جشن یلدای ما ایرانیان نشانگر چیست؟

شب یلدا، آخرین شب آذر ماه و شبی است که آن را چله نیز نامیده‌اند زیرا از فردای آن، چله بزرگ که چهل روز به درازا می‌کشد آغاز می‌شود.


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


پیوند سر از رؤیا تا واقعیت

دانش | پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵ ساعت ۱۵:۳۴ | نسخه چاپي

برای نخستین بار در تاریخ پزشکی جهان قرار است سریک بیمارمرگ مغزی به بدن فرد دیگری پیوند شود.اما آیا این عمل جراحی امکانپذیر است و چه موانعی باید از سر راه برداشته شود؟
جراح ایتالیایی گفته در دسامبر سال ۲۰۱۷ قرار است برای نخستین بار در تاریخ پزشکی جهان عمل پیوند سر به بدنی دیگرصورت گیرد.
در این عمل جراحی دمای سر و بدن اهدایی ابتدا تا ۱۲ الی ۱۵ درجه کاهش داده خواهد شد تا سلول‌ها بتوانند بیشتر از چند دقیقه بدون اکسیژن دوام بیاورند. سپس بافت‌های اطراف گردن و رگ‌های خونی و مویرگ‌‌ها قطع و ستون فقرات دو بیمار با تیغی بسیار تیز به دقت جدا می‌شوند.
والری اسپریدونف یک مرد جوان روس ۳۱ ساله است که رؤیای بدنی سالم را در سر می‌پروراند. او از یک بیماری نادر ژنتیکی به نام آتروفی عضلانی نخاعی رنج می‌برد. در این بیماری سیستم عصبی مختل شده و باعث انقباض ماهیچه‌ها و سختی در تنفس و بلعیدن غذا می‌شود.والری از زمانی که خود را شناخته روی صندلی چرخدار بوده است که با یک «جوی استیک» هدایت می‌شود. او به عنوان نخستین داوطلب پیوند سر در جهان، با وجود ترس و اضطرابی که از پیامدهای این عمل دارد، انتخاب دیگری برای خود تصور نمی‌کند. او گفته اگر این عمل را انجام ندهد سرانجام بدی در انتظارش است و محکوم به مرگ تدریجی خواهد بود.
سرجو کاناورو (Sergio Canavero) جراح مغز و اعصاب ایتالیایی قرار است در دسامبر ۲۰۱۷ سر این مرد روس را به بدنی سالم پیوند بزند. در این عمل جراحی ژیائوپینگ رن، پژوهشگر و جراح مغز و اعصاب دانشگاه پزشکی هاربین در چین نیز با او همکاری خواهد کرد.
سال گذشته همزمان با اعلام این طرح توسط «کاناورو» خبرنخستین پیوند سردرجهان، تیتراول صفحات روزنامه‌‌های جهان و خبرگزاری‌ها شد. ولی بسیاری از مردم و کارشناسان این طرح را غیرقابل اجرا خواندند.کاناورو گفته: ژیائوپینگ عمل پیوند را در میمون انجام داده است و با وجود موفقیت‌آمیز بودن این جراحی، میمون چند ساعت بعد به دلایل اخلاقی از بین برده شده است.البته اعتبار و قطعیت این اطلاعات مورد شک و شبهه است.این عمل در کشور چین که در آن آیین‌نامه‌های علمی و اخلاقی از انعطاف بیشتری نسبت به امریکا و بریتانیا برخوردارند انجام خواهد شد.
البته باید توجه داشت که نخستین بار ۵۰ سال پیش این پیوند روی سگ و میمون انجام شده است. اما این حیوانات نتوانستند بیش از چند روز دوام بیاورند، زیرا اتصال نخاع و ستون فقرات به بدن جدید بدرستی انجام نشده بود. میمون پس از انجام عمل با اینکه می‌توانست از چهار حس بینایی، شنوایی، بویایی و چشایی بهره ببرد اما قادر به حرکت اندام‌اش نبود و پس از گذشت چند روز نیز بدن بیگانه را پس زد.
صدمات مغزی و فلج اندام
