از خلیفه الزامی و یک تعهد است. و اطاعت از آن‌ها بدین معناست که باید مستقر و برقرار شوند.
تعداد افرادی که توسط چودهری به خشونت کشیده شدند بین 100 تا 500 نفر تخمین زده می‌شوند. هانا استوارت از اندیشکده شورای هنری جکسون گفت: یک چهارم تمام افرادی که از سال 1999 در انگلستان به تروریسم اسلامی و یا جرائم مرتبط محکوم شدند، با المهاجرون (یا نام‌های مستعارش) ارتباط مستقیم داشتند. این افراد یا عضو این گروه بوده و یا در فعالیت‌ها یا سخنرانی‌ها و حرکات اعتراضی این گروه شرکت می‌کردند. از هر ده مجرم، یک نفر رابطه شخصیِ اثبات‌شده با خودِ چودهری داشت.
مسلمانان بریتانیا از توجه رسانه‌ها به چودهری و ایجاد این تصور در مخاطبین که او نماینده تفکر اسلامی در بریتانیا است، شکایت کردند.
مقداد ورسی از شورای مسلمانان بریتانیا گفت: دراز مدتی است که آنجم چودهری مورد محکومیت سازمان‌های مسلمان و مسلمانان سراسر کشور قرارگرفته است که او و حمایتش از داعش را نفرت‌انگیز و خلاف ارزش‌های اسلام و ملت ما می‌دانند.
بسیاری از مسلمانان مدت‌ها در تعجب بودند که چرا رسانه‌ها دائماً بر او متمرکز می‌شوند و اظهارات ظالمانه‌اش که سبب اسلام هراسی می‌شود را منتشر می‌کنند.
یک کارشناس مبارزه با افراط‌گرایی می گوید چودهری در روزهای نخست که داعش به دنبال ایجاد جاذبه در انگلیس بود، بسیار مفید عمل می‌کرد. اما اکنون به امثال او چندان نیاز نیست زیرا شهرت داعش در میان گروه‌های تروریستی و رسانه‌های اجتماعی آنلاین افرایش یافته. این کارشناس گفت : آن‌ها دیگر به افراد واسطه نیاز ندارند.
چودهری و رحمان ماه آینده محکوم خواهند شد و با حداقل 10 سال زندان روبرو هستند.
امبر راد وزیر کشور گفت: محکومیت موفق آنجم چودهری و محمد رحمان نشانه تلاش‌های خستگی‌ناپذیر پلیس و سازمان‌های امنیتی برای امن نه داشتن مردم این کشور است.
این افراد خطرناک برای داعش نیرو استخدام می‌کردند. ذهن افراد آسیب‌پذیر را مسموم می‌کردند و تبلیغات پیچ‌وتاب دارشان مردم را به حمایت و یاری‌کردن یک سازمان تروریستی مرگبار و وحشیانه تشویق می‌کرد.
هدف دولت روشن است. با افرادی که ترویج نفرت می‌کنند و تهدیدی برای زندگی ما هستند برخورد خواهیم کرد. با کمک هم از جامعه در برابر افراط‌گرایی محافظت می‌کنیم و این ایدئولوژی سمی را شکست می‌دهیم.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