عمل پیوند سر در انسان نیز با مشکلات اساسی رو‌به‌رو است. کارشناسان معتقدند حتی اگر فرض شود که این دوجراح، عمل پیوند را با کمک داروها بخوبی تحت کنترل درآوردند، اینکه سر بتواند بدون آسیب مغزی پیوند بخورد قطعی نیست.کاناورو قرار است حرارت بدن بیمار را از ۳۷ درجه به ۱۲ تا ۱۵ درجه کاهش دهد. سلول‌ها در دمای پایین به حال غیرفعال (Stand by)در می‌آیند و به انرژی کمتری نیاز دارند. همین امر نیز زمان زیادی را ذخیره می‌کند. پیش از این از شیوه کاهش دمای بدن به ۳۲ درجه هنگام بروز ایست قلبی برای پیوند قلب استفاده شده است.با این حال بعید به نظر می‌رسد که مغز بتواند کمبود اکسیژن را هنگام عمل پیوند سر تحمل کند و طبق نظر پزشکان ممکن است این امر منجر به سکته مغزی شود.
غیر قابل جبران بودن ضایعه نخاعی
اما مانع بزرگی که بر سر راه این جراحی قرار دارد پیوند مجدد رشته‌های عصبی نخاع است. اگر این عمل ممکن می‌بود باید بیماران قطع نخاعی و فلج نیز درمان می‌شدند. کاناورو می‌گوید: آسیب‌های عصب‌های نخاعی کوچک و محدود، براحتی قابل ترمیم هستند.
وی برای پیوند رشته‌های عصبی نخاع از پلی اتیلن گلیکول استفاده خواهد کرد. در آزمایشی روی موش‌ها رشته‌های عصبی حیوانات فلج قطع نخاعی بعد از پیوند به رشد ادامه دادند و موش‌ها توانستند بعد از جراحی اندام خود را حرکت دهند. اما این رشته‌های عصبی نتوانستند به رشد خود ادامه دهند.درهمین حال دکتر هانس ورنر مولر، پژوهشگر آزمایشگاه نوروبیولوژی مولکولی دانشگاه دوسلدورف درآلمان که سرپرستی طرح پلی اتیلن گلیکول را به عهده دارد، به کاناورو گفته است که این طرح سرانجامی ندارد.
قطع کنترل بدن توسط مغز
کاناورو در نظر دارد ستون فقرات را از بالاترین نقطه جدا و کنترل تنفس توسط مغز را متوقف کند. او می‌گوید: «وقتی به لحاظ فنی همه چیز مهار شود سر در وضعیتی قرار می‌گیرد که دیگرهیچ کنترلی بر دیگر اندام نخواهد داشت. بیمار دیگر نمی‌تواند بخورد، تنفس کند، حرف بزند و ادرار کند.»
کاناورو و رن اوایل سال ۲۰۱۶ در نامه‌ای خطاب به منتقدان که در مجله «جراحی مغز و اعصاب بین‌المللی» انتشار یافت، دید پیشداورانه آنها را نسبت به طرحی که نسبت به آن شناخت کامل ندارند مورد انتقاد قرار دادند. آنها می‌گویند: «هر گاه علم طرحی پیشگامانه ارائه دهد لاجرم با انتقادهایی رو‌به‌رو خواهد شد. اگر انتقادی صورت نگیرد، یعنی حرف تازه‌ای گفته نشده است.»این در حالی است تا زمانی که پژوهشگران نتوانند کارشناسان را با استناد بر حقایق مجاب کنند، انجام این پیوند محقق نخواهد شد زیرا برای انجام این عمل به یک تیم بزرگ پزشکی نیاز است تا از این جراحی بزرگ پشتیبانی کامل شود.
هزینه پیوند سر
کاناورو برای انجام این پیوند به تیمی متشکل از ۱۵۰ پزشک و پرستار و ۳۶ ساعت کار نیاز دارد. هزینه این عمل نیز ۹ میلیون پوند برآورد شده است.
تأمین مخارج این عمل از طریق کمک‌های مردمی صورت می‌گیرد.
پیوند سر
اما پرسشی که مطرح است این است که چرا به جای پیوند سر پیوند مغز انجام نشود؟ عمل جابه‌جایی و پیوند مغز بسیار پیچیده‌تر از عمل پیوند سر است. عمل انتقال مغز از جمجمه فرد اهدا‌کننده به جمجمه فرد گیرنده آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بافت مغز وارد می‌کند.
منبع: روزنامه ایران

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: جراحی پیوند ،

دیدگاه شما چیست؟